Seimo nariai siūlo „lietuvišką“ ES ateities viziją

propatria.lt nuotr. www.alkas.lt Gegužės 4 d. Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas Seime vykusios spaudos konferencijos metu pr...

propatria.lt nuotr.

Gegužės 4 d. Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas Seime vykusios spaudos konferencijos metu pristatė memorandumą dėl Lietuvos pozicijos Europos Sąjungos (ES) ateities klausimu „Stipri Lietuva – stiprioje Europoje“.

Pasak memorandumo autorių, šiandien ES valstybės narės formuluoja savo požiūrį kintančios geopolitinės situacijos ir įvairių ES raidos scenarijų akivaizdoje. Lietuva taip pat turėtų naujai apibūdinti savo situaciją ir pasiūlyti lietuvišką ES viziją bei Lietuvos vaidmens Europos integracijos procese principus. Lietuva negali likti tik ES politikų „vartotoja“, „tirpstančia“ europinėse struktūrose. Lietuva turi išsivaduoti iš postkolonialistinio mąstymo spąstų. Postkolonijiniu provincijos mentalitetu prisotintas sprendimų priėmimas remiasi prielaida, kad visi kiti yra stipresni ar išmanesni, todėl neva prie jų reikia prisitaikyti arba deleguoti dalį savo suvereniteto. Tai lemia netikėjimą tuo, kad mes irgi esame pajėgūs kartu kurti ES politiką. Toks kelias, anot Seimo narių, yra klaidingas. Lietuva pati turi būti kūrėja, pasitelkusi ES institucijas, formuodama tarpvalstybines koalicijas stiprinti valstybės gerovę, saugumą ir suverenitetą. Lietuvos pozicija ES ateities klausimu turi būti grindžiama aiškiu jos nacionalinių interesų supratimu. Tai nereiškia konfrontacijos su ES institucijomis, bet numato rimtą savo šalies būklės analizę ir atvirumą ja grįstiems sprendimams.

Memorandumo tekste Seimo nariai išdėsto principus, kuriais vadovaujantis turėtų būti vykdoma Lietuvos ES politika.

Seimo nariai įsitikinę, kad būtina vengti situacijų, kai iniciatyvos ES viduje būtų orientuotos į valstybių narių suvereniteto siaurinimą, apeinant arba ignoruojant tam nepritariančių valstybių poziciją. Lietuva turi rimtai apmąstyti kiekvieną žingsnį plečiant ES galias į naujas politikos sritis ir vadovautis nuostata: geriau ES daro mažiau, bet efektyviau. Europos Sąjungos integracija turi būti gilinama tik tose srityse, kurios tarnauja Lietuvos valstybės ir visuomenės interesams. Tai jokiu būdu nereiškia nacionalinio egoizmo ar bendrų ES interesų nepaisymo. ES turi būti formuojama nacionalinių ir viršnacionalinių interesų derinimo mechanizmais, kurių paieška vertintina kaip pagrindinis reformos tikslas.

Parlamentas A. Ažubalis teigia, kad ES neturi savęs projektuoti europocentristine jėga, savo geopolitinę ir kultūrinę galią ji turi grįsti euroatlantinės civilizacijos pagrindais. Kitaip tariant, Lietuvai reikalinga transatlantinė Europa. Prie sėkmingos transatlantinės partnerystės gali prisidėti ne tik politinis, bet ir karinis bei ekonominis bendradarbiavimas su JAV ir Jungtine Karalyste.

Seimo nario L. Kasčiūno nuomone, siekdama išsaugoti ES ir pasirinkti teisingą siūlomą strategiją užkirsti kelią tolesniam euroskepticizmo priežasčių plitimui, Lietuva turėtų suprasti ir gebėti aiškiai įvardyti problemas, dėl kurių kyla pavojus Bendrijos ateičiai.

„Lietuva suvokia krikščionišką civilizaciją kaip vieningos Europos ir europietiškos tapatybės pagrindą, o jos padiktuotos elgesio normos turi būti privalomos į Europą atvykstantiems kitų civilizacijų atstovams. Europa nėra įsipareigojusi pasirūpinti visu pasauliu ir turi būti svetinga tik tiems, kurie įsipareigoja gerbti europietiškas normas ir taisykles, prisideda prie ES valstybių gerovės kūrimo. Ši nuostata turėtų tapti europinės darbotvarkės dalimi“, – teigė Seimo narys.

Memorandumo tekste teigiama, kad siekti ir pagarbos bei paramos prigimtinės šeimos institutui įtvirtinimo.

„Šeimos gerovė yra tautos ateities gyvenimo kokybės garantas. Būtina pripažinti, kad šeima, o ne „atvirų durų“ nelegaliems imigrantams politika, yra demografinių iššūkių sprendimo būdas. Privalome patvirtinti, kad šeima kaip pamatinis visuomenės vienetas turi sulaukti apsaugos ir paramos, reikalingos tam, kad šeima galėtų pilnavertiškai atlikti savo vaidmenį bendruomenėje, o vaikai augtų pažįstamoje aplinkoje, laimingoje, mylinčioje ir supratingoje atmosferoje“, – komentavo L. Kasčiūnas.

A. Ažubalis kritikavo esamą diskusijos dėl ES ateities padėtį:

 „Dažnai debatus dėl Europos ateities siekiama įsprausti į dirbtinę eurooptimistų ir euroskeptikų takoskyrą. Tai klaidinga prielaida. Tai nėra europiečių ir antieuropiečių ginčas – tai debatai dėl skirtingų ES vizijų. Šiuos teiginius iliustruoja situacija, kai dabartinė Lenkijos Vyriausybė dažnai pristatoma kaip euroskepticizmo šaltinis, nors pati lenkų visuomenė yra pati proeuropietiškiausia visoje ES. Ką tai reiškia? Visų pirma, pati Lenkijos Vyriausybė nėra euroskeptiška, ji tiesiog atstovauja kitokią – „tautų Europos“ – idėją, kuri yra idėjinė alternatyva „dviejų greičių“ ar federacinės Europos vizijoms“, – tikino parlamentaras.

Memorandumo autoriai įsitikinę, kad bendros Europos tapatybės paieškos kol kas apsiriboja vartotojiškų laisvių, individualizmo ar ES kaip keturių laisvių ir taikos Europoje simbolio aspektais. Ir tai iš esmės neturi nieko bendro nei su nacionalinėms valstybėms palankia tautų Europos idėja, nei su Europos Bendrijos Tėvų įkūrėjų puoselėta krikščioniška jos vizija. Tik vertybiškai susitelkusi, turinti aiškius moralinius orientyrus, o ne pseudotapatybiniais šūkiais susaistyta ES gali tapti stipria ir savo narėms palankia bendruomene.

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas su kolegomis taip pat žada iniciuoti turą po Lietuvą, skirtą iš esmės pažvelgti į Lietuvos ir ES ateitį ir kartu su šalies gyventojais ieškoti atsakymo, kokia galėtų būti lietuviškoji ES vizija.


Susiję

Laurynas Kasčiūnas 1910535119750526174

Rašyti komentarą

 1. Viskas labai gerai - Tautų Europa, ekonominių pabėgėlių nepriėmimas ir išpirdolinimas, šeimų stiprinimas, tik kodėl nepaminėtas homoseksualizmo plėtros aktyvistų veiklos sustabdymas? Iš baimės “užsirauti” ant tolerastikų? Juk tie patys tolerastikai ir nacionalines valstybes naikina bei kuria federaciją, welcomerefugee’ina, tai ar taip ar anaip šiuo memorandumu jau “užsirovėte”. :D O gal priežastis slypi kitur, nes šitie Ažubalis ir Kasčiūnas nėra iki galo aiškūs tipai, kažkaip vis dar euroentuziastų konservatinių partijoje ir niekas jų nepirdolina už kitokias pažiūras (kas labai labai keista, kai visokios naujakonservatinės vištos killin’skaitės ir gaidžiai skarolskiai siūlo tokius žmones “nustribinti” (sunaikinti)).

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-06 11:01

   Juk straipsnis aiškiai sako, kad nori stiprinti šeimas. Netradicinė šeima yra taip pat šeima.

   Panaikinti
  2. Netradicinė “šeima” nėra jokia šeima, o silpnapročių tolerastmarksistų socialinis eksperimentas, visiškai nusispjaunantis į visuomenės normas ir krikščioniškas vertybes, kurios yra Europos Sąjungos pamatas.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-05-06 12:41

  Manau, kad šie, konservatorių partijai priklausantys, seimo nariai išsiskiria iš visos partijos. Pastebiu, kad A. Ažubalis dalyvauja mitinguose dėl lietuvių kalbos išsaugojimo, dėl Vyčio paminklo Lukiškių aikštėje...Klausiausi šios konferencijos dėl Europos Sąjungos ateities todėl, manau, kad reikia pradėti kalbėti šia tema ir žmonėms aiškinti kokios Europos mes norime ir, kad Ž. K. Junkerio Europos Sąjungos vizija mūsų netenkina. Šie vyrai prakalbo apie nacionalinių valstybių svarbą Europos Sąjungos draugijoje, tai, manau, yra svarbu ir teigiama

  AtsakytiPanaikinti
 3. Dar šioje programoje trūksta religinių ir tikėjimo laisvių krikščionims užtikrinimo.

  Paskaičius komentarus delfyje po straipsniu apie Kryžių kabinimą Bavarijos viešuosiuose pastatuose, buvau labai nustebinta, kokio delfistų džiaugsmo ir beveik vieningo visuotinio palaikymo šis Bavarijos valdžios sprendimas sulaukė.
  https://www.delfi.lt/news/daily/world/mazas-gestas-didelis-efektas-bavaru-politiko-sprendimas-sukele-isteriska-reakcija-vokietijoje.d?id=77892983

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ir išvis keista, kad delfiai publikuoja Eglės Gatelytės straipsnius. Ji labai teisingai rašo apie Vokietijos bėdas su atbėgėliais valkatomis ir kitas “tolerantiškas” vokiečių problemas.

   Panaikinti
  2. Beje, tas E. Gatelytės straipsnyje minimas "progresyvus krikščionis" Bergoglio patarėjas R. Marksas jau ne kartą yra "blykstelėjęs". Naujausias jo "performansas" - Karlo Markso pagarbinimas jo gimtadienio proga: https://www.lifesitenews.com/news/german-cardinal-marx-praises-father-of-communism-karl-marx

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-05-08 23:20

   Delfi skelbia E.Gatelytės straipsnius greičiausiai todėl, kad žiūri į priekį: o jeigu Lietuvoje taip pat laimės patriotinės jėgos, kaip Austrijoje ir Italijoje?

   Panaikinti
 4. Lietuva turėtų palikti ES ir savarankiškai gyventi, kaip 1990-2004 m.
  Demokratijos Europos Sąjungoje nėra ir mes jos ten tikrai nesukursim. Kurkim demokratiją SAVO šalyje.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-07 17:03

   joo,kaip ir pritariu Tomui.Manau,kad pavėluota su bandymais reformuoti ES,per daug ten priviso komunistų,kurie savo pozicijų ir valdžios tikrai niekam taip lengvai neužleis.Ir ar norint neišnykti kaip tautai,neliks vienintelis kelias-išstoti iš tokios ES.Kas (žinant,kad mūsų valdžioje sėdi tokie pat komunistai) yra mažai tikėtina.Ažubalio ir Kasčiūno pasiūlymai geri,bet jų pasirinkta bloga partija.Kaip galima už juos balsuoti,kai jų lyderis Gabrukas,atvirai liberalių pažiūrų? Jeigu jie nebando rinkti savo partijai taškų,o tikrai taip ir mano (ką čia gražiai suokia),tai jiems derėtų pereiti į Tautininkus.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2018-05-08 23:24

   Ažubalis ir Kasčiūnas - tik pradžia, panašiai galvojančių ten tikrai yra ir daugiau, tik kol kas tyli: laukia, kas bus toliau. Vėliau TS-LKD tikrai savo viduje atskirs neoliberastus ir tikruosius konservatorius. O šie gal leis pasireikšti ir krikdemams - va kam tikrai reikia vos ne viską pradėti iš naujo.

   Panaikinti

emo-but-icon

item