Seime - kritika dėl ŠMM idėjų jungti lituanistikos institutus

propatria.lt nuotrauka  Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas ...

propatria.lt nuotrauka 
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį ir Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą, prašydami principingai įvertinti Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymą į vieną Lietuvos humanitarinių tyrimų centrą sujungti Lietuvos istorijos, Lietuvių kalbos, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutus ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC).

„Dėl siūlomo trijų lituanistinių institutų ir LGGRTC sujungimo pagrįstumo kyla rimtų abejonių ir klausimų, kaip tai padėtų spręsti „esminius valstybei tautos tapatybės ir identiteto plėtojimo uždavinius“, prisidėtų prie lietuviško ir europietiško pilietiškumo stiprinimo, ar padėtų įveikti hibridinių grėsmių šalies nacionaliniam saugumui iššūkius“, – teigė A. Ažubalis.

Pasak L. Kasčiūno, tokie siūlymai kyla iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovaujamų ministerijų, nors tiek pačios LVŽS rinkiminėje programoje, tiek Vyriausybės programoje yra akcentuojama, kad „Lietuvos kultūros politikos pagrindinis tikslas – išsaugoti nacionalinį kultūros paveldą, jį prasmingai ir įtaigiai aktualizuoti, pirmiausia išsaugant lietuvių kalbą – mūsų kultūros pamatą“. Siūloma institutų „optimizacija“ verčia rimtai nerimauti, ar nebus taupoma lietuvių kultūros pamato sąskaita.

L. Kasčiūnas taip pat pabrėžia, kad darbo grupės siūlomas lituanistinių institutų jungimas kelia abejonių ne tik dėl savo tikslingumo, bet ir įvertinant platesnį kontekstą bei siūlomas kitas reformas, susijusias su lietuvių kalba ir lituanistika, ar visų šių reformų įgyvendinimas nelems lietuvių kalbos ir jos statuso valstybėje susilpnėjimo. Kultūros ministerija yra užsiminusi, kad jos planuose taip pat numatomas ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) naikinimas, stebime lituanistikos programų universitetuose mažėjimą.

Taip pat akcentuojama, kad LGGRTC suliejimas su lituanistiniais institutais šiame kontekste taip pat atrodo kaip visiškai dirbtinis veiksmas siekiant optimizuoti kaštus, kadangi jam keliami uždaviniai ir jo funkcijos yra visiškai kiti ir, vertinant europinį kontekstą, atitinka nacionalinės atminties, o ne kalbos institutų veikimo logiką.


Susiję

Laurynas Kasčiūnas 6030558210487930572

Rašyti komentarą

10 komentarų

Anonimiškas rašė...

Sako, kad naujas darinys bus pavadintas taip: Lietuvių kalbos, istorijos ir literatūros genocido centras.

Anonimiškas rašė...

Vargšai mokslo biurokratai - jie nori padaryt reformą, bet nieko kito nesugeba kaip tik ką nors su kuo nors sujungt. Formuoti tikrą mokslo politiką jie nepajėgūs. Na tai va sujungsim ir skaitysis, kad padaryta "pažanga".

Anonimiškas rašė...

Mėnesio komentaras! :)

Anonimiškas rašė...

Tą patį padarė ir VU "vadybos genijus", kad jį kur velniai nujotų.

Pikc rašė...

Aha - puikus humoro jausmas! Tik kad, po velniais, kažkaip nejuokinga. Mano galva, kad į esmines - Švietimo ir mokslo bei Kultūros - ministerijas pasodintum tokią agresyviai antilietuvišką fauną, reikia būti arba visišku debilu, arba itin priešiškai lietuvių ir Lietuvos atžvilgiu nusistačiusiu padaru.

Anonimiškas rašė...

Tai labai panašu į chunveibinų idėjas. Jų užmojai buvo panašūs - sunaikinti viską, kas susiję su istorija.

Anonimiškas rašė...

joo,komentaras gavosi tikrai juokingas :) Tokio apsimelavusios ir savo pažadų nevykdančios partijos ,Lietuva jau seniai neregėjo(nors regėjo ne tiek ir mažai).Net socdemai su konservais tokių viražų prisibijodavo daryti,o valstiečiai atėjo ir kaip sakoma,tik pyst(atsiprašant) ir padarė.Vienu ypu-vaiko priežiūros įstatymus,darbo kodeksus,Pranciškonų vienuolyną lenkams atidavė,dar ir raides,vis laikas nuo laiko,pasiūlo,mokslo metų ilginimus,universitetų naikinimus(nepamirškime,kad jų pastatai kai kam bus gardus kąsnis) ir,kad maža nepasirodytų,dar drėbtelėjo lituanistikos institutą.Stebėtina,kad dėl Stambulo konvencijos jiems ranka sudrebėjo,o juk Skvernelis su Pranckiečiu ir Šakaliene,dar prieš rinkimus,su tos konvencijos plakatais "selfiukus" darėsi

Ne tau Laurynai mėlynas dangus rašė...

Nors tu ką, netikiu tais apsimetėliais konservatoriais.
Yra toks metodas: savo bobą paguldyti į priešo lovą, kad tokiu būtu įgavus "pasitikėjimą" pasiektum savo tikslą... Tai ir šitas neatrodo didesniu už tokią bobą.

Anonimiškas rašė...

Niekus kalbate, gerbiamasis. Šiaip ar taip, p. Laurynas bent kažką daro, tuo metu kai daugelis tik graudžiai myžčioja.

Ačiū, p. Laurynai. Krizės visada iškelia naujus lyderius. Tam ir tos krizės.

Ne Laurynas rašė...

Neapsigaukite, gerbiamasai anonime. Tokiu pat būdu "populiarinant" prastumta ir grybauskaitė, ir Linkevičius,.. Dabar vėl taip pat ynirtingai "teigiamais" pjarinant stumiami Kasčiūnas, Povilionis, Ažubalis, Tapinas.., o jau dėl anuko tai išvis, - jam pačiam net net reikštis labai nereikia. Tas lyg jau genetiškai, neva, persiėmęs Lietuvos pErdavimo meną.

item