Jungtinė Karalystė: Krikščionybė tyliai atgimsta

Velykų išvakarėse Jungtinėje Karalystėje atlikta plataus masto apklausa paneigė ekspertų prognozes, kurie pranašavo krikščionybės mirtį Jung...

Velykų išvakarėse Jungtinėje Karalystėje atlikta plataus masto apklausa paneigė ekspertų prognozes, kurie pranašavo krikščionybės mirtį Jungtinėje Karalystėje XXI a. pirmoje pusėje. Atvirkščiai, panašu, kad pastaraisiais metais vyksta tylus atgimimas, ir dar viena gera žinia: jis naudingas ir katalikybei.

Dešimtmečius žmonių sąmonėje buvo įsitvirtinusi viena idėja: krikščionybė Anglijoje ir Velse, o tiksliau – pati religinė praktika – buvo pasmerkta nenumaldomam nuosmukiui. Septintajame dešimtmetyje sociologai prognozavo neišvengiamą sekuliarizaciją, kurią sustiprino 2000-ųjų „naujasis ateizmas“ ir patvirtino 2021 m. gyventojų surašymo rezultatai, atskleidę akivaizdų krikščioniškosios tapatybės žlugimą.

Tačiau pastaraisiais metais išryškėjo netikėtas reiškinys, paneigiantis šias baisias pranašystes. Šį reiškinį, pavadintą „tyliuoju atgimimu“, dabar patvirtina patikimi duomenys, gauti iš didelio reprezentatyvaus tyrimo, kurį 2025 m. balandžio mėn. paskelbė Biblijos draugija, bendradarbiaudama su apklausų bendrove YouGov, apie suaugusiųjų Anglijos ir Velso gyventojų religines nuostatas ir elgseną 2018-2024 m. laikotarpiu.

Tikimasi, kad krikščionybė toli gražu neišnyks, o patirs įspūdingą augimą, kurį pirmiausia skatins jauni suaugusieji, ypač vyrai. 2018 m. tik 8 % suaugusiųjų Anglijoje ir Velse bent kartą per mėnesį lankėsi protestantų arba katalikų bažnyčioje ir tai sudarė apie 3,7 mln. žmonių. Po šešerių metų, 2024 m., šis skaičius šoktelėjo iki 12 %, o tai dabar sudaro 5,8 mln. asmenų ir tai yra 56 % prieaugis.

Šis augimas pastebimas tarp jaunų suaugusiųjų, ypač 18-24 metų amžiaus. Nors 2018 m. tik 4 % jų reguliariai lankė bažnyčią, 2024 m. šis rodiklis išaugo keturis kartus – iki 16 %, todėl ši amžiaus grupė yra antra pagal gausumą – ją lenkia tik vyresni nei 65 m. asmenys (19 %).

Ypač ryškus jaunų vyrų vaidmuo. Jų lankomumas padidėjo nuo 4 % iki 21 % ir aplenkė to paties amžiaus moterų (12 %) lankomumą, kuris taip pat padidėjo 3 %. Šis lyčių tendencijų pasikeitimas – kai istoriškai religinėje praktikoje dominavo moterys – žymi reikšmingą lūžį lyginant su praeitimi.

Todėl trečdalis tikinčiųjų dabar yra 18-34 metų amžiaus, palyginti su vos 14 % 2018 m., o vyresnių nei 55 metų amžiaus asmenų dalis sumažėjo nuo 61 % iki daug mažesnės dalies.

Greta šio atgimstančio jaunimo, Biblijos draugijos paskelbtame tyrime nustatytas ryšys tarp religinio praktikavimo ir imigrantų kilmės etninių grupių. Nors apskritai 19 % bažnyčios lankytojų priklauso tiems, kurie tyrime apibūdinami kaip „etninės mažumos“, tarp 18-54 metų amžiaus žmonių šis skaičius išauga iki 32 % ir viršija nacionalinį vidurkį, kuris, remiantis 2021 m. gyventojų surašymo duomenimis yra 18 %.

Tarp 18-34 metų amžiaus žmonių beveik pusė juodaodžių (47 %) ir trečdalis mišrios kilmės žmonių (33 %) bažnyčią lanko kas mėnesį. Ši įvairovė būdinga ne tik mažumoms: baltųjų, ypač 18-34 metų vyrų, lankomumas taip pat padidėjo nuo 3 % iki 18 %.

Taigi, nors tyrime tai nėra teigiama, bet apie tai užsimenama, religinių apeigų augimą bent iš dalies galima paaiškinti labai reikšmingu migracijos per Lamanšo sąsiaurį veiksniu.

Paskutinis svarbus atradimas: jau kelerius metus protestantų ir katalikų santykis taip pat keičiasi Katalikų Bažnyčios naudai. Anglikonai, kurie 2018 m. sudarė 41 % tikinčiųjų, 2024 m. sudaro tik 34 %, tuo tarpu katalikų (31 % palyginti su 23 %) ir sekmininkų (10 % palyginti su 4 %) konfesijos auga. Tarp 18-34 metų amžiaus žmonių ši tendencija dar ryškesnė: tik 20 % yra anglikonai, palyginti su 41 % katalikų ir 18 % sekmininkų.

Ir šiuo atveju skaičiai atspindi pagrindines tendencijas, kurias jau pastebėjo FSSPX.News: lėtą anglikonizmo, paskendusio prieštaravimuose, mirtį ir energingą evangeliškųjų judėjimų, nesivaržančių „parodyti savo spalvų“ tikėjimo ir moralės klausimais, augimą.

Gaila, kad tokioje situacijoje Katalikų Bažnyčia sunkia vargsta siekdama susigrąžinti stiprų ir atpažįstamą kalbėjimą bei liturginę tradiciją, galinčius „iš naujo sužavėti“ pasaulį, iš esmės nepatenkintą vyraujančiomis ideologijomis.

Šaltinis: Katalikutradicija.lt

Susiję

Religija 7654733038677682223

Rašyti komentarą

item