Vytautas Radžvilas. Mums beliko tik viešumas

propatria.lt nuotrauka  www.respublika.lt Artėjant Sąjūdžio 30-mečiui, vieno iš Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių filosofo, profe...

propatria.lt nuotrauka 

Artėjant Sąjūdžio 30-mečiui, vieno iš Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių filosofo, profesoriaus Vytauto Radžvilo dienos darbo vietoje jau suskaičiuotos. Šiandien jau aišku, kad VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) administracijai pavyko iškrapštyti nepatogų dėstytoją. Nuo 1984 metų dėstytojavęs akademikas paskelbė atsisakantis dalyvauti, kaip pats sako, fiktyviame konkurse profesoriaus vietai užimti. Apie tai - pokalbis su pačiu Vytautu Radžvilu.

- Pasklidus žiniai, kad jūsų darbo vieta naikinama, institutas suskubo viešai pasiteisinti, esą tai tik etatų mažinimas. Pats esate sakęs, kad jūsų darbo vietos panaikinimas - kelis metus trukusio persekiojimo institute atomazga. Kam perbėgote kelią? 

- Vykdant liūdnai pagarsėjusią Andriaus Kubiliaus Vyriausybės reformą, buvo pertvarkytas universitetų valdymas. Schema buvo sukurta tokia, kad formaliai aukščiausias universiteto organas yra taryba, o rektorių galios buvo nepaprastai sustiprintos. Tačiau labai sumenko senatų galios. Reali situacija yra analogiška dabartinei LRT padėčiai. Kuomet iškilo skandalai dėl LRT įsikūrusių kai kurių žurnalistų privataus verslo UAB’ų, LRT Taryba teigė, kad ji neturėjo įgaliojimų ir nepajėgė kontroliuoti to, kas vyksta. Panaši padėtis yra universitetuose. Tarybos yra per daug toli nuo kasdienių universiteto reikalų, nes sprendžia strateginius klausimus, tuo tarpu sumenkintos senato galios nebeleidžia akademinei bendruomenei kontroliuoti rektoriaus veiksmų. Kitaip tariant, tai ideali terpė instituto vadovybei beveik nekontroliuojamai priimti į darbą, ką tik nori. Netgi savo draugus, nežiūrint į jų kompetencijas. Lygiai taip pat imituojant demokratines procedūras, galima pašalinti iš darbo bet kurį neįtikusį asmenį.

Esu iš tų, kurie norėtų, kad institutas būtų ne tik akademinis UAB’as ar pinigų įsisavinimo įstaiga, bet kad jis šiandien sugebėtų atsakyti į fundamentinius klausimus apie tai, kokia yra padėtis Europos Sąjungoje, koks vaidmuo tenka Lietuvai, kaip mums elgtis su Rusija?

Tačiau didžiuliai resursai skiriami tam, ką pavadinčiau kone asmeninių instituto darbuotojų poreikių tenkinimu. Tyrinėjama tai, kas sugebama ir kas yra lengviausia.

- Instituto vieša pozicija dėl jūsų darbo vietos panaikinimo - tai tik etatų mažinimas. Patikėjote, kad tai nesusiję su išsiskyrusiomis pažiūromis?

- Manau, instituto administracija tikėjosi, kad mano atvejis bus toks pats, kaip ir daugelio kitų, panašius išbandymus patyrusių akademinio pasaulio žmonių. Buvo tikimasi šį reikalą sutvarkyti greitai ir be triukšmo. Dabar, kai visuomenė apie tai sužinojo plačiau, buvo pastebėta, kad nueita per toli. Todėl administracija tiesiog klaidina visuomenę, mėgindama kažkaip pateisinti savo veiksmus. Šis atvejis įrodė, jog viešumas, kad ir kaip paradoksaliai tai skamba, šių dienų Lietuvai yra toks pats gyvybiškai svarbus, koks buvo ir 1989 metais, prasidėjus Sąjūdžiui. Lietuvoje susikūrusios ne tik akademinės, bet ir politinės, administracinės biurokratų struktūros, kurios nereaguoja į nieką. Pakanka prisiminti niokojamą Vilniaus senamiestį, kuriame akivaizdžios biurokratijos savivalės apraiškos. Kol šie žmonės patogiai užsidarę savo kabinetuose, jie jaučiasi drąsūs. Todėl viešumas yra vienintelis ginklas, norint pažaboti Lietuvoje siaučiančią savivalę.

- Ar atimta darbo vieta jus privers pakeisti retoriką?

- Niekada. Galų gale žinau, kad šiame gyvenime tikrai nepražūsiu. Taip jau susiklostė, kad kažkas turi iškelti šią problemą į viešumą. Mano asmeninis pavyzdys taps gyvu įrodymu visuomenei, kodėl šitaip elgiamasi.

- Simboliška, artėja Sąjūdžio 30-metis, o jo laukiant dar vienas akivaizdus įrodymas - su tais, kurie kritikuoja Europą ir propaguoja nacionalines vertybes, bus susidorota.

- Žinutė labai aiški: Sąjūdis išplėšė Lietuvą iš Maksvos orbitos, o dabar leiskite mums ją pardavinėti kam tik norime. Kitaip tariant, jeigu Sąjūdis kovojo už tai, kad būtų atkurta Lietuvos valstybė, po labai trumpo tos valstybės gyvavimo tarpsnio atsirado žmonių, kurie nusprendė, kad geriau šią valstybę atiduoti naujiems šeimininkams. Tai yra globalios politinės struktūros, užsienio korporacijos ir bankų valdytojai. Jie mus pamažu verčia ekonomine kolonija. Tai iliustruoja faktas, kad mūsų regione net maisto produktai, pagaminti Vakaruose, yra žemesnės kokybės nei tose valstybėse. Tai reiškia, kad į mus žvelgiama kaip į čiabuvius, kurie tik tarnauja šeimininkams. Su čiabuviais galima elgtis taip, kaip norisi.

Kalbino Justina Gafurova


Susiję

Vytautas Radžvilas 6618080339931595681

Rašyti komentarą

16 komentarų

Anonimiškas rašė...

Tai jis siūlo išstoti iš ES?

Pikc rašė...

Paciente - kaip matau, vėl pamiršom vaistukus išgerti, ne? Negerai, negerai - savo psichiatro nurodymų reiktų klausyti. ;)

Šarūnas rašė...

Liberalai mėgsta cenzūrą - žinoma liberalią, pašalina nuo viešo forumo tuos kurie kalba ne pagal liberalizmo dūdelę.
Kai nepavyksta nutildyti - nušauna kaip kadaise antrai kadencijai išrinktą Ekvadoro prezidentą Garcia Moreno.
Nepaisant cenzūros turime ir toliau ginti katalikišką cvivilizaciją nuo liberaliųjų barbarų.
Laikykitės profesoriau palaikom Jus, ir taip mūsų ginklas - viešumas. Galvokim, tarkimės kaip kuo didesnį viešumą išlaikyti

NePikc rašė...

O kur čia pacientas?...

Pikc rašė...

Kur šiuo metu - nežinau, bet 2018-05-04 10:29 buvo prie kompiuterio ir spaudė "Paskelbti". ;)

Anonimiškas rašė...

Radžvilo mintys adekvačios. Europoje žmonės pradeda tarsi prabusti iš miego, atsipeikėja. Taigi, žmonės prabunda ir Lietuvoje. Prabudę supranta, kad gyvename labai neramiais laikais ir yra ko nerimauti. O visi likę miegantys...tokių pilna net tarp TSPMI studentų. Jiems atrodo, kad Radžvilas visur mato tik priešus ir labai gali būti, kad jie galvoja, jog Radžvilui yra paranoja ir dėl to į Radžvilo mintis rimtai atsižvelgiama retai arba neatsižvelgiama. Vietoje to, dar iš Radžvilo minčių ir pasityčiojama.

Tie, kurie dar nepabudę, tai išvis priešų nemato, išskyrus homofobus. Lunatikams atrodo, kad gyvename geriausiais laikais. Lunatikai nemato nieko blogo tame, kad Radžvilas spiriamas iš instituto. Maždaug reikia suprasti, kad čia nieko tokio, nerimta, pasitaiko. Tai yra aukšto lygio lunatikavimas. Ir atsipeikėjusių kiekybė čia yra lemiamas faktorius.

Hinc itur ad astra rašė...

Be Žukausko žinios ir pritarimo Vilpišauskas nebūtų to padaręs. Žukauskas yra pats blogiausias visų laikų VU rektorius. O nutylėjimai, slaptumas ir nuolatiniai veidmainiavimai yra dabartinės administracijos vizitinė kortelė tiesiog.

Audrius rašė...

Tiesa, tik bėda, kad bundančiųjų taip maža palyginus su tais lunatikais.

Ultrakrikscionis rašė...

Taikliai ')

T0mas J. rašė...

Man dažnai neatsidaro tinklapiai: alkas lt, ekspertai eu. Štai šiuo metu yra būtent taip. Kokia jūsų patirtis šiuo klausimu? Ar tai mano kompiuterio problema, ar ir kitiems taip nutinka?

T0mas J. rašė...

Revoliucija yra tada, kai organizuotai ir greitai senoji valdžia nustumiama šiukšlynan, pasirūpinant kad ji nesugrįžtų.
Lietuvoje to neįvyko - komunistai kaip valdė iki 1990 taip ir po to valdė komunistai - niekas nesirūpino ir nesiekė, kad komunistai būtų atskirti nuo galimybės valdyti.
Mastant apie Sąjūdžio Seimo Tarybos sudėtį 1988 m. man galvoje sukosi tik viena mintis: juk joje kas antras žmogus TSKP narys – ar gali tokie padaryti revoliuciją? Deja, mano dvejonės išsipildė: Sąjūdis revoliucijos nepadarė, mano dideliam nusivylimui komunistai kaip buvo valdžioje taip ir liko - vadovauja ir po 1990 metų, iki šiol valdžioj, pagarboj. Prunskienė premjeras, Brazauskas prezidentas, Brazauskas premjeras, Kirkilas premjeras, Butkevičius premjeras, Grybauskaitė 2x prezidentė - tai vis TSKP nariai.
Būrys ministrų komunistų.
Ir tauta tebesimaudo šūde, teisingumo ir materialinės gerovės - nėra: emigracija, savižudybės, nedarbas, net dirbantys žmonės gyvena žemiau skurdo ribos. Kodėl? Todėl kad REVOLIUCIJA NEBUVO PADARYTA. Okupantai ir kolaborantai nebuvo nukenksminti. Pagrindinė bėda, kad tauta nesuvokia kolaborantų nepatikimumo. Kolaborantas - tas, kuris bent kartą tarnavo svetimiems, o ne savo tautai (detaliau žiūrėkite BK 120 str.).

Anonimiškas rašė...

Tai pagal tokią logiką revoliucijos niekada ir nepavyks padaryti.

T0mas J. rašė...

O koks yra revoliucijos apibrėžimas pagal TAVO logiką?

Sėlis rašė...

Jei neatsidaro, tai ir nėr čia ko, toks puslapis kaip “ekspertai” labai jau iš prorusiškos pusės žvelgia į Lietuvos ir ES problemas, o ir komentatoriai etatiniai troliai iš delfryčių.

Anonimiškas rašė...

Didelė tikimybė, kad Alką ir egzpertų puslapį blokuoja CŽV ir Masonų Ložė, es nenori kad tie puslapiai šviestų liaudį ir neštų Tie-SOS žodį. Tačiau keista, kad CŽV niekada neblokuoja ProPatrijos. Kodėl? Ar nebus ProPatrija slaptas CŽV projektas?

Pikc rašė...

O, vėl "gilemintiškū yžvalgū" padavė ("Anonimiškas 2018-05-05 09:29"). Panašu, vėl buvo pamiršta gydytojo skirtus vaistukus išgerti. ;)
O dėl "ekspertų" Sėlis teisus. Info šaltinius reiktų rinktis atsargiai.

item