A. Merkel: „Nord Stream 2“ projektas bus tęsiamas

Su Baltijos šalių vyriausybių vadovais Vilniuje šiandien susitikusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigė, kad „Nord Stream 2“ projekta...

Su Baltijos šalių vyriausybių vadovais Vilniuje šiandien susitikusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigė, kad „Nord Stream 2“ projektas bus tęsiamas, tačiau tikino, kad Vokietija sieks, jog Ukraina liktų energetikos tranzito valstybė. A. Merkel taip pat sakė, kad sankcijos Rusijai nebus atšauktos, kol ši nesilaikys Minsko susitarimo. Susitikime dalyvavę valstybių vadovai pareiškė sutariantys, kad Europos Sąjunga turi daugiau investuoti į vieningą gynybos politiką. Žemiau pateikiame LR Prezidentūros pranešimą spaudai.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Vokietijos Federacinės Respublikos Kanclere Angela Merkel, Latvijos Respublikos Ministru Pirmininku Mariu Kučinskiu ir Estijos Respublikos Ministru Pirmininku Juri Ratu aptarė aktualiausius Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus. Prasidedant naujam svarbiam ES politiniam sezonui vadovų dėmesio reikalauja Bendrijos saugumo stiprinimas, derybos dėl naujo daugiamečio ES biudžeto, atsakas tarptautinės prekybos, migracijos, „Brexit“ iššūkiams.

Prezidentė pabrėžė, kad Europa turi išlikti globalia žaidėja pasaulinėje lygoje – tam turime ir pareigą, ir potencialą. Todėl tik nuo šalių susitelkimo priklausys, ar geopolitinės įtampos, perrašomos tarptautinės prekybos taisyklės, iššūkiai daugiašalei diplomatijai taps krizių virtine, ar galimybe Europai sustiprinti savo globalų vaidmenį.

Pasak šalies vadovės, geopolitinės aplinkybės reikalauja, kad Europa daugiau investuotų į savo saugumą. Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą gynybos finansavimą, aktyviau dalyvauti tarptautinėse misijose, stiprinti Europos šalių apginamumą ir atsparumą kibernetinėms bei kitoms hibridinėms grėsmėms. Lietuvos iniciatyva jau pradėtos kurti ES kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos. ES taip pat turi vieningai ginti savo prekybinius interesus pasaulyje. Esame girdimi tuomet, kai kalbame vienu balsu, todėl prekybos įtampas išspręsime tik principingu dialogu su visais partneriais.

Globalius Europos prioritetus turi atitikti ir naujasis daugiametis ES biudžetas. Prezidentė susitikime pabrėžė, jog mūsų regiono interesas – kad ES finansinė parama žemės ūkiui, lėšos struktūriniams fondams būtų skirstoma atsižvelgiant į objektyvius nediskriminuojančius kriterijus.

Tvirtas europinis atsakas reikalingas ir migracijos iššūkiams. Siekiant užkirsti kelią nelegalios migracijos srautams būtina skatinti bendras europines pastangas saugant bendrijos išorės sienas – stiprinant FRONTEX pasienio agentūrą, pasitelkti finansinius ir kitus instrumentus sprendžiant pamatines migracijos priežastis trečiosiose šalyse. ES ir Turkijos migracijos susitarimas veikia, todėl būtina ieškoti panašių modelių ir su kitomis regiono šalimis.

Vadovų dėmesio reikalauja ir artėjantis „Brexit“. Dabar svarbiausia susitarti dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo sąlygų, nes tai – naudingiausias derybų rezultatas abiem pusėms. Šalių vadovai turės rasti ir kūrybingus sprendimus dėl Jungtinės Karalystės bei ES ateities santykių. Mūsų interesas, kad pamatinės ES laisvės išliktų nedalomos, o Jungtinė Karalystė po „Brexit“ būtų artima ES saugumo ir prekybos partnerė.

Susiję

Užsienio politika 2405558216020678278

Rašyti komentarą

 1. Pranešimo spaudai tonas (kaip visada): "Grybauckaitei pamojus pirštu, pas ją subėgo vasalai, o ta treptelėjo kojele ir tvirtu balsu pareiškė-pabrėžė-pareikalavo, kad turi būti padaryta taip-ir-anaip (kad tai 1:1 sutampa su Briuselio ir Berlyno "partijos linja" - suprantama, visiškas atsitiktinumas :D), su kuo vasalai (įskaitant, aišku, Merkelienę) nuolankai sutiko". Pakelkite rankas, kas tikite, kad tas "piarščikų šedevras" turi ką nors bendro su realybe. :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. šiaurės Lietuva2018-09-15 12:40

  Ir Nordstrym bus tesiamas ir sąnkcijos tesiamos nesuprantu . Bet galvoju taip , Nord strym -naudingas todėl tesiamas . Sąnkcijos-matyt irgi neneša nuostolių ,todėl irgi tesiamos. Tai kur čia politiką? Čia gryna ekonomika ,tokia turgaus lygio, nesvarbu kaip ,nesvarbu kur ,nesvarbu su kuo kad tik būtu NAUDA.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Apie sankcijas. Yra finansiškai smulkus Vokietijos biznis su Rusija, kuris yra nereikšmingas. Vaidinant sankcijas Rusijai tą biznį galima prisukti. O yra gyvybiškas Rusijai ir skausmingas Vokietijai dujų biznis. Jam sankcijos netaikomos, atvirkščiai jis plėtojamas. Paradoksas ir situacijos ironija - nutiesus naują Nord stremą jis ne tik kompensuos rusijai sąnkcijų nuostolius, bet ir duos pelno.
  Merkel kalbėdama apie sankcijas ir nord strem tiesimo būtinybę tiesiog tyčiojasi ir mulkina naivuolius.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item