Sąjūdžio byla nutraukta

Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas nusprendė, kad kovo 17-osios dienos mitingo „Už Lietuvą! Už teisingumą!“ organizatoriai nepažeidė...

Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas nusprendė, kad kovo 17-osios dienos mitingo „Už Lietuvą! Už teisingumą!“ organizatoriai nepažeidė jokių teisės aktų. Užtat abejonių kelia savivaldybės valdininkų veiksmai.

Penktadienį Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas nutraukė Broniaus Genzelio, Alvydo Medalinsko ir Romualdo Ozolo administracinę bylą. Teisėjos Virginijos Liudvinavičienės paskelbtame nutarime teigiama, kad sąjūdiečiai rengdami mitingą elgėsi pagal visus teisės aktų nustatytus reikalavimus. Užtat abejonių kelia sprendimus dėl mitingo priėmusių savivaldybės valdininkų veiksmai.

Savo darbo neatliko savivaldybė

Teismas konstatavo, kad kovo 17 d. akcijos rengėjai, kaip ir numatyta Susirinkimų įstatyme, kreipėsi į savivaldybę su pareiškimu dėl viešo susirinkimo organizavimo, nurodė renginio trukmę, numatomą dalyvių skaičių. Teismo teigimu, kovo 14 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Editos Tamošiūnaitės įsakymas tik patvirtina, kad jų prašymas buvo patenkintas. Į šiame įsakyme bei savivaldybės išduotame leidime-pažymėjime esančius nurodymus, kad mitingas turėtų vykti kitu laiku ir kitoje vietoje, nei prašyta, rengėjai atsižvelgti neprivalėjo.

Kadangi sutikimas buvo duotas, kitą laiką ir vietą su rengėjais suderinti buvo savivaldybės pareiga. Vienašališkai sprendimo šiuo klausimu valdininkai priimti negalėjo, todėl mitingo rengėjai turėjo visišką teisę tikėtis, kad jų pareiškimas patenkintas visiškai.

Teismas pabrėžė, kad viešojo administravimo institucijų veikloje kertinis yra teisėtumo principas, kurio šiuo atveju nebuvo laikomasi.

Kaip rašoma nutarimo tekste, „teisė laisvai rinktis į susirinkimus apima ne tik negatyvią valstybės pareigą netrukdyti rengti taikius susirinkimus, bet ir jos pozityvią pareigą suteikti tokių susirinkimų dalyviams atitinkamą apsaugą.“

Teismas citavo Konstitucijos 36-ąjį straipsnį, kuriame rašoma, kad „negalima drausti ar trukdyti piliečiams rinktis be ginklo į taikius susirinkimus. Ši teisė negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu ir tik tada, kai reikia apsaugoti valstybės ar visuomenės saugumą, viešąją tvarką, žmonių sveikatą ar dorovę arba kitų asmenų teises ir laisves.“

Teismo teigimu, nėra suprantama, kokiu būdu kovo 17 d. mitingo organizatoriai padarė jiems inkriminuojamus teisės aktų pažeidimus. Kaip rašoma nutarime, jie tinkamai naudojosi Konstitucijoje numatytomis teisėmis ir laisvėmis, todėl negali būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Gyrė teismo darbą

Išklausęs teismo nutarimą, Nepriklausomybės akto signataras R.Ozolas sakė esąs labai patenkintas teismo darbu šioje byloje. „Nemačiau jokios priežasties pradėti šį procesą. Bet noriu pasakyti, kad jeigu visos bylos būtų nagrinėjamos taip esmingai ir nuosekliai, teisingumo Lietuvoje būtų žymiai daugiau. Išpainioti šį savivaldybės užmegztą, aiškiai mus į padėtį be išeities statantį siužetą buvo tikrai nelengva, todėl manome, kad šiuo atveju parodytas teisėsaugai būtinas nuoseklumas ir tikslumas. Tai gera pamoka visiems kitiems ateityje“, - sakė R.Ozolas.

Jis teigė, kad tikslas trukdyti mitingą galėjo būti suformuluotas ir ne pačios savivaldybės. „Aš nemanau, kad (tai darė – Red.) vien tik savivaldybė arba vien tik policija. Matyt, tikslai formuluojami kur nors virš jų, nes iš tiesų procesas buvo pernelyg neturintis pamato, kad būtų galima kelti tokią bylą. Politinis užsakymas aiškiai šmėkšo horizonte“, - samprotavo R.Ozolas.

Sąjūdiečiai neatskleidė, ar kreipsis į teismą dėl mitingą surengti trukdžiusių savivaldybės pareigūnų veiksmų įvertinimo.

Grėsė areštas

Administracinėje byloje B.Genzeliui, A.Medalinskui ir R.Ozolui buvo inkriminuojama, kad jie pradėjo kovo 17 d. demonstraciją ne laiku ir ne vietoje. Savivaldybės išduotame pažymėjime mitingo „Už Lietuvą! Už teisingumą!“ vieta buvo nurodyta automobilių stovėjimo aikštelė už Seimo rūmų, laikas - 15 val. Vis tik demonstracijos organizatoriai pradėjo ją prie Seimo esančioje Nepriklausomybės aikštėje 14 val.

Sąjūdiečiams grėsė bauda nuo 500 iki 2000 litų arba administracinis areštas iki 30 parų. Teismo nutarimas gali būti skundžiamas per dvidešimt dienų. Vilniaus miesto savivaldybės atstovai kol kas neatskleidžia, ar pasinaudos šia teise.

Parengta pagal portalo www.lzinios.lt informaciją.

Susiję

Įvykiai ir renginiai 6495364250909384385

Rašyti komentarą

1 komentaras

Drąsius rašė...

Taigi, lygiosios?

item