Grupė tarptautinių gydytojų pasirašė atvirą laišką prieš jaunimo lyties keitimo procedūras
www.laikmetis.lt Ketvirtadienį 21 gydytojų grupė iš viso pasaulio šalių viešai parašė, kad dabartinis siekis mažiems vaikams taikyti transly...
Ketvirtadienį 21 gydytojų grupė iš viso pasaulio šalių viešai parašė, kad dabartinis siekis mažiems vaikams taikyti translytiškumoo keitimo procedūras yra nepagrįstas naujausiais įrodymais ir kad medikai turėtų pakeisti savo požiūrį į jaunų žmonių lyties disforijos gydymą, praneša CNA.
Liepos 13 d. „Wall Street Journal“ paskelbtame atvirame laiške atsakoma į Endokrininės draugijos prezidento Stepheno Hammeso (Stefano Hameso) birželio mėn. žurnale paskelbtą laišką.
Tame laiške S. Hammesas teigė, kad translyčių medicininis gydymas „pagerina jų ir skirtingų lyčių žmonių gerovę bei sumažina savižudybių riziką“. Jis kalbėjo apie „gyvybiškai svarbią lytį patvirtinančią priežiūrą“, kuri dažnai apima sintetinių hormonų vartojimą ir negrįžtamas reprodukcinių organų operacijas, kartais taikomas jaunesniems nei 18 metų vaikams.
Šią savaitę pateiktame atsakyme gydytojų ir mokslininkų grupė iš tokių šalių kaip Suomija, Prancūzija, Pietų Afrika ir Jungtinės Amerikos Valstijos teigė, kad lyties hormonų vartojimo rizika jaunimui „yra didelė ir apima nevaisingumą, visą gyvenimą trunkančią priklausomybę nuo vaistų ir savigraužos kančias“.
Daugelis Europos institucijų ir tarptautinių medicinos grupių „dabar rekomenduoja psichoterapiją, o ne hormonus ir operacijas kaip pirmąją lyties disforijos kamuojamų jaunuolių gydymo etapą“, – rašė gydytojai.
Autoriai paragino JAV medikų draugijas „suderinti savo rekomendacijas su geriausiais turimais įrodymais“, o ne „perdėtai sureikšminti naudą ir sumenkinti riziką“.
Tarp pasirašiusiųjų laišką yra ir Norvegijos Oslo universitetinės ligoninės vyresnioji konsultantė Anne Wæhre. Norvegija yra viena iš Europos šalių, kurios pastaruoju metu atsitraukė nuo ekstremalaus translyčių gydymo siūlymo jaunuoliams, o šalies Sveikatos priežiūros tyrimų valdyba anksčiau šiais metais pareikalavo, kad Norvegija peržiūrėtų savo rekomendacijas dėl operacijų ir hormoninio gydymo translyčiais save identifikuojamiems vaikams.
Laišką taip pat pasirašė keli Prancūzijos gydytojai, įskaitant Pikardijos Žiulio Verno universiteto profesorę Celine Masson. Prancūzijos nacionalinė medicinos akademija praėjusiais metais savo pareiškime teigė, kad „labai atsargiai reikia elgtis su vaikais ir paaugliais“, kurie teigia save identifikuojantys kaip priešingos lyties asmenis.
Akademija teigė, kad hormonų vartojimas mažiems vaikams reikalauja „didžiausio atsargumo“, nurodydama šalutinius poveikius, „tokius kaip poveikis augimui, kaulų trapumas, nevaisingumo rizika, emocinės ir intelektinės pasekmės, o mergaitėms – menopauzę primenantys simptomai“.
JAV kai kurie mokslininkai bandė paaiškinti, kodėl šalyje ir pasaulyje sparčiai daugėja translyčiais save laikančių jaunuolių. 2018 m. Lisa Littman, tuometinė Icahn medicinos mokyklos prie Mount Sinai medicinos mokyklos profesorė, parašė prieštaringai vertinamą pranešimą apie reiškinį, kurį ji pavadino „greita lyties disforijos pradžia“.
Ataskaitoje L. Littman apibūdino šią būklę kaip „lyties disforijos pradžią“, kuri, „atrodo, pasireiškia priklausant bendraamžių grupei, kurioje vienas, keli ar net visi draugai per tą patį laikotarpį tapo lyties disforija sergančiais ir translyčiais“.
Kita vertus, didžiosios JAV valdžios institucijos, įskaitant federalinę vyriausybę, viešai palaikė kraštutinius jaunimo translytikumo gydymo būdus. Pavyzdžiui, JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento Pilietinių teisių biuras praėjusiais metais pranešime spaudai teigė, kad „lytį patvirtinanti nepilnamečių priežiūra“ gali „pagerinti jų fizinę ir psichinę sveikatą“.
Rašyti komentarą