Vytautas Sinica. Apmąstant TALKOS padėtį

D. Pipo (DELFI) nuotrauka  Sekite autorių Facebook Kalba, pasakyta 2017 m. rugsėjo 22 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konf...

D. Pipo (DELFI) nuotrauka 

Kalba, pasakyta 2017 m. rugsėjo 22 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje „Ar apginsime baltų kalbas?“, kurios metu įsteigta TALKA kalbai ir tautai 

Ką mes padarėme? Viena vertus, TALKA nepasiekė savo tikslo. Latviškas projektas nepriimtas, o antikonstituciniai kubilių ir kirkilų projektai niekur nedingo. Dar ir sulaukė premjero palaikymo. Kita vertus, TALKA pasiekė labai daug. Įkvepiančiai daug! Kone pirmąkart po nepriklausomybės atkūrimo piliečiams pavyko pasinaudoti įstatymo iniciatyvos teise ir surinkti tuos 50 000 parašų. Bijodami nesėkmės, surinkome 70 000. Kas rinko parašus, žino, koks velniškas tai darbas. Daug kam Lietuvoje, nukabinusiems nosis ir burbantiems virtuvėse, tai turėjo priminti ir priminė, kad piliečiai Lietuvoje dar kažką gali. Kai susiburia, kai išdrįsta, kai nelaukia, kad padarytų kiti. Tokiuose renginiuose kaip šis visada girdėdavau burbėjimą, kad reikia ne kalbėti, o daryti. „Ką daryti?“ – niekada nežinodavo. O TALKA šį tą padarė. Mažo ir kartu didelio. 

Kodėl buvo pasirinkta kalba ir pasų klausimas? Juk dangus negriūtų įteisinus lenkiškus paso įrašus. Ir tikriausiai ne taip daug lenkakalbių tuos pasus išsiimtų. Kailį išvertę „ekspertai“ – visokie Valatkos ir Bumblauskai – mus taip ir ramina. Ar jums gaila? – klausia jie. Taip, mums gaila. Gaila, nes valstybinė lietuvių kalba yra visų pirma simbolis. Simbolis mūsų tautinės tapatybės – to, kas esame. Simbolis mūsų suverenumo – to, kad patys nustatome savo tvarką savo valstybėje. Simbolis mūsų savigarbos – to, kad niekas mums nediktuos, kaip turime gyventi. 

Bet Seimas ir Vyriausybė antrą kadenciją bando apeiti Konstituciją, kad galėtume parduoti Lenkijai savo valstybinę kalbą. Pirma pasus, tada vietovardžius. Tuo pačiu parduoti istoriją, nes tai baltiški mūsų etninių žemių vietovardžiai ir lietuviškos lietuvių palikuonių pavardės. Jų paaukojimas niekada nepelnys mums jokios draugystės. Priešingai, atneš didžiulę Lenkijos panieką. Tai parodys, kad esame neverti savo valstybės, ką lenkai, beje, kartojo visą XX amžių. Tai privers mus pačius gėdytis savo valdžios. Jau privertė! Negalima to leisti. 

Tačiau neįmanoma apginti kalbos, kai griūva visa kita. Signataras ir rezistentas Algirdas Endriukaitis neseniai apie TALKĄ pasakė: „jei liksi be galvos, nebesvarbu, ar ant galvos liks plaukai“. Tokia ir yra mūsų situacija. Šiuo atveju kalba yra mūsų plaukai. Bet suverenumas yra mūsų galva. Turime saugoti galvą. Konstitucija skelbia, kad „suverenitetas priklauso Tautai“. Šiandien Lietuvoje vis sunkiau tuo patikėti. Ne tik dėl pražūtingų Europos federacijos idėjų, bandymų sunaikinti tautas, valstybes ir sienas. Pati Lietuva, kiek dar yra suvereni valstybė, nepasiduoda valdoma savo piliečių. TALKOS darbas tai savaip liudija. Padarėme viską, bet atsitrenkėme į sieną. Valdžios keičiasi, bet situacija nesikeičia. Daugumos gyventojų nuomonė dėl kalbos, dėl migrantų, dėl šeimos, dėl Vyčio Lukiškių aikštėje yra ignoruojama. Šuns balsas į dangų neina. 

Todėl TALKA negali apsiriboti kova už asmenvardžius. Ji niekada nelaimės tokios kovos, jei Lietuvoje klestės valdžios savivalė be atsakomybės ir be žmonių baimės. Jums nepasigirdo. Valdžia turi bijoti tautos. TALKA niekada nieko neapgins, jei Lietuvoje apskritai nebus tautos kaip solidarios bendruomenės. Norint išsaugoti valstybę, pirmiausiai reikia išsaugoti tautą. 

Istoriškai susiklostė, kad lietuvių tauta remiasi kalba. Ant kalbos mūro pastatėme savo modernų tautiškumą ir tautinę valstybę. Kalbos pagrindu apsibrėžėme sienas prieš šimtą metų eidami į Vasario 16-osios Lietuvą. Kalbos – vienos pirmųjų – pareikalavome prieš trisdešimt metų eidami į Kovo 11-osios Lietuvą. Kalba lietuviui yra savaip šventa. Bet nebesugebame pareikalauti. Visi žinote, kad VU panaikino visas lituanistikos katedras. Tai ne atsitiktinumas, o tendencijos atspindys. Naujos kartos kalbininkės skelbia, kad lietuvių kalbą reikia išlaisvinti iš norminimo. Kalba turi būti laisva ir atvira, spontaniškai kurtis pati. TALKA privalo matyti šias grėsmes ir negali apsiriboti asmenvardžiais. Tai pirmas žingsnis. 

Tačiau TALKA privalo žvelgti dar plačiau. TALKA turi vienyti ir burti žmones, kuriems rūpi išsaugoti modernią tautinę Lietuvos valstybę, kurioje gyventų lietuviai. Tautą sieja ne vien kalba. Sieja jos paveldas, jos istorinė atmintis, jos simboliai, jos ryšys su gamta. Apsidairę matome, kad visa tai žlugdoma, o tauta bejėgiškai priešinasi mažais būreliais, kiekvienas gindamas vis kitą frontą: 

1) Paveldas griaunamas. Misionierių sodus bandoma pakeisti stikliniais kotedžais. Verslas grasina valstybei 40-čia milijonų nuostolių. Galimai išsigąs. Priešinasi būrelis žmonių. 

2) Istorinė atmintis trinama. Ne pirmus metus lietuviams bandoma primesti kolektyvinę kaltę dėl holokausto, paniekinti birželio sukilimą, partizanus, neigiama Vilniaus okupacija. Priešinasi būrelis žmonių. 

3) Valstybė pati baidosi savo simbolių. Basanavičiui vis neatsiranda vietos. Vyčio paminklą Lukiškių aikštėje turėjo pastatyti save gerbianti valstybė. Kai valstybė savęs negerbia, Vytį finansuoti siūlosi visuomenė. Tačiau Vytis toliau sabotuojamas ir ministrės, ir mero. Priešinasi būrelis žmonių. 

Mažais būreliais neišliksime. Suskaldyti, supriešinti ir išvaikyti tautą lengvą. Didžiąją dalį darbo padarė sovietmetis, likusį darbą tęsia naujieji raudoni liberalai. Emigracija yra gyvas lietuvių kapituliacijos įrodymas. Sutelkti tautą daug sunkiau. Lietuviui tarytum svetimas visumos suvokimas, svetimas solidarumas. Kiekvienam pirma turi būti būtent jo problema. Protestuojantys dėl algų mokslininkai nesusipranta protestuoti dėl neteisingos, tautą skurdinančios mokesčių sistemos. Protestuojantys pensininkai nesusipranta kovoti už sąžiningas dirbančiųjų algas. Visų rūpestis gauti iš biudžeto, bet ne kaip teisingai jį surinkti. Nepagalvokite, kad nukrypau. Tai esmingai susiję. Tik matydami, kaip ekonomika, socialinio teisingumo nebuvimas, gėrybių sutelkimas mažumos rankose mus silpnina ir žlugdo, prirakina prie buities, galėsime efektyviai tam priešintis. 

Trūksta ne tik solidarumo. Trūksta vienijančios pasaulėžiūros, idėjinio pagrindo. Be to negali būti jokio atgimimo. Be jo visos konkrečios problemos atrodo nesusijusios. Kas bendro tarp Vyčio, Misionierių ir paso įrašų? Nieko, kol nepažiūri į juos kaip į skirtingus tautinės sąmonės ir suvereniteto nykimo požymius. Tik vieninga pasaulėžiūra gali sutelkti ir leisti išvengti skaldymosi. Misionierius kaip pasaulio kultūros paveldą, o miškus kaip motiną žemę gali ginti ir beviltiški kosmopolitai. Tačiau su tokiais bendražygiais niekur nenueisi. Be vieningos pasaulėžiūros vienintelis įmanomas veikimas ir yra pavieniai būreliai.  

Kas nors salėje jau turėtų burbėti klausimą: „ką daryti?“; „kas suvienys?“. Drįstu iškelti begėdišką mintį. O jei suvienys TALKA? Ne todėl, kad mes būtume geriausiai žinantys. Laikas parodys. Tačiau TALKA turi pareigą ir būtinybę telkti. Turi pareigą, nes jau pabandė, patyrė ir įrodė, kad gali daug nuveikti, gali suvienyti. O iš kiekvieno gebėjimo kyla pareiga juo pasinaudoti kuo didesniam valstybės gėriui. TALKA turi ir būtinybę, nes politikoje jokia organizacija neišgyvena stovėdama vietoje. Ji gali arba augti, arba mirti. Sustingusi TALKA mirs ir taps dar viena neišnaudota proga. Manau, TALKOS žmonės sutiks, kad šiemet patys tai patyrėme. Būtent tą supratę ir žengėme link įsisteigimo. 

Nes telktis būtina. Nes asmevardžių neapginsime, neapgynę kalbos kaip visumos. Nes kalbos neapsiginsime neapgynę tautos, vadinasi viso to, kas ją laiko drauge. Nes tautos neišsaugosime nepažadinę solidarumo ir mąstymo apie valstybės visumą. Ir tik tada „Suverenitetas priklauso tautai“ taps daugiau nei deklaracija. Taps tiesa. 

TALKA negali ir nežada padaryti viso to viena. Jūs negavote leidimo eiti namo galvodami, kad kažkas padarys už jus. Bet TALKA gali pradėti. Todėl turėtume neužsidaryti ties vienu kalbos klausimu. Priešingai, nepamiršdami savo tikslo – apginti kalbą, – pasiliekame atviras duris vienytis ir vienyti dėl to, kas atrodys svarbiausia valstybės išsaugojimui. Ir kviečiame žengti kartu. 


Susiję

Vytautas Sinica 4306156695881970868

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-09-25 21:24

  Šaunuolis Sinica. Jau senokai žaviuosi jo pasisakymais. Tik kirčio ženklą reikėjo rašyti kalbõs, vienõs, naujõs, kartõs (pataisius tekste, šitą komentarą galima ištrinti).

  AtsakytiPanaikinti
 2. STIPRIAI pasakyta! Pagarba!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2017-09-25 22:21

  Labai pakiliai, net kvėpuot lengviau. Ačiū.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2017-09-25 23:47

  Labai geras straipsnis. Tikrai, lietuviams trūksta platesnio matymo. Ypač kas liečia dvigubą pilietybę už Lietuvos ribų gyvenantiems tautiečiams. Mūsų tiek mažai, tai kodėl mes atimame jų pasididžiavimą?

  "Mažais būreliais neišliksime. Suskaldyti, supriešinti ir išvaikyti tautą lengvą. Didžiąją dalį darbo padarė sovietmetis, likusį darbą tęsia naujieji raudoni liberalai. Emigracija yra gyvas lietuvių kapituliacijos įrodymas. Sutelkti tautą daug sunkiau. Lietuviui tarytum svetimas visumos suvokimas, svetimas solidarumas"

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Atsibodo ta "globalios Lietuvos" apologetų demagogija apie "atimamą" pilietybę. Kiek gi galima nusišnekinėti?

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2017-09-26 16:11

   Tol kol atiminės pilietybę iš savo tautiečių.

   Panaikinti
  3. Taaaip.. Panašu, kad nusišnekėjimams galo nebus - nes "nu, kas ta tikrovė prieš mano NUOMONĘ! Vat, jeigu sakau, kad atima - reiške, ATIMA, bjeuribes!" :D

   Panaikinti
 5. Taip. Tik nėr bačkos. Nėr tribūnos GIRDIMAM, SOLIDARIAM, VIENINGAM PAŠNEKESIUI. Prašau atleisti, bet aš seniai sakiau, kad:
  1. prasibrovę (būtent, prasibrovę, o ne švariai išrinkti ar atrinkti) į vietinės savivaldos ar bendravalstybines pareigybes valstybe laiko save ir savo nuomonę, O NE TAUTĄ,
  2. VISUS SVARBIUS LIETUVAI, JO ESYBEI IR IŠLIKIMUI KLAUSIMUS BŪTINA SPRĘSTI REFERENDUMAIS. Referendumo skelbimui turi pakakti 90000 - 100000 Lietuvos piličių parašų,
  3. aiškiai ir vienareikšmiškai uždrausti visiems laikams VISIEMS ĮSTATYMDAVIAMS BEI VISOMS VYKDOMOSIOS VALDŽIOS SKILTIMS, "struktūroms", "organams", "valstybinėms įstaigoms" SAVAVALDIŠKAI SKIRTI SAU BET KOKIUS MATERIALINIUS PASIDIDINIMUS, PASIGERINIMUS, PASISKATINIMUS VIRŠ TŲ REIKALIUKŲ ĮSTATYMINIŲ DYDŽIŲ,
  4. visus rinkimus nuo vietinės savivaldos iki įstatymdavių rengti NE PARTINIU PAGRINDU: per 27 metus Lietuvoje partijos nieko bendrapilietiškai ir bendravalstybiškai doro nepadarė. Kol kas jos - MAŽŲ BŪRELIŲ DIDELĖS KIŠENĖS, Partinis valdymas IKI ŠIOL TAUTAI LEIDŽIA TIK GĖRĖTIS GROBIKIŠKOS VALDŽIOS VEIKSMAIS AR TUOS VEIKSMUS AR NEVEIKIMĄ KRITIKUOTI VIRTUVĖSE. SIŪLAU PADARYTI ATBULAI - lai tautos tarnai gėrisi savo LEGALIŲ TEISĖTŲ DARBŲ REZULTATAIS IR ATLYGINIMAIS UŽ JUOS.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2017-09-26 12:37

  Reikia Vytautui Sinicai is savo bendraminciu burio issirinkti kelis asmens sargybinius, nes gali atsitikti kaip Zigmui Vaisvilai. Kaip Sajudzio laikais buvo buriami zaliaraisciai, taip ir Talka turi burti savo sargybinius. Dar yra jaunimo (ir ne tik jaunimo) laikanciu save Dvasios Kariais, tegu ir ne tokio astraus intelekto, kaip Vytautas Sinica. Juos reikia suburti ir isugdyti komandos jausma. Tada valdzia labiau bijojo visuomenes balso, o dabartine nomenklatura daug ziauresne, brutuallesne ir nieko nebijo.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2017-09-26 21:08

  Prisidėkime prie TALKOS KALBAI IR TAUTAI, visi , kurie suprantame, kad būtina telktis, būtina saugoti lietuvišką tapatybę, gimtąją kalbą, istorinę atmintį. Turime pasakyti Seimo nariams, Premjerui, Seimo pirmininkui, kad jų tauta neįpareigojo pataikauti Lenkijai ir parduoti gimtąją kalbą. Kalba - lietuvių tautos nuosavybė, joks politikas be tautos referendumo keisti lietuvių abėcėlės neturi teisės, to neleidžia LR Konstitucija.
  Rašykime Talkos tarybos nariams, jų pavardės pateiktos Alko ir Propatrios portaluose, rašykite Vytautui ir burkimės bendram tautos ir valstybės išlikimui.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2017-09-26 23:58

  Suvienyti gali dviguba pilietybė.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2017-09-27 08:42

   joo,norėjote pasakyti-suskaldyti...Visais laikais buvo tokių lietuvių,kurie saugiai užjūriuose sėdėdami,aiškinadvo,kaip Lietuvoje likusiems, gyventi reikia.O p. Sinicai-ačiū ir dar kartą ačiū.

   Panaikinti
 9. paskolų pasiūlymas ir projektų finansavimas

  Geras draugas (-ai)
  Mes esame privačių investuotojų asociacija; Mes esame
  prieinama visiems, maksimali trukmė grąžinama 15 metų ir daugiau, mūsų metinė palūkanų norma yra 3%. Kreditas suteikiamas kiekvienam, kas uždirba fiksuotą mėnesio pajamų. Norėdami gauti daugiau informacijos apie paskolos pasiūlymą, prašau parašyti adresu Émail:
  [email protected]

  NB: rimtai susilaikyti

  AtsakytiPanaikinti
 10. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS2017-09-29 06:10

  Latviško projekto nereikia Lietuvai. Jokių qxw nereikia Lietuvai.
  Lietuviai, saugokim lietuviškumą.

  AtsakytiPanaikinti
 11. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS2017-09-29 06:11

  Lietuvoje – lietuviški pasai ir a.t. kortelės be qxw (ir kitokių) svetimybių. Griežtai. Mes kuriame vienintelę pasaulyje lietuvišką valstybę, naudojantis Tautos svajone (konstitucine nuostata).
  14 straipsnis
  Valstybinė kalba – lietuvių kalba..
  I. Jei grupė “talka” sugalvoja daryti kitaip, tai patartina pateikti Tautai:
  Jungtinės Karalystės (angliško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
  Italijos (itališko) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
  Vokietijos (vokiško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
  Prancūzijos (prancūziško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
  Lenkijos (lenkišką) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
  ir v_i_s_ų kitų ES valstybių paso ar a.t. kortelės pavyzdžius su lietuvišku asmenvardžiu.
  II. Atsiklausti Tautos dėl tokios naujovės įgyvendinimo, referendumo pagalba.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Svetimi nachališkai primetinėja savo sąlygas, o mes kaip asilai tik ausim karpom. Argi tų xqw... lietuviams prireikė? Tegu pas save įvedinėja lietuviškas raides ąėūž... į mums išduodamus pasus. Ko jiems čia pas mus reikia? Nepacinka, cegu radziją išjungia ir nešdinasi iš čia.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item