Eugenijus Stumbrys. Ar norėtume, kad Seimo nariais taptų Skwernelis, Qbilius ir Winqs?

Turbūt niekas nesiginčys, kad bet koks asmuo, mokantis lietuviškai skaityti, turėtų gebėti perskaityti Lietuvos Respublikos piliečio pase...

Turbūt niekas nesiginčys, kad bet koks asmuo, mokantis lietuviškai skaityti, turėtų gebėti perskaityti Lietuvos Respublikos piliečio pase įrašytą pavardę. Pabrėžiu, kad ne kokiame nors Lietuvos įstaigos išduotame dokumente transkribuotą ar transliteruotą ne Lietuvos piliečio pavardę (jos gali ir nemokėti perskaityti), o Lietuvos Respublikos piliečio pase!

Iš tokio minimalaus noro kyla pareiga pradinukus supažindinti su lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis ir paaiškinti, kaip jos tariamos, netgi, tarkim, padarius išimtį, kad lietuvių kalbos abėcėlės raidės q, w ir x vartojamos tik pavardėms užrašyti.

Taigi ponai 70 Seimo narių, įregistravę Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuriuo apibrėžiami atvejai, kada vardai ir pavardės gali būti rašomi naudojant lotyniškus rašmenis, įskaitant raides „q“, „w“ bei „x“, neapgaudinėkite savęs ir kalbininkų, lietuvių kalbos abėcėlę reikės papildyti ne tik trimis raidėmis, bet ir paaiškinti, kaip jos tariamos!

Žinant, kad lietuvių rašyba yra fonetinė arba paprasčiau tariant kiekvieną garsą atitinka raidė, mes per „nekaltą“ pavardžių rašymo galimybę dviem būdais kėsinamės į pačią kalbos sistemą. Sakysite, kad kelios pavardės nesugriaus sistemos. Galbūt, bet lietuvių kalba tuo ir ypatinga, kad aiškiai ištarus Lietuvos piliečio pavardę ar vardą nereikia prašyti pakartoti paraidžiui, kaip tai yra priimta, pavyzdžiui, angliškai kalbančiose šalyse. Dabar mes ta „nekalta“ įstatymo pataisa kėsinamės į kalbos sistemą.

Tarkime, kad 70 Seimo narių įregistruotas įstatymas priimtas ir įsigaliojęs. Tarkime, kad lietuvių kalbos specialistai yra nustatę ir išaiškinę, kad q reikia tarti kaip ku, w tariamas kaip v, o x – kaip ks (iš tikrųjų tarimas būtų žymiai komplikuotesnis ir painesnis, nes priklausytų nuo to, kokios raidės yra prieš ir po kiekvienu iš šių ženklų).

Tai kaip, priėmus pataisą, rašyti Kubiliaus pavardę – Kubilius ar Qbilius? Sakysite, kad aišku, jog Kubilius. O kaip tada Kubil? Jau nebeaišku – gal Kubil, o gal Qbil.

Tas pats ir su Akseliu – Akselis ar Axelis? Aišku, kad Akselis. O kaip su Aksel – Aksel ar Axel?

Peržiūrėjau dabartinių Seimo narių pavardžių sąrašą. Vien įvedus šias tris niekam nereikalingas q, w ir x raides mes 47 Seimo narių pavardes galėtume užrašyti dviem būdais, o vieno Seimo nario – net keturiais! Ar mes, Lietuvos piliečiai, norime tokio chaoso?

O gal mes taip siekiame būti šiuolaikiškais arba kaip dabar priimta sakyti – moderniais? Ir užrašant lietuvišką pavardę reikės prašyti tarti paraidžiui arba kaip dabar madinga – „spelinguoti“!

Ne veltui Lietuvos Respublikos pilietybė natūralizacijos būdu yra suteikiama asmenims, išlaikiusiems valstybinės kalbos egzaminą ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą. Tuo asmuo, siekiantis pilietybės, įrodo, kad jis bent minimaliai gali bendrauti valstybine kalba ir supranta bei įsipareigoja laikytis pagrindinio įstatymo nuostatų. Todėl visiškai nesuvokiama, kaip toks asmuo gali priešintis, kad pilietinės bendruomenės nariai galimai artimiau jo gimtajai kalbai tartų jo tapatybės atpažinimo ženklus – vardą ir pavardę. Nes priešingai, nei žiniasklaida yra sąmoningai ar tik iš neįsigilinimo suformavusi, kad piliečio vardas ir pavardė yra asmens nuosavybė, iš tikrųjų ji pirmiausiai yra asmens atpažinimo ženklas pilietinėje bendruomenėje. Jei vardas ir pavardė būtų asmens nuosavybė, tai jai galiotų ir kiti nematerialiajai nuosavybei būdingi požymiai, ko dabar nėra.

Pabaigai pabrėžiu, kad straipsnyje paminėtų pavardžių sutapimas su trijų Seimo narių pavardėmis yra atsitiktinis. Taip pat aš nemanau, kad lietuvių kalbos abėcėlę papildžius trimis raidėmis šie Seimo nariai skubės keisti savo pavardes, kurios būtų užrašytos panaudojant naujai įvestąsias raides.

Susiję

Politika 2458247755042462527

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-05-26 13:17

  Užsikniskit su savo raidėmis, be to jos lotyniškos, kaip ir kitos.O apie pasą tai geriau ir nesapaliokit; naujame pase ant viršelio; EUROPOS SĄJUNGA> kita eilutė: LIeTUVOS RESPUBLIKA. .Senajame pase: 5 pslp. įrašas: ŠIS PASAS YRA LIETUVOS RESPUBLIKOS NUOSAVYBĖ. ASMENĮ, TURINTĮ ŠĮ PASĄ GINA IR IR GLOBOJA LIETUVOS RESPUBLIKA.
  Naujame: Lietuvos respublikos vardu(kas? neparašyta )visos kompetentingos įstaigos prašomos.......suteiokti visą būtiną pagalbą.
  Galite rašyti ką tik norite į šį asmens indentifikavimo dokumentą , vadinama pasu.
  Valstybė nusišalino nuos savo konstitucinių priedermių įrašydama, kad ji negina manęs kaip piliečio- taip buvo įrašyta pirmajame pase. Iš to ir atatinkama piliečio reakcija.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, gal ne visai "valstybė nusišalino" - labiau "buvo nušalinta". Šitie pakeitimai yra VISŲ sajūzinių respublikų pasuose - matyt, kad vietinės administracijos "žinotų savo vietą". :)
   Vis dėlto, tai nėra pakankama priežastis savanoriškai atsisakyti ir tų menkų valstybingumo likučių, kurie dar neatimti.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2017-05-26 15:56

  Qbilius iš meilės Lenkijai tikrai pasikeis pavardę, net strapsnį yra rašęs, kaip jis myli Lenkiją. Tik bėda. kad Lenkija nemyli lietuvių, o Lietuvą vėl nori matyti su sulenkintom pavardėm kaip tai darė per 1920-1939 metų okupaciją. Kad du K atidirbinėja, tai visiems jau aišku, bet, kad spėjo prisižadėti naujasis Premjeras ir Seimo pirmininkas. Jie privalo sąžiningai perskaityti Konstituciją, kurioje aiškiai parašyta, kad Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių kalba. Net mokinukai žino, kad lietuvių kalbos abėcėlėje taip geidžiamų raidžių nėra. Jei nėra, tai ir rašyti negalima oficialiame dokumente. o 70-čiai tautos išrinktųjų tai nėra svarbu. Per kitus rinkimus gali tų 70-dešimt ir nelikti Seime. Lietuvos žmonės ne "patvoriniai" (beje, anūkas irgi pasirašė ir aktyviai stumia projektą), susipras ir pakeis rinkimų rezultatus.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Įdomus momentas - net šito projekto oponentai vadina jį "2K"(Kirkilas+Kubilius), bet juk pirmoje vietoje teikiančiųjų sąraše - Anūko pavardė. ;)

   Panaikinti
 3. Nežiniukas2017-05-26 18:37

  Labai įdomią problemą iškėlė autorius. Jei pagal LR Konstituciją valstybinė kalba yra lietuvių, tai kaip ir kiekvienoje kalboje, taip ir lietuvių kalboje yra abėcėlė.

  Valstybinės kalbos įstatymas nurodo visą oficialią dokumentaciją vesti lietuvių kalba.

  Iki šiol lietuvių kalbos abėcėlėje nėra tų raidžių.

  Taigi, leiskite ponai paklausti, prieš tai neįvedus į abėcėlę tų raidžių, ar priimtas teisės aktas nebus antikonstitucinis? Nes pagrįstai iškils klausimas, o kokia abėcėlė yra naudojama rašant pavardes pasuose.

  Taip pat, ar taip pat nereikės tuo pačiu keisti ir Valstybinės kalbos įstatymą, kuriame turės būti išlyga, kad vardai gali būti rašomi ir ne lietuvių kalba oficialiuose dokumentuose ir pradinukas, išmokęs skaityti, nebūtinai privalės gebėti perskaityti, kas yra parašyta pase.

  Noriu priminti LR Konstitucinio Teismo eilėje savo nutarčių išsakytą nuostatą, kad Konstitucijoje įtvirtintas teisinės valstybės principas reiškia, kad Lietuvoje teisės aktai neturi būti suprantami kaip teisės aktų krūva, bet kaip sistema, kurioje žemesnės galios teisės aktai nekonkuruoja su aukštesnės galios teisės aktais, o savo ruožtu visi teisės aktai neprieštarauja Konstitucijai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Atsargiai su tuo KT - pasitars su dvasiomis ir nuspręs, kaip šeimos apibrėžimo klausimu, kad nors lietuvių kalba ir valstybinė, bet jos forma - ne esmė. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

item