„Vilniaus forumo“ parengtas „Rinkėjo vadovas“ 2016 m. Seimo rinkimams

2016 m. pradžioje susikūręs Vilniaus forumas parengė ir paskelbė Rinkėjo vadovą 2016 metų Seimo rinkimams. Jame apžvelgtos rinkimuose dal...

2016 m. pradžioje susikūręs Vilniaus forumas parengė ir paskelbė Rinkėjo vadovą 2016 metų Seimo rinkimams. Jame apžvelgtos rinkimuose dalyvaujančių partijų programinės nuostatos, lyderių pasisakymai ir ankstesni balsavimai svarbiausiais tautos ir valstybės išlikimui politiniais klausimais. 

Rinkėjo vadovas pagrįstas pamatiniais Vilniaus forumo vertybiniais principais, derinamais su kvalifikuota politine filosofine ir moksline partijų rinkiminių programų analize. Ją atliko profesionalūs filosofai ir politologai. Programų analizė atlikta remiantis profesoriaus Vytauto Radžvilo parengtu Lietuvos postkomunistinės transformacijos ypatumus aiškinančiu teoriniu modeliu.


Rinkėjo vadove išskirta 12 skirtingų sričių klausimų, pagal kuriuos ir vertinama partijų pozicija. Šie klausimai: 

1. Ar programoje keliamas nykstančio suverenumo ir ES federacijos kūrimo grėsmės klausimas?
2. Ar prieštaraujama masinės dvigubos pilietybės įteisinimui?
3. Ar pripažįstama, kad demokratija Lietuvoje yra fasadinė, ir siūlomos konkrečios reformos tam pakeisti?
4. Ar pritariama iš vyro ir moters santuokos kylančios šeimos sampratai ir atmetama genderizmo ideologija?
5. Ar keliamas tikslas ugdyti išsilavinusį Lietuvos pilietį, o ne vien darbo rinkos dalyvį?
6. Ar keliamas tikslas pakeisti aukštojo mokslo finansavimą, užtikrinant visiems vienodai pagal pasirengimą prieinamą mokslą?
7. Ar pripažįstama būtinybė išsaugoti ir stiprinti krikščioniškąja civilizacija grįstą unikalią tautinę kultūrą ir aiškiai atmetamas multikultūralizmas?
8. Ar pripažįstama būtinybė išsaugoti valstybinės kalbos statusą, atmetami dvikalbystės reikalavimai?
9. Ar keliamas tikslas didinti visuomenės solidarumą, naikinant esamą regresinę mokesčių sistemą?
10. Ar priešinamasi Seimo priimtam ir Prezidentės vetuotam Vyriausybės parengtam darbo kodeksui?
11. Ar priešinamasi ES vykdomai nelegalių migrantų priėmimo ir dalinimosi tarp šalių narių politikai?
12. Ar reiškiama parama Ukrainai gynyboje prieš Rusijos agresiją ir palaikoma Lietuvos narystė NATO?

Partijų pozicijos šiais klausimais išdėstytos analizę apibendrinančioje lentelėje. Jei programoje nėra pateikiamas atsakymas, o partijos veiksmai prieštarauja deklaruojamoms nuostatoms, žymimas brūkšnys. Jei partijos veiksmai prieštarauja deklaruojamoms nuostatoms, vertinama pagal veiksmus. Vilniaus forumas neteikia rekomendacijų, už kurias partijas ar kandidatus balsuoti. Šis sprendimas paliekamas rinkėjams, tačiau pateikta susisteminta medžiaga leidžia neskaitant ilgų ir aptakių programų susipažinti su partijų nuostatomis svarbiausiais klausimais. Nors Vilniaus forumas įsitikinęs, kad svarbiausi yra pirmas ir paskutinis šio sąrašo klausimai, kiekvienas pilietis pats sprendžia, kurios partijų pozicijos jam svarbiausios ir galiausiai nulems jo pasirinkimą. 

Pagrindinė analizės išvada - iš esmės vienoda daugelio tariamai skirtingų partijų pozicija svarbiausiais valstybės gyvenimo klausimais. Kaip teigia prof. V. Radžvilas, „iš analizės matyti, kad visos partijos mąsto sovietiškai ta prasme, jog jų vadų ir kandidatų sąmonėje Lietuva – lietuvių tauta ir valstybė – jau neegzistuoja, su Lietuvos išnykimu susitaikyta, politiniam sluoksniui net nebekyla mintis, kad gal dar yra prasmė ją išsaugoti ir gelbėti. Šį moralinį ir politinį paralyžių papildo neįtikėtinas intelektualinis bejėgiškumas. Drįsčiau teigti, kad tokio moralinio pakrikimo ir intelektualinio sąstingio nebuvo net vėlyvuoju sovietmečiu, Leonido Brežnevo valdymo pabaigoje“.Susiję

Vytautas Radžvilas 656807655533356012

Rašyti komentarą

 1. Pala, išnagrinėta 11 partijų, o rinkimuose dalyvauja, berods, 14?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-09-23 01:22

   Leidinio įvade paaiškinta, kodėl kai kurių partijų apžvalgos jame nėra :)

   Panaikinti
  2. Aha, radau, ačiū. :)

   Panaikinti
 2. ačiū, kaip tik galvojau, kad būtų gerai rinkimų tema kokia apžvalga :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. O kur tą vadovą būtų galima gauti?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Jau radau. Tiesiog Chrome blokavo nuorodą. Atsidariau su Edge.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2016-09-23 16:55

  Turbūt kažko nesupratau: į klausimą "Ar pritariama iš vyro ir moters santuokos kylančiai šeimos sampratai ir atmetama generizmo ideologija" LLP ir LLPA savo programose,supratau, pritaria, o lentelėje rašo kad "Ne"

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ten apie LLP isvis belenkas prirasyta :) Tai ka LLP pristato savo manifeste visiskai neatitinka kas parasyta cia :) Arba jie nemoka skaityt arba raso tai ka nori tiket..

   Panaikinti
 6. Anonimiškas2016-09-24 14:31

  Perskaičiau įdėmiai visus klausimus ir neradau nei vienos partijos ar koalicijos, kuri bandytų atsakyti į šiuos klausimus arba bent užsimintų, kad Lietuvai iškilusi reali grėsmė išnykti. Dažniausia keliami klausimai - korupcija, mokesčiai, maži atlyginimai ir t.t.
  Manau, kad ši atmintinė pravers ne tik mums, eiliniams rinkėjams, bet gal ją perskaitys ir vienas kitas pretendentas į seimą ir susimąstys.
  Nors balsuoti tikrai nėra už ką ir netikiu, kad po šių rinkimų kas nors pasikeis. Merdėsim toliau.
  Duok, Dieve, kad aš klysčiau.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2016-09-24 17:34

  Nelabai domiuosi partijų programomis ir ši atmintinė man padėjo apsispręsti. Ačiū

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2016-09-25 23:14

  Sveikintina tokio vadovo idėja. "Artuma" spausdino krikščionims aktualių balsavimų suvestinę ne tik partijoms, bet visiems Seimo nariams. Jei tokią rekomenduojančią praktiką pradėtų taikyti ir interesų grupes atstovaujančios organizacijos (įvairios profsąjungos, smulkieji verslininkai ir t.t.), jos iš tikro pradėtų atstovauti konkrečius interesus ir siektų jų atstovavimo Seime.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2016-09-26 14:39

  Štai po šito "Drįsčiau teigti, kad tokio moralinio pakrikimo ir intelektualinio sąstingio nebuvo net vėlyvuoju sovietmečiu, Leonido Brežnevo valdymo pabaigoje" užėjo nenumaldomas noras išgirsti Radžvilo pavyzdinę programą, kurioje sužibėtų vertintojo moralinis tvirtumas ir intelektualinis polėkis.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

item