Ar Konstitucinis Teismas įteisins vienalytes „santuokas“?

LR KT nuotr. pozicija.org Rytoj, t.y. sausio 3 d., 10 val. Konstitucinis Teismas (KT) nagrinės bylą dėl leidimo gyventi Lietuvoje i...

LR KT nuotr.

Rytoj, t.y. sausio 3 d., 10 val. Konstitucinis Teismas (KT) nagrinės bylą dėl leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo užsieniečiui, kuris „susituokė“ su tos pačios lyties Lietuvos piliečiu.

Bylą bus nagrinėjama pagal Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) prašymą ištirti, ar Konstitucijai neprieštarauja įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nuostata, neleidžianti išduoti leidimą laikinai gyventi užsieniečiui, sudariusiam „santuoką“ su tos pačios lyties asmeniu kitoje valstybėje.

KT tinklalapyje skelbiama, kad rengdamas nutarimą, KT pripažino, jog sprendžiant dėl minėto teisinio reguliavimo atitikties Konstitucijai būtina išsiaiškinti naujas aplinkybes ir ištirti naujus įrodymus. Todėl nuspręsta bylą nagrinėti iš pradžių žodinio proceso tvarka, išsiaiškinti naujas aplinkybes ir iš naujo ištirti byloje esančius įrodymus.

Praėjusių metų pabaigoje (2018-11-26) į KT viešai kreipėsi pilietinės organizacijos ir Lietuvos inteligentija, išreikšdamos nerimą, kad, nepaisant visų Lietuvos piliečių valios, nagrinėdamas šią bylą KT gali priimti nutarimą, kuriuo bus pakeista konstitucinė santuokos ir šeimos institutų doktrina.

Nagrinėjamoje byloje yra sprendžiama dėl leidimo Lietuvoje gyventi su lietuviu kitoje šalyje „susituokusiam“ tos pačios lyties Baltarusijos piliečiui. Šiuo atveju vienas iš tos pačios lyties „sutuoktinių“ yra ES pilietis, o kitas – ne. Taigi byloje sprendžiama, ar gali ne ES pilietis gauti leidimą gyventi Lietuvoje, būdamas Lietuvos piliečio „sutuoktiniu“.

Pilietinės organizacijos atkreipė KT teisėjų dėmesį, kad pagal reprezentatyvias tarptautines apklausas apie 85 proc. Lietuvos piliečių nesutinka, kad mūsų šalyje būtų įteisintos tos pačios lyties asmenų „santuokos“, ir akivaizdu, kad Konstitucinis Teismas su Lietuvos gyventojų daugumos valia negali nesiskaityti.

KT sprendimas šioje byloje gali padaryti lemtingą pokytį tolimesnėje Lietuvos visuomenės ir valstybės raidoje, nes gali atverti kelią iki šiol Konstitucijoje nenumatytam tos pačios lyties asmenų „santuokų“ pripažinimui.

Kita vertus klausimas, ar šeima yra kuriama tos pačios lyties asmenų, ar skirtingos lyties asmenų bei sprendimas ar šeima yra tik privatus, ar kartu ir bendrasis gėris, pagal mūsų šalies Konstituciją patenka tarp svarbiausių klausimų, o svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 straipsnio 1 dalis, privalo būti sprendžiami tik referendumu.

Taigi KT sprendimas šioje byloje negali būti priimtas neatsižvelgiant į suvereno valią, t. y. be piliečių valios, išreikštos referendume.

Dėl šios priežasties Lietuvos pilietinės organizacijos ir Lietuvos inteligentija prašė KT klausimą dėl tos pačios lyties porų teisės gyventi Lietuvoje patikėti spręsti Seimui, o klausimą dėl tos pačios lyties porų „santuokų“ pripažinimo Lietuvoje patikėti suverenui – tautai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 str.,- svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.

Į posėdį kviečiami LVAT ir Seimo atstovai bei Migracijos departamento direktorė.

Prieš kelias dienas Lietuvos žmogaus teisių organizacijos kreipėsi į Seimą laikinąją grupę „Už šeimą” ir į Seimo pirmininką, kad pastarasis duotų nurodymą šiame KT posėdyje atstovaujančiam Seimo nariui atstovauti kartu ir viešą kreipimąsi pasirašiusių pilietinių organizacijų nuomonę. Šis prašymas pateko į Seimo Žmogaus teisių komitetą, tačiau iš ten jokio atsakymo kreipimosi autoriai negavo. Todėl jie nusprendė patys dalyvauti šiame KT posėdyje ir tuo parodyti, jog visuomenė stebi ir nėra abejinga, kai valdžia priima  tautai ir valstybės suverenitetui svarbiausius sprendimus.

KT Posėdžio tiesioginę transliaciją bus galima stebėti internetu nuorodoje www.lrkt.lt.

Susiję

Demokratija ir valdymas 331030258369909819

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-01-02 19:12

  Įdomus variantas, arba norima, bet bijoma, arba nenorime, bet bijome, matyt pastarasis laimės, seniau bijodavo Maskvos, dabar bijo Briuselio.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Skaitytojas2019-01-02 21:49

  Taip, sovietų sąjunga sugrįžo: yra baimės, yra cenzūra ir autocenzūra, yra nuojauta, iš kur vėjas pučia ir ko geriau nekalbėti, ir yra netgi persekiojami disidentai, kaip prof. Radžvilas.

  Pala, ar jau yra anekdotų apie Junckerį ir panašius personažus?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-01-03 00:05

   Kokius niekus čia paistote. Kokia dar cenzūra, autocenzura. Konstitucinio Teismo teisėjui nusišvilpt ant niekų tauzytojų ir jo niekų. Net nenusišvilpt, ir tai būtų per didelė garbė. Sutinku, kad teisėjų sprendimus nemaža dalimi lemia jų asmeninis požiūris, suformuotas išsilavinimo, patirties ir daugelio kitų sudedamųjų. Teisme yra įvairių žmonių.Jaunų, gerokai pagyvenusių. Vedusių ir vienišų. Liberalių ir konservatyvių. Sprendimas bus bendras devynių. Pažiūrėsime. Rezultatas gali būti visoks, nors prognozuoju kad daugeliui čia nepatiks. Viena kas tikra - nesąmonės apie briuselius , spaudimus, baimes yra ne apie tuos teisėjus, o apie čia trizniojančius atlėpausius.

   Panaikinti
  2. Skaitytojas2019-01-03 01:01

   Sancta simplicitas. Visi žino, kokio sprendimo tikimasi, jei pabaigęs kadenciją nori dirbti kokiame nors Europos teisme. Žmogaus teisių ar kažko ten. Juk Jūs jau pats prognozuojate, koks tas sprendimas bus :)

   Panaikinti
  3. Bijau, be reikalo stengiatės: liberastiniai fanatikai (pagal stilių - iš Anūko chunveibyno) nėra ta fauna, kuriems galėtumėte ką nors argumentais ar net paprasčiausiu faktų konstatavimu įrodyti, nes gi jie "žino visa teisibe". ;)

   Panaikinti
  4. Ši mano replika buvo atsakas į Ayn Rand komentarą - bet visiškai tinka ir Skaitytojo pastebėjimui. :)

   Panaikinti
  5. Pikcai, anūkai, paluckiukai, armonaičiai ir visi kiti analogiški yra to paties turinio socinžinieriai, t.y. neišvengiamai kairieji (nes prievarta stengiasi konstruoti kitų žmonių gyvenimus pagal savo supratimą). Jie visi neskaitė Orwello; jei ir skaitė, tai nesuprato. Mūsų (t.y. tyliosios daugumos) problema ta, kad juos remia pinigais kai kas, kas tos pinigus monopoliškai kuria, ir todėl jie neproprocingai daug įtakos turi.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas (00.05 min) nesuprato esmių esmės. Tokius dalykus turi spręsti ne niekam neatskaitingi keli teisėjai, o politikai, renkami rinkėjų. Tai nėra teisės klausimas kol kas, tai politikos klausimas. Jis išspręstas ta prasme, kad Konstitucija aiškiai apibrėžia kas yra kas, o jai pakeisti būtinas politinis sprendimas. Joks teismas negali politinio sprendimo priimti. Deja, šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje socinžinieriai, apeidami tyliąją daugumą (t.y. rinkėjus), naudoja teismus kaip priemonę pakeisti demokratinę politiką valdoma "demokratija", ir sukonstruoti naują tikrovę (t.y. eilinį kartą kurti "geresnį pasaulį" ir "naują žmogų"). Kuo tai baigėsi, ir kuo tai baigsis šiuokart, visiems sveiko proto žmonėms akivaizdu. Pasiruoškite kiekvienas.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aišku kad tas KT negali keisti ar įrašyti ko nėra KT- taigi jei jis ten kažką nuspęs pederastų naudai- tai bus atkeista o jie už žalą padarytą valstybei, valstybės interesų išdavystės ir neteisėto valdžios pasisavinimo bus teisiami, ir nešviečia jiems jokie postai apart kameros postas prie parašos. Žinom apie jų nepriklausomumą ir profesionališkumą- girdėjom visi iš MG Baltic įrašų kokia grupė užvaldžius šitą KT ir kam ir kokiai ideologijai jie vergauja. Aišku kad jie suvers viską EŽTT -mol stodami įsipareigojom kad jų viršenybė ir mes privalom priimti jų įstatymus- bet tai jiems nepadės- nes garantuoju kad bent Lenkija ar Vengrija atmes to EŽTT sprendimą kaip neatinkantį jų teisės. Va tada pažiūrsim į šitų moralinių urodų mordas kaip jie savo kiaules akytes suks ir melsis kad nepasikeistų valdžia ir jų nepasodintų už šituos dalykus.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-01-04 13:36

   Pritarčiau.
   Tik dėl ,,Va tada pažiūrsim į šitų moralinių urodų mordas kaip jie savo kiaules akytes suks ir melsis kad nepasikeistų valdžia ir jų nepasodintų už šituos dalykus.'' - čia būtina prisiminti Seneką: ,,Gailėdamiesi nusikaltėlių, mes kenkiame garbingiems žmonėms.''

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2019-01-04 20:00

  Konstitucinis Teismas su Lietuvos gyventojų daugumos valia gali nesiskaityti laisviausiai, kai ta valia paneigia kitas konstitucines nuostatas ir sunaikina žmogų kaip tokį.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item