Kelionių organizatoriams leista už neįvykusią kelionę pinigus grąžinti per 6 mėnesius, vartotojai pasipiktinę

Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP- 4694(2) , Nr. XIIIP- 4693(2) ,...

Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP-4694(2), Nr. XIIIP-4693(2), kurios leis kelionių organizatoriams už neįvykusią turistinę kelionę pinigus turistams grąžinti ne vėliau kaip per 6 mėnesius (iki šiol buvo taikomas 14 dienų terminas). Ši nuostata galios turistams tuo atveju, jei jie nepasirinks įstatyme įtvirtintų kelionių kuponų.

Priimtomis naujomis nuostatomis taip pat bus suteikiama galimybė kelionių organizatoriams, patyrusiems sunkumų dėl COVID-19 situacijos, siūlyti turistams alternatyvą – kuponą, kurio vertė turės būti ne mažesnė nei už neįvykusią kelionę sumokėtą pinigų sumą.

Tokiu būdu, pasak pasiūlymų iniciatorių, siekiama išsaugoti turizmo verslą ir keliautojų lėšas, kad turistai neprarastų už keliones sumokėtų pinigų, o kelionių organizatoriai galėtų išsaugoti darbo vietas, išvengtų bankroto ar nemokumo atvejų.

„Kelionių organizatoriai turi rimtų finansinių ir administravimo iššūkių, nes didžioji dalis turistų reikalauja grąžinti pinigus už keliones, už neįvykusias keliones, o šie jau yra sumokėti faktiniams paslaugų teikėjams užsienyje, tai yra apgyvendinimo, transporto ir pramogų teikėjams. Todėl kelionių organizatoriams perkeliama pernelyg didelė rizika, susijusi tiek su pareiga grąžinti pinigus, tiek su pareiga grąžinti pinigus nustatytais terminais per 14 dienų“, – anksčiau yra pažymėjęs laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Priimtais pakeitimais nutarta įtvirtinti alternatyvų būdą atsiskaityti su turistais už neįvykusias keliones ir jiems pasiūlyti papildomų paslaugų už nemažesnę kainą. Kupono, kuris galios 12 mėnesių, sąlygos bus apibrėžtos Turizmo įstatyme. Būsimai kupono kelionei bus taikomos tos pačios kelionių organizatoriaus prievolių užtikrinimo sąlygos, kokios taikomos, jeigu už būsimą kelionę turistas būtų sumokėjęs savo lėšomis. Turistui nepanaudojus kupono per 12 mėn., kelionių organizatorius privalės grąžinti turisto sumokėtus pinigus per 14 dienų nuo kupono galiojimo termino pabaigos.

Kaip skelbia Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos duomenimis, bendras Lietuvoje veikiančių kelionių organizatorių skaičius yra 252, iš jų 116 užsiima išvykstamuoju turizmu, 40 – vietiniu turizmu, 96 – tik atvykstamuoju turizmu.

Tuo tarpu Europos vartotojų organizacija (BEUC) nesutinka su besiformuojančia praktika, kai ant vartotojų pečių perkeliamas turizmo sektoriaus gelbėjimas. BEUC, kuri jungia 45 organizacijas iš 32 Europos šalių, reikalauja skubai steigti Europos kelionių fondą, kuris padengtų kompensacijų prašymus ir apsaugotų vartotojus kelionių organizatoriaus nemokumo atveju.

„Nerasime šeimos, kurios vienaip ar kitaip nepaveikė COVID-19 sveikatos krizė. Kodėl finansinių sunkumų patiriantys vartotojai ant savo pečių dar turi „nešti“ ir didžiulio verslo sektoriaus sunkumų naštą?“, – klausia BEUC organizacijai priklausančio Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso (LVOA) prezidentė dr. Eglė Kybartienė.

Vartotojų atstovės manymu, nesąžininga vartotojams siūlyti kelionių kuponus, užuot už atšauktą kelionę jiems grąžinus pinigus. Kuponai, net jei jiems ir suteikiama garantija galimo kelionių organizatoriaus nemokumo atveju, dažnu atveju netinka, nes ne visi žmonės apskritai galės šiemet keliauti.

Kitas vartotojams siūlomas būdas – pinigų grąžinimo atidėjimas, anot E. Kybartienės, taip pat nėra optimalus sprendimas nė vienai suinteresuotai šaliai. Viena vertus, kelių mėnesių mokėjimo atidėjimo nepakaks padėti turizmo sektoriui. Kita vertus, iš esmės vartotojai tarsi verčiami teikti verslui paskolą be palūkanų tokiu momentu, kai jiems patiems labiausiai reikia pinigų. Šias nuostatas vartotojų aljanso atstovė išsakė reaguodama į šiandien Seime vykstančius svarstymus dėl Civilinio kodekso ir Turizmo įstatymo pakeitimo, kuriais reglamentuojamas kelionių kuponų naudojimas.

Dėl COVID-19 sveikatos krizės vartotojai susiduria su dideliais ekonominiais sunkumais. Jie patiria vis didesnį spaudimą dėl prarastų darbo vietų ir nerimauja, ar galės apmokėti sąskaitas. Europos vartotojų susivienijimo BEUC tinklo organizacijos visoje Europoje yra „užpiltos“ vartotojų skundais dėl keliautojų teisių pažeidimų. Lietuva – ne išimtis.

„Mums reikia sprendimų, kurie padėtų įveikti krizę tiek vartotojams, tiek ir turizmo paslaugų sektoriui. Todėl raginame Europos Komisiją ir ES valstybes nares įsteigti kelionių fondus, kurie galėtų padengti įmonių nemokumą, kilusį dėl COVID-19, taip pat patenkinti vartotojų kompensacijų reikalavimus“, – ragina LVOA viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

LVOA atstovo teigimu, geriausias pavyzdys būtų Danijoje jau veikianti valstybės pagalbos priemonė – Kelionių garantijų fondas. Fondo rolė kovo mėnesį buvo operatyviai išplėsta, numatant galimybę iš jo kompensuoti kelionių organizatorių patiriamus atšaukiamų kelionių (nuo kovo 13 dienos) kaštus. Fondui suteikta prieiga prie 1,5 milijardo Danijos kronų (apie 200 mln. eurų) valstybės garantijos, siekiant užtikrinti, kad fondas turėtų pakankamą likvidumą, prireikus tenkinti kompensacijų prašymus. Tokiu būdu kelionių organizatoriai gaus faktiškai neribotus kreditų resursus, o paskolas galės grąžinti per ilgą laikotarpį.

Deja, kai kurios Europos Sąjungos valstybės vartotojus nori versti priimti atšauktos kelionės kuponus, užuot leidusios žmonėms reikalauti tiesioginės kompensacijos.

ES taisyklės šiuo klausimu yra aiškios: vartotojai turi teisę į kompensaciją, jei kelionės paketas, skrydis ar traukinys atšaukiami ne dėl vartotojo kaltės.

„Būtent krizių metu svarbu užtikrinti vartotojų apsaugą. Krizė neturėtų tapti galimybe ignoruoti vartotojų teises ir sudaryti sąlygas verslui pasipelnyti žmonių sąskaita“, – įsitikinusi Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso prezidentė E. Kybartienė. 


Susiję

Socialinė politika 8193258581952002252

Rašyti komentarą

emo-but-icon

item