Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Autorius yra filosofas, VU profesorius, Nacionalinio susivienijimo pirmininkas Nacionalinio susivienijimo bendražygis Almantas Stankūnas atk...

Autorius yra filosofas, VU profesorius, Nacionalinio susivienijimo pirmininkas

Nacionalinio susivienijimo bendražygis Almantas Stankūnas atkreipia dėmesį į tai, ką dažniausiai užgožia grėsmingai augančios elektros kainos. Kainų augimas blogai. Bet ne viskas gali būti vertinama tik pinigais. Iš tikrųjų įvyko dar blogiau: vadinamasis elektros tiekimo rinkos liberalizavimas virto ne tik ekonominiu, bet taip pat moraliniu, politiniu ir psichologiniu visuomenės išprievartavimu tiesiogine šio žodžio prasme.

Dar nepradėjus mokėti už elektrą naujomis kainomis jau skinami šios „reformos“ vaisiai sudarinėjant sutartis su „nepriklausomais“ tiekėjais. Naujosios žaidimo taisyklės aiškios: net nepradėję pardavinėti elektros, neturintys ir negalintys turėti nei menkiausios nuovokos, kokios bus kainų svyravimo tendencijos biržose, būsimieji pardavėjai jau dabar tas kainas nustatinėja iš akies ir be jokios sąžinės graužaties tenkina savo apetitus. 

Šiuo „liberalizavimu“ sukurto siaubo bedugnė visiškai prasivers, kai po pusmečio elektros kainos nebebus kompensuojamos. Vyks panašiai, tik kur kas nuožmiau, negu su degalų kainomis. Juk seniai pastebėta ir puikiai žinoma, kad dėl kartelinių susitarimų jos akimirksniu išauga vos pasklidus gandams apie gresiančius pavojus naftos rinkų stabilumui ir neskuba kristi sumažėjus naftos kainoms, nes esą reikia išparduoti anksčiau brangiai pirktą benziną ar dyzeliną. 

Į neįstengsiančių apmokėti sąskaitų už elektrą vartotojų nevilties šauksmus politikai – nuo šiam „liberalizavimui“ atvėrusio kelią S. Skvernelio iki žmones į „tiekėjų“ vergovę suvariusios I. Šimonytės, – o ir patys tiekėjai atsakys sarkastiškomis šypsenėlėmis: ko norite iš mūsų, kainas nustato rinka. Atsakingų nebus, kalti liks patys dėl savo nevykėliškumo neišgalintys susimokėti už elektrą žmonės.

Ir vis dėlto kaltinti tik valdžią nejauku. Juk neįmanoma nesuprasti, kad tai, kas jau vyksta, didele dalimi yra pagaliau atėjusi sąskaita pačiai visuomenei. Už dešimtmečių abejingumą viskam – ne tik valstybei, bet ir savo pačios gyvenimui ar net likimui. Metu metais tvyro spengianti abejingumo ir pasyvumo tyla beveik visais klausimais:

- Aukštojo mokslo „reformos“, pirmiausiai skirtos ne studentams, bet išsidalinti ir išgrobstyti brangiose vietose esančiai universitetų žemei ir nekilnojamam turtui – visuomenė tyli.

- Miškininkystės sektoriaus „reforma“, skirta medienos pardavėjams masiškai iškirsti ir be gailesčio nusiaubti vertingiausius Lietuvos miškus – visuomenė tyli.

- Barbariškai pagal mažaraščių vertelgų poreikius naikinamas ir žalojamas Vilniaus ir kitų miestų architektūrinis ir kultūrinis paveldas, užgrobiami ir sudarkomi arba padaromi nebeprieinamais žmonėms gražiausi gamtos kampeliai – visuomenė tyli.

- Griaunama prigimtinė šeimos samprata – visuomenė tyli.

- Darkoma lietuvių kalbos abėcėlė ir pati kalba – visuomenė tyli.

Ir taip be galo. Tyli, nes „manęs asmeniškai tai neliečia“. Ir štai pagaliau palietė. Šį kartą – beveik visus. Mat ateisiančios sąskaitos neatrodys smulkūs kišenpinigiai net gana pasiturintiems viduriniojo sluoksnio žmonėms, kurie mokesčių už dujas ir elektrą naštos beveik nejautė. O dabar liks be apsaugos, kurią sunkiais laikais savo piliečiams paprastai suteikia tik valstybė. Bet kad galėtų tai suteikti, pirmiausia reikia patiems pasirūpinti, kad ji būtų ne fasadas, bet tikra ir stipri valstybė. 

Ar užteks artėjančių sąskaitų, ar prireiks dar skaudesnių išmėginimų, kad pagaliau būtų susimąstyta ir suprasta:

- Tauta yra šis tas platesnio ir tvaresnio, negu šeima, artimieji ir giminės, kaimynų bendrija;

- Tėvynė yra šis tas platesnio ir kilnesnio, negu gimtinė ir širdžiai mielos tėviškės vietos;

- Valstybė yra šis tas galingesnio ir patikimesnio, negu vien savanoriškumu ir asmeniniais ryšiais bei pasitikėjimu grindžiama savitarpio pagalba ir parama.

Galiausiai belieka tikėtis, kad bus suprasta, ir kodėl Lietuvos valstybė yra tokia kaip šiandien ir kodėl ji tokia šalta ir žiauri pamotė savo piliečiams. Juk valstybė yra tokia, kokia yra ja besivadinanti žmonių bendruomenė. Ji yra tų žmonių sielos atspindys ir veidrodis. O kokia ji dar gali būti ir kiek gali rūpintis savo piliečiais, jeigu daugiau kaip pusei jų ji pati nerūpi? Tai pusei, kuri prieš kiekvienus rinkimus iš anksto žino, kad „visi jie vienodi“ ir „niekas nepasikeis“. Kaip galima pakeisti pasaulį nenorint pasikeisti patiems ir net nemėginant jį keisti?

Susiję

Vytautas Radžvilas 1963435855393191980

Rašyti komentarą

 1. O kaip turėtų būti? Elektrą sėkmingai ir pigiai turėtų tiekti valstybė, per amžių amžius? O valstybei rinkos dėsniai negalioja?
  Ar reikia sustoti ties elektra, ar valstybė turėtų užtikrinti ir pigaus bei kokybiško pieno, taksi paslaugų ar batų tiekimą? Juk batų gamyba palikti rinkai tikra beprotybė. Gamintojai pridarys per daug batų skirtų kairei kojai ir nepakankamai dešinei. Kaip be valstybės įsikišimo užtikrinsime, kad bus gaminami ne itin populiarūs didesni nei 45 ir mažesni nei 35 dydžio batai? O ką jei bus prigaminta krūva ne tik labai brangių, bet dar ir negražių batų? Ne ne, negalime šito leisti, negalime leisti, jog prasivertų siaubo bedugnė.

  Neabejoju, Nacionalinis susivienijimas ir "Telekomo" nebūtų privatizavęs.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2022-06-18 00:47

   O kaip siūlai apmokestinti ,,nepriklausomus'' elektros tiekėjus? Ar mokesčių sistema jiems galioja? Jeigu, pasak tavęs, valstybei galioja rinkos dėsniai, tai tuomet plačiau papasakok apie mokesčių pagrįstumą laisvosios rinkos sąlygomis. Kam reikalingi įstatymai laisvosios rinkos sąlygomis?

   Panaikinti
  2. Katonas Vyresnysis2022-06-18 01:06

   Labai gerai, kad paminėjote Telekomą.
   Privatizavimas yra valstybės nuosavybės perleidimas į privačias rankas. Telekomas 1998 m. buvo perleistas ne į privačias rankas, o Švedijos ir Suomijos vyriausybių kontroliuojamoms įmonėms Telia ir Sonera. 2002m. Telia-Soneros konsorciumo 46% akcijų priklausė Švedijos valstybei, o 19% - Suomijos valstybei.
   Štai jums ir "privatizavimas".

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2022-06-18 14:08

   Jei žmonija nusprendė nebepriklausyti nuo Gamtos, jei nusprendė savo gyvenimą, jo aprūpinimą iš Gamtos į savo rankas perimti (esą ji pati geriau tvarkysis, geriau savimi pasirūpins), vadinasi viskuo, ko reikia atitinkamoje geografinėje platumoje su jai būdingu klimatu, dabartinėje epochoje turi valstybių vyriausybės aprūpinti. Tik tai, kas virš to, ką Gamta duodavo, yra kiekvieno asmeninis rūpestis. Išimtis tai, be ko šioje epochoje jau neįmanoma gyventi, nes to neturėjimas visuomenės narį į atskirtį išmeta, o visuomenei/valstybei neatitaisoma žala prarasti žmogų, kuris galėtų būti lygiavertis visuomenės narys (pvz., švietimas, profesinis lavinimas, sveikatos apsauga; būstas, vandentiekio vanduo, centrinis šildymas, elektra, ryšiai, laikrodis). Neturi būti taip, kad visuomenė prarado tame vaikiuke slypintį pvz., matematiko talentą, nes jo tėvelių algos nepakako, kad jį šiltai aprengtų, apautų ir dar nupirktų ko reikia už kažkiek km nuo jų namelio papildomus mokamus(!) matematiko būrelio užsiėmimus lankyti! Valstybė turi suprasti, jog tai JOS didžiausias interesas kiekviename vaike rasti jo talentą ir tą talentą išugdyti! - Nepriklausimai, nuo tėvelių finansinių galimybių, supratimo ir kt.!

   Panaikinti
  4. "Anonimiškas 2022-06-18 00:47" - negaiškite, laiko su tuo "cato" - matote, gi, kad tai tiesiog trolis, rašinėjantis idiotiškus komentarus, kurie nebent jam pačiam atrodo sąmojingi.

   Panaikinti
  5. Nesulyginami dalykai. Telekomo laidai priklausė Telekomui ir buvo privatizuoti kartu su juo. Gi elektros rinkos "liberalizavime" laidai kaip priklausė ESO taip ir lieka. Kuriama fikcija. Tarkime, loterijos Perlas elektra bus pigesnė nei Enefit elektra, tai kaip bus: pigesnė elektra laide bus aplenkiama brangesnės Enefit ar Ignitis elektros? Absurdas gi, prieštarauja fizikos dėsniams. Elektros tiekimas yra akivaizdi natūrali monopolija ir turi priklausyti valstybei. Kam tas dirbtinis tarpininkų kūrimas?

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2022-06-20 00:10

   Marius, 26 ES valstybės sugebėjo įvykdyti tas rinkų liberalizavimo direktyvas, esant ir valstybiniams "kabeliams", ir privatiems (įpareigojant juos suteikt prieigą konkurentams). Bet va Lietuva bus kažkokio ypatingo bukumo tauta, kuri nesugebės padaryti to ką kiti 26 seniai padarė, lietuviams net elektronai kabelyje "lenktyniaus".

   Panaikinti
  7. Tame ir bėda kad elektronai kabelyje negali lenktyniauti. Sukurta juridiškai įteisint fikcija. Man tos 26 šalys nėra autoritetas, priedo ten nėra visuotinai privalomos liberalizacijos ir trečia neseniai Didžiojoje Britanijoje tie tarpininkai, daug jų, bankrutavo.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2022-06-18 15:37

  Dėl Birželio 22-sios mitingo:
  Ar dar nežinoma, KELINTĄ VALANDĄ PRADŽIA?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2022-06-18 17:56

   Pradžia 18:00 val. Žuvusiųjų pavardžių skaitymas nuo 16:00 val. Visa informacija paskelbta - susivienijimas.lt

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2022-06-18 16:07

  ,,Taigis taigis, kaipgis, o pats, tata, ką veikei, iki šiol neužkišęs?'' O kaip Nacionalinis Susivienijimas elgėsi prieš praeitų metų gegužės 15 d. renginį Vingio parke? - skambinėjo žmonėms ir ragino neiti į protestą? - ir po to Radžvilui dar užtenka įžūlumo kalbėti apie abejingumą? O kodėl Nacionalinis Susivienijimas ir dabar anei žodžiu neužsimena apie būsimąjį šeimų maršo renginį ir nesiekia vienytis su dabartiniam režimui tikrai oponuojančiais Lietuvos piliečiais? ką Nacionalinis Susivienijimas mano mano pasiekti? - ar jau gavo garantijas iš dabartinės Seimo daugumos kad ir jiems bus sumokėta? Nacionalinis Susivienijimas vis labiau ima priminti valdžios kontroliuojamą sisteminę ,,opoziciją'', skirtą klaidinti Lietuvos inteligentiją ir apskritai visas tikrąsias patriotines Lietuvos jėgas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2022-06-18 19:54

   Ar gegužės 15 buvo atsijoti vatnikai iš kalbėtojų sąrašo? Ne. Nebuvo ir vėliau, ir dabar. Su kuo vienytis?

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2022-06-18 23:09

   -> Anonimiškas 2022-06-18 19:54

   Jeigu sakai, kad gegužės 15 d. iš kalbėtojų sąrašo nebuvo atsijoti vatnikai, vadinasi, tu juos žiniai. Išvardink.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2022-06-19 02:56

   Jei tau dabartinė žmonių per laisvus rinkimus išrinkta valdžia yra režimas, tai uostyk Putinui kabančius. Ir dar stebisi kad į vatnykų maršą niekas neagituoja eiti.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2022-06-19 03:01

   Kremlinų maršas tai iš Maskvos valdomi šunyčiai. Kai lieps kuratorius Lubiankoj - palos ant Gabrio ar Šimonytės. Kas į ten gali eit, nebent jedinstvo ir penktakoloniai.

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2022-06-20 20:04

   > Anonimiškas 2022-06-19 02:56 Kremlini, nemoki dirbti. Kad Maskva finansavo programų Smart Matic ir Dominion, kuriomis buvo klastojami rinkimai JAV, kūrimą Kuboje - šitai žino ir tavo stalo koja. Kad Lietuvos balsavimo serveriai stovi Švedijoje - irgi jau seniai niekma ne naujiena. Ar Lietuvos balsavimo serveriuose naudojamosšitos Maskvos spec. tarnybų vartojamos rinkimų klastojimo programos? - įrodyk, kad taip nėra. Todėl savo ,,per laisvus rinkimus išrinktą valžią'', o tiksliau - šitą kagėbistų gaują sukišk kagėbistinam ožiui į rudę, o kas liks - susikiš pats sau.

   Panaikinti

emo-but-icon

item