Vilniaus universitete įvesta „lyčiai jautri kalba“

Vilniaus universitetas paskelbė „Lyčiai jautrios kalbos gaires“ , kurioje lietuvių kalbos taisyklė vartoti gramatinę vyriškąją giminę kaip n...

Vilniaus universitetas paskelbė „Lyčiai jautrios kalbos gaires“, kurioje lietuvių kalbos taisyklė vartoti gramatinę vyriškąją giminę kaip neutralią pasmerkiama kaip „atgyvenusi“ ir „dažnu atveju diskriminacinė“. Lygybės ir pažangos šaukliai turi sprendimą: nuo šiol visur ir visada vartoti „lyčiai jautrią kalbą“. Naujovė tiek inovatyvi ir paremta alternatyvia proto samprata, kad negalėjome jos pristatyti be lašo ironijos. 

Dokumente teigiama, kad jos vartojimas nuo šiol apims „visų VU administracijos lygių komunikaciją ir dokumentus, akademines publikacijas, kolegišką bendravimą, bendravimą tarp dėstytojų ir studenčių/-tų, studijų proceso, VU kuriamų mokymo platformų ir priemonių, skirtingų rūšių duomenų bazių kalbą.“

Oficialaus VU dokumento autoriai nepabijo iškelti fundamentalų klausimą: „Ar [egzistuoja] tik dvi lytys?“. Tačiau oficialus VU atsakymas į jį nėra toks tiesmukas, kokį diktuotų mokslas ar elementarus sveikas protas. Dokumento autoriai, užuot tarę pasenusį „taip“ ar kai kam, matyt, vis dar per drąsų „ne“, rašo: „Tarp Vilniaus universiteto bendruomenės narių yra žmonių, kurių savęs suvokimas vyksta anapus binarinės (dvinarės – moteris/vyras) lyties ir gramatinės giminės sistemos, o mūsų spėjimas remiantis išore gali būti klaidingas. Todėl vadovaujantis bendru pagarbos principu bendraujant žodžiu ir raštu vertėtų kreiptis taip ir vartoti tokias giminės formas ar jų atitikmenis, kokias renkasi pats žmogus.“

Toliau dokumente svarstomos įvairios „strategijos“, kuriomis reikėtų vadovautis bandant žūtbūt išvengti normalios, VU teigimu, atgyvenusios, kalbos, pakeičiant ją gerokai jautresne ir pažangesne. „Strategijų“, kaip tai galima pasiekti, visa laimė, yra daug ir įvairiausių. Čia tik keletas pavyzdžių, siūlomų jėzuitų įkurto seniausio Lietuvos universiteto gairėse:

- Frazę „visų studentų pažymiai turi būti suvesti iki“ pakeisti daug pažangesne „visų stud. pažymiai turi būti suvesti iki“.

- Kiekviename sakinyje nuosekliai ir nenuilstamai kartoti nuorodas į abi (kodėl tik dvi???) lytis: „kiekviena ir kiekvienas iš mūsų“, „mielos studentės ir mieli studentai“, „gerbiami kolegos ir gerbiamos kolegės“, taip pat nuosekliai ir nenuilstamai kreipiant dėmesį į „giminių tvarką (dažniausiai kaitaliojant vyr. ir mot. pirmumą)“.

- Įvairiausiais būdais sudūrinėjant abiejų giminių galūnes, štai keletas galimų pavyzdžių neišsilavinusiems: „žiūrov(i)ų apklausa parodė“, „statistinis respondentų_čių pasiskirstymas“, „visų fakultetų darbuotojas/us pakviesime skiepytis“, „kiekviena (-as) Universiteto bendruomenės narė (-ys) gali naudotis visomis žmogaus teisėmis ir laisvėmis nepaisant jokių skirtumų“, ir pan.“ (Tiesa, teksto autoriai, tai yra, atleiskit, autoriai (ės) pamiršo nurodyti, kad „visomis žmogaus teisėmis ir laisvėmis nepaisant jokių skirtumų“ galės naudotis tik paklusę alma mater kvietimui skiepytis, bet išsilavinusiai publikai tai turbūt savaime suprantama).

- Reikia pripažinti, kai kurie siūlymai išties gana blaiviai vertina šiandien susiklosčiusią situaciją, pvz., vyriškos giminės pakeitimas moteriška čia daugiau negu logiškas: „visos rinkimuose dalyvaujančios partijos paskelbė savo ministrių kabinetus“. Nuoseklumo ir pažangos vardan siūlytume dar vieną patobulinimą: „paskelbė savo ministrių kabinetes“.

- Nors žodis „kabinetas“ liko nepajudintas, bet Vilniaus universitetas turi puikų pasiūlymą patobulinti atgyvenusį žodį „žmogus“. Oficialiose universiteto gairėse siūloma (tiesa, geraširdiškai pabrėžiant, kad šio rekomendacijos yra ne „privalėjimo, bet sąmoningumo ir kalbinės kūrybos sritis“) šį žodį pakeisti kur kas pažangesniu „žmoga“, tokiu būdu nevengiant „žmogaus kategorijos kaip ilgą laiką sutapusios su vyriškuoju subjektu“ kritikos.

Nors Vilniaus universitetas šiais laikais ir nepajėgia tiesiai atsakyti, ar egzistuoja dvi lytys, tačiau į dokumente iškeltą klausimą „ar įsipareigojimas lyčiai jautriai kalbai yra ideologinis apsisprendimas?“, atsakoma vienareikšmiškai: „Taip“.

Sveiki atvykę į 1984-uosius. Oi, 2021-uosius. Oi, 2021-ąsias.


Susiję

Šeimos politika 4244489298965925411

Rašyti komentarą

 1. Balandžio 1-oji ar aš datose pasiklydau?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2021-10-14 15:30

  Koks mokymasis normaliam tokioje auštojoje? Mada pinigai ...baigsis gal kada

  AtsakytiPanaikinti
 3. Na jeigu net univeroj taip... Pritrūkau keiksmažodžių...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2021-10-14 23:03

  Na ko tyli promasoniškų antikliekrikalinių pažiūrų Paulius Vaidotas Subačius ar jau nupirktas?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Manau, priešingai, minėtas asmuo su visu jaunojo dzeržinskiečio uolumu ims barti ir gėdinti tuos, kas vis dar kalba senakalbe.

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2021-10-15 01:06

  Stebuklas ant Lietuvos nusileido? Nejautrūs skirtumams kalbės jautria kalba? Nebent, kad užmaskuotų savo tikrąjį ,,Aš"?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2021-10-15 08:32

  Ir čia Lietuvos elito kalvė? Tada galiu pasakyt, kad mums galas.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Vilniaus universiteto, kurį aš kitados baigiau, nebėra. Tik sienos liko tos pačios, daugiau nieko.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Ir kaip TOKIA "progresyvi" kontora bus be chunveibizmo? https://www.facebook.com/darius.treciakauskas/posts/10224534197879323

  AtsakytiPanaikinti
 9. Omg.Skaitau ir netikiu savo akimis. Čia tikrai balandžio pirmosios pokštas, ne kitaip. Ar neliko kitų būdų išgarsėti, kaip tik sukeliant pyktį, sumišimą, pažeminimą, pasibjaurėjimą?!

  AtsakytiPanaikinti
 10. Ne žmoga, o žmogysta turėtų būti...

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2021-10-17 18:52

  iš respublikos "VU ir VDU vykdo genderistinę propagandą, kurią apmoka Europos Komisija (EK), skyrusi 95,5 mlrd. eurų biudžetą programai „Horizon": tyrimamas ir inovacijoms. SPEAR (Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research) - tai EK skirtomis lėšomis 2019 m. Danijoje pradėtas projektas, kurio partneriai yra VU ir VDU. Tai ne Lietuvos šeimos arba lyčių lygybės politika, kilusi iš Seimo arba NVO iniciatyvų, tai 11-os mokslo ir nevyriausybinių organizacijų ekonominė veikla-projektas, siekiant gauti pajamas, be kurių šios organizacijos susidurs su finansiniais sunkumais.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Žmonės nusisuko nuo Dievo dėl to nesuvokia/nenori suvokti elementarių dalykų.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item