Vytautas Keršanskas. J.-C. Junckeris – Lietuvos geopolitinio saugumo garantas?

www.lrt.lt Neretai už gryną pinigą priimama tezė, jog Europos Sąjunga yra pamatinis Lietuvos geopolitinio saugumo garantas, turi būti...


Neretai už gryną pinigą priimama tezė, jog Europos Sąjunga yra pamatinis Lietuvos geopolitinio saugumo garantas, turi būti pagrįsta atsakant į klausimą, kokia ES išties gali atlikti tokį vaidmenį, o kada jos sprendimai gali būti žalingi mūsų valstybės interesams? Toks klausimas yra ne tik keliamas laiku ir pagrįstas, tačiau ir būtinas, kadangi šiuo metu Europos Sąjungos lyderiai svarsto, kokia kryptimi turėtų toliau vystytis Europos vienijimosi projektas. 

Užduoti toną šiai diskusijai buvo paskirta Europos Komisijai (EK), kuri prieš metus pristatė penkis galimus Bendrijos ateities scenarijus: nuo grįžimo tik prie vieningos rinkos iki judėjimo federacijos link. Juos pristatydamas, Komisijos vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris ne kartą pabrėžė, jog būtina tęsti Europos integracijos gilinimą. Nors žodis „federalizacija“ neretai nutylimas, kad nesulauktų jos priešininkų kritikos strėlių, faktiškai EK vadovas siekia stiprinti europinių institucijų galią vis daugiau sričių, įskaitant ir užsienio bei saugumo politiką. 

Todėl šio savaitgalio Europos Komisijos vadovo J.-C. Junckerio benefisas yra vertintinas labai rimtai, kadangi jis atskleidžia iššūkius, kylančius dėl tokio scenarijaus įgyvendinimo. Šeštadienį Nyderlandų dienraštyje „Trouw“ publikuotame interviu, nevyniodamas žodžių į vatą J.-C. Junckeris pareiškė, kad Europos saugumo architektūra yra neišvengiama be lygiaverčio Rusijos dalyvavimo. Tuo pačiu apgailestaudamas, kad dėl „Šaltojo karo retorikos“ jis negali ilgamečio savo draugo Vladimiro Putino vadinti „bičiuliu“. Ne, ne todėl, kad šio vadovaujama valstybė vykdo agresyvią užsienio politiką ir siekia perbraižyti Europos valstybių sienas. Todėl, kad, anot J.-C. Junckerio, Vakarai yra nusistatę prieš Rusiją, nelaiko jos lygiaverte galia ir naudoja netinkamą sugrėsmintą retoriką.

Jeigu iš ko ir galima laukti tokios retorikos, tai Kremliaus propagandistų, o ne vieno svarbiausių Europos politinių postų atstovo.

Kadangi didžiųjų Europos Sąjungos valstybių struktūrinė galia dažnai tampa veiksniu, nulemiančiu ES politiką, Europos Komisijai tenka svarbus vaidmuo užtikrinti, jog mažųjų narių interesai nebūtų pažeisti. Būtent to buvo tikimasi ir Rusijai ypač naudingo ir reikalingo „Nord Stream 2“ dujotiekio atžvilgiu. Reikia pripažinti, ilgą laiką Europos Komisija atliko savo vaidmenį, žadėdama neleisti šiam projektui pasiekti dienos šviesos. Deja, matome, kad pozicija pasikeitė ir neseniai nutekinti dokumentai rodo sąmoningą EK neveikimą, kuris leido „Gazprom“ vykdyti savo politizuotą gamtinių dujų prekybą Europoje. Taip pat Rusijai galiausiai pasiekti, kad Europos Komisija uždegtų „žalią šviesą“ antrajai dujų linijai Baltijos jūros dugnu. Po šeštadienio J.-C. Junckerio interviu išsakytų minčių EK vadovo vaidmuo šioje istorijoje reikalauja atskiro dėmesio ir tyrimo.

Nors J.-C. Junckerio pasisakymą būtų galima „nurašyti“ kaip nevykusius kadenciją baigiančio vieno politiko minties vingius, taip elgtis būtų neatsakinga, nes išsakyta pozicija dėl Rusijos turi kur kas platesnį palaikymą tarp ES narių.   

Todėl ir Europos Sąjungos ateities scenarijai, susiję su europinių institucijų galių stiprinimu arba vienbalsiškumo priimant sprendimus principo panaudojimo siaurinimu, neatitinka Lietuvos interesų. Mat nepaisant aktyvių rytinių narių, taigi ir Lietuvos, pastangų paskatinti adekvačiai vertinti Rusiją ir jos vykdomą politiką, tai daryti atsisakanti politinė linija vis dar yra plati.

Lietuvos geopolitinio saugumo garantas yra NATO, kuri užtikrina tvirtą transatlantinį dėmenį Europos saugumo politikoje. Bet kokios iniciatyvos įtraukti Rusiją, kurti bendrą saugumo architektūrą, yra absoliuti grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Europos Sąjunga sustiprina mūsų politinį, ekonominį bei infrastruktūrinį įsitvirtinimą Vakarų bendruomenėje, tačiau kuomet kalba pasisuka apie geopolitinį saugumą, Bendrijos ateities scenarijų svarstymas ir juose užkoduoti užsienio ir saugumo politikos dėmenys reikalauja išskirtinio atidumo vertinant jų atitikimą mūsų interesams. Bendras grėsmių suvokimas ir reakcija į jas turi būti pasiekiama vienu balsu. Tam reikia ir bendro geopolitinio, istorinio konteksto suvokimo. Europos Komisijos vadovui, kuris gegužės 5-ąją vyks švęsti 200-ųjų Karlo Marxo gimimo metinių, akivaizdu, to padaryti nepavyksta.   

Vytauto Keršansko, kuris yra Rytų Europos studijų centro analitikas, komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Susiję

Įžvalgos 4859838421214876061

Rašyti komentarą

20 komentarų

Anonimiškas rašė...

joo,man ta ,kaip mantra,kartojama frazė,kad ES yra saugumo garantas,kažkoks nesusipratimas ir tai kartojantys yra arba visiški neišmanėliai,arba tyčia klaidina žmones.NATO-saugumo garantas,o ES pagrindas-laisva prekyba.Tiesa,dabar ji vis labiau nori įgauti įtakos ir mėgina kištis ne į savo sritis-švietimas,šeimos teisė,imigrantų kvotos.Tas "saugumo garantas",savo užpakalio nesugeba apsigraibyti,kai per kiauras sienas eina(ordomis) kas nori.

Anonimiškas rašė...

Žinima, kad ES nėra saugumo garantas, nirs kažkiek, bent diplomatinės apsaugos, prideda. Tai yra ekonominio klestėjimo garantas.
Kaip ir minėta, NATO yra saugumo garantas

Pikc rašė...

Kaip čia tokį nepolitkorektišką, ideologiškai neteisingą, radikalų, marginalų, populistinį (ir, be abejo, naudingą Kremliui) komentarą elertė cenzūra praleido? Taigi Jo Tobulybės Šv. Sajūzo nevalia kritikuoti (drįstančius tą daryti iš darbų mėto, kaip rodo V. Radžvilo pavyzdys)! Apie Sajūzą reikia kaip apie nabašninką - gerai arba nieko!
P.S. V. Keršanskas dėl šito savo pasisakymo, be abejo, patenka į "naikintinų" kategoriją (žr. visokių kilinskaičių ir skarolskių pareiškimus). :)

Ultrakrikscionis rašė...

Na kad aishkinamasis straipsnis ir komentarai apie kas yra kas turi potencijos rastis einamuoju momentu, parodo runkelines tendencijas kaip visad. Mes budami mokykloj gudziais devyniasdesimtaisiais tai zinojom, musu tevai savo laiku zinojo tai irgi. Nezinoti to gali tik manipuliuotinas mankurtas, ziniu bagaza susikures is televizoriaus ir soc medijos. Siti disiliuzionuoti nevykeliai metesi nuo lovio prie lovio, prie Vis naujo gelbetojo, bet vis uzlipdavo ant greblio. Trecdalis tautos jau neapsikente spjove I tokia zeminancia aklaviete ir pasinaudojo atviru sienu privilegija, bet ar juk tai sajungos kalte? Apsivalyti reikia viduje, tiksliau, reikejo, nes kad ir kaip sventvagiskai ziauriai beskambetu, yra pozymiu jog yra paveluota. Sie nauji sajudziai sveikintina iniciatyva tik ar uzteks kiausiniu uzbaigti pradeta si sizifo darba? Kol kas sedim savo duru stakta ishtryne anti komunistiniu cesnaku ir laukiam pilnaties. Nesinori, kad visa tai baigtusi eiliniu kakucio pluteles pakrapstymu, man idomu, ar sitas judejimas turi tvirta backupa ir ar lietuviams jau pradet mastyt masiskai gryzti ar dar siek tiek palaukti ? Cia ideja lietuvai ponai.

Paprastas Žmogus rašė...

NATO yra tikrasis saugumo garantas, o Europos Sąjunga, na, toks netvirtas ir šiek tiek abejotinas garantas. Kuo greičiau tai valdantieji supras, tuo visiems bus saugiau. Nebūtina pradėti apie tai garsiai skelbti, bet tyliai suvokti ir atitinkamai apdairiai daug neplepant elgtis būtų visai išmintinga.

Anonimiškas rašė...

Buduliai kaip jiems ir priklauso, liko nesupratę, kad tikroji galia yra kultūrine, o ne karine. Karine net ne tuojau po kultūrinės, o dar po ekonominės. Taip kad NATO nepervertinkim, o ES nenuvertinkim. Ir nereikia čia tų iš anksto žinomų buduliškų argumentų - ne du tūkstančius metų subinėje besivelkantiems kaimiečiams, XVI amžiuje dar savo kaimuose masiškai santykiavusiems su gyvuliukais, o XX a pradžioje vokiečių siaubui nepažinojusiems išviečių, Europą kultūros mokyti. Tai ne žeminimasis, tai faktai. Ir beveik nėra priešingų.

Budulis rašė...

Jei Tamsta tą kultūrinę galią būtumėte pademonstravęs taisyklingiau rašydamas, tai Tamstos pasisakymas būtų buvęs šiek tiek įtikinamesnis.

2000 metų subinėje besivelkantis kaimietis rašė...

Ir beje, jau kurį laiką atrodo, kad per pastarųjų metų antilietuviškus įvykius Pro Patria skaitomumas smarkiai padidėjo. Tai, kad čia vis dažniau užsuka troliai, tai tik patvirtina.

Alois Brunner rašė...

Tu molis :) lietuvio koda perskaitei ir kietas istorijoj ?
karine galia yra karine galia. kulturine galia yra kulturine galia. kaip jos gali buti lyginamos ir dedamos viena ant kitos yra nesuvokiama. visais laikais merdejanciu civilizaciju pakrasciuose esancios tautos jaute visu situ galiu paraleline saveika. ir galima gincytis, kas pirma ateidavo - ginklas ar kultura ar ekonomika. tik neishprotek besiaiskindamas. demokratinis eksperte tu.

Anonimiškas rašė...

O kokie buvo antilietuviški įvykiai oer pastaruosius kelis metus? Apart, žinoma, Karbauskio šutvės patekimo į Seimą?

Kaimietis budulis, kuriam ne Europą kultūros mokyti rašė...

Lygiai vienerių pastarųjų metų įvykiai: Vilniaus universitete naikinamos lituanistinės katedros; naikinamas Edukologijos universitetas, bet (balta)rusiškas „humanitarinis“ išsaugomas; uždraudžiama Lukiškių aikštėje statyti Vytį; paskelbiama, kad bus naikinami lituanistiniai institutai; iš VU atleidžiamas prof. Radžvilas.

Anonimiškas rašė...

Kaip savo "kultūrinę galią" didina ES?

1. Atsisako savo kultūrinių tradicijų, mentaliteto, krikščioniško ir filosofinio paveldo.
2. Keičia Europos rasinę demografiją.
3. Perima iš Azijos marksizmą kaip neomarksiozmą ir visokį leftizmą.

Cha rašė...

Na, kadangi Briuselis su Junkeriu jų šalininkams yra dievybės, tai jie mano, kad dievų keliai ir neturi būti suprantami žmonėms :) Briuselis atsisako kultūrinių tradicijų ir t.t., ane? Taip jis tikrina, ar jo šalininkų tikėjimas tvirtas :)

Anonimiškas rašė...

Tai gal pastatom Lukiškių aikštėje Radžvilo paminklą? Kaip žmugui, kuris atsisakė dalyvaut konkurse.

Anonimiškas rašė...

Radžvilas, sėdintis ant arklio Lukiškių aikštėje - puikus pasiūlymas! Vienu šūviu du zuikiai, taip sakant.

Pikc rašė...

O, žiūriu, liberastinės askaridės ir čia atšliaužė savo "gimtosios aplinkos aromatą" skleisti. Visiems, bandantiems su tais padarais (tiksliau, čia panašu į vieną padarą - nes TOKIŲ debilų tiesiog negali gamtoje būti daug :)) kalbėtis - meskite beviltiškas pastangas, ta fauna psichiškai neįgalūs jokiai diskusijai. ;)

Anonimiškas rašė...

Koks lyderis tokie ir klapčiukai.

Pikc rašė...

O, vadinasi, liberastų lyderis - visiškas degradas. Aišku, žinosim. :)

Anonimiškas rašė...

Reikia kelti į "YouTube" - Lietuvos šimtmečio proga šimašiniai leftistai nesugebėjo pastatyti Vilniuje nei paminklo Basanavičiui, nei Vyčio - ir dar mėto pėdas ir bajerius apie tai, kad kažkam kitam pastatyti paminklą, kad tik realiai nepastačius minėtų paminklų.

Anonimiškas rašė...

O, Keršanskas.

item