Jurgis Kudlinskas. „Vasario 16-osios eitynėse laukiami visi, mylintys nepriklausomybę ir gerbiantys rezistenciją“

propatria.lt nuotrauka  Vakar paskelbta apie 2019 metais Vilniuje rengiamas Vasario 16-osios eitynes su deglais . Kitaip nei ankstesnia...

propatria.lt nuotrauka 
Vakar paskelbta apie 2019 metais Vilniuje rengiamas Vasario 16-osios eitynes su deglais. Kitaip nei ankstesniais metais jo rengėjai pasivadino „Vasario 16-osios jaunimu“ ir kviečia prisijungti visus, pritariančius jų idealams. Nors leidimą renginiui iš savivaldybės gavo jaunimo sambūris „Pro Patria“, švęsti nepriklausomybę jis kviečia ne vienas. Kartu su „Pro Patria“ žygį su deglais organizuoja ir dalis ankstesniais metais tą dariusių jaunuolių. Vienas jų - Jurgis Kudlinskas. Kalbiname jį apie planuojamą šventę, jos koncepciją ir aplinkybes. 

- Esi vienas šių metų vasario 16-osios eisenos organizatorių. Nors pirmąkart leidimą jai rengti gavo sambūris „Pro Patria“, pats eitynes organizuoji ne pirmą kartą?

- Taip, prie eisenos rengimo prisidedu jau trečius metus. Pati eisenos idėja – prasminga ir graži, tačiau ilgą laiką nebuvo pildoma kokybiškai. Su bičiuliais atėjome ir bandėme situaciją taisyti. Iš šalies daugeliui nepatikusių Lietuvių Tautinio Jaunimo Sąjungos (LTJS, kuriai patys niekada nepriklausėme) eitynių Kaune renginį perkūrėme į deglų maršą Vilniuje. Kai kam šie pokyčiai buvo nepriimtini – bet taip būna visur ir visada. 

- Ką 2019 metais norite padaryti kitaip?

- Kitais metais Vasario 16-ąją švęsime 70-ąsias Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdžio deklaracijos metines. Ši deklaracija yra per mažai žinoma lietuvių tautos savarankiško gyvenimo siekio išraiška, bet viena iš svarbiausių. Ji liudija nepaprastai aukštą politinio susivokimo lygį pačiomis baisiausiomis sąlygomis – kuomet savo gyvenimus ginkluotai kovai prieš sovietinius grobuonis pašventę lietuviai aiškiai suprato savo veiksmų beviltiškumą trumpojoje perspektyvoje, tačiau numatė būsimą jų prasmę ateityje kilsiančiam lietuvių tautos valstybingumo siekiui. Deklaracija nepraranda aktualumo ir šiandien  - daliai Lietuvos politikų vis mažiau dėmesio kreipiant į natūralius liaudies interesus, nebeatstovaujant amžinai romantiškų siekių būti laisviems ir savarankiškiems ir šiuos siekius aukojant kitoms valstybėms ir įvairiems viršvalstybiniams dariniams  – mes trokštame šią deklaraciją švęsti tam, kad primintume jos prasmę ne tik tiems, kas ją vertina, bet ir tiems, kam būtų parankiau jei mūsų renginio nebūtų. Verta paminėti ir vis dar vykstančius bandymus mūsų laisvės gynėjų, kartais net ir kankinio A. Ramanausko-Vanago atminimą šalinti iš viešojo gyvenimo – mes švenčiame ir jų gyvenimus, visų rezistentų gyvenimus. Ir visa tai norime švęsti kuo įsimintiniau. Pirmutinė deglų maršo emocija – vienybė. Kokybiškai, estetiškai suorganizuota šventė dalyviams leis pajusti jausmą, kuris ir kuria tautą – žmonių bendrystės jausmą. 

- Ypač Kovo 11, bet ir šios eitynės iš įpratimo siejamos su skinais ir primityviu nacionalizmu, kurį greičiau reiktų laikyti šovinizmu. Kiti sako, kad eitynės yra vienos tautininkų partijos renginys. Ką galite pasakyti, atsakant į šiuos kaltinimus?

- Komentarai girdėti, bet jie yra senos savo darbą prastai dirbančių žurnalistų klišės, na, arba politikų su priešiškom idėjom melas. Renginys jau seniai pakeitė ir organizatorius, ir savo seną rūbą. Teisingai įvardinote nacionalizmo ir šovinizmo skirtį – net ir eitynių rengėjų tarpe yra kitataučių, tačiau mes visi pasisakome už nacionalizmą – tautų teisę į savarankiškumą, į nuosavą valstybę, į bendrą sugyvenimą. Šiuolaikinėje Europoje šioms teisėms kyla grėsmė, o jų gynėjai populiariai vaizduojami kuo baisiau. Bet deglų maršas yra renginys, kur laukiami visi lietuvių ir Lietuvos savarankiškumą mylintys ir rezistenciją gerbiantys žmonės, nežiūrint, ką mano kitais politiniais klausimais. 

- Neseniai įsisteigęs buvusių LTJS narių sambūris „Kryptis“ skelbė alternatyvų Vasario 16 deglų maršą. Ar bus dvi deglų eisenos? Ar negalėjote susitarti?

- Renginį siekiame suorganizuoti kuo reprezentatyvesnį, estetiškesnį ir smagesnį dalyvauti.Vos gavus leidimą, „Kryptis“ buvo pakviesta organizuoti eiseną lygiomis teisėmis,jei atsisakys partinės reklamos, tačiau tai jai nebuvo priimtina. Pradėta kalbėti apie kažkokią eisenos vagystę, tarsi tai būtų nuosavybė ir tarsi nebūtume patys jos organizavę pernai. Nuoširdžiai tikimės, kad nepatenkintieji susipras ir nebeskaldys žmonių siekdami asmeninių tikslų.  Dar blogiau, kai pasiūlėme organizuoti kartu, „Kryptis“ atsakė, kad organizatoriais reiktų kviesti ir trečią pusę – Arvydo Juozaičio judėjimą, kuris nėra nei jaunimo, nei susijęs su Vasario 16-osios minėjimo tradicija. Taigi siekė renginį išnaudoti Tautininkų partijos ir Arvydo Juozaičio rinkiminės kampanijos reklamai. To nenorime leisti – ne dėl paties Juozaičio, o dėl bendro principo, kad žygis su deglais neturėtų skaldyti partiniais ar prezidentiniais pagrindais. Renginys yra vertybinis (už laisvą suverenią Lietuvą ir pagarbą rezistencijai), tačiau griežtai nepartinis.

- Socialiniuose tinkluose pasigirsta kalbų, kad šios eitynės ir apskritai vertybiškai nacionalistinė politika yra skaldoma pagal tikėjimo klausimus. Vieni radikalūs katalikai, kiti etninio tikėjimo sekėjai, pagonys, dar kiti - laisvamaniai. Ar tam yra pagrindo? 

- Neabejoju, kad yra siekiančių susiskaldymo, tačiau užtikrinu, kad tikėjimas nėra joks vertinimo kriterijus eitynių dalyviams. Visi lietuviai yra broliai ir sesės nepriklausomai nuo jo. Aš pats ir keli bendražygiai esame etninio tikėjimo gretose, tačiau renginį organizuojame su katalikiška „Pro Patria“, visi esame bendražygiai ir draugai. Šio renginio „religija“ – Lietuva. Renginyje laukiami visi, mylintys savo tautą ir šalį!Susiję

Jurgis Kudlinskas 3766342917261090749

Rašyti komentarą

 1. "Iš šalies daugeliui nepatikusių Lietuvių Tautinio Jaunimo Sąjungos (LTJS, kuriai patys niekada nepriklausėme) eitynių Kaune renginį perkūrėme į deglų maršą Vilniuje." - pala, kas tas "daugelis"? Antifadugnės, anarchistai, liberastai, purvasklaidos "žurnalistai", "politikai su priešiškom idėjom", lytiniai "nuokrypos" ir tam tikros žydų organizacijos bei individai. Kaip ir viskas. Bet šitam "daugeliui" ir JŪSŲ eitynės nepatiks, nepaisant to "naujo rūbo" (beje, čia būtų įdomu išgirsti, koks tas "senas rūbas" buvo ir kaip "naujasis" nuo jo skiriasi). Kertam lažybų, kad atsiras lyginimų su "naciū maršais su deglais"? ;)
  O, va, skaidytis dėl ambicijų tai tikrai negudru - antra vertus, būtų įdomu ir kitos pusės argumentus išgirsti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. P.S. Išgirdau - ir labai panašu į tai, kad ambicijos, asmeniškumai ir "kas če kietesnis" idiotizmas buvo iš ABIEJŲ pusių. Kas, po velnių, trukdė išsiaiškinti santykius su originalių eitynių organizatoriais PRIEŠ kreipiantis leidimo, užuot užbėgus jiems už akių ir "pastačius prieš faktą" pareikšti "jei norite - junkitės prie MŪSŲ, o jei ne - aikit..."? Bijau, kad liberastinė vadizmo ir susireikšminimo bacila įlindo ten, kur neturėjo įlįsti. O gaila - nes dabar tai, kas galėjo (ir turėjo) būti švente, tapo paaugliško stumdymosi dėl savęs sureikšminimo arena. Žinote, galvoju, kad gal jūs ten tarpusavyje pešiokitės ir savo "gaidžių peštynėmis" liberastus linksminkite (o jūs TIKRAI linksminate) - o aš ramiai Kaune atšvęsiu be meksikietiškų muilo operų stiliaus intrigų.
   P.S. Matant situaciją (ir ne pirmus metus), nėra ko stebėtis, kad patriotinės jėgos yra ten kur, jos yra - ir, panašu, ten ir ketina likti.

   Panaikinti
  2. Pikc, o kuo čia dėta mūsų pusė? Išėmė leidimą pirmiau.
   Ok, buvo kažkada tą ir TS-LKD padarę su K11 eitynėmis. Pasiėmėm maršrutą, kuris bus dar geresnis. (V16 Nebuvo pririšta prie šio maršruto, jį pasirinkome pernai dėl to, kad negavome leidimo ir taip buvo patogiau.)
   Pasiūlė daryt kartu savo eitynes, iškeldami eilę nepriimtinų sąlygų. Mums sąlygos netiko, pasilikom prie pirminės idėjos rengti eitynes patiems, kaip tą darėm 10 metų. Ty sukūrėm eventą, pateikėm paraišką leidimui ir pan, lygiai kaip kiekvienais metais.
   Kadangi atsirado daugiau norinčių prisidėti - pasiūlėme jiems daryti kartu, bei bendradarbiavimo formą, kurią turime su visomis kitomis organizacijomis. Jie atsisakė derėtis, pradėjo reikalauti ištrinti mūsų eitynių facebook renginį.

   Vėliau atsirado naujas facebook eventas, puolimas ir pan. dalykai, kuriuose mes bandome kiek galima nedalyvauti. Ar visada pavyksta - ne. Bet kurioje vietoje čia idiotizmas iš ABIEJŲ pusių? :)

   Panaikinti
  3. Minėjau ne tiesiog "idiotizmą", o stumdymąsi dėl savo svarbos. Pagal J. Kudlinsko versiją, susireikšminimas ir nenoras kalbėtis buvo iš originalių eitynių organizatorių pusės, o pagal J. Daunoro versiją versiją - atvirkščiai, susireikšminę intrigantai yra būtent "novatoriai". Todėl ir nusprendžiau, kad čia greičiausiai iš abiejų pusių "šyzos" būta, t.y. kaip šeimos konfliktuose - nėra taip, kad viena pusė būtų absoliučiai kalta, o kita - absoliučiai teisi. Ir lieku prie savo nuomonės - jei dvi tos pačios ideologijos besilaikančios, toje pačioje barikadų pusėje esančios ir tas pačias vertybes išpažįstančios grupės pradeda tarpusavyje rietis dėl tokio nieko, kaip šventės organizavimas, tai kažkas RIMTAI negerai, kenkiama TIK saviems, o laimės iš to TIK priešininkai.

   Panaikinti
 2. Jums patiems neatrodo kad per daug sąlygų dalyvaujantiems keliate? tas negali priklausyti tai partijai, vėliavų tokių negali būti, Juozaitininkų negali būti, tautininkų negali, apsirengus taip eiti nereikia, atėjus taip galvoti negalima, šukiai tik neurtalūs lyčiai ir seksualiniai orientacijai ir t.t. kas čia per nesąmonės?? kas nori tegu ateina su kokiom nori vėliavom apart fašistų, komunistų ir pederastų.. o daugiau jokių ribojimų būt čia negali. tikrai kažkoks jaunimelis sugalvojo okupuot vasario 16 d ir tik jie tikri patriotai - kiti jau nebe. aš dar iki tol pats galvojau neisiu- bet kai čia tiek sąlygų- matomai kurios nors neatitiksiu. Tikrai ir čia susiskaldymas ir čia ambicijos ir čia vašdizmas. ne duok dieve kad kas nors pagalvotų kad čia pvz eina tautininkai ar juozaitininkai. ne čia turi eiti tik "fake"lininkai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nedramatizuokite. Gali dalyvauti visi, kas nuoširdžiai myli Lietuvą ir lietuvius, tik be partinių vėliavų. Sutinku su šia mintimi, kad tokia šventė turi apsieiti be partijų piarinimosi.

   Panaikinti
 3. Man tai čia viskas akivaizdu: yra patriotinės eitynės ir yra Skorupskio eitynės. Patriotines eitynes organizuoja Pro Patria bei kitas patriotinis jaunimas. Skorupskio eitynes organizuoja tautininkas Skorupskis ir visi, ką jis sugebės įkalbėti sau į pagalbą: Gorodeckis, kiti tautininkėliai be gyvenimų, M Capital finansinės piramidės pagrindu sukurta ale kažkokia nacionalistinė "organizacija" Kryptis, sudaryta iš 5 asmenų (beveik visi M Capital)... Dėl Dievo meilės, užtenka jau Lietuvai tų tautininkų - jų dėka greitai būsime vieninteliai Europoje, kurie neturime parlamente solidžios vertybinės, euroskeptiškos ir nacionalistinės partijos. Ačiū Pro Patrijai už veiklą ir iniciatyvą, tikrai žinau kurioje eisenoje dalyvausiu

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Aha - paduokite DAR DAUGIAU arogancijos ir skaldymo iš serijos "tikri patrijotai" versus "kaškokie tautininkėlei". Liberastai tiesiog krykščia iš malonumo, nes jie tokio poveikio net per galvą versdamiesi negalėtų pasiekti.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2018-12-08 19:34

  to Tomas Skorupskis
  Tai surenkit tas eitynes tą pačią dieną tuo pačiu ar panašiu maršrutu tik šiek tiek kitu laiku. tai būtų beveik tos pačios eitynės dviem bangomis- tik jūs galit eiti su savo vėliavom ir savo šūkiais ir visi bus patenkinti.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item