Pirmasis Popiežiaus paskyrimas: pakeistas skandalais pagarsėjęs Jono Pauliaus II instituto vadovas

Vienu pirmųjų svarbių savo pontifikato paskyrimų popiežius Leonas XIV pakeitė Popiežiškojo Jono Pauliaus II instituto prezidentą, kurį 2019 ...

Vienu pirmųjų svarbių savo pontifikato paskyrimų popiežius Leonas XIV pakeitė Popiežiškojo Jono Pauliaus II instituto prezidentą, kurį 2019 m. paskyrė popiežius Pranciškus.

Kaip šiandien paskelbė Šventojo Sosto spaudos tarnyba, Leonas XIV paskyrė kardinolą Baldassare Reiną Popiežiškojo Jono Pauliaus II teologinio instituto santuokos ir šeimos mokslams didžiuoju kancleriu. 2024 m. gruodžio mėn. kardinolu tapęs Reina yra Romos vyskupijos generalinis vikaras, prieš tai dvejus metus ėjęs šios vyskupijos pagalbininko pareigas.

54 metų kardinolo paskyrimas yra pirmoji svarbi naujojo popiežiaus nominacija įvairiose Romos kurijos tarnybose, kurią palankiai vertina gyvybės gynėjai. Nors pastaraisiais metais jo viešasis vaidmuo daugiausia buvo susijęs su Romos vyskupijos kurijos reikalais, manoma, kad jo veikla gyvybės apsaugos klausimais yra ortodoksiškesnė nei ankstesnio instituto vadovo.

Nuo 2016 m. institutui, dažniau vadinamam Jono Pauliaus II institutu, vadovavo arkivyskupas Vincenzo Paglia. Popiežius Pranciškus paskyrė Paglia taip pat eiti ir Popiežiškosios gyvybės akademijos prezidento pareigas. Abiejose šiose institucijose popiežius Pranciškus ir Paglia atliko drastiškus pertvarkymus.

Jono Pauliaus II instituto naikinimas prasidėjo 2019 m., kai buvo atleistas jo prezidentas monsinjoras Livio Melina ir nedelsiant nušalinti visi profesoriai. Vėliau buvo atrinkti darbuotojai, kurie pasisakė už moralines pozicijas, priešingas toms, kurias anksčiau gynė institutas, pavyzdžiui, naujieji darbuotojai gynė homoseksualumą ir kontracepciją.

Pranciškaus įvykdytas Jono Pauliaus II instituto išnaikinimas sulaukė didelio teologų ir etikos specialistų iš viso pasaulio pasipriešinimo, kurie buvo susirūpinę dėl Vatikano įstaigos pasirinktos krypties. Iš tiesų instituto panaikinimas dar ir šiandien įvardijamas kaip viena didžiausių Pranciškaus pontifikato kontroversijų.

Panašios scenos vyko ir Popiežiškojoje gyvybės akademijoje. Akademija buvo apibūdinta kaip persmelkta „eretiško gnosticizmo“ po to, kai nuo 2016 m. Pranciškus ją pertvarkė. Popiežius 2016 m. lapkritį paskelbė naujus akademijos įstatus, kuriuose iš narių nebebuvo reikalaujama pasirašyti deklaraciją, kad jie laikosi Bažnyčios mokymo už gyvybę, taip pat išplėsti akademijos įgaliojimai, įtraukiant aplinkosaugos tematiką.

Bėgant metams pats Paglia tapo vis labiau prieštaringai vertinamas dėl savo komentarų įvairiais su gyvenimu ir šeima susijusiais klausimais. Jis susilaukė pasipriešinimo dėl pastabų, kuriose gynė eutanaziją ir pasisakė už kontracepciją. Be to, arkivyskupas buvo įsivėlęs į kaltinimus didele finansine korupcija – labdaros lėšas nukreipė ne pagal paskirtį savo butui Vatikane remontuoti.

Vis tik labiausiai Paglia pagarsėjo tuo, kad savo katedroje užsakė nutapyti homoerotinę freską, kurioje tarp nuogų figūrų buvo ir jis pats. Dailininkas buvo homoseksualus argentinietis, žinomas dėl savo specializacijos vaizduoti vyriškus kūnus.

Nors Paglia buvo atleistas iš pareigų, Jono Pauliaus II instituto prezidentas, kuris yra pavaldus Didžiajam kancleriui, lieka savo poste. Nuo 2021 m. šias pareigas eina monsinjoras Philippe'as Bordeyne'as, kurio pažiūros į tradicinę katalikų moralę ir homoseksualumo propagavimą taip pat daugeliui kėlė nerimą. Be to, Paglia vis dar liko Popiežiškosios gyvybės akademijos pirmininku.

Susiję

Religija 149417970244153076

Rašyti komentarą

item