L. Kukuraitis: nepritariu bandymams keisti smurto prieš vaikus sąvoką

propatria.lt nuotr. Žemiau pateikiame visą netaisytą LR socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio laišką visuomenei, kuriam...

propatria.lt nuotr.
Žemiau pateikiame visą netaisytą LR socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio laišką visuomenei, kuriame jis nedviprasmiškai teigia, kad vadinamąjį vaikų atiminėjimo įstatymą laiko iš esmės geru.

Lietuvos šeimų susirūpinimas savo vaikų gerove yra suprantamas ir pateisinamas: normalu jausti nerimą ar supykti, jei valstybės pareigūnai klysta arba elgiasi nepakankamai jautriai. Šeimos gyvenimas yra jautrus mikropasaulis, nuo kurio priklauso mūsų visų laimė, todėl bet koks kišimasis natūraliai atrodo nepriimtinas.

Bet baimė, nerimas, pyktis yra patys blogiausi patarėjai diskusijoje apie vaikų gerovę. O kaip tik racionalios diskusijos dėl vaikų mums šiuo metu labiausiai ir reikia Lietuvoje.

Norėdamas aiškiau atskleisti savo požiūrį, išdėstysiu keletą esminių minčių apie vaiko teisių apsaugą, kas joje gerai, kas blogai ir kas turi būti keičiama.

APIE SMURTO APIBRĖŽIMĄ. Iškart pasakau, kad nepritariu kai kurių savo kolegų bandymams keisti smurto prieš vaiką sąvoką. Siaurinant smurto apibrėžimą kyla didelė rizika tam tikrus smurtinius veiksmus traktuoti ne kaip smurtą, bet kaip leistiną auklėjamąją priemonę. Turbūt nė vienas iš mūsų nenorėtume, kad tokie veiksmai būtų leidžiami prieš mūsų vaikus viešoje erdvėje – mokykloje, viešajame transporte ar kitur. Mano požiūriu, bėdų kelia ne smurto apibrėžimas ir ne smurto prieš vaiką draudimas. Nerimas kyla dėl abejonės, ar valstybė naudoja proporcingas priemones aiškindamasi įtarimą apie smurtą arba nustačiusi, kad prieš vaiką tikrai panaudotas smurtas. Juk ne visada reikia bausti, daugeliu atvejų pirmiau galima padėti, kad smurtiniai veiksmai nebesikartotų.

Bėdų sukėlė ir nepakankamai griežtas bei gana skirtingai suvokiamas reglamentavimas dėl būtinybės nustatyti antrąjį grėsmės vaikui lygį, kai vaikas teismo sprendimu gali būti paimamas iš tėvų ar globėjų. Būtent antrojo grėsmės lygio nustatymo kriterijus ir reikia keisti, o ne smurto apibrėžimą.

PRIPAŽINTI KLAIDAS IR TAISYTI NETOBULUMUS. Visi sutariame, kad įgyvendinant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą buvo padaryta klaidų. Puikiai suprantu, kad atsakomybė tenka man, todėl norėčiau aiškiai pasakyti – aš girdžiu visą kritiką, atsakomybę prisiimu, jau siūlome bei toliau siūlysime racionalius sprendimus. Tačiau turime visi aiškiai suvokti: klaidų auklėdami savo vaikus neišvengė nė vieni tėvai, klaidų neišvengė nė viena sistema. Bet ankstesnė sistema buvo mažiau palanki šeimai, nes net nekėlė klausimo apie pagalbą. Tai įrodo ir daugelis šiuo metu viešinamų atvejų, kurie įvyko prieš reformą.

Svarbiausia klaidas suvokti ir taisyti. Gerai yra tai, kad po reformos turime vieną, o ne 60 skirtingų vaikų teisių apsaugos sistemų, kad visuomenė vis labiau gilinasi į vaikų teisių apsaugos klausimus ir kad jau šiuo metu vyksta intensyvus ministerijos ir šeimų, tėvų bei vaikų gerove besirūpinančių organizacijų darbas dėl būtinų pokyčių. Tai užtikrins, kad visų bendros pastangos mus priartintų prie geresnės šeimų ir vaikų situacijos Lietuvoje. Visais pakeitimais turime siekti, kad prioritetas būtų suteikiamas pagalbai šeimai, o ne baudimui.

NETEISINTI SMURTO. Drauge noriu pakviesti visus neteisinti smurto prieš vaiką ir neskirstyti jo į menkesnį ar stipresnį. Smurtas yra smurtas, o bet koks menkesnis smurtas, kuriam neužkertamas kelias, turi tendenciją augti. Neįsivaizduoju, kad galėtume diskutuoti, jog pliaukštelėjimas ar trinktelėjimas su liniuote mūsų vaikui mokykloje yra nieko baisaus, nes taip mokytojas neva auklėjo neklaužadą! Nors kadaise tokių atvejų pasitaikydavo ir manydavome, kad taip ir turi būti. Jeigu vieną kartą susitarėme, kad turime keisti savo smurto kultūrą, tai laikykimės šio susitarimo, nes iš to išloš ne tik mūsų vaikai, bet ir mes visi, kaip visuomenė.

GINČYTI SPRENDIMUS. Vienas svarbiausių dalykų, kurie išskiria moderniąsias demokratines valstybes iš kitų, yra galiojantis teisės viršenybės principas. Bet kuris valstybės pilietis turi teisę ginčyti tiek Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, tiek policijos ar prokurorų sprendimus. Tai yra civilizuotas kelias spręsti konfliktus, o jų visuomet pasitaikys.

NEDEMONIZUOTI TARNYBŲ. Pastaruoju metu tiek viešoje erdvėje, tiek socialiniuose tinkluose Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba bei vaiko teisių apsaugos specialistai visais įmanomais būdais yra demonizuojami. Suprasdamas, kad Kauno situacija sukėlė teisėtą visuomenės nepasitikėjimą, noriu labai aiškiai pabrėžti – dauguma vaiko teisių apsaugos specialistų ir socialinių darbuotojų, padedančių šeimoms, dirba neįtikėtinai sudėtingomis, nesaugiomis sąlygomis ir vis tiek užtikrina maksimalią pagarbą vaikui ir šeimai bei suteikia kvalifikuotą pagalbą. Daugeliu atvejų, kai mes visi jau nuleistume rankas, jie išlaiko pasitikėjimą šeima ir kantriai jai padeda.

Mums visiems reikia gerai veikiančių tarnybų bei kvalifikuotų ir kompetentingų žmonių jose. Jeigu tarnybas niekinsime, žeminsime, ar šmeišime, sunku bus pritraukti geriausius žmones. Kviečiu susitelkti, nes destrukcija ir aklas pyktis nepadės mūsų vaikams.

Susiję

Šeimos politika 1289252729809497161

Rašyti komentarą

24 komentarai

1Chingishan rašė...

tokius kaip jis reikia pasodinti. čia jau joks gydymas nepadės- izoliuti šitą imbecilą nes jis pavojingas tiek sau tiek aplinkiniams ir jų vaikams. ir qaš visai rimtai. Šeimos kurios prarado vaikus turi kreiptis bendrai į teismus (geriau tarptautinius) ir reikalaut tiek asmeninės baudžiamosios atsakomybės šito ministro, tiek išieškot iš jo (ir ne tik jo) žalą asmeniškai.

Anonimiškas rašė...

Šis atrastas vadinamų ,,žaliųjų nabagas'', tikrai savo kvailumo unikumu atsiskleidė visu gražumu, matyt neturėjimas pinigų, jam buvo sunkus, o kada jų gavo, jam pasimaišė protas.

Anonimiškas rašė...

Aš nesuprantu apie ką jis kalba? Šeimos, kurioms nereikia jokios pagalbos, kurios rūpinasi savo vaikais ir joms nereikia gadinti gyvenimo. Ir tokių, tikiuosi, dauguma. Kurioms reikia pagalbos, praśom, vykite pas juos, kalbėkite... Tai turėjo būti daroma ir ankśčiau. Kas pasikeitė? Ar Kukuraitis atėjo, kaip mesijas, auklėti visus pagal Šakalienės ir Majausko brošiūrėles? Ir kas už to stovi? Kur pradžia šio sukelto chaoso? Absurdas kažkoks, kai skundikas pamatęs kaźką "negero" , tampa teisėju ir pirmyn, ledai pajudėjo, saugokitės, kas galit. Kažin ar tabore nufotkinęs, neprižiūrimus vaikus, negautų į kailį pats. Ir dar: kur nusėdo pinigai tam skirti? Ir kodėl dar jų tiek daug reikia?

Anonimiškas rašė...

šitas laikysis posto įsitvėręs iki paskutiniosios, bestuburis, įtakojamas genderistinių NVO.

Anonimiškas rašė...

Na,kai gauni žiupsnelį norvegiškų pinigėlių iš Šakalienės paskirstytų milijonų, tai turi ir atidirbt. Kompromituoja katalikus tokie minkštakūniai,- jo tikslas išlaikyt pabėgėlius Lietuvoje ir visokias neaiškias reformas prastūminėt - kad tik gaut finansavimus ir tuos pinigėlius dalint.

Anonimiškas rašė...

Reikia pradėti masišką kampaniją atstatydinti tiems politikams, įskaitant prezdentę ir užsienio ministerį, kurie nedirba tautos labui - sulaužo duotą priesaiką. Vieni - nes kolaborantai, kiti - nes kvailiai.

glorija rašė...

Šis, kaip jūs sakot, "žaliųjų nabagas" atėjo iš vilkas&bruzaite CO, prisidengęs Šventa Romos Katalikų Bažnyčia :)

Anonimiškas rašė...

Kukuraitis net nesuvokia, kokią žalą daro Lietuvos visuomenei ir demokratijai. Bet tai ne jo kaltė, o tų, kurie paskyrė jį į šį postą. Žmogų neturinti vadybinių įgūdžių, be charismos, iki tol vadovavusiam "caritas' vietinei organizacijai su nedideliu biudžetu, o dabar jam patikėjo apie 2 mlrd. Eur. valdymą. Tai iš kur jis vargšas gali suprasti, kaip su jais elgtis. Tuo labiau kai šalia žiobienės ir šakalienės, kurios supranta...

šiaurės Lietuva rašė...

Jokio taisymo ir tobulinimo ŠITAS ĮSTATYMAS TURI BŪTI ATŠAUKTAS, kukuraitis Šakalienė Majauskas von iš seimo,

Anonimiškas rašė...

tai kas blogai įstatyme, ir kuo teisės lupti "savo" vaiką šalininkai siūlo jį pakeisti? tėvelių paglostymu, ar draudimu pranešti apie smurtą?

Smurto kultūra, kuri taip žavi kai kuriuos neturinčius kitų priemonių ar ryšio su savo vaikais, todėl svajojančius juos jėga priversti paklusti, yra atėjusi iš zekų viercho ir sovietmečio paveldo mišrainės. Užuojauta.

Pikc rašė...

Liguistų fantazijų nukamuotų ligonėlių žinai - ši diskusija vyksta tarp NORMALIŲ ŽMONIŲ. Kitaip tariant, ji - ne jums. Ropokite atgal į savo "seif speis" - ir ten su savo palatos draugais dalinkitės savo karščiuojančios psichikos pagimdytais kliedesiais. Kaip sako - "go melt somewehere else". ;)

Anonimiškas rašė...

Anonimiškas 23;54, yra arba iškrypėlis, arba gudrus biurokratas, kadangi esminis rodiklis visame kame yra iškrypime, žodis SMURTAS yra baisus iškrypimas, todėl ir skamba baisiai, o savo iškrypimo iškrypėliai nemato ir kiša jį mums, kad jie yra gėris, todėl gudriai plakdami liežuviais SMURTAS, niekšiškai darosi pinigus.

Anonimiškas rašė...

Kukuraitis yra absoliutus socialistas. Nuo tokiu kvailiu ir politiniu ideologiju nesuprantanciu "gerieciu" totalitarizmas ir prasideda. Gal jis ir geras zmogelis, bet SILPNAS ir kvailas.

Anonimiškas rašė...

apgailėtina, kad daugiau nieko neišspaudžiate tik ad hominem su pseudokultūringą "poshol na" savo propaguojamai teisei į smurtą prieš negalintį apsiginti pateisint. Ak, čia sakote jūsų teritorija, kurią reikia valyti nuo diskusijos? Nes čia vieta vienintelei teisingai nuomonei? Palinkėkim sėkmės sanitarams ;-)

Ainis rašė...

"propaguojamai teisei į smurtą prieš negalintį apsiginti" citata.
Gerbiamasis, paneikite įtarimus dėl sunkios jūsų galvos traumos, įdėkite kelias nuorodas kur Pro Patria pasisako UŽ SMURTĄ.

Anonimiškas rašė...

ačiū už rūpestį mano sveikata, nesulauksite ;-) komentaras adresuotas tūlam PIKC. O galvos traumas tokių kaip jis dėka patiria ne tie, kas turėtų.

TELÐIAI
Girto smurtau tojo auka - vos poros
mënes iø mergytë
Policijos pareigûnø duomenimis, savo namuose Masèio g., Telðiuose neblaivus
pilietis K. K. (gim. 1960 m.) iðkeikë necenzûriniais þodþiais ir
ranka á veidà sudavë savo podukrai R. J. (gim. 1988 m.). Vyras vienà kartà
kumðèiu á galvà sudavë ir R. J. 2 mën. jos dukrai, kurià moteris laikë ant
rankø. Gautas ir Telðiø regioninës ligoninës gydytojos praneðimas, kad á
ligoninæ pristatytam kûdikiui diagnozuotas galvos smegenø sukrëtimas,
tolimesniam gydymui mergaitë paguldyta á Vaikø ligø skyriø. Átariamasis
K. K. sulaikytas ir patalpintas á ilgalaikio sulaikymo patalpà. Pradëtas
ikiteisminis tyrimas.

Ainis rašė...

>Anonimiškas 2018-11-28 10:25
Aišku. Toks reiškinys kaip savigarba ponuliukui yra nežinomas.
Linkime pasveikti.

Pikc rašė...

Spėčiau, kad čia ne galvos trauma, o tiesiog smegenys supuvo nuo ilgo nenaudojimo. ;)

Anonimiškas rašė...

savigarba yra nekelti rankos prieš silpnesnį, ir suvokti, kad turi būt pavyzdžiu.

O gal sakysite, smurtauti pradėjusius vaikėzus būtų pagydęs diržiukas, o gal reikėjo užvažiuot rimčiau, iki komos? Pademonstruokite protinius ir emocinius rezervus, pasidalinkite idėjomis, ne tik varganais linkėjimais ad hominem.

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/aiskeja-kraupios-mazamecio-nuzudymu-vilniuje-kaltinamo-paauglio-praeities-detales-59-1066664?c=55

Anonimiškas rašė...

Matai anonimiškas 15;33, tavo protiniai sugebėjimai labai trumpi, tu matai tik degradus ir degeneratus, ir visokius iškrypėlius,tu nematai sveikų neiškrypusių, kodėl taip yra, gal pats gali paaiškint.

Anonimiškas rašė...

ministeriui nuo begaliniai stipraus mažo vaiko, kuris neseniai pradėjo vaikščioti.
ačiū Jums už begalinį nuoširdų rūpestį socialiniais darbuotojais su izmailovu priešakyje.Mačiau iš jo akių, kaip šis simpatiškas kultūringas dėdulė, Jūsų favoritas, plėšdamas mane iš mano mylimo tėtuko rankų, kankinosi ir pergyveno. Mes tai su tėtuku puikiai leidome laiką.Jeigu jį (izmailov) sutikčiau, tai tikrai paguosčiau. Dėkui , kad ta darote už mane. Nes tikrai matėsi, kad jis labiausiai kenčia. Tai parodo, koks Jūs labai supratingas, atjaučiantis silpniausius ministeris.Gailiuosi, kad buvau toks nesupratingas ir nepuoliau šitam vargšui dėdei ant kaklo, palikdamas tėvus.Tik dabar, Jūsų dėka, supratau jo begalinį nuoširdų rūpestį manimi.Apkabinu ir bučiuoju.
P.S.Nežinau tik tai kodėl, bet kažkodėl užjaučiu Jūsų vaikus.

Pikc rašė...

Protiniai sugebėjimai, sakot? Jei purvasklaidos "šyzos" retransliacija rodo protinius sugebėjimus (kad ir trumpus), tai ir apie garsiakalbių 'protinius sugebėjimus" galima kalbėti. Ir PATS jis nieko nemato - jam "dėdės ir tetos" iš teliko ir dezos kloakų parodo.

Anonimiškas rašė...

Anonimiškas 21:31, dar labiau sėkmės - ir tikrai ne juokais - reikia palinkėti tiems, kurių pačiame pirmajame sakinyje po lotyniško ad hominem (butaforinė kaukė) seka rusiškas ,,poshol na...'' (tkrasis veidas).

Pikc rašė...

Greita paieška parodė, kad šitame puslapyje "poshol na" pavartotas du kartus. Abu - paties tamstelės komentaruose. ;)

item