Visuomenininkai: Konstitucinis Teismas laužo Konstituciją, Seimui nerūpi

lrkt.lt nuotr. respublika.lt Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl vienalyčių „santuokų“, sudarytų užsienyje, supykdė Konstitucijos...

lrkt.lt nuotr.

Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl vienalyčių „santuokų“, sudarytų užsienyje, supykdė Konstitucijos kūrėjus, signatarus, teisininkus, akademikus. KT išaiškinime jie įžvelgia suvereno atėmimą iš Tautos. Antradienį Seime vykusioje konferencijoje Seimo pareikalauta susirūpinti šiuo teismo sprendimu ir apginti šalies piliečių teisę turėti savo nuomonę.

Seimui parengtame rašte cituojama, kad sausio 11 d. KT išaiškinime įrašyta nuostata, kurioje teigiama, kad demokratine valstybe gali būti laikoma tik tokia valstybė, kuri vadovaujasi pagarba kiekvieno žmogaus orumui. „Pažymėtina, kad demokratinėje teisinėje valstybėje tam tikru laikotarpiu vyraujančios daugumos visuomenės narių nuostatos ar stereotipai negali būti konstituciškai pateisinamu pagrindu, remiantis konstituciškai svarbiais tikslais, inter alia viešąja tvarka, diskriminuoti asmenis vien dėl jų lytinės tapatybės ir (ar) seksualinės orientacijos, inter alia riboti pagal Konstitucijos užtikrinamą teisę į asmeninio ir šeimos gyvenimo, be kita ko, santykių su kitais šeimos nariais, apsaugą“, - rašoma KT išvadose.

Visuomenininkai sako, jog šiame nutarime suformuluoti teiginiai, kurių turinys reiškia, kad Lietuvos žmonės, taip pat Seimo nariai, turintys savo įsitikinimus, kalbėdami apie konstitucinę šeimos sampratą, gali būti neteisūs, nes vadovaujasi neteisingomis nuostatomis ar stereotipais.

Tokio turinio teiginiai KT nutarime galimai prieštarauja net 8 Konstitucijos straipsniams. Šie teiginiai sukuria teisines prielaidas ateityje valdžios institucijoms nesiskaityti su žmonių nuomone dėl svarbiausių valstybės gyvenimo klausimų, drausti Seimo nariams spręsti šeimos teisinio reguliavimo klausimus, remiantis savo įsitikinimais, nepripažinti žmonių teisės reikalauti referendumo dėl šeimos instituto konstitucinės sampratos išsaugojimo ar pakeitimo.

„Man teko dalyvauti visuose Konstitucijos rengimo etapuose. Šiandien Konstitucinis Teismas viršija savo įgaliojimus. Kai buvo pasakyta, kad KT sprendimai yra galutiniai, matome, kad KT jaučiasi neatsakingas prieš nieką, jaučiasi aukščiau Seimo ir Vyriausybės“, - antradienį vykusioje konferencijoje kalbėjo Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Bronislovas Genzelis.

Jam antrino ir profesorius Vytautas Daujotis, jis priminė konferencijos dalyviams buvusio KT pirmininko Egidijaus Kūrio 2010 m. Tadžikistane pasakytą kalbą. „Buvo tiesiai pasakyta, Lietuvos Konstitucija buvo pagrindiniu šalies įstatymu iki atsiradus KT. O šiandien Konstitucija kuria pati save, o Konstitucinis Teismas tapo šios savikūros įrankiu ir varomąja jėga. 2018 m. KT išaiškinimas, kad jų sprendimai negali būti neteisingi, yra savęs sulyginimas su Dievu“, - sakė profesorius. Jis atkreipė dėmesį ir į Konstitucijos 105 straipsnį, kuriame aiškiai nurodyta, jog dėl to, ar Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys neprieštarauja Konstitucijai, KT sprendimų nepriima, tik teikia išvadas: „Sprendimą svarstant priima Seimas. Bet Seimas nusiplovė rankas, jis bet kokiu klausimu mieliau bėgioja sprendimo į KT. Seimas, kaip suvereno atstovas, turi imti valdžią į savo rankas.“

Todėl Seimui buvo įteiktas raštas, kuriuo reikalaujama, kad Seimas, remdamasis suinteresuoto asmens teisėmis, kreiptųsi į Konstitucinį Teismą su prašymu paaiškinti, ar Konstitucinio Teismo nutarimo kai kurie teiginiai neprieštarauja Konstitucijai.

Filosofo Vytauto Rubavičiaus komentaras:

Suverenių teisių atėmimas iš suvereno yra susijęs su ES plėtros projektu. Bendroje ES nėra suvereno. Kas tada valdo ir kaip galima tą valdymą teisiškai padalinti? Pastaruoju metu išaiškėjo, kad savo įvairiausiais išaiškinimais ima valdyti Konstituciniai teismai. Jie vaidina deideologizuotus žmones, tačiau kaip tik ideologiniai mūšiai ir yra svarbiausi. Atkreipkime dėmesį į Aukščiausiąjį JAV teismą. Dėl vieno teisėjo skyrimo aiškiais politiniais tikslais verda didžiausi nacionaliniai mūšiai. Lygiai taip pat mes stebime didžiausias ideologijos kovas, kai sprendžiami šeimos klausimai Lietuvoje, tai stebėjome ir vykstant Rumunijoje.

Išnacionalinimas vyksta ir kitoje plotmėje - stengiamasi surasti ir įtvirtinti įvairius konstitucinės teisės kilmės šaltinius. Žmonių santykiai atsiejami nuo vaikų. Po mūsų KT išaiškinimo, kad šeima kyla iš įvairių jausminių dalykų, o ne iš santuokos, aš manau, kad sulauksime, kai teks pripažinti šeimas su gyvūnais. Nes tokia juridinė logika neturi stabdžių. Konstitucinis Teismas iš esmės veikia taip, jog jo nutarimai yra socialinės inžinerijos įrankis. Tai aiškiai matyti pačioje jautriausioje, šeimos sampratos keitimo plotmėje.

Mūsų KT pasako daug daugiau, ko gal nedrįstų vakariečių, dar išlaikančių suvereno supratimą, atstovai.

Parengė Justina Gafurova.

respublika.lt

Susiję

Šeimos politika 3389941406697667029

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-02-14 09:26

  Seimui rūpi tik savo interesai, kaip išsilaikyti ilgiau, ir būti valdžioje, o rinkėjams reikia galvoti kaip pakeisti situaciją, bet rinkėjams, brukama nesąmonė, mažinti seimą, ir nekalbama ką seimas turi daryti, todėl ir tokia velniava randasi.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2019-02-14 09:28

  Ieško baubų. Užtenka tik nesikreipti į KT ir jis visiškai bejėgis. Seimas tiek netenka galių, kiek pats jų atiduoda kreipdamasis į KT. Paprasta.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-02-14 10:27

  Juk ne KT kaip toks yra problema. Problema yra Lietuvos politikai ir politika. Kas atsakingas už tai, kad tokie diletantiški švonderiai skiriami KT pirmininkais?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-02-14 10:36

   Nei Žalimas, nei Kūris toli gražu nėra diletantai. Jie tikrai stiprūs teisininkai ir geri teisėjai. O teismas yra viena trijų valstybės valdžių. Valdžios valstybėje veikia tarpusavio galių atsvaros principu. Todėl esant bukam silpnam Seimui, natūraliai jo galias savinasi stipri vyriausybė ir teismai. Tai neišvengiama. Kai valstybėje trūksta politikos, randasi teisės perteklius. Lietuva nėra jokia išimtis.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-02-14 10:43

   Beje, autokratinese valstybėse vyksta priešingas procesas. Politinė valdžia koncentruojama vienose stipriose rankose. Ir ten teismai uzdusinami. Kas turi savo kainą, piliečiai ten teismų nebeginami nuo politikų savivalės. Teko gyventi tokioje valstybėje. Lenkija su Vengrija dabar eina tuo keliu. Paranken su rusais, kinais ir kita raudona gvardija. Geriausias aišku yra auksinis vidurys, bet teismo tironija daug švelnesnė už politikų.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-02-14 10:47

   Pateikite "stipraus teisininko" apibrėžimą. O su kitais Jūsų teiginiais sutinku.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2019-02-14 10:49

   Tai nėra sunkiau, negu pateikti stipraus suvirintojo, matematiko, futbolininko ar vadybininko apibrėžimą. Toliau pats suprasite.

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2019-02-14 11:03

   Klystate, tamsta. Žalimas tikrai neatrodo esąs ypač geros fizinės formos sunkumų kilnotojas. O jeigu čia vartojate šį žodį perkeltine prasme - klystate visiškai. Beje, jis net nėra buvęs teisėju. Net ir labai prastu.

   Panaikinti
  6. tai vis tik kalbame ne apie elektrikus ar santechnikus, tad būtų gerai išgirsti ir „stiprių teisininkų ir gerų teisėjų“ paaiškinimą

   Panaikinti
  7. Anonimiškas2019-02-15 11:10

   Man įdomiau būtų pamatyti kvailo įkyraus komentatoriaus niektauzio "paaiškinimą". Koks tau skirtumas. Geras teisėjas tau tokia pat nepažintina sąvoka kaip gražūs debesys kiaulaitei. Todėl geriau grįžk prie santechniko. Kuris gerai vykdo užsakymą ir kurio darbo rezultatą gali pajusti bei įvertinti paprastai - akimis ir nosimi.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-02-14 10:42

  Dar nepamirškime, kad KT nurašė galimybę tūkstančiams lietuvių išsaugoti pilietybę kuomet vienas žodis įgavo niekur nevartotina definiciją. Atrodo, kad KT yra nusistatęs prieš lietuvius.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2019-02-14 13:32

  Prieš KT nutarimą visi populistai sėdėjo uodegas pabraukę, bet jau kai šaukšai po pietų, kai viskas nuspręsta, tai visi pasipiktino ir piktai komentuoja. Ar lietuvos populistai moka ką nors nuveikti ar tik garuoja kaip šūdai žiema?

  AtsakytiPanaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PAREMKITE, SKIRDAMI 12 EUR

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item