Vytautas Radžvilas: „Dabar byra pasaulinė neoliberalizmo sistema“
Giedriaus Baranausko nuotr. skrastas.lt Šiauliuose viešėjęs filosofas, politologas, Sąjūdžio iniciatyvinės grup...
https://www.propatria.lt/2018/09/vytautas-radzvilas-dabar-byra-pasauline.html
Giedriaus Baranausko nuotr. |
Šiauliuose viešėjęs filosofas, politologas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, „Vilniaus forumo“ atstovas profesorius Vytautas Radžvilas šiandieninę situaciją lygina su 1988 metais. Prieš tris dešimtmečius pradėjo byrėti pasaulinė komunizmo sistema, dabar byra pasaulinė neoliberalizmo sistema. V. Radžvilas konstatuoja: ES jau dabar de facto yra mirusi, o Lietuva pasitinka iššūkius neįtikėtinai nukraujavusi. Kiekvienas be rimtos priežasties išvažiavęs žmogus politologui yra visos Lietuvos praradimas.
Daug jausmo, mažai minties
V. Radžvilas knygą „Kiek kartų gali atgimti tauta?“ pristatė trečiadienį Šiaulių vyskupijos pastoraciniame centre. Diskusijoje dalyvavo ir politologas Dovilas Petkus. Keliaudami po Lietuvą, politologai skleidžia visuomeninio judėjimo „Tautos forumas“ idėją.
Pasak V. Radžvilo, norint pakeisti situaciją Lietuvoje, reikia žmonių, kurie sugebėtų atsikelti nuo sofos ir nueiti prie Seimo ar Vyriausybės su prasmingais ir gerai apgalvotais reikalavimais. Todėl būtina kaupti politinę galią rimtiems veiksmams, o ne užsiiminėti politine alchemija.
Pasak D. Petkaus, susitikimų tikslas – sulaužyti sėkmės Lietuvos stereotipą: iš tiesų Lietuva yra netekusi milijono gyventojų.
Kita priežastis – V. Radžvilas yra daugiausiai apie Europos Sąjungą komentuojantis asmuo Lietuvoje. Europa sparčiai keičiasi, vyksta didžiulės transformacijos, bet politologai jaučia vienos nuomonės diktatą, diskusijos nebuvimą, cenzūrą.
„Lietuva pamažu bunda, atgyja viltis, kad paskutinę akimirką pavyks atsikvošėti ir išsigelbėti nuo laukiančios už kampo labai didelės bėdos – Lietuvos paprasčiausiai neliks. Nežinia kelintą kartą atsidūrėme ant nebūties slenksčio. Dabar nuo mūsų pačių priklauso, ar pavyks nuo jo nutolti ir išliksime, kaip tauta ir valstybė“, – sakė V. Radžvilas.
Knyga „Kiek kartų gali atgimti tauta?“ kilo iš asmeniškos V. Radžvilo patirties.
Filosofas Sąjūdžio laikais buvo ne tik iniciatyvinės grupės narys, bet ir koordinavo rėmimo grupių steigimąsi visoje Lietuvoje. Nors dar 1988 metų rugpjūtį rėmimo grupės steigėsi sunkiai, į pirmus susitikimus ateidavo nedideli drąsuolių būreliai, spalio pabaigoje jau įvyko Steigiamasis suvažiavimas.
„Atrodytų, milžiniškas laimėjimas, bet tame suvažiavime aš pirmą kartą pajutau, kad kažkas yra ne taip. Tas „ne taip“ buvo salės elgesys. Pakakdavo kokiam nors delegatui ar kalbėtojui pasakyti skambią frazę, didžiulė salė stojasi ant kojų, audringos ovacijos. Aš irgi atsistojau, bet po ketvirto ar penkto karto to nebedariau, nes supratau, kad yra per daug jausmo ir per mažai minties.“
Pasak V. Radžvilo, tapo aiškūs du dalykai: pavyko per be galo trumpą laiką emociškai pažadinti tautą, bet 50 metų okupacijos padarė savo – sovietų imperija mėgino ištrinti tautos ir valstybės sąmonę iš atminties, perdirbinėjo į pavyzdingus piliečius.
V. Radžvilas sako, jog daugelis nustemba išgirdę, kad klausimas, ar esame tauta, yra atviras.
„Daug kas mano: jeigu žmonės kalba savo kalba, dainuoja dainas, turi savo vadinamąją kultūrą, jie yra tauta. Anaiptol. Socialiniai mokslai griežtai skiria etnosus ir tautybes nuo tikrų tautų. Tikra tauta pirmiausia yra ypatinga politinės organizacijos forma, – sakė politologas. – Mes tapome tauta nuo vyskupo M. Valančiaus projekto, kuris galutinę išraišką įgijo J. Basanavičiaus ir jo bendražygių įkvėptame tautiniame atgimime. Atėjo supratimas, kad esame ne šiaip lietuviakalbiai baudžiauninkėliai, bet galime būti tikra tauta, turėti savo valstybę. Jokia tauta nesukuria valstybės, jeigu neįgyja tam reikalingos tautinės ir politinės sąmonės.“
V. Radžvilas palygino: kurdai, katalonai nesukūrė savo valstybių.
Trapūs pamatai
Valstybės atkūrimas, pasak V. Radžvilo, buvo daug svarbesnio įvykio rezultatas: Sąjūdis bent dalį mūsų trumpam vėl buvo pavertęs tauta, turinčia kolektyvinę valią. Kai imperija byrėjo, mes žinojome, ko norime, ir ko siekiame.
„Atkūrėme valstybę laimingai susiklosčius aplinkybėms, bet tai buvo lengviausia darbo dalis. Esminis klausimas buvo, ar mes pajėgsime valstybę ne tik paskelbti, deklaruoti, o sukurti? Apie 1 milijonas išvykusių lietuvių reiškia, kad iš esmės tai nepavyko.“
Kad nepavyks, V. Radžvilas sako pajutęs jau Sąjūdžio suvažiavime, vėlesni įvykiai įsitikinimą tik sustiprino.
„Aš mačiau, kaip prieš pirmuosius rinkimus į sovietų deputatų suvažiavimą Maskvoje buvo žmonių, kurie ateidavo į Sąjūdį ir žengdami per slenkstį nusiimdavo kepurę. Bet reikėjo juos pamatyti, kai jie tapo tais deputatais. Mažai kas žino, kad 1989 metų vasarą Sąjūdis buvo baisioje krizėje, net iš esmės nevykdavo tarybos susirinkimai, nes deputatai nerasdavo laiko ateiti, nebūdavo kvorumo. Išgelbėjo geniali idėja – Baltijos kelias.“
V. Radžvilas sakė jau 1989 metų vasarą nutaręs, jog netaps, nors turėjo visas galimybes, atkuriamosios Aukščiausiosios Tarybos nariu.
„Pasirinkimas buvo labai paprastas: galėjau tapti Nepriklausomybės Akto signataru, bet po to nežinia, ką veikti, ir grumtis dėl išlikimo vadinamojoje politikoje, arba grįžti ir dirbti tai, ką sugebu, mokyti studentus ir rašyti knygas.“
Pasak V. Radžvilo, buvo matyti, kad Lietuvos valstybė statoma ant labai trapių pamatų.
Kad nebus saugu, V. Radžvilui tapo aišku dar 2001 metais, kai griuvo Niujorko dvyniai. Abejonių neliko po Rusijos ir Gruzijos karo, kurio metu Vakarų valstybės elgėsi „tiesiog niekingai“. Paskutinė abejonė išnyko po 2014 metų Rusijos ir Ukrainos karo.
„Jokių tvirtų saugumo garantijų neturime. Tai įrodyti be galo lengva. Jei mes būtume laikomi iš tiesų tvirtais ir gerbiamais NATO nariais, Baltijos šalyse stovėtų ne simboliniai batalionėliai, patruliuotų ne keli lėktuvai, o seniai būtų sutelktos rimtos pajėgos.“
Nepajėgiame susitelkti
Pasak V. Radžvilo, kriterijus, leidžiantis suprasti, kad valstybė yra tikra ir gyvybinga, yra demografinė dinamika. Lietuva pasitinka iššūkius neįtikėtinai nukraujavusi.
„Didžioji dalis visuomenės ir net valdantysis elitas neturi tautinės ir valstybinės sąmonės. Jei kalbi su piliečiu ir sakai, kad Lietuvoje blogai, jis gali atsakyti: tau vaidenasi? Pasižiūrėk, kaip sutvarkyti miestai, žmonės puikiausiai apsirengę, kiek mašinų. Mano atsakymas labai paprastas: pavažiuokite nuo Vilniaus centro 5 km į vietą, kuri vadinasi Vilniaus oro uostas ir pažiūrėkite, kas ten vyksta: lietuvaičių minios, kurios keliauja iš Lietuvos.“
V. Radžvilui kiekvienas be rimtos priežasties išvažiavęs žmogus yra visos Lietuvos praradimas.
„Norint taip mąstyti, reikia turėti tautinę sąmonę, kuri pakelia mąstymą į kitą suvokimo lygmenį, kurio esmė nieko nevertinti ir nematuoti savo asmenine gerove. Ištautinimas, išvalstybinimas tuo ir pasireiškia, kad nepajėgiame susitelkti, kad tesugebame rinktis individualaus išsigelbėjimo strategiją.“
Pasak V. Radžvilo, tuo Lietuva skiriasi nuo Vengrijos ir Lenkijos: šios šalys plūstamos dėl to, kad nenori būti išsivysčiusių Vakarų Europos šalių ekonomine kolonija – jų vyriausybės apmokestino užsienio bankus.
V. Radžvilas sako, kad per 50 metų Lietuvoje išsiugdytas vergo mentalitetas per dabartinius 30 metų tik sustiprėjo.
„Todėl nereikia stebėtis, kad nykstame, bet tai nereiškia, kad turime keikti tik valdžią. Lenkai, vengrai demonstruoja, turi tai, kas vadinama kolektyvine politine valia. Mūsų protesto formos: raudojimas virtuvėse arba anoniminiai komentarai portaluose.“
Nauja pertvarka
V. Radžvilo akimis, dabar sugrįžo 1988 metai. Laikotarpis, kai byrėjo pasaulinė komunizmo sistema. Dabar byra pasaulinė neoliberalizmo sistema. Jei pasaulinės komunizmo sistemos centras buvo Sovietų sąjunga, pasaulinės neoliberalizmo sistemos centras yra JAV.
Politiku, kuris paskelbė dabartinę pertvarką, V. Radžvilas įvardija D. Trumpą.
„Jis laikomas kvailiu, šmeižiamas. Nesakau, kad yra tobulybė, bet lygiai taip pat kadaise buvo puolamas M. Gorbačiovas. D. Trumpas panašiai, kaip kadaise M. Gorbačiovas, suprato, kad pasaulinės neoliberalios revoliucijos projektas, kurio varomoji jėga yra JAV, yra neįgyvendinamas. Pirmiausia todėl, kad atsirado tokie galios centrai, kaip Kinija, dar svarbesnė priežastis – JAV šito projekto negali pakelti dėl tų pačių priežasčių, kaip sovietai – neįstengia ekonomiškai.“
Pasak V. Radžvilo, šis perversmas sukėlė „neregėtą įsiūtį visuose globalistų sluoksniuose“. Europoje ryškėja tendencija nutraukti santykius su JAV.
„Papildomas veiksnys – visoje Europoje prasidėjo tai, kas vyko devintajame dešimtmetyje pas mus, pakilo tautinio valstybinio išsivadavimo banga. Vadinamųjų populistų pergalės Europoje reiškia, kad atsirado Sąjūdžio analogai, kurie pasakė, kad ES, kaip globalistinis projektas, kuris tarnauja atitinkamai transnacionalinėms korporacijoms, mums nereikalingas.“
Pasak V. Radžvilo „radikali dešinė“ yra ne politologinė savoka, o etiketė. Radikalų, ekstremistų etiketės buvo klijuojamos ir sąjūdiečiams.
Nepagražinta diagnozė
V. Radžvilas konstatuoja: ES jau dabar de facto yra mirusi. Palyginimui pateikia Sovietų sąjungos pavyzdį: po pučo Maskvoje nieko ypatingo nebevyko, nes valstybė buvo mirusi dvasiškai ir politiškai. Su Europa, jo nuomone, vyksta tas pats ir spartėjančiu greičiu: rinkimai Švedijoje, lapkričio 11 dienos Lenkijos referendumas.
„Esmė – Lenkijos įstatymų viršenybė prieš ES. Šitą jau matėme, kai 1988 metais estai pirmieji pasakė, kad Estijos įstatymai yra viršesni už Sovietų sąjungos. Jei esi politologas, supranti, kad tai yra pabaiga.“
Blogėjant ES viršūnių ir Amerikos santykiams, V. Radžvilas įžvelgia desperatiškų mėginimų išsigelbėti galimybę.
„Todėl virš mūsų pakibo nauja grėsmė, kurią vaizdžiai įvardysiu Merkel-Putino paktas. Formuojasi Paryžiaus-Berlyno-Maskvos ašis, o tai reiškia, kad neišvengiamas geopolitinių įtakos zonų persiskirstymas. Tai reiškia, kad valandomis Lietuvoje didėja tikimybė, kad būsime grąžinti į Rusijos įtakos zoną, nebūtinai tiesioginės okupacijos forma.“
V. Radžvilas numato, kad greičiausiai bent pirmuoju laikotarpiu Lietuvoje turės būti Rusijai draugiška vyriausybė, burnojantys prieš Rytų kaimyną bus nutildyti. Ar tai baigsis tiesiogine aneksija, ar ne, priklausys nuo to, kaip klostysis ES reikalai – dabar galima tik spėlioti.
„Kiekvienu atveju mes atsiduriame pilkojoje zonoje. Šitame kontekste reikia suprasti ir vyksiančius Prezidento rinkimus. Vyksta intensyvios paieškos tokio Prezidento, kuris šitą paktą palaimintų neprieštaraudamas. Turėkite tai galvoje“, – įspėjo V. Radžvilas.
Jis atkreipė dėmesį, kad šiuolaikinės ES pagrindiniai politiniai veikėjai yra eurokomunistai. Buvęs Europos Komisijos pirmininkas Jose Manueliui Barroso buvo Portugalijos kompartijos lyderis, Europos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini – Italijos komunistinio jaunimo lygos, Italijos „komsomolo“, pirmoji sekretorė.
Paklaustas, ar ne per daug pesimizmo, V. Radžvilas sakė, kad profesionalus politologas turi dirbti savo darbą taip, kaip tai daro gydytojas, nepagražinti diagnozės.
„Pagal ekonominius, socialinius išsivystymo parametrus, emigracijos mastus, mes esame ES lyderiais blogąja šio žodžio prasme. Tai yra šaltas, sausas faktas.“
Pasak V. Radžvilo, tai, kad verslininkai masiškai įsiveža darbo jėgą, rodo, kad esame išmirštanti visuomenė. Problemos sprendimą tokiu būdu politologas vadina M. Suslovo planu: Lietuva bus, bet be lietuvių.
Parengė Živilė Kavaliauskaitė.
20 komentarų
A. Merkel į Vilnių atvažiavo ne mūsų sostinės pasižiūrėti. Ji turėjo tikslą. Kokį? Gal sužinosime. Toliau: Berlyno-Paryžiaus-Maskvos ašis, kitaip Merkel - Putino paktas ir tikimybė, kad būsime grąžinti į Rusijos įtaką...Žiauru. Ir dar: neužilgo pas mus prezidento rinkimai. Paieškos - kuris iš visų esamų ir būsimų pretendentų būtų nuolankiausias šio pakto vykdytojas. Tad mums, rinkėjams iškyla rimta dilema - kurį iš viso būrio pretendentų išskirsime, kaip prieštaraujantį šiam paktui? Tarkimės ir diskutuokime draugiškai
Daug jausmo, bet trūksta konkretumo. Ir vėl Radžis išeit į gatves šaukia, tik ko ten eiti? Ar nesibaigs kaip Occupy Wallstreet, kai visi susirinko, bet niekas nežinojo kodėl.
Trūksta idėjų.
"Paieškos - kuris iš visų esamų ir būsimų pretendentų būtų nuolankiausias šio pakto vykdytojas." - nėra jokių paieškų. Toks jau parinktas, dėl kandidatūros sutarta, ir jau prasidėjo agresyvi masių smegenų plovimo kampanija. Antra vertis, to "parinktojo prezidento" "konkurentai" - nė velnio ne kitokie.
Kurie rinkimai vyks anksčiau – Lietuvos prezidento ar Europarlamento? Tai labai svarbus dalykas Lietuvai. Pirmiausia todėl, kad, nors šiandienė ES yra apnikta liberalmarksizmo, tai dar nereiškia, kad ji visada bus tokia – patriotinų Europos jėgų pergalės Italijos, Austrijos ir kitų valstybių rinkimuose tai įrodo neginčijamai. Sprendžiant iš visko, Europarlamento rinkimuose turėtų nugalėti Europos patriotinės jėgos, tačiau gali būti ir taip, kad liberalmarksistai dar išsaugos savo pozicijas. Todėl būtų geriau, kad po Europarlamento rinkimų dar praeitų laiko tarpas, ir Lietuva išsirinktų tokį prezidentą, kuris būtų priimtinas galimai Europarlamento rinkimuose nugalėsiančioms Europos patriotinėms jėgoms. Aišku, tokios pergalės atveju ES ir JAV santykiai neabejotinai žymiai pagerės, o JAV –NATO, taigi ir mūsų, saugumo pagrindas ir garantija. Gali būti, kad prognozuojantys ES subyrėjimą ne visai teisūs – šiaip ar taip, ES visivien išliks kaip politinis ir galimai ekonominis tarptautinis vienetas, tik klausimas, kokių ES reformų galima tikėtis po Europarlamento Rrinkimų. Todėl Lietuvos rinkėjai turi turėti laiko išsamiai susipažinti su kandidatų rinkiminėmis programomis – negalima atmesti galimybės, kad po Europarlamento rinkimų gali būti reformuota ES monetarinė ir apskritai ekonominė strategija, o tai rekomendacijų forma iškart pasieks ir Lietuvą. Situacija ES keičiasi greičiau, nei buvo galima tikėtis, tai rodo ir paskutiniai Vokietijos įvykiai bei Švedijos rinkimų rezultatai.
Vertinu optimizmą, bet nemanau, kad jis pagrįstas - taip vadinami "kairieji" (liberastai) mikliai sumes skudurus su taip vadinamais "dešiniaisiais" (liberastais), sudarydami taip vadinamą "vaivorykštinę koaliciją" (gana taikliai (iškastruota) prasme atspindinčią "europinias viartibes"), kad tik patriotinės jėgos negautų priėjimo prie sprendimo priėmimo svertų. NEBUS jokių pokyčių sajūzo politikoje. Nebus. Vienintelis dalykas, dėl kurio verta (kol kas) džiaugtis - tai, kad eurosajūzo politbiuras dar nespėjo sukurti savo MVD kariuomenės, kuri "užtikrintų saugumą" "nepaklusniose sajūzinėse respublikose". Antra vertus, atsižvelgiant į tendencijas, tai tik laiko klausimas.
Jei liberastai išsaugos savo pozicijas, gali didėti ES ir JAV konfrontacija. Dėl ES ,,mvd kariuomenės'' - toli gražu neesu tikras. Bandau įsivaizduoti, kaip tokia ,,kariuomenė'', kurioje gali būti nemaža babachų, įveiktų Vyšegrado šalis ir Italiją - o kaip tik Italijoje patriotinės jėgos laimėjo absoliučiai - rinkimai Italijoje šiandieniams Briuselio biurokratams buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Be to, kas nors gali būti suinteresuotas turėti Erupą kaip stiprų sąjungininką, o tam bus reikalinga Europoje užtikrinti stabilumą ir produktyvų darbą. Kaip tik tokios jėgos, kurioms svarbus Europos potencialas, puikiai supranta, kad visi mokesčių mokėtojų pinigai negali būti išleisti pašalpoms ir ,,pabėgėliams''. Ir todėl jau dabar gali būti dedamos didelės astangos sugrąžinti Europai jos klasikinį pavidalą. Todėl patriotinių Europos jėgų pergalė arba bent jau didelis pozicijų sustiprėjimas atrodo visai realiai. O Lietuvai svarbu, kad po Europarlamento rinkimų praeitų dar kokie du - trys mėnesiai, ir tik tuomet, jeigu tai leidžia Lietuvos Konstitucija, įvyktų Lietuvos prezidento rinkimai. būsimam Lietuvos vadovui bus privalu gerai sutarti tiek su JAV, tiek ir su tomis jėgomis, kurios suinteresuotos stipria ir produktyvia, o ne ,,pabėgėlių'' keliamų vaidų, teroristinių išpuolių ir nusiklatimų nualinta Europa.
Manau, sajūziniai liberastai tikisi, kad amerikonų liberastai nuvers Trampo administraciją - tada jokio antagonizmo nebeliktų ir būtų "internacionalas". Ir jokio Europos išlikimo jie nenori - visai atvirkščiai. :)
Patriotinės jėgos ABSOLIUČIAI nelaimėjo niekur - kaip ir bolševikai, neobolševikai visur ras šalininkų, o tarp šiukšlių (ypač importinių) jų bus daug, nes neobolševikų pažadai tai faunai atrodo viliojantys.
Sajūzinėje MVD kariuomenėje kebabai ne tik sudarytų nemenką dalį (JAU sudaro - pati mintis apie abejotino lojalumo (švelniai tariant) fauną, turinčią laisvą priėjimą prie šalies arsenalo, turėtų bent jau truputį nervinti kariuomenės vadus) jėgos struktūrų (ne tik kariuomenės, bet ir policijos ir t.t.), bet (gana tikėtina - nes gi "pozityvi diskriminacija") būtų tarp sprendimus priimančių "kadrų". O dabar pridėkime tokios "liberaliai-tolerantiškai-multikultūrinės" eurosajūzo MVD kariuomenės intervenciją to paties eurosajųzo implantuotų gausių nelegalų grupuočių maišto atveju "nepaklusniose sajūzinėse respublikose" (iš kurių NATO jau išstumtas)... Aišku, čia distopinis scenarijus, bet ką gali žinot... ;)
Galiausiai, kalbant apie "Europos potencialą" - Europa yra VIENINTELĖ struktūra, kuriai tas potencialas turėtų rūpėti - bet nerūpi. Kaip ir Lietuva yra VIENINTELĖ valstybė, kuriai Lietuvos potencialas turėtų IŠ TIKRŲJŲ rūpėti - bet jos valdžiai jie nė velnio nerūpi, nes tai faunai rūpi tik valdžia - nuo pat nesėkmingo (pasirodo) bandymo atkurti Nepriklausomybę.
"Paskutinė abejonė išnyko po 2014 metų Rusijos ir Ukrainos karo." - Nebuvo tokio karo. Radžvilas klysta arba meluoja.
Ooo, kad sajūziniai liberastai net išsižioję tikisi D.Trumpo nuvertimo - dėl to nėra net mažiausių abejonių, čia senų seniausiai aišku!! Bet, sprendžiant iš to, ką matau katalikiškuose JAV tinklalapiuose ir tvirtą D.Trumpo administracijos kursą, manau, kad D.Trumas ne tik nebus nuverstas, bet ir bus perrinktas antrai kadencijai - ko jam ir linkiu. Ir visai ne liberastus turėjau omenyje, sakydamas apie jėgas, suinteresuotas stipria ir darbinga Europa - jie, aišku, spardysis iš paskutiniųjų, bet vis tik aš nusiteikęs optimistiškai. O kai pernai Izraelio premjeras B.Netanyahu su ofcialiu vizitu aplankė V.Orbaną - Briuselis iškart tapo žymiai sukalbamesnis, ir liberaastai negalėo nesuprasti aiškesnio negu aiškaus pasakymo: ,,Europa turi išlikti gyvybinga ir darbinga.'' Savaime aišku, kad Izraelis tikrai suinteresuotas ne babachais ir ne babachine Europa - užtenka jiems babachų ir prie savo sienų, kad ir Palestina, sakykime - o tikrąją, klasikine Europa, kuri būtų tvirtas Izraelio sąjungininkas. Ir kaip tik iš šito gali daug išlošti ir Lietuva, jeigu mūsų valdžiai užteks proto atsižvelgti į faktus. Galimas dalykas, kad klasikine Europa yra suinteresuota ir Japonija - griežta ir bekompromisinė Japonijos antiimigracinė pozicija gali būti to įrodymas. O Japonija - stambiausia Tolimųjų Rytų kreditorė, viena iš Kinijos ekonomikos šuolio autorių; apie pramoninę Japonijos galią nėra reikalo daug ir kalbėti, tai visiems žinomi faktai. Ir kaip tik todėl manau, kad Europos patriotinės jėgos turi stiprų palaikymą - nors šiandien Kanadoje situacija irgi atrodo dramatiška, bet tai nereiškia, kad taip bus visada. Ir Italijos patriotinių jėgų triumfas rinkimuose gali tapti pagrindiniu svertu, atstatant klasikinę Europą - šiaip ar taip, Italija, penktoji pasaulio valstybė pagal pramonės gamnių eksportą, G7 narė, yra tokia galia, u kuria Briuselis yra priverstas skaitytis - o ko netrukus pareikalus iš Briuselio naujoji Italijos valdžia, taip pat visiškai aišku. Dar pridėjus nedidelę, bet įtakingą Austriją ir Vyšegrado šalis, jau išeina gan stiprus tandemas. Be to, vis stipresnį pasipriešinimą šiandieniams Briuselio biurokratams rodo ir vienus didžiausių gamtinių išteklių Europoje turinti Rumunija - šiaip ar taip, 32 milijonai žmonių, be to, Rumunijos karališkoji šeima ir UK karališkoji šeima yra artimi giminaičiai. Žodžiu, galima sakyti, kad klasikinės Europos astatymas yra tikrai įmanomas. Ir jeigu Vokietijoje ir Švedijoje patriotinių jėgų pergalė yra tik dalinė, tai Italijoje patriotinės jėgos laimėjo absoliučiai, o Lenkijoje ir Vengrijoje patriotinių jėgų valdžia jau įtvirtinta. Neblogų naujienų yra iš ir Olandijos, dėl Danijos irgi viskas aišku, o štai Flemish Alliance iškilimas Belgijoje - dar viena netikėta ir puiki naujiena.
Ne čia pataikei.
>2018-09-16 15:11 Anonimiškas
Radžvilas šiuo klausimu neklysta. Karas tarp Ukrainos ir Moskolijos ūliso buvo ir dar rusena.Tad meluoji čia tamsta.
vienas kitoks- nesisteminis.
Radžvilas aiškina "logiškai" - ir visai ne pagal realią situaciją, kaip būtų teisinga, o ideologiškai - pagal interesą svetimų, kaip jiems naudinga.
Atrodo, tik trys žodžiai ("Anonimiškas 2018-09-16 15:45" komentaras) - o koloradams net ir tiek per sunku "įveikti"... :)
Na, aš perspektyvas linkęs vertinti kiek skeptiškiau dėl keleto priežasčių: pirma, Europa JAU yra smarkiai užteršta; antra, labai nemenka dalis Europos populiacijos yra stipriai debilizuota (visomis prasmėmis) - ir debilizuojama toliau, ką rodo balsuojančiųjų už iki ausų savo šalis į š... sukišusius "lieviakus" procentas. Beje, su optimistiniu Izraelio pozicijos vertinimu irgi neskubėčiau - nereikia pamiršti, kad nemaža labai dosnaus liberazmo finansavimo ir propagandos (įskaitant holivudinę produkciją) dalis yra "žydiškos kilmės".
Pikc, esi absoliutus optimistas. Nori jodinėti kitiems ant sprando, bet tuo pat metu piktiniesi, jog tie kartu su tavim.
Tokia žmogaus prigimtis - visada tikėtis geriausio. Vertinu izraeliečių tvirtą savojo nacionalinio identiteto suvokimą, ko, deja, dideliam savo apmaudui, negaliu pasakyti dalį dalį šiandienės Lietuvos.
Taip, vertinti galima - bet dėl to jie automatiškai draugais netampa, ir SAVO tapatybės saugojimas toli gražu nebūtinai reiškia rūpinimąsi KITŲ tapatybės išsaugojimu. Kaip manote, ar Europoje gyvenantys žydai, jei tektų rinktis, pasirinktų lojalumą Izraeliui ar tai valstybei, kurioje gyvena? Ir ar, žydų akimis žiūrint, tvirtų tautinių valstybių egzistavimas Europoje yra pageidautinas?
Dauguma lietuvių, kad ir gyvena ne Lietuvoje, bet renkasi lojalumą Lietuvai, tad visai suprantama, kad ir izraeliečiai renkasi lojalumą Izraeliui. Apskritai žmonės, kurie suvokia savo nacionalinį identitetą, renkasi lojalumą savo gimtajam kraštui, nors ir gyvena svetur. Į antrajį Jūsų klausimą apie tvirtų tautinių valstybių egzistavimą - esu tikras, kad izraeliečiai to tikisi ir jiems toks siekis priimtinas su sąlyga, kad tvirtos tautinės valstybės Europoje bus Izralio sąjungininkės - šiaip ar taip, šalia Izrelio sienų vyksta tikras karas. Dar apie nacionalinį vienalytiškumą Europoje - jau kas kas, bet izraeliečiai tai tikrai puikiai skiria grūdus nuo pelų.
Jei viskas taip - tada kodėl iš už neomarksizmo (beje, dauguma jo autorių - žydai) ir multi-kulti propagandos bei finansavimo taip dažnai žydiškos ausys kyšo?
Dar vienas momentas dėl tvirtų tautinių valstybių: tarkim, gyvena valstybėje X hipotetinis žydas. Tos valstybės tauta ir kultūra jam svetimos, lojalumo tai valstybei jis nejaučia - bet užtat čia patogu biznį daryti, todėl emigruoti nesinorėtų. Kokioje valstybėje tas hipotetinis žydas jaustųsi komfortiškiau - ar Xa) kurioje tauta tvirtai susicementavusi, turi aiškią savo tapatybę ir moralines vertybes bei yra patriotai, nes jaučiasi savo šalies šeimininkais, ar Xb) kurioje tautos kaipo tokios nebėra - yra išdrikusi individualistų minia su "išplauta" tapatybe ir vertybėmis, "atskiesta" imigrantų ir su jais persimaišiusi, o valstybė jiems rūpi tik tiek, kiek ji užtikrina asmeninę gerovę ir "netrukdo"?
Rašyti komentarą