Vytautas Sinica. Lytinio švietimo patamsiai

Vakaruose plinta aistros dėl lytinio švietimo. Kanadoje ir Prancūzijoje naujas lytinio švietimo programas visuomenė sutiko daugiatūksta...Vakaruose plinta aistros dėl lytinio švietimo. Kanadoje ir Prancūzijoje naujas lytinio švietimo programas visuomenė sutiko daugiatūkstantiniais mitingais. Europos Parlamente atmesta Estrelos rezoliucija, pagal kurią ES šalys turėtų užtikrinti lytinį švietimą pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) standartus. Lietuvoje M. A. Pavilionienė tyliai užregistravo kone tą patį siūlantį projektą.

Ko piktinasi „pažangūs“ vakariečiai? Juk 9 iš 10 lietuvių palaiko lytinį švietimą Lietuvos mokyklose. Tą patį sako ir Lietuvos jaunimo atstovai (LiJOT). Politikai manipuliuoja šia statistika, grįsdami savo teikiamus projektus. Neklausiama, kokio lytinio švietimo nori visuomenė, koks jis būtų naudingas jaunajai kartai ir kokį jį siūlo progresyvūs parlamentarai. 

Štai M. A. Pavilionienės pasiūlytas „lytinis švietimas atsižvelgiant į PSO nustatytus standartus“ reiškia, kad vaikai iki 4 metų turi būti mokomi apie „malonumą bei pasitenkinimą, pasiekiamą liečiant savo kūną”, „ankstyvosios vaikystės masturbaciją”, „teisę tyrinėti skirtingas lytines tapatybes” ir t.t.. 4-6 metų vaikai turėtų būti mokomi apie „tos pačios lyties santykius“, „priimti įvairovę“, o 6-9 metų susipažinti su bręstant vykstančiais pokyčiais, seksu ne vien kaip vaikų, bet ir malonumo šaltiniu bei reiškiniu medijose, kontracepcija, šeimos planavimu ir skirtingais būdais pastoti.  9-12 m. vaikai turėtų išmanyti kontracepcijos rūšis ir jos naudojimą, nesaugaus sekso rizikas, taip pat suvokti ir kaip normą priimti seksualinių orientacijų ir tapatybių įvairovę. Visą tai numato PSO standartai (abejojantys gali juos rasti internete - „WHO Standards for Sexuality Education in Europe“, 2010 metai, 37-52 psl.). Beveik tą patį siūlė ir kanadiečius įpykdžiusi Ontarijo lytinio švietimo programa.

Pasirinkimas aiškus, bet sąvokos sujauktos. Lytinis švietimas yra informacija nepilnamečiams apie nuo ligų ir nėštumų saugų seksą. Logiška, kad toks švietimas skatina išbandyti visas seksualines praktikas, pristato tai kaip tariamai neišvengiama, atsieja seksą nuo meilės ir taikosi į kuo jaunesnius vaikus. Alternatyva jam yra lytiškumo ugdymas - privalomas rengimas šeimai, susiejantis seksą su meile ir kaip idealą iškeliantis abstinenciją iki santuokos. Idealas, žinoma, retai pavyksta, tačiau esminis skirtumas akivaizdus – žiūrėti į seksualinį gyvenimą atsakingai arba, priešingai, skatinti neatsakingą, tik tariamai „saugų“ seksą. Lytinio švietimo lobistai nutyli šį skirtumą, nes tai leidžia jiems toliau manipuliuoti tariama 90 proc. piliečių parama. 

Lietuvoje priimta, nors netaikoma būtent šeimai rengianti ir atsakomybę ugdanti lytiškumo ugdymo programa. Ją pakeisti siekia grupės kaip Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija. Ji viešai piktinasi, kad sprendžiant lytinio švietimo klausimus Lietuvoje leidžiama dalyvauti dvasininkams ir tėvams. Tai esą turėtų spręsti vien progresyvūs šios srities ekspertai. 

Ši organizacija yra pasaulinės Planuotos tėvystės organizacijos (PTO) padalinys. Oficialiai ji rūpinasi moterų sveikata ir neplanuotų nėštumų prevencija. Bet dauguma jos pajamų gaunama iš kontracepcijos pardavimų ir abortų klinikų, kuriose nustatomos metinės abortų kvotos ir apdovanojami labiausiai jas viršiję padaliniai. Vien JAV ši tariamai pelno nesiekianti organizacija kasmet gauna 0,5 mlrd. dolerių biudžeto paramą.

Tik skatindami aktyvų paauglių lytinį gyvenimą šio verslo atstovai gali sukurti maksimalią ir net valstybės finansuojamą kontracepcijos ir abortų paklausą. Aiškindami, kad seksas yra „saugus“ ir tereikia naudoti niekada 100 proc. neveikiančią kontracepciją, kurią patys parduoda, šio verslo atstovai yra tikri, kad neplanuotų nėštumų bus gerokai daugiau nei susilaikymo atvejų. Tą patvirtina tiek paauglių nėštumų ir lytiškai plintančių ligų skaičių skirtumai lytiškumą ugdančiose ir lytiškai šviečiančiose šalyse, tiek ir buvusių abortų klinikų savininkų, pavyzdžiui, Caroll Everett, prisipažinimai. 

Neseniai JAV sukrėtė skandalas, kai už gyvybės apsaugą kovojanti organizacija sėkmingai apsimetė nužudytų kūdikių organų pirkėja ir paskelbė daugiau nei 10 slaptų įrašų, kuriuose matyti, kad PTO ne tik parduoda kūdikių kūno dalis ir derasi dėl maksimalių jų kainų, bet ir specialiai siekia kuo vėlesnių abortų (labiau išsivystę audiniai) ir masiškai atlieka uždraustas dalinio gimimo aborto procedūras, kai vaikas beveik ištraukiamas iš gimdos ir jam išsiurbiamos smegenys, taip išsaugant sveikus audinius. JAV Senate pritrūko kelių balsų nutraukti PTO finansavimą ir pradėti jos veiklos tyrimą, tačiau to jau ėmėsi atskiros valstijos. Visa tai paveiks JAV visuomenės požiūrį į PTO veiklą ir pačius abortus. Tuo tarpu Lietuvoje mažai kam žinoma organizacija išlieka šventa karve ir tyliai, bet užtikrintai graužiasi po moksleivių lytiškumo ugdymo pamatais.

Sekite autorių Facebook

Tekstas spausdintas žurnalo „Artuma“ 2015 metų rugsėjo mėnesio numeryjeSusiję

Vytautas Sinica 7506995161555055622

Rašyti komentarą

6 komentarai

Augustinas rašė...

Čia žiaurokai, bet teisingai. Kad taip atsižvelgtų mūsų politikai į šį straipsnį. Kiek daug problemų pavyktų išvengti.

Anonimiškas rašė...

Alternatyva jam yra lytiškumo ugdymas - privalomas rengimas šeimai, susiejantis seksą su meile ir kaip idealą iškeliantis abstinenciją iki santuokos.

Kolkas panašu į klaidžiojimą rūke ir pragiedrulių, panašu, nenusimato. Bet gal aš klystu, gal ta alternatyva iš tiesų vertinga. Gal galėtumėte patarti kur jos (ar jos metmenų) ieškoti?

Anonimiškas rašė...

Pradžiai. Birutė OBELENIENĖ, Kęstutis PUKELIS. Lytinis švietimas Lietuvoje ir pasaulinė reprodukcinė ideologija http://www.bioetika.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=25&Itemid=10 http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-12-26-kas-geriau-musu-vaikams-lytiskumo-ugdymas-ar-lytinis-svietimas/125738

Nežiniukas rašė...

Šiaip, gerai, kad Sinica kelia problemą dėl vaikų lytinio švietimo (Nors tiesą sakant, pagal keliamus tikslus reikėtų sakyti - ankstyvojo tvirkinimo pamokos).

Kalbant iš teisinės pusės, įdomu, kaip šis stumiamas įstatymas apeis mūsų Konstituciją, kurios 6 straipsnis nurodo, kad "Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija."

Taigi, LR Konstitucijos 26 straipsnio 5 dalis nurodo, kad "Tėvai ir globėjai nevaržomi rūpinasi vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus". Kiek suprantu, noras mokyti vaikus, kad jie kuo greičiau būtų ištvirkę, priklauso dorovinio auklėjimo sričiai (negi aš klystu ir tai priklauso tiksliųjų mokslų sričiai?).

O kaip tas įstatymas bus vykdomas, jei aš, remdamasis LR Konstitucijos 6 straipsniu ir 26 straipsnio 5 dalimi nuspręsiu, kad toks lytinis švietimas pažeidžia mano, kaip tėvo teisę nuspręsti, kaip aš auklėsiu doroviškai vaikus, kalbant apie lytiškumo reikalus? Ypač, kai Konstitucijos 7 straipsnis sako, kad "Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai".


Pikc rašė...

Čia aš matau du variantus: a) "progresyvieji" kreipiasi į Konstitucinį teismą, kuris, pasitaręs su dvasiomis, nuspręs, kad Konstitucijoje "biški ne tai turėta omenyje", ir apskritai, reikia vadovautis ne pačia Konstitucija, bet KT pateiktu jos aiškinimu, arba b) "retrogradiškiems" tėvams išaiškinama, kad nekas ir nevaržo tos jų teisės, nes juk namie jie gali savo vaikus auklėti, kaip nori - bet darželiuose ir mokyklose reikia vadovautis naujaisiais įstatymais. Be to, švietimo įstaigose gi ne tėvai auklėjimu užsiima, tad tas Konstitucijos straipsnis šiuo atveju išvis negalioja. Galėčiau kirsti lažybų, kad būtent taip būtų "išsivartoma".

žara rašė...

Nėra nieko geriau sugalvota už mūsų tautosaką - iki esmės išgliaudytą išmintį ir apie lytiškumą, ir apie dorą, ir meilę tėvynei, ir daug kitų žmogui būtinų dalykų.
Štai nuostabus lytinio auklėjimo pavyzdys:
https://www.youtube.com/watch?v=geBQxyBWmqQ&feature=youtu.be&t=18s


Deja, šiuos perlus kūrusių lietuvių ir dabartinių "pažangą" varančiųjų tikslai ateinančių kartų atžvilgiu - visiškai priešingi... Todėl ir mūsų "švietimo" SISTEMA yra tokia, kad tik vienetai sugeba tuos perlus atrasti - matyt, tokia jau perlo prasmė.

item