Sausio 13-osios byloje – paskutiniai žingsniai teismo link

Minint tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines Generalinėje prokuratūroje vyksta proceso dalyvių susipažinimas su praėjusių metų pabaigoje...


Minint tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines Generalinėje prokuratūroje vyksta proceso dalyvių susipažinimas su praėjusių metų pabaigoje baigto šio išskirtinio ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Susipažinti su ja turi teisę daugiau nei 700 nukentėjusiųjų, 69 asmenys, kurie įtariami nusikaltimais žmoniškumui bei karo nusikaltimais, ir jų gynėjai, rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Bylai – atskiras serveris

Kaip jau buvo skelbta, pirmą kartą Lietuvos istorijoje visa ikiteisminio tyrimo medžiaga, kurią sudaro daugiau nei 700 tomų dokumentų, buvo nuskenuota ir dabar yra saugoma Generalinėje prokuratūroje specialiame, tik šiai medžiagai skirtame, serveryje.

Sprendimas skaitmeninti šią bylą buvo priimtas atsižvelgiant ne tik į jos apimtį, proceso dalyvių skaičių, bet ir į tai, kad byloje esantys dokumentai turi ne tik teisinę, bet ir didžiulę istorinę vertę, tad labai svarbu išsaugoti juos ateities kartoms. Didelės pagalbos rūpinantis, kad tiesiog byrėję tarp pirštų dokumentai nepražūtų, sulaukta iš Lietuvos valstybės centrinio archyvo, kuriame buvo sėkmingai restauruota daugiau nei 1,5 tūkst. įvairių itin prastos būklės dokumentų.

Informavus visus proceso dalyvius apie jų teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, prokuratūroje buvo įrengtos ir atskiros kompiuterinės darbo vietos, sudarytas darbo prie jų grafikas. Tikimasi, kad sklandžiai vykstant šiam procesui, jis bus baigtas iki š. m. gegužės 12 dienos. Pasibaigus nustatytam susipažinimo laikui, prokurorai rašys kaltinamąjį aktą ir perduos bylą nagrinėti teismui. Planuojama, kad tai įvyks dar 2015 metų vasarą.

69-ni įtariamieji

Praėjusių metų lapkričio 12 d. buvo paskelbta, kad ikiteisminis tyrimas baigtas 69 įtariamųjų atžvilgiu. Visi jie yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, kurie įvykių metu buvo komunistų partijos vadovai, gynybos, vidaus reikalų ministerijų, KGB atstovai, karininkai ir dalyvavo tragiškuose įvykiuose prie Spaudos rūmų, televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos pastato bei kitur.

Du iš įtariamųjų yra Lietuvoje, kiti nuo baudžiamojo persekiojimo slepiasi užsienyje. Jiems išduoti Europos arešto orderiai, paskelbta tarptautinė paieška.

Kitų įtariamųjų, tarp kurių ir šių metų vasarą Italijoje sulaikytas bei Lietuvai neperduotas įtariamasis, atžvilgiu tyrimas buvo atskirtas ir yra tęsiamas.

Per nepilnus ketverius metus intensyvaus darbo ikiteisminio tyrimo grupė, susidedanti iš penkių Generalinės prokuratūros prokurorų bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų, nustatė beveik visų įtariamųjų asmens duomenis, išanalizavo kelis tūkstančius vaizdo dokumentų, apklausė šimtus liudytojų, atliko daugybę kitų Baudžiamojo proceso kodekse numatytų veiksmų.

Prokurorai taip pat parengė ir išsiuntė virš 200 įvairių teisinės pagalbos prašymų į Rusijos Federaciją, Ukrainą ir Baltarusijos Respubliką. Paskutiniuosiuose buvo prašoma, kad šių valstybių kompetentingos institucijos praneštų įtariamiesiems apie tyrimo pabaigą ir jų teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Tokį prašymą panešė įvykdžiusi Ukrainos generalinė prokuratūra. Rusijos Federacijos generalinė prokuratūra atsisakė jį vykdyti, o atsakymai iš Baltarusijos Respublikos dar nėra gauti.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkti duomenys, pagrindžiantys pateiktus minėtiems asmenims įtarimus dėl galimo tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis (Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 100 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo (BK 101 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo (BK 103 str. 1 d.), draudžiamos karo atakos prieš civilius (BK 111 str. 1 d.) ir uždraustų karo priemonių naudojimo (BK 112 str.).

Šiems nusikaltimams netaikoma senatis, o ikiteisminis tyrimas bei teisminis procesas gali vykti ir baigtis įtariamiesiems jame nedalyvaujant.


Susiję

Politika 7997973792267210347

Rašyti komentarą

emo-but-icon

item