Vytautas Sinica. Radžvilas ar Ažubalis?

D. Pipo (DELFI) nuotrauka  Daugybei tradicinių ir krikščioniškų pažiūrų rinkėjų Europos Parlamento rinkimuose visu aštrumu iškyla pasir...

D. Pipo (DELFI) nuotrauka 
Daugybei tradicinių ir krikščioniškų pažiūrų rinkėjų Europos Parlamento rinkimuose visu aštrumu iškyla pasirinkimas tarp vienintelių provakarietiškų alternatyvų: TS-LKD ir Vytauto Radžvilo komiteto. Konservatyvus rinkėjas tikriausiai ilgus dešimtmečius balsavo už konservatorius arba krikdemus iki jų susijungimo, o vėliau balsavo už jungtinę partiją. Šiandien jis draskomas vidinių abejonių, nes mato, kad TS-LKD po vadovybės pasikeitimo tapo iš esmės liberali. Dauguma frakcijos narių palaiko gėjų partnerystes, Tomaševskio kalbinius reikalavimus, ES virsmą federacija, vaikų atiminėjimą iš tėvų ir kitas kairuoliškas iniciatyvas. Tos pačios liberalios bei federalistinės pažiūros atsispindi ir partijos EP rinkimų programoje. Kad situacija būtent tokia, plačiai kalba žinomi krikščionys kaip Tomas Viluckas ar kunigas Robertas Grigas, tuo viešai baisisi partiją paliekantys nariai. Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius dar lapkritį viešai pasakė, kad krikščioniškų vertybių rinkėjui nebeliko už ką balsuoti. 

Tačiau ilgametis TS-LKD rinkėjas dar tiki šia partija, nes joje yra likę pavienių konservatyvių politikų, kaip Rimantas Dagys, Paulius Saudargas ar Audronius Ažubalis. Būtent Audronius Ažubalis yra šio ištikimo rinkėjo (neretai tremtinio ar laisvės kovotojo) favoritas ir motyvas dar kartą palaikyti TS-LKD artėjančiuose Europos Parlamento rinkimuose. Pasirinkimas tad yra tarp Vytauto Radžvilo ir Audroniaus Ažubalio. 

Audronius Ažubalis yra tiek šaunus politikas, kiek galima norėti iš sisteminės partijos drausmingo nario. Konservatyviai balsuojantis ir kalbantis, registruojantis daug konservatyvių iniciatyvų, žodžiu, atitinkantis partijos deklaruojamas vertybes. Tiesa, Ažubalio principingumas turi ribas ir kai liberalus partijos pirmininkas tikrai griežtai neleidžia elgtis konservatyviai, tos ribos ir neperžengiamos, kaip nutiko su Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisomis: A. Ažubalis nei pasirašė, nei į balsavimą atėjo, o pavyzdžiui, R. Dagys – ir pasirašė, ir balsavo už, nors Gabrielius griežtai draudė. Negali visi būti principingi kaip Dagys, tai suprantama ir būtų galima balsuoti už Ažubalį ir suprasti tą darančius su viltimi, kad pavyks išreitinguoti į EP nors vieną konservatyvų atstovą. 

Tačiau ši viltis neturi jokio pagrindo. Audronius Ažubalis TS-LKD rinkiminiame sąraše yra penktas. Žvelgiant į apklausas, o ir logiškai mąstant, TS-LKD gali pagrįstai tikėtis trijų EP mandatų, o apie keturis svajoti, bet geriau tyliai, nes tam reikėtų surinkti virš 24 procentų balsų, ko paprasčiausiai nebus, o ir tada keturi mandatai nebūtų garantuoti, nes labai tikėtina, kad 5 procentų ribą peržengs daug sąrašų ir daug kas dalinsis po vieną mandatą, taip nuskriausdami daugiausiai surinkusiuosius. Taigi TS-LKD mandatai daugiausiai trys, o Ažubalis penktas. 

Žinoma, kiekvienas žemai sąraše esantis kandidatas motyvuoja save ir rinkėjus sakydamas, kad galima reitinguoti. Tačiau reitingavimas ne visagalis ir bejėgis prieš inerciją. Pirmasis TS-LKD sąraše esantis Liudas Mažylis yra vienas geriausiai vertinamų asmenų Lietuvoje ir kai kurie rinkėjai atvirai sako, kad nori jam padovanoti gerą pensiją. Neabejoju, kad mandatą jis gaus. Tuo neabejojo ir pati TS-LKD, protingai pasikvietusi jį vesti partijos sąrašą ir pritraukti galybę balsų. Antrasis sąraše A. Kubilius – nekenčiamas kitų partijų rinkėjų, bet gerbiamas ir mylimas konservatorių, kurie šį sąrašą ir reitinguos. Žemiau – Radvilė Morkūnaitė ir Rasa Juknevičienė – taip pat garsios, savų rinkėjų mylimos politikės. Greičiausiai jos tarpusavyje ir varžysis dėl trečiojo mandato. Nedrįsčiau prognozuoti, kuri kurią aplenks. 

A. Ažubaliui dėl trečiosios vietos reikėtų aplenkti jas abi, tačiau to padaryti nėra prielaidų. Pirma, abi šios politikės per rinkimų reitingavimą pakyla iš savo vietos pirminiame partiečių sudarytame sąraše. Ažubalis, priešingai, jame nukrenta. Kitaip tariant, partinis reitingavimas Ažubaliui palankesnis nei rinkimai, o Morkūnaitei ir Juknevičienei – priešingai. Tą liudija pastarųjų rinkimų rezultatai: 2016 metų Seimo rinkimuose Juknevičienė kilo iš 7 vietos į 6, Morkūnaitė iš 9 vietos į 8, o Ažubalis krito iš 17 į 21. Skaičiai nemeluoja. 2019 metais negali būti kitaip ir dėl to, kad Morkūnaitei ir Juknevičienei rinkimų štabas ir iždas skiria daug didesnį dėmesį nei žemiau esantiems kandidatams. Radvilė Morkūnaitė yra žymiai labiau reklamuojama, o jos, Kubiliaus bei Juknevičienes rinkiminiai bukletai nešiojami kartu su Šimonytės rinkimine medžiaga.

Juo labiau ši tendencija išryškės, nes esama eilės priežasčių, dėl kurių potencialus Ažubalio rinkėjas jau dabar neateis jo reitinguoti. Pirma, nors pats Ažubalis gina Šimonytę kaip reikalauja partinis solidarumas, didelei daliai jo rinkėjų tai nėra artima kandidatė, tad ir Prezidento rinkimų antrojo turo mobilizuojančio efekto nebus tokio, kokį pajaus liberalesni ir aukščiau esantys TS-LKD kandidatai. 

Antra, daugybė potencialių Ažubalio rinkėjų jau dabar yra apsisprendę balsuoti už V. Radžvilo sąrašą kaip „grynesnį“ pasirinkimą, giriasi apie tai socialiniuose tinkluose ir agituoja tą patį daryti kitus. Jokia paslaptis, didžiulė dalis Radžvilo komiteto narių, kaip tas pats minėtas kunigas Grigas iki šiol ilgus metus buvo nuoseklūs konservatyvesniojo TS-LKD sparno rinkėjai. Ažubalio rinkėjai. Šiemet taip nebebus. 

Galiausiai trečia, krikdemiškas rinkėjas, kurio tikisi sulaukti A. Ažubalis, neišvengiamai mato, kad Ažubalis su savo pažiūromis sąraše vienas kaip vilkas ir tiesiog neturi ko daugiau reitinguoti. Tai irgi ženkliai mažina potencialių rinkėjų skaičių. 

Šis momentas vertas atskiro dėmesio. Ažubalis TS-LKD sąraše su savo pažiūromis yra balta varna. Visi kiti kandidatai, vis dar viešai pasisakantys prieš Europos federacijos kūrimą, už prigimtinę šeimą ir kitus konservatyvius principus yra nukišti giliai į antrąją sąrašo pusę, apie 13-14 numerį (būtent ten slepiasi Abramikienė ir Dagys). Pirmajame TS-LKD sąrašo dešimtuke be Ažubalio nėra nė vieno politiko, kuris viešai pasisakytų prieš naująją partijos liniją skatinti gilesnę ES integraciją ir atiduoti ES spręsti vis daugiau politikos sričių. TS-LKD rinkimų programa yra atvirai federalistinė ir visi pirmojo dešimtuko nariai, išskyrus Ažubalį, tą palaiko arba dėl paslaptingų priežasčių niekaip neišsako savo prieštaravimų viešai. L. Mažylis teigia, kad ES nereikia nei ardyti (tiesa), nei reformuoti (klaida), A. Kubilius atvirai kviečiai gilinti integraciją, K. Masiulis taip pat viešai deklaravęs palaikymą federacijos kūrimui, L. Andrikienė ir E. Zingeris yra net pasirašę kurti federaciją (taigi panaikinti nacionalines valstybes) kviečiančią deklaraciją. Kiti šiuo klausimu geriausiu atveju tyli, tačiau tylėjimas yra pritarimas, žinant, kad ES elitas nuosekliai siekia, kad ES judėtų federacijos, taigi valstybių panaikinimo linkme. Tokiame pirmajame dešimtuke Ažubalis su savo tautinėmis nuostatomis atrodo kaip balta varna. Kyla natūralus klausimas, ką jis apskritai ten veikia? 

Tačiau kyla ir kitas, ne toks akivaizdus klausimas, kurį viešai iškėlė apžvalgininkas Tomas Viluckas. Balsas už tokią TS-LKD, net ir reitinguojant vienišą A. Ažubalį, yra žalia šviesa toliau judėti liberalizmo keliu. Jeigu šiemet sąrašo pirmoje pusėje dar likęs vienas paskutinis konservatyvus kandidatas, tai išlaikant tendencijas, kituose rinkimuose nebebus ir jo. Konservatyvių žmonių balsai įtvirtins šią pergalę. Trumpojoje perspektyvoje balsas už TS-LKD reitinguojant Ažubalį ir tikintis konservatyvaus atstovo EP, paprasčiausiai padės išrinkti liberalius federalistus kaip Morkūnaitė ar Juknevičienė – bendras TS-LKD balsų skaičius išaugs, bet reitingo balsų Ažubaliui tikrai neužteks. Ilgojoje perspektyvoje toks balsavimas skatins tolesnį partijos liberalėjimą ir silpnins pačius krikdemus bei alternatyvos galimybę apskritai. Balsas už Ažubalį konservatyviam patriotiškam rinkėjui (tremtiniams, politiniams kaliniams, krikdemams, sąjūdiečiams ir kitiems, kurių nuostatas Ažubalis iš tiesų atitinka) yra šūvis sau ir konservatizmui į koją. 

Jeigu jūsų pasirinkimas yra tarp Audroniaus Ažubalio reitingavimo balsuojant už liberalų TS-LKD sąrašą ir Vytauto Radžvilo jo paties tradicinių vertybių sąraše, būtent balsas už Radžvilą yra vienintelis logiškas pasirinkimas. Priešingu atveju gegužės 27 dieną gali tekti gailėtis, kodėl iš inercijos balsuojant „kaip įprasta“, iki mandato pritrūko ir vienam, ir kitam. Susiję

Vytautas Sinica 3832838400394223181

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-05-22 14:41

  Kam tiek dėmėsio Ažubaliui? Juk tai tuščiai čiauškanti vieta. Toks bilietas į lėktuvą už 10 eur, kad užpildyti visas sėdynes, nes 10 Eur geriau negu nieko. Primityvus marketinginis ėjimas iš konservatorių pusės, tačiau veikia ir pačiam Ažubaliui negėda, nes jis neturi gėdos. O apie Vilucką irgi galima būtų nerašyti, kad nedemostruoti atminties sutrikimų.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2019-05-22 14:49

  Labai blaivios mintys. O be to reikia pripažinti, kad aplink Liudą M. sukurta propagandinė "haipė" yra tiesiog tradikomiška, tačiau labai vykusiai ir ciniškai efektyviai "konservatorių" partijos išnaudota.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Nebalsavau Europos Sąjungos parlamento rinkimuose niekada. Šiemet pasirašiau už Radžvilą, ketinau už jo sąrašą balsuoti, bet laikraštyje perskaičiau Radžvilo nuomonę, kad būtų tikra katastrofa Lietuvai, jei ES subyrėtų.
  Persigalvojau. Nesusitepiau rankų per 2003 m. referendumą (NEdalyvavau ir kitus raginau nedalyvauti), nesitepsiu ir dabar. Kol euroskeptikai rinkimuose nedalyvauja – nedalyvausiu ir aš.
  To betrūko kad balsuočiau už eurofilus..!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Truputėlį nusikalbat, gerbiamasis. Šiuo atžvilgiu primenate tuos pačius „konservatnykus“ :)

   Panaikinti
  2. vatai tomui2019-05-23 12:12

   Lagaminas, traukinys, Putino rojus...
   Ten nera ES, galesi megautis rusijos demokratija ir balsuot uz putinofilus.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-05-22 17:50

  pirmadienį buvo kurioziška situacija "Nuogoje tiesoje" (tema: rinkimai į EP). paskambino kažkoks tipelis "plačių pažiūrų" ir laidos dalyviams surengė anglų k. egzaminus ir A.Guoga, L.Kontrimas, M.Laurinkus, P.Kunčinas, M.Starkevičiūtė, V.Mazuronis, K.Starkevičius, kas geriau kas blogiau vogravo angliškai. ar jūs įsivaizduojate tokią situaciją kokioje nors Lenkijos tv, tuo labiau Prancūzijos! jau toks noras patekt į tą alternatyvią eurobiurokratinę realybę, kad gal ir kelnes nusimautų, jei kas nors paskambintų ir tokį norą pareikštų

  AtsakytiPanaikinti
 5. Svaikit toliau, juozaitiniai eurogriovejai2019-05-22 18:44

  Profesoriaus Vytauto Radžvilo rinkimų komitetas „Susigrąžinkime valstybę!“ susilaukė 0,6 proc. rinkėjų palaikymą. Apkaltos būdu nušalinto prezidento Rolando Pakso visuomeninis komitetas „Prezidento Rolando Pakso judėjimas“ su 0,4 proc. palaikymu yra priešpaskutinis.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-05-22 19:42

   ----> svaikit toliau... 18:44
   Mano mielas bičiuli - taip sakydavo vienas žymus Prancūzijos monarchas savo pašnekovams nepriklausomai nuo jų titulo ir tarnybinio rango - tikrieji Europos griovėjai yra būtent tie, kurie stengiasi naikinti tautiniu pagrindu sukurtų Europos valstybių suverenitetą.
   Pabandykime įsivaizduoti žemiau parašytą situaciją.
   Valstybėje vyksta rinkimai, ir sistema siekia, kad laimėtų jos numatyti kadidatai, o rinkėjai šiems kandidatams yra priešingi. Įvyksta rinkimai, ir netikėtai rinkėjams paaiškėja, kad laimėjo naiaptol ne tie, už kuriuos - taip mano rinkėjai - jie balsavo. Kitaip sakant, pridengiamos machinacijos ir šiadnienių tehnologijų panaudojimas - faktiškai tai yra inkimų pažeidimai, ir sistema, kad ir kaip ji save bevadintų, iš esmės niekuo nesiskiria nuo autoritarinių režimų.
   Taigi tokių miglotų rinkimų rezultatas yra du pretendentai - pirmasis, kurį sugeneravo sistema, ir antrasis - faktinis, už kurį balsvao rinkėjai. Tarkime, kad sistemos sprendimas ir rinkėjų pasirinkimas yra diametrialiai priešingi. Ir jeigu dėl pirmojo yra viskas aišku kaip dėl sistemos produkto, tai dėl antrojo - faktinio laimėtojo - viskas būtų žymiai sudėtingiau; netgi faktinio rinkimų laimėtojo šalininkai gali nežinoti, ką iš tiesų pasirinko rinkėjai, nes sistema blokuoja sau neparankią objektyvią informaciją.
   Valstybėje automatiškai susidaro dvilypė situacija, nes išrinktasis vadovas bus arba tas, kurį sugeneravo sistema ir tokiu būdu jis bus prieštingas rinkėjams, o štai kandidatas, kurį pasirinko rinkėjai, nelaimėjo ir netapo valstybės vadovu, tačiau jis ir toliau gali drąsiai pasikliauti rinkėjų palankumu, t.y. jo rankose yra ne formali ir sistemos pridengiama, o reali valdžia.
   Sutikite, tai valstybei neduotų nieko gero, greičiau priešingai.
   Apie skaičius: pastaraisiais galima operuoti, tačiau galima jais ir manipuliuoti. Suprantate skirtumą? Sakykime operavimą šiuo atveju pavadinkime objektyvų skaičių panaudojimą, o manipuliacija - sistemos veikimo išdava. T.y. sistema pateikia skaičius savaip - dėl jai vienai, bet dažniausiai ir žmonėms akivaizdžiai mtomų motyvų, tačiau sistema laiko save visada protingesne, nors iš tiesų taip nėra.
   Kitaip sakant, grupė žmonių, kurie neviešina savo interesų ir visais būdais tarnauja sistemai - dažniausiai jie tai daro už pinigus - siekia ne objektyvios tiesos, o sistemos užduočių įvykdymo.
   Manau, supratote, kas pasakyta, o jeigu ne - klauskite. Galimas įdomus tęsinys, nes Europos ir konkrečiai ES admnistravimas bei Europarlamentas yra žymiai sudėtingesni mechanizmai, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, o ypač sudėtingi rinkimai į šias instancijas šiandien, ir patys suprantate kodėl.

   Kad būtų dar aiškiau, priminsiu, ką apie tokius, kurie veikia slaptai ir nesako žmonėms tiesos, sako Šv Raštas:

   20 Kiekvienas nedorėlis
   neapkenčia šviesos ir neina į šviesą,
   kad jo darbai aikštėn neišeitų.

   21 O kas vykdo tiesą, tas eina į šviesą,
   kad išryškėtų, jog jo darbai
   atlikti Dieve.

   (Jn 3, 20 - 21)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-05-23 11:31

   Kalta "sistema", liberalai, spauda... tik ne paciu neigalumas. Na koki vistos prota reikia tureti, kad kandidatu nuo konservatyviuju patriotu isstatyti pasikelusi filosofa su plyta? Jei tik toks protelis, tai gal geriau visai nelisti i politika. Geriau auginti pomidorus.

   Panaikinti
 6. man tai įdomu kodėl Ažubalis su Andrikiene (berods) varo atskirą nuo partijos reklamą? (jei EP palaikys nordstrymą, tai teks blokuoti kitas EP iniciatyvas)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai geros įžvalgos ir gera analizė. Aš pats asmeniškai nuosekliai daug metų balsavau už TS-LKD, ištikimai, nežiūrint į jokias aplinkybes. Bet šie savivaldos rinkimai buvo paskutinis kartas kai balsavau už šią partiją. Ne tik aš pats daugiau nebalsuosiu už tokius konservatorius bet ir visa mano šeima. Taip pat visiems savo pažįstamiems ir draugams, kurių vertybių skalėje krikščioniškos vertybės pirmoje vietoje, ir ne tik jiems, komunikuoju, kad ši partija patapo visišku liberalų lizdu su visais iš to išplaukiančiais atspalviais. Pasirinkau aiškiai balsuoti už profesoriaus V.Radžvilo sąrašą ir agituoju visus kuriems brangi Lietuva, Tauta, Krikščioniškos vertybės balsuoti už šį sąrašą. Netikiu tais reitingavimais ir nemanau, kad dar TS - LKD likę tikrai konservatyvūs nariai iškils į tas pozicijas kuriose galės daryti įtaką šios partijos varomai politikai, todėl prasmės už TS-LKD partiją balsuoti nėra, ją jau suėdė liberkomunizmo šmėkla. Visa mano šeima ir nemažas skaičius žmonių iš mano aplinkos, pasirinkom balsuoti už prof. Vytauto Radžvilo vedamą sąrašą.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2019-05-23 16:36

  Sinica, kaip ir teisus, bet mane vis apima pagunda balsuoti, kaip sinicos mama-"racionaliai už Nausėdą" -t.y. už tuos kurie turi daugiau šansu laimeti pagal visas politologines kalkuliacijas, kam tos idėjos ir vertybės..... nors gal ir neseksiu tuo "racionaliuoju" keliu dar yra laiko pagalvoti.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2019-05-23 20:36

  Kaip kvaila balsuoti už tuos, "kurie turi daugiau šansų laimėti". Balsuoti reikėtų už tuos, kuriuos norėtum matyti laimėjus. Kas man nepatinka, neduosiu jam savo balso, net jei jis laimės.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Ne, uz euroskeptika Radzvila tikrai ne. Nereikia mums tu prorusisku LePenu.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Įžvalgi analizė ir rinkimai tai patvirtino. Krikdemiškas sparnas tarp konservatorių nusilpno. Toje vietoje atsivėrė tuštuma, kurią dabar stengiasi užpildyti kiti, tame tarpe ir Radžvilas.

  Tačiau Radžvilui ir ProPatria dar per anksti įsisiūlyti kaip jų geriausiam pakaitalui. Dar per mažai brandos ir jėgų. Per daug nepasvertų pareiškimų ir keistų personažų.

  Paimkim, kad ir tą patį Juozaitį, kuris ilgą laiką buvo publikuotas ProPatria vos ne automatiškai - ką parašo kas antrą dieną, tas ir skelbiama, o paskui paaiškėjo, kad šitas "fruktas" yra keistas ir veiksmais, ir žodžiais. Dabar keletą mėnesių išnyko visiškai iš šio portalo.

  (Kai aš rašiau, kad jis keistas, tai pora komentarinių fašistėlių jį bukai ir visomis jėgomis, visomis progomis gynė, kol galiausiai, man pritardamas, Radžvilas jį irgi įvertino, kad jis keistas ir jis išnyko:))

  Kitaip tariant, suburti didelę ir plius minus koordinuotai mąstančią/veikiančią komandą yra milžiniškas uždavinys, kuriam pasiekti reikia daug metų ir tai ne visada veikia. Tai iliustruoja ir Sinicos analizė apie konservatorių sarašą šiame straipsnyje, ir patys šie rinkimai, kai tautiniai rinkėjai didele dalimi pasirodė esantys susireikšminusių gaidelių įkaitai.

  Iš tiesų Sinicos karta turi pasirengti strategijai dirbti dar 20 metų, kol pasieks reikšmingesnių nacionalinių rezultatų. Kitas dalykas: jokių ilgalaikių planų nebus be bazinio savivaldybinio lygio.

  Geopolitinės tautinės analizės ProPatria portale yra svarbu. Bet lygiai taip pat svarbu žmonių buitiniai reikalai. Tai buvo pamoka, kurią konservatoriai skaudžiai gavo savo tvirtovėje Kaune.

  Jei ProPatria sąjūdis nori ateities, reikia ugdyti ne vien mentalitetą, bet ir kaimelių/miestelių/kvartalų/miestų seniūnus bei merus.

  Stipri ne ta kariuomenė, kuri turi vieną gerą generolą, o ta, kuri turi dar ir tūkstantį gerų seržantų. Po prezidento ir ES rinkimų dabar laikas seržantams.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item