Stambulo konvencija nepageidaujama - smurtą prieš moteris Seimas spręs įstatymų pataisomis

propatria.lt nuotrauka  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai inicijavo bendrą, visas Seimo frakcijas atstova...

propatria.lt nuotrauka 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai inicijavo bendrą, visas Seimo frakcijas atstovaujančių Seimo narių deklaraciją dėl moterų apsaugos nuo smurto. Seimo nariai ragina Lietuvos Respublikos vyriausybę nebetęsti prieštaringai vertinamos Stambulo konvencijos ratifikavimo procedūros, o daugiau dėmesio skirti Lietuvos teisės aktų tobulinimui, gerinant moterų apsaugos nuo smurto sistemą ir užtikrinant pagalbą visoms smurtą patyrusioms moterims.

„Parengtame deklaracijos tekste akcentuojama, kad smurtas prieš moteris, kurį moterys patiria neproporcingai dažnai, yra nusikaltimas ir pažeidžia žmogaus teises, todėl valstybės pareiga – užtikrinti adekvačią moters apsaugą nuo smurto bei pagalbą smurtą patyrusioms moterims“, – sako LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, kartu deklaracijos tekste atkreipiamas dėmesys, kad Stambulo konvencija savo pobūdžiu yra teisėkūros konvencija, pirmiausiai adresuota toms Europos Tarybos narėms, kurios dar neturi sukurto moters apsaugos nuo smurto teisinio indėlio. Tuo metu Lietuvos teisinė sistema jau dabar yra pasiekusi pirminį Stambulo konvencijos tikslą – joje jau galioja visos pagrindinės kovai su smurtu prieš moteris skirtos teisinės nuostatos, kurias siekia įdiegti Stambulo konvencija, ir šios teisės nuostatos gali būti tobulinamos neratifikuojant Stambulo konvencijos.

„Vienintelė naujovė, kurią ši konvencija mums atneštų – „socialinės lyties“ sąvoka, kuri gali būti dviprasmiškai aiškinama kaip sąvoka, nepripažįstanti žmogaus lyties prigimtine žmogaus ypatybe. Toks aiškinimas Lietuvos teisės sistemoje keltų pavojų nuosekliai šeimos politikai, kuri orientuojama į šeimą, pagrįstą vyro ir moters santuoka bei giminystės, tėvystės ir motinystės, ryšiais. Tokią šeimos politiką Seimas parėmė rudens sesijoje priėmęs Šeimos stiprinimo įstatymą. Manau, kad atsinaujinus svarstymams apie Stambulo konvencijos ratifikavimą, mums Seime yra svarbu formuoti plačią vertybėmis pagrįstą koaliciją. Net neabejoju, kad, atmetus visus kitus politinius skirtumus, bendrų vertybių pagrindu yra įmanoma suvienyti skirtingų frakcijų žmones. Apie tai jau esame kalbėję iš karto po rinkimų, formuodami galimą plačią koaliciją atskiriems klausimams spręsti“ , – teigia R. Karbauskis.

Deklaracijoje, po kurios tekstu šiandien pradėti rinkti Seimo narių parašai, taip pat pabrėžiama, kad bandymai keisti „socialinės lyties“ (angl. „gender“) sąvokos vertimą į lietuvių kalbą, kurie yra stebimi atskirų ministerijų lygmeniu, nekeis šios sąvokos aiškinimo tarptautinės teisės prasme, nes oficialus Stambulo konvencijos tekstas yra anglų ir prancūzų kalbomis – tai labai aiškiai nurodo Vienos konvencijos 33 straipsnis, apibrėžiantis tarptautinių sutarčių aiškinimo taisykles.

Konvencijoje vartojama „gender“ sąvoka ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse vertinama prieštaringai. Diskusijos paaštrėjo ypač pastaruoju metu. Daugėja ir valstybių narių pareiškimų, kad, siekdamos išvengti dviprasmiškos situacijos su „gender“ sąvoka, jos neratifikuos Stambulo konvencijos. Per pastarąjį mėnesį Bulgarijos ir Slovakijos premjerai padarė pareiškimus apie atsisakymą ratifikuoti konvenciją, Kroatijoje bei Vengrijoje ratifikavimo klausimo svarstymas atidėtas, didelės diskusijos vyksta ir Latvijoje. Stambulo konvencijos dar nėra ratifikavusios 18 ją pasirašiusių Europos Tarybos narių, tarp kurių yra ir Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Airija, Islandija, Graikija bei Čekija.


Susiję

Šeimos politika 3855263896339045259

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-03-12 14:56

  Ačiū LVŽS frakcijos nariams už tokį išmintingą pareiškimą.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-03-12 17:12

  Būna kartais ir džiugių žinių.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2018-03-12 17:19

  Straipsnyje: "Seimo nariai ragina Vyriausybę..." - ar Seimas yra Įstatymų leidėjas, kuriuos reikia besąlygiškai vykdyti
  ar tik "ragintojas"? Nors ką čia bešnekėti... Pavizdys - Vyčio projekto idėja Valstybinės reikšmės Lukiškių aikštėje - Seimas nusprendė vienaip, ministerija priimė - kitaip, o Vilniaus savivaldybė dar trečiaip. Гуляй Васья! - rusiškas posakis - ant visko nisiš...darau ką noriu.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-03-12 19:29

  Džiugu, kad Seime Valstiečių frakcija darbais rodo, kad yra tradicijas gerbiančios partijos atstovai. Pažiūrėsim kas pasirašys Deklaraciją, ar save vadinančios tradicinėmis partijomis irgi pritars? Kas nusvers TS-LKD partijoje : ar krikščioniškieji konservatoriai ar anūko liberalai, kurie tik vadinasi konservatoriais. Šie parašai parodys žmonėms už ką galima balsuoti, o kas jau išsižadėjo šeimos vertybių.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Nežiniukas2018-03-12 21:47

  Ajajai - kaip dabar Skvernelis (jei nežinote - tas, kur atstovauja valstiečius) įvykdys savo priešrinkiminius pažadus? Gi galima greitai internete rasti nuotrauką, kur jis įsipareigojo ratifikuoti Stambulo konvenciją.

  Taigi, palauksim pabaigos viso šio šurmulio ir nepulsim avansu džiaugtis.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ne jis vienas - Pranckietis irgi. :)

   Panaikinti
  2. Nežiniukas2018-03-13 09:06

   Primiršau. Ir jis irgi.

   Taigi, padorumas bent lieptų šiuo atveju kukliai tylėti. O jei reikia pažadus vykdyti - tai drąsiai ir daryti.

   Tikras vyras greitai nežada. O jei jau pažadėjo - tai įvykdo.

   Panaikinti
  3. Pirmiausia, tikras vyras bet ko nežada, ir tik po to - kas prasmingai pasižadėta - vykdo.

   Panaikinti
  4. Na, kadangi liberastai sugalvojo bendromis jėgomis versti "valstiečius" iš valdžios, tai genderistams dar vilčių yra. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

item