Vytautas Sinica. Reikia atsikratyti Radžvilo, kad galėtum rengti laurinavičius

Mindaugo Šernos nuotrauka  Kuklus epizodas kartais primena sistemines problemas. Praėjusią savaitę sklido neva „demaskuojantys“ sputnik...

Mindaugo Šernos nuotrauka 
Kuklus epizodas kartais primena sistemines problemas. Praėjusią savaitę sklido neva „demaskuojantys“ sputnik.lt partnerių sąrašai, tarp kurių buvo ir propatria.lt ir dar ne vienas nieko bendra su Rusijos propaganda neturintis. Sąrašus gyrė ne vienas žinomas ir visuomeniškas žmogus - Jonas Ohmanas (galiausiai pripažinęs, kad Pro Patria bloga dėl pažiūrų, nesvarbu, ar susijusi su Rusija), kovinė konservatorė Rasa Juknevičienė ir kiti.

Kolega VU doktorantas Marius Markuckas atkreipė dėmesį, kad tarp gyrusiųjų sąrašus buvo ir politologu, užsienio reikalų ekspertu prisistatantis Vilniaus politikos analizės instituto (t. y. Sorošo finansuojamos ideologinės propagandos kontoros) analitikas Marius Laurinavičius. Žmogus nuosekliai liaupsinamas Žygimanto Pavilionio ir dar kelių veikėjų. Bėda ta, kad tas „skandalingas“ diskreditacijai sukurtas portalų sąrašas buvo visai ne Rusijos sputniknews.lt, o imitacinis vietinio L. Ragelskio sukurtas sputnik.lt. Visa eilė kovotojų prieš Rusijos propagandą patys tiesiogiai pakibo ant prokremliškos propagandos kabliuko ir dar entuziastingai ėmėsi ją skleisti.

M. Markuckui kyla klausimas, ar tai visiška nekompetencija ar ideologinis aklumas, kai norint apdergti, senu žodynu, klasinį ir  ideologinį priešą, tinka bet kokios priemonės? Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad M. Laurinavičius yra VU TSPMI absolventas (kaip ir M. Markuckas, kaip ir aš pats) ir kad pirmąjį savo veiklos dešimtmetį VU TSPMI, nors įkurtas Sąjūdžio ir išeivijos žmonių, buvo bemat perimtas ir jam pradėjo vadovauti tokie atsidavę ir Maskvoje užgrūdinti sovietinės sistemos ideologiniai kadrai kaip E. Kūris ir G. Vitkus. Šiandien ši institucija raško tuomečio švietimo vaisius – visą eilė labai savotiškus santykio su valstybe pagrindus tada išsiugdžiusių žmonių šiandien sudaro TSPMI dėstytojų korpusą.

Tai atsiliepia ne tik politologų rengimo lygiui ir santykiui su Lietuvos valstybe. Prieš dvejus metus teko plačiai rašyti apie tai, kaip politologų kalvės dėl dėstytojų ir studentų santykio su valstybe tampa iš esmės Maskvos remtų Sąjūdžio metais Pietryčių Lietuvą atplėšti siekusių autonomininkų idėjų ekspertinio advokatavimo centrais. Atskiri TSPMI dėstytojai ir šiandien teigia, kad Lietuvos lenkų autonomija yra savaime ne antivalstybinė idėja. Kolega taip pat TSPMI absolventas Šarūnas Legatas atkreipė dėmesį į atitinkamus padarinius nacionalinio saugumo klausimais. Čia ratas apsisuka ir galima prisiminti, kad tas pats M. Laurinavičius 2014 metais, jau prasidėjus ne tik Maidano, bet ir Krymo įvykiams, viešai aiškino, kad Rusija neturi intereso ir tikrai nemėgins užgrobti Ukrainos teritorijų.

Žurnalistikos mohikanas Vidas Rachlevičius prieš tris metus rašė atvirai: „TSPMI iš esmės tapo leftististinių pažiūrų dėstytojų prieglauda, [o pati] TSPMI visa savo esme tampa konjunktūrine organizacija, kuri yra išsikėlusi labai jautrias vėtrunges, rodančias, iš kurios pusės vėjas pučia. Taigi, tai yra politinių chameleonų perykla. Nemažai instituto auklėtinių vėliau tampa diplomatais, žurnalistais, viešųjų ryšių specialistais, todėl galime teigti, kad auginama karta, kuri vėl vadovaujasi viena vienintele „teisinga“ ideologija.

Neįmanoma pamiršti, kad neatsitiktinis šiame fone buvo ir prof. Radžvilo metimas iš VU TSPMI. Vienais metais po studentų skundo, kad dėstytojo pažiūros euroskeptiškos, buvo panaikintas unikalus Radžvilo kursas apie Europos idėją, kitais metais, prisidengiant konkursu su pritaikytomis sąlygomis, apskritai pramestas iš TSPMI (plačiai aprašęs čia). Kad rektoriaus A. Žukausko patvirtintos konkurso sąlygos tada buvo personalizuotos ir skirtos pašalinti Radžvilą, konstatavau ne aš, o VU Senatas. Tik tuomečiam tvirtą užnugarį prezidentūroje turėjusiam rektoriui tai nerūpėjo. V. Radžvilui tuometinis VU TSPMI direktorius R. Vilpišauskas ir dabartinė direktorė M. Šešelgytė maloningai pasiūlė eiti docento pareigas vieneriems metams.

Nuo tada daug kas įvyko. Radžvilas laimėjo ginčą VU etikos komisijoje. Darbų ginčų komisija, dėl suprantamų priežasčių nesiryžusi mesti atviro iššūkio D. Grybauskaitės bendramoksliui ir globotiniui A. Žukauskui, vis dėlto primygtinai pasiūlė spręsti ginčą taikiai. VU rektoriui neliko kitos išeities, kaip nusileisti. Tačiau dėl nežinia kokių motyvų ir kieno įkvėpti TSPMI doc. D. Šlekys ir VU studentų atstovas E. Kinderis pasiryžo toliau kovoti už V. Radžvilo tariamai įžeistos N. Arlauskaitės garbę ir parašė skundą (kažkodėl jie, o ne pati N. Arlauskaitė, nors tai būtų buvę natūraliau ir suprantamiau) į Vyriausiąją akademinės etikos kontrolieriaus tarnybą, po grubaus ir ideologizuoto V. Sadausko pašalinimo iš pareigų iš tiesų tapusia ideologiškai šališka institucija. Įdomiomis aplinkybėmis, kurias bus galima plačiau atskleisti kita proga, jų skundas buvo patenkintas. V. Radžvilas tokį sprendimą padavė į teismą ir tą teismą laimėjo. Taigi ir VU etikos komisija, ir teismas šiandien yra patvirtinę, kad V. Radžvilas jokios etikos nepažeidė. Bet susidorojimui maža atimti galimybę dėstyti TSPMI studentams, labai norisi ir sutrypti reputaciją.

Tačiau iš tikrųjų kalbame ne apie V. Radžvilą. Tieisog šioje istorijoje atsispindi apmąstymo vertos keistenybės. Stebint liūdną politologijos būklę šalyje (būtų įdomu pamatyti, kiek visuomenės pasitiki politologais) ir prisimenant Radžvilo sudorojimo istoriją, šiandien prašosi keli klausimai, kurie pradedami iš esmės ir pačiu laiku kelti M. Markucko straipsnyje:

- Ką sako apie valstybę ir padėtį TSPMI susidorojimas su profesorium Radžvilu?

- Kokie ir kieno interesai bei kokios už jų stovinčios jėgos lėmė, kad į gyvybiškai svarbią nacionalinio saugumo požiūriu mokslo ir studijų instituciją priimama dirbti jokio akademinio pasirengimo politologijoje neturėjusi rusų literatūros specialistė Natalija Arlauskaitė, kurios nekompetencija tris metus iš eilės buvo akivaizdi net antro kurso studentams, bet kuri buvo atkakliai ginama instituto administracijos ir tapo TSPMI profesore ir programos vadove?

- Atitinkamai, kokie ir kieno interesai bei kokios už jų stovinčios jėgos lėmė tai, kad iš instituto buvo išstumtas – pasitelkiant melagingą politizuotą studentų skundą ir fiktyvų konkursą – nesikuklinkime, vienas iš pagrindinių valstybę atkūrusio Sąjūdžio kūrėjų, dirbusių TSPMI ne dėl ankstesnių nuopelnų, bet skaitęs unikalias paskaitas, kurias lankydavo ne tik kitų VU fakultetų, bet ir kitų aukštųjų mokyklų studentai, skiepijęs jiems tvirtas valstybines pažiūras ir, kaip dabar jau matyti, toliaregiškai prognozavęs ES ateitį?

- Kodėl TSPMI administracijai žūtbūtinai reikėjo atsikratyti ne tik Radžvilo etato, bet ir jo politinės filosofijos kurso, atiduodant jį dėstyti doktorantui, o prieš tai metų metais bandant jį naikinti ar bent „optimizuoti“?

Be abejo, tai ne asmens vertinimo, įsižeidusių kolegų ar pūkuotų studentų klausimas. Tai valstybės būklės klausimas. Maždaug toks: kas iš tiesų valdo Lietuvos valstybę ir pagrindinę politologų kalvę TSPMI, jeigu galėjo įvykti ir, kaip matome, tebevyksta tokie keisti dalykai?


Susiję

Vytautas Sinica 5372965122350154170

Rašyti komentarą

26 komentarai

Anonimiškas rašė...

Vo tep, bus jums "įšaldyti" kgbistų sąrašą 75 metas. Iki tol bus priperėta naujų kgbistukų. Jau dabar jų ausys kyšo daugelyje institucijų. Net ir su garsiomis pavardėmis.
Straipsnis superinis. Lietuvos politika pilna ideologinių pelėsių.

Rūta rašė...

Išties - straipsnis superinis. NS tam ir sukurtas, kad pravalytų tuos ideologinius pelėsius. NS - jėga. Ta jėga padvigubėtų, NS nariams patekus į Seimą. Tada jų balsą išgirstų plati visos Lietuvos visuomenė.

Anonimiškas rašė...

Tokius apima siaubas, vien mintis,kad toks Radžvilas pateks į Seimą gaus tribūną kslbėti, todėl nebrsimiega ir pils pamazgas, anuž paskęs

Anonimiškas rašė...

Nežinau, ar šeštosios kolonos veiklą galima vadinti "ideologiniais pelėsiais", kaip tai daro pirmi du komentatoriai.

Anonimiškas rašė...

Kas nutiko lietuviams,piliečiams,kad Lietuvoje taip lengvai paplito liberalmarksizmo užkratas?Ypač tai ryšku intelektualų /ne intelegentų/, politikų,žurnalistų gretose?
O V.Sinicos įžvalgos teisingos ir prasmingos.

Anonimiškas rašė...

Visagalė propaganda. Politinės Sistemos rankose visos dezinformacijos priemonės. Kiek tribūnos turi pro patria? O kiek Sistema - ir internete, ir radijai, ir televizijos. Va jums ir lygios galimybės.
Apropos, pelėsiai. Ta ideologija - tikri palėsiai, praeities pamėklė. Mūsų bėda, kad ją tebemaitinam.
O str. pavadinimas superinis :)

Hm rašė...

Jau prieš keletą metų teko girdėti, kad TSPMI dirba iš filologijos fakulteto atleistos rusistės, kažkokių pseudoprogramų prikūrusios. Tikrai liūdna.

Povilas Jankunas rašė...

Vis tik nemanau,kad cia KGB ar jai alternatyvios strukturos.Labiau panasu I liberalglobalistus.Pasikartojantys atvejai buve Prancuzijoje,Italijoje,Vengrijoje ir JAV .Visus kurie nevykdo ju ideologijos nuostatu ir nepropuoja ju ideju apsaukiami rusu agentais,bet kokia kaina stengiamasi/mediju pagalba/suniekinti ju skelbiamu ideju turini,administracinem priemonem uzkirsti kelius ju gerbuviui,ivelti I nesibaigiancius teisminius procesus/kai reikia aiskintis del niekiniu kaltinimu/Kitaip sakant pasitelkus visas jegas nustumti jiems neparankias politines asmenybes I uzkulisius. Butent ta matome ir dabartineje Sorosiniu valdomoje Lietuvoje.

Sėlis rašė...

Kas labiausiai ir lengviausiai išvertę kailį ir dabar tarnauja liberalmarksistams? Ar tai disidentai, rezistentai, bažnytininkai, nacionalistai, kovoję su sovietine santvarka? O gal tai marksizmo-leninizmo dėstytojai, “mokslinio” komunizmo profesoriai, uolūs komjaunuoliai, kgbistai, stribvaikiai ir kiti numyžti bolševikėliai? Gal čia net netinkamas pasakymas - “išvertė kailį”, jiems nieko versti realiai nereikėjo, truputį pasikoregavo žodynėlį ir vuolia - iš sovietžmogio į europietžmogį nesunkiai transformavosi, ideologijos gi kone identiškos, tik kad fizinio susidorojimo nėra.

x rašė...

Issividuriavo runkelys ant europos, europietžmogį iškoneveikė, na suprantama, runkelys nacys ir europa tai kai kirvis ir akmuo, nes kiek runkelnacį nešerk jis vis tiek į putiną žiūri, net seilė varva, juk toks vadas stiprus.
O dėl kailio vertimo, tai disidentai išsivertė baisiau: Sadūnaitė, Patackas ir krūva kitų kartu su banditais ir zekais trynė Venckienės tvorą.

Anonimiškas rašė...

Wow, X'ai, tau užkliuvo Sadūnaitė? Oo čia jau ne juokai

Anonimiškas rašė...

Raudonų gvazdikų žydėjimas TSPMI prasidėjo ne šiandien ir ne vakar - tai grandininės reakcijos dalis.
Į TSPMI sulinę ,,buvusieji'' - o kaip sakė jų atamanas, ,,buvusiųjų nebūna'' - iš pradžių dėl akių buvo užsidėję patriotines kaukes ir apsimetė besidomintys vakarietiškais procesas. Greičiausiai ne patys sugalvojo, jie taip galėjo būti ir instruktuoti.
O tada jiems buvo įsakyta kantriai laukti ,,iki preikalavimo''.
Jūs paklausite - o kas tokie laukė ir ko buvo laukiama?
Laukė tie, kurie perbraižo Europos žemėlapį ir Lietuvą, Latviją bei Estiją sutinka palikti Rusijai už dujas ir naftą.
Ko jie laukė? - rinkimų Vokietijoje ir Europarlamente rezultatų.
Nors patriotinės Europos jėgos ir sustiprino savo pozicijas ES struktūrose, bet ne tiek, kad galėtų užkirsti kelią dujų ir naftos lobistams.
Po rinkimų Vokietijoje tapo aišku, kad Vokietijos atgimimo dar teks palaukti.
Kaip ir po rinkimų Europarlamente Europos atigmimo taip pat dar reikės laukti.
Jeigu ne JAV ir NATO, situacija Lietuvai, Latvijai ir Estijai būtų tapusi išvis pragaištinga, ir, fgalimas dalkykas, Kremlius būtų ultimatyviai reikalavęs leidmo sau prisijungti rytinę Baltijos pakrantę.
Bet TSPMI gvazdikai jau negalėjo sustoti - negali jie sustoti ir dabar, nes paslapčia gautus pinigus anų laikų šeimininkams atidirbti reikia, gali būti, kad yra paruošta ir kompromatų serija.
Todėl ir stengtasi iš TSPMI pašalinti visus, kurie yra netinkami anų laikų šeimininkams.
O čia staiga Lietuvoje susiformavo Nacionalinis Susivienijimas, dar daugiau - jis legitimiai tapo politine partija - visa laimė, kad analogišįkos partijos yra ir Latvijoje bei Estijoje. Daug lėmė ir tvirta Vyšegrado šalių pozicija, juolab kad Lietuva turi tiesioginę sieną su Lenkija, kur yra viena pagrindinių Vyšegrado sutarties architekčių.
Todėl siekis išlaikyti TSPMI raudonųjų sferoje yra žymiai didesnių ir išskaičiavimu pagrįstų užkulisinių politinių kombinacijų rezonansas.

Vytautas2 rašė...

Juo didesnė(-is)komjaunimo ar kitoks šios prigimties veikėjas, tuo didesnį patriotą vaidina (pvz., R.J., L. L. etc.). Liuks straipsnis. Vytautas2

Sėlis rašė...

Na va, išprovokavau x-ujų, prapliupo durniukas - atpažino save. 😆

Anonimiškas rašė...

Sėli, tik tokių dalykų nreikia sakyti garsiai. - tai psichologinė klaida.

Pikc Kažinkavičius rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Anonimiškas rašė...

Ziauru, bet apie Sadunaite su Patacku teisybe. Nereikejo jiems kompromituotis.

x rašė...

Tai kad Radžvilas su tais raudonaisiais gvazdikais kartu varo propaganda prieš europą, kaip didžiausi draugai ir bendraminčiai. Ko čia stebėtis, kad ją Laurinavičius rekomenduoja? Labiau antieuropietiškos svetainės tiesiog nėra, todėl ir rekomenduoja.

Anonimiškas rašė...

Kai kas nemato paralelių tarp TSRS ir ES. O kai kas mato. Europa ne Laurinavičiaus, ne kgbistų ir ne štazių. Europa - jos tautų. Va tautos ir nori, kad praeities pamėklės, drebančios nuo savo šalies himno, patrauktų savo apkramtytus nagus. Sorošas irgi jau išryškintas. Net milijardai jo nepaslepia. Pakeista jų retorika jau irgi permatoma.

Anonimiškas rašė...

Ar Paryžiaus-Berlyno-Maskvos ašį ir toliau kvailai vadinsime Europa? Ar guldyti galvą už tokią ES nėra būtent tai, ko nori Kremlius?

Anonimiškas rašė...

L.geràs ir objektyvus vertinimas to kas dabar dedasi Marijos zemeje Gaila kad ruosiami tokie neobjektyvus tspmi aukletiniai nerandantys vietos pasaulyje

supratingas rašė...

Tai, kad kaip tik priešingai - jie puikiausiai randa sau vietą. Nepastebėjot?

Povilas Jankunas rašė...

Pries kokia Europa.Pasiskaityk avigalvi NS programa.Visi uz ES,tik ne tokia kokia tu noretum tureti.Ne uz globalistu ,ne uz nesamoningai ispustas feminisciu ,visu violetiniu ,perdetai rasisizmo problemu—teises.Ne uz tuos europoje kurie griauna nacionalines valstybes,ne uz tuos kurie is dirbanciu atima lesas ir atiduoda tinginiams,ne uz tuos kurie I kiekviena sali nori atvezti kuo didesni musulmonisku emigrantu kieki.NS yra uz ES ir uz europa,bet ne tokia I kokia tu tiki ir kuri ilgainiui isnyks/liks tik vardas/.

nemo rašė...

Įdomios istorijos. Gal ką pridursiu. Prieš kažkiek laiko skaičiau Laurinavičiaus straipsnį, galima pagūglinti, Marius Laurinavičius: Kokie tikrieji G.Žiemelio ryšiai su Kremliumi? kuris man visiškai neatrodė draugiškas Kremliui ar Rusijai. Todėl nustebino, kai Sinica jį paminėjo tokiame kontekste. Maždaug - tu mus laikai ruskių partneriais, tai prisimink, ką pats esi rašęs?

Taigi, Sinica rašo, kad Laurinavičius rašė, jog "Rusija neturi intereso ir tikrai nemėgins užgrobti Ukrainos teritorijų."

Laimei, jis pateikė nuorodą. Perskaičiau. Ten nerašoma, kad Rusija neturi interesų Kryme, tik manoma, interesas jos neatplėšti, kas reiškia labai rimtą susipykimą su ukrainiečiais, dar didesnis. "Ukrainos suskaldymo rizika egzistuoja, bet ji - minimali."

Taip, šiandien žinome, kad šios prognozės buvo klaidingos, bet jos nebuvo tokios, kaip rašo Sinica. "tikrai nemėgins / minimali galimybė" skiriasi. Jei Sinica norėjo pasakyti, kad Laurinavičius prastas politologas, nes jo prognozė neišsipildė, tai galima taip ir pasakyti. Tačiau šiuo atveju konkrečiai iškraipė ir nutylėjo Laurinavičiaus išvadą.

Trumpai tariant, dėl noro skaudžiau įkąsti Sinica pradėjo aukoti korektiškumą? Tokių mūsų padangėje netrūksta. Norisi kitokių.

x rašė...

Kas skaito partijų partijų programas? Gal trys politologai. Visi kiti sprendžia pagal darbus, o jei jų nėra - pagal viešus pareikškimus. Štai ir atsakymas kodėl niekas NS judėjimu "už europą" nelaiko.

O tie paistalai mes griausim šitą europą nes norim kažkokios dar geresnės labai jau primena negudrų alibi sukurtą Prigožino kontoroj. Nėra ir nelabai įmanoma tokia ES, kur kiekviena kunigaikštystė apsikals tvorom, bus valdoma kažkokių vengriško tipo orbanų į SA panašių struktūrų pagalba, gaus milijardus iš ES fondų kaip dabar, bet niekas nieko neįmokės (įmokos) ir vogs lietuvišku stiliumi be jokio ES apynasrio. Tą mes jau turėjom 1990-2004m. kai "nacionalinei valstybei" ar kultūrai nebūdavo skiriama nė cento, bet visada atsirasdavo lėšų medžioklėm ar bufetavos viešbučiui.

Anonimiškas rašė...

"žmogaus teisių" ar kokio ten "instituto" provokatoriai, jūs porą valandų LGB rūsy vietoje jūsų, kairiosios padugnės, keikiamų Sadūnaitės ar Patacko pasėdėkite... Na, bet aišku ką čia, kairioji bjaurastis veikia. Atidirbinėja savo trisdešimt norveginių.

item