Vilniuje bus iškilmingai atidengtas paminklas tautos patriarchui J. Basanavičiui

Vilniaus m. savivaldybės nuotr. Šiandien, lapkričio 23 d., 18 val. Vilniuje aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją (Aušros...

Vilniaus m. savivaldybės nuotr.
Šiandien, lapkričio 23 d., 18 val. Vilniuje aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją (Aušros Vartų g. 5) bus iškilmingai atidengtas paminklas tautos patriarchui J. Basanavičiui, jo 167-ojo gimtadienio proga.

Renginyje dalyvaus Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir skulptūros autorius Gediminas Piekuras.

Pastačius paminklą šiai vietai bus suteiktas J. Basanavičiaus aikštės vardas.

Buvusi automobilių stovėjimo aikštelė pertvarkyta į poilsio skverą.

Aplink skulptūrą sukurta erdvė, leidžianti žmonėms iš arti apžiūrėti 2 m 70 cm aukščio dr. Jono Basanavičiaus siluetą ir gyvai judėti apie skulptūrą, kuri pastatyta ant neaukšto, vos 45 cm pjedestalo.

Paminklo autoriai – skulptoriai Gediminas Piekuras ir Algirdas Rasimavičius, architektas Gediminas Antanas Sakalis.

Ant paminklo postamento iškalta garsi J. Basanavičiaus mintis: „Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras“. Tai žodžiai iš pirmojo „Aušros“ numerio pratarmės, parašyti 1883 m. sausį Prahoje ir išspausdinti kovą Ragainėje.

Vieta, kurioje stovės paminklas – ypatingos svarbos istorinė Vilniaus erdvė, priešais buvusius Miesto salės rūmus, kuriuose 1905 m. gruodžio 4-5 d. posėdžiavo Didysis Vilniaus Seimas. Būtent J. Basanavičius buvo Lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius, šio suvažiavimo pagrindinis organizatorius.

Didysis Vilniaus Seimas, deklaravęs politinės lietuvių tautos tęstinumą, davė pradžią moderniai Lietuvos valstybei ir šiuolaikiniam mūsų parlamentarizmui.

Paskutinis sostinėje vykusių Valstybės šimtmečio renginių ciklo akcentas labai simbolinis – J. Basanavičiaus sugrįžo į Vilnių, į valstybę. J. Basanavičiaus asmenybė buvo atgimimo centras, nuo jo telkiančios valios ir proto prasidėjo valstybės atgimimas.

Susiję

Jonas Basanavičius 1026620865162458442

Rašyti komentarą

 1. Fundamentalus2018-11-23 09:26

  Svarbus įvykis Vilniui, sunku net pervertinti. Žalio tilto balvonų nugriovimas - menkniekis su šituo palyginus. Bijo viešai piktintis mūsų lenkevičiai ;-) Kitas logiškas žingsnis - paminklas Prezidentui Smetonai. Kur statysime?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-11-23 11:00

  Sugrįžęs į Vilnių Jonas Basanavičius klausia: o kur Vytis?...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-11-24 13:51

   Baikit, nejuokaukit! Ponas „meras” dėl Basanavičiaus gal kasdien skambino „strateginei” pasitikrinti, ar tikrai neprieštarauja. O jūs čia apie Vytį... Žmogui nuo tirtėjimo kelių sąnariai išnirtų...

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2018-11-23 13:06

  Netinkama vieta dr.Jono Basanavičiaus paminklui. Tokio paminklo vieta Gedimino prospekte skvere tarp Muzikos akademijos ir Genocido muziejaus Šiuo metu ten stūkso akmenų krūva ir metalinis kryželis. Jis buvo pastatytas laikinai, rezistencijos aukoms atminti, iki Lukiškių aikštėje neiškils tam tinkamas solidus paminklas. Šalia, už šimto metrų, A.Domaševičiaus gatvėje yra dr.J.Basanavičiaus butas, kurį Jis nusipirko asmeniškai. Jame PRIVALO būti įkurtas Jo atminties memorialinis muziejus. Po spaudos atgavimo,1907 metais ten buvo įkurta Lietuvių mokslo draugija, kuri leido lietuviškus vadovėlius.
  J. Basanavičius buvo išrinktas Draugijos pirmininku. https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvi%C5%B3_mokslo_draugija .
  Lenkai 1939 metais po Ultimatumo Lietuvai, Draugiją uždarė. Šiuo metu J.Basanavičiaus butas atiduotas nieko bendra su juo neturinčiai privačiai firmai. Ant namo kybo atminimo lenta. Dabartinės Muzikos akademijos patalpose buvo gimnazija. Ten 1918 metais pulkininkas Jurgelevičius įkūrė Lietuvos Skautų sąjungą. Lenkams okupavus Vilnių, Vilniaus skautai J.Basanavičių išsirinko savo globėju ir Garbės nariu. Netoliese, ant Tauro kalno,
  J. Basanavičiaus, M.K. Čiurlionio ir kitų iškilių žmonių iniciatyva ir lėšomis buvo įsigytas žemės sklypas, kuriame turėjo iškilti Tautos Namai.
  Apvaizda arba Dievas sukoncentravo svarbiausius Lietuvai artefaktus vienoje vietoje. Tai SAKRALINĖ vieta visiems lietuviams, o ne tik vilniečiams. Todėl nenuostabu, kad Bažnyčios pašventintų paminklų vagis Šimašius, perėjūnė "ministrė" Ruokytė ir visa kita "anų" šutvė priešinasi šitos vietos įvertinimui ir tinkamam sutvarkymui. Dabar jie išropos "atidrinėti" paminklo J.Basanavičiui...Siurrealistinis vaizdelis!

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item