Vytautas Sinica. Užrašai iš Dieveniškių

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas Kai penktadienį parašiau , kad palaikau prieš migrantų ...

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas

Kai penktadienį parašiau, kad palaikau prieš migrantų atkėlimą į jų miestelį protestuojančius Dieveniškių gyventojus, fanatiškų TS-LKD rėmėjų buvau išvadintas metų menkysta. Suprask, valdžia stengiasi, o tu palaikai trukdymą. Galiausiai žmogus pats ištrynė tą įrašą, gal sąžinei prabilus, o gal kad nesulaukė palaikymo. Po to girdėjau priekaištus, kad tik rašau tekstus, bet „nesu su tauta“. Absurdiškos, bet keliuose ratuose populiarios kalbos. 

Dieveniškių protestuotojus palaikau ir toliau, ir, tiesą sakant, vis labiau, todėl vakar juos aplankėme. Parašų rinkimo iniciatorė, buvusi technologijų mokyklos direktorė pristatė situaciją, valdžios elgesį, vietinių požiūrį. Esminiai momentai: 

- tvyro visiškas nepasitikėjimas valdžia, nes gyventojai mato, kaip apgaudinėjami kiti migrantus priėmę miesteliai, kaip pratęsiami terminai, nesugebama užtikrinti saugumo, kaip migrantai tyčiojasi iš vietinių; 

- gyventojai apsiskaitę ir žino, kuo masinė imigracija baigėsi Vakarų Europoje, kas yra getai, no-go zonos, kokius nusikaltimus jie atneša. Niekas to nenori; 

- gyventojų įsitikinimu, prieš juos imtasi manipuliacijų ir bauginimo - vietiniams, įskaitant Šalčininkų Seimo narei, ribojamas ryšys (daug kas negali daryti live transliacijų), skraido dronai, važinėja pareigūnų mašinos, jėgos struktūrų atstovas vietinėms moterims pasakė, kad „mes jus stebim“. Apie viešą grasinimą panaudoti jėgą prieš gyventojus nėra ko ir kalbėti; 

- protestas absoliučiai taikus, gyventojai su Lietuvos (!!!) vėliavomis, skamba sąjūdžio dainos, beveik nėra alkoholio, žaidžia vaikai, prašoma Marijos užtarimo. Bet nepagalvokime, kad tai nerimta - vietiniams. Bent kuriuos kalbinau, tai yra gyvybės ar mirties klausimas. Arba apsiginsime, arba iš mūsų ligšiolinio gyvenimo nieko neliks; 

- visi girdėjo, skaitė ir žino, kad Vidaus reikalų ministrė žadėjo neapgyvendinti nelegalų arti gyvenviečių. Tuo tarpu Dieveniškėse mažiausiai 500 migrantų (dabar siūloma mažiau) numatytą pastatą nuo lietuviškos „Ryto“ mokyklos skiria 24 metrų pievelė ir daugiau nieko - be galo iškalbinga nuotrauka apačioje. Niekas su tokiu pabrėžtinu akibrokštu nesutinka;

- miestelyje jau dabar trūksta ar beveik trūksta vandens, nėra pajėgumų centriniam šildymui, jeigu reikėtų šildyti migrantams skirtas patalpas. Ar dėl jų bus tvarkomos problemos, kurių netvarkė dėl vietinių?  

- nėra jokios tautinės įtampos, jokių antivalstybių nuotaikų ar nelojalumo ženklų (na, čia tiems, kam kyla tokie įtarimai apie šį kraštą);

- viceministras Dmitrijevas pirma parinko šį pastatą nelegalams laikyti, tada pradėjo kalbėtis su gyventojais. Pagal vietinių pasakojimą, vietos moterys tiesiog pamatė jį važinėjant po Dieveniškes ir pačios prirėmė kalbėtis, ko jis nei planavo, nei ruošėsi daryti. Sugebėjo pasakyti, kad migrantai reikš miesteliui naujas darbo vietas. Gyventojai atsakė, kad migrantams tarnauti nesiruošia ir tokių darbų čia nereikia. Taip prasidėjo miestelio pažintis su valdžia.

Pridedant jau nuo manęs, ne nuo gyventojų, Dieveniškėse protestuojama ne tik dėl Dieveniškių. Labai didelė gėda skaityti ministrės komentarą, kad protestus Dieveniškėse laiko veikimu prieš valstybę. Jeigu kas ir yra veikimas prieš valstybę, tai neriboto akivaizdžiai pabėgėlio teise manipuliuojančių nelegalų skaičiaus įsileidimas į mūsų šalį, rizikuojant visų piliečių gerove ir saugumu. Kol nebus uždaryta siena, o migrantai bet kokiomis priemonėmis neįleidžiami į Lietuvą, tol jiems aptarnauti Lietuvoje reikės vis naujų ir naujų a) gyvenviečių; b) žmonių; c) išlaidų. Niekas nežino, kuris miestelis sekantis. 

Keli pirmieji miesteliai buvo „parduoti“ vietos valdžios ir apie migrantų atkeldinimą sužinojo po fakto. Varėnos meras apskritai sutiko su migrantų atkėlimu vienasmeniškai, net be savivaldybės tarybos pritarimo. Kadangi tikra savivalda Lietuvoje beveik neegzistuoja, nėra nė minties, kad svarbiausias pačių vietos gyventojų pritarimas. 

Girdžiu, kad nesiūlau konstruktyvių sprendimų. Siūlau jau mėnesį. Bet koks jau esamų migrantų naštos dalinimas galimas ir prasmingas tik tada, kai visiems gyventojams aišku, kad jų toliau nedaugės. Kol migrantai priimami, tai nėra joks sprendimas, prie nieko neveda ir negali tikėtis gyventojų solidaraus palaikymo. Pradėjus jėga stabdyti migrantus, atsirastų bent tikėjimas, kad tai laikina ir turės pabaigą. Tada galima prašyti solidarumo. 

Ministrė nedviprasmiškai pažadėjo neįkurti nelegalų prie gyvenviečių ar juo labiau jose. Civilizuotame pasaulyje žodžio reikia laikytis, todėl migrantai turi būti apgyvendinti ne gyvenvietėse. Nesąmonė teigti, kad Lietuvoje nėra nuošalių didelių pastatų, poilsio namų, mokyklų, bendrabučių, medinių namukų poilsiaviečių ir panašiai. Yra, juose nuolatos vyksta įvairių jaunimo organizacijų vasaros stovyklos. Galbūt logistiškai tai nepatogiau, bet daug saugiau Lietuvos piliečiams. Dieveniškėms žadama, kad migrantai atkeliami tik vasarai. Pagal prognozes Lietuvoje naktimis šią vasarą neatšals žemiau 15 laipsnių. Visos didžiausios Jungtinių Tautų pabėgėlių stovyklos yra palapinių stovyklos. Ministrė Skaistė teisingai sako, kad turi būti užtikrintos minimalios būtinos sąlygos. Tad imkime JTO pavyzdį. 

Šiomis dienomis Dieveniškės dovanoja visai Lietuvai šansą susitelkti ir susivienyti. Būti iš tiesų solidariais ne su pasaulio perėjūnais, o su savo piliečiais, kurių vietoje bet kada galime atsidurti ir kiekvienas iš mūsų. Neįmanoma apsimesti, kad nematome, kas vyksta, ar kad jėgos panaudojimas prieš taikius protestuotojus nebūtų valstybės smurtas (ne bausmė) prieš savo piliečius. Tikiuosi ir tikiu, kad nieko panašaus neįvyks. Kvislingų akyse už tai galiu pabūti ir metų menkysta.

Susiję

Vytautas Sinica 2549126826803180735

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2021-07-26 13:39

  Visišką nepasitikėjimą valdžia pats Sinica ir skleidžia, vien todėl, kad valdžia ne Karbauskio. Aplamai, nelegalų krizė bus begėdiškai išnaudojama Naisių revanšistų siekiant susigrąžinti valdžios lovį anksčiau nei po 3 metų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2021-07-26 16:09

   joo, tai aišku, kad karbauskininkai, norėdami "susigrąžinti valdžios lovį" ir organizavo "pabėgėlių" antplūdį į Lietuvą. O, konservatoriai Gabrielius su Anušausku ir Bilotaite, tiesia vielutes, rėžia ugningas kalbas, kad tik Lietuvą nuo to maro apsaugotų.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2021-07-26 17:36

   Neorganizavo nes negali, bet čepsi iš laimės kad kiti organizavo ir tokia proga pasitaikė. Paskaitykit Karbauskio gražbylystes kaip mūsų valdžia neva pabėgėlių teises pažeidinėja ir kad reikėtų sąlygas gerint :)) Pataloginis melagais kadais agitavęs prieš stojimą į NATO (ale likim Rusijos orbitoj - pigiau trąšų gausiu).

   Panaikinti
 2. skiriu sitam "bukam" kuris yra "siauro mąstymo"rasant komentara pasidomek kas vyksta europoje, ar tu" trumparegi"matei europoje dirbanti sunku fizinį darbą nors viena is šių emigrantu. Jei toks"kilniasirdis" 🧐🤔prisiimk nors dviems savaitem laiko pas save bent vieną šeimą (jų šeimos 8-9vaikai😊😁😁)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. "Anonimiškas 2021-07-26 16:09", "Unknown 2021-07-26 14:13" - Negaiškite jam laiko - tokiems nei argumentai, nei faktai "negroja". Ar bandėte kada nors su kokiu nors fanatišku sektantu kalbėtis? Sprendžiant pagal komentarus, šitas "tskp-lgbt" liaudyje vadinamos šutvės fanatikas yra būtent toks. ;)
   Beje, medžiaga pamąstymui: tarkim, valdžioje sėdintys neobolševikai paleidžia ant vietos gyventojų savo smogikus. Kokia būtų Lenkijos reakcija? Nes lenkai JAU pradeda reaguoti: https://www.etaplius.lt/lietuvos-lenkijos-ir-europos-parlamento-nariai-gina-dieveniskiu-gyventojus.
   Tai KAS yra tikroji grėsmė Lietuvos saugumui?

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2021-07-26 17:49

   Durnelis rusų trolis kažką Lenkijos invazija ir donbasais bando gąsdint. LT pati o ne lenkai sprendžia kur naudot savo spec. pajegas. Jei Naisių provokatoriai gaus bananu per nugarą tai tik sveikintina. Dėl visa kito susitars civilizuotai ir be smurto.

   Panaikinti
  4. -> Anonimiškas 2021-07-26 17:49

   Na, kremlini, jau išsigandai?
   Taip, Lenkija padės Lietuvai susidoroti su kgbistinio išgamos chunta.
   Lenkija turi pakankamai dideles pajėgas.
   Ir visa Lietuva bus su Lenkija.
   Ir ką tu padarysi?

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2021-07-26 23:36

   Nevisprociui 17:49, sakai padės? Kaip rusai padėjo Donbaso visokiems zacharcenkoм ir motoroloms, kuriu zarnas paskui nuo sienu reikejo nuiminet?
   Su Lenkija busi tu vienas, galėsi Pirdunyszkiu kaime pod Warszawoj kokio nors Zeligowskio anuko desra tyliai ziaumot. O visi tikri patriotai (ne pro russia fufaikiniai) gins Lietuva nuo panu taip kaip dare tai 1920m. Ir ka tu padarysi Zeligowskio podchalujau?

   Panaikinti
  6. Šiandien Lenkija - ne po karo. Ir Lietuva - ne už tavo liberastus, sorošini. Pažiūrėsim, kiek surinksi PIš ir anūkui ginti.

   Panaikinti
  7. Anonimiškas2021-07-27 00:12

   Išdavike, už kiek zlotų Zeligowskiui grauzi? Prie Giedraičių guli tokie "svečiai" guli, ir pats kartu su jais gulėtum.

   Panaikinti
  8. Anonimiškas2021-07-27 00:16

   Ha, uz visa Lietuva kalba, uz ka ji butu. Na tai paziurim pernykscius rinkimu rezultatus. Kur tavo koloradinis Woldemortas , kaip, ar daug balsu lietuviai jam dave? Isvis ne vieno balso nedave ir i seima nepateko koloradai. Tai apie ka mes kalbam , isdavike? Kabotum ant stulpo pats pirmas jei lenku slektos bandytu okupuoti.

   Panaikinti
  9. Manai, lenkai nežino, kad V. Ladnsbergis įskundė A. Sakalą ir kad V. Lsadnsbergio tėvui G. Lansbegiui-Žemkalniui sovietiniai Lietuvos okupantai atidavė Kazio Škirpos namą ir padarė jį ministru?
   Gali būti, kad lenkai žino ir daugiau. Kaip ir tai, kas labai tarnavo sovietams. Labai stoji už sovietinės valdžios profesoriaus laipsniu ir butu Žveryne nupirktą senelį?
   Lenkija Lietuvoje turi ir dar vieną stiprią atramą.

   Panaikinti
 3. Autorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Skubiai pasikvieskite Lenkijos, Vengrijos, Čekijos, Slovakijos, Ukrainos ir Italijos žurnalistų - tegul jie filmuoja, kaip režimo smogikai engia Lietuvos žmones. Būtų gerai suorganizuoti ir diplomatinį spaudimą iš šių šalių. Kreipkitės į jų ambasadas, bendras Lietuvos ir šių valstybių kultūros ir informacijos įstaigas. Ir paskubėkite - tik tarptautinis demaršas gali sustabdyti chuntos smogikų išpuolius prieš Lietuvos žmones.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2021-07-26 23:43

   Ei, Latvių g. etatini, pamiršai pakviest Kremliaus "žurnalistus".

   Panaikinti
  2. -> Anonimiškas 2021-07-26 23:43

   Rašinėji anonimu, net Google paskyros bijai susikurti? Jei pas jus viskas tvarkoje ir nieko nebijote, tai ko nerviniesi?

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2021-07-27 07:40

   Galvelę prasitrink. Atrodo kad idiotas rašo knygos rankose nelaikęs. Nepatinka Europos sąjungoje gyventi varyk pas maskvėnus.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas 2021-07-27 07:40

   Pats prasitrink - garbindami Landsdbergį, jūs net nenutuokiate, kam iš tikrųjų dirbate. Todėl visas KGB ešelonas Lietuvoje taip bijo Lenkijos pagalbos Lietuvai kovojant su KGB, kad žino - lenkams akių neapdums. Yra žinoma pakankamai daug.
   Bus įdomu pažiūrėti, kur neš kudašių visi tavo ,,konservatoriais'' persidažę kagėbistai.

   Panaikinti
  5. Anonimiskas o pats kiek knygu perskaitei?Gal Lenino ar Markuzes rastus? O apie EU neturi zalio supratimo mulki

   Panaikinti
 5. Kartu su Lenkija laimėjome Žalgirio mūšį, lenkų suteikta parama mums buvo gyvybiškai svarbi Sausio 13-ąją - tikėkimės, kad mums Lenkija padės ir dabar. O atsidėkojant Lenkijai reikės pasistengti, kad ir Lietuva, ir Latvija, ir Estija remtų Lenkiją ir visas Vyšegrado Sutarties šalsi visuose balsavimuose, tarptautiniuose renginiuiose ir visaip kitaip, kaip ir privalu kartu už teisą kovojančioms krikščioniškoms tautoms. Apskritai mūsų Baltijos Trejetas ir Vyšegrado Sutarties šalys turi puikias politines ir ekonomines perspektyvas - ir privalu maksimaliai išnaudoti istorijos suteiktą progą.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tegul Nacionalinis Susivienijimas, Šeimų Maršas ir visos tikros patriotinės Lietuvos jėgos apskelbia jungtinę rezoliuciją arba deklaraciją - vadinkite ją kaip norite - kad bet koks užtarimas arba bandymas pateisinti Lukašenkos atsiųstus teroristus į Lietuvą - NATO ir ES narę - yra antivalstybinė veikla, už kurią turi būti baudžiama visu įstatymų griežtumu. Ir šį pareiškimą reikia išplatinti visame pasaulyje kaip galima skubiau.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2021-07-27 02:54

  "Mes nežinome, kas rengė tą akciją, jokių leidimų savivaldybė nėra išdavusi, kaip ir nėra gavusi jokių prašymų dėl mitingo. Kiek man žinoma, vietinių ten praktiškai nėra, suvažiavę iš Kauno, Vilniaus, sakoma, kad Šeimų maršo atstovai“, – Delfi sakė V. Tomaševskis.

  Gražu. O Lago, Čepaitienė ar kiti iš NS/Šeimų maršo tarp tų provokatorių buvo?

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2021-07-27 07:41

  Šis portalas akivaizdžiai išlaikomas rusijos pinigėliais. Didieji patriotai - Lietuvos gėda esate, parsidavėliai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2021-07-27 17:19

   Šiukšle, tu vadini gėda ir parsidavėliais rusijai žmones, kurie reikalauja normaliai saugoti Lietuvos sieną, kad Lukašenkos gabenami migrantai neįeitų? Kaip tavo galvoje logikos dėsniai veikia?

   Panaikinti
  2. Ka tu CIA veiki mulki?Varyk I delfinariuma

   Panaikinti
 9. Žmonės, negaiškite laiko liguistiems "tskp-lgbt" liaudyje vadinamos šutvės fanatikų kliedesiams - tegul patys sau loja. ;)
  O adminai, tikiuosi, progai pasitaikius, "nuleis vandenį" ir nuplaus tą "šyzą".

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2021-07-27 15:55

   Šiaip reikėtų juos ir įsidėmėti - priešo negalima pamiršti.

   Panaikinti
  2. Ne isidemeti osarasa sudaryti

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2021-07-27 18:46

   Prasykit Venckienes, padarys jum sarasa, mulkiai.

   Panaikinti
  4. Prie ko CIA Venckiene mulki

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2021-07-27 21:27

   Sarašus sudarinėja. Vieną jau 10 metų daro.

   Panaikinti

emo-but-icon

item