Vytautas Radžvilas. E. Dobrovolska - tobula ministrė

E. Dobrovolskos kandidatūros į Teisingumo ministrės pateikimas yra tik dar vienas Lietuvoje vykstančio ideologinio lūžio požymis. Jeigu ji b...


E. Dobrovolskos kandidatūros į Teisingumo ministrės pateikimas yra tik dar vienas Lietuvoje vykstančio ideologinio lūžio požymis. Jeigu ji bus paskirta, tai reikš, kad Lietuvos vyriausybėje atsiranda pirmoji ne ministrė, bet komisarė. Tai nėra žodžių žaismas. Nėra joks atsitiktinumas, kad po bolševikų perversmo Rusijoje atsirado Liaudies komisarų taryba. Ji nebuvo vyriausybė senąja ir įprasta to žodžio prasme, o komisarai nebuvo ministrai. Tarp vyriausybės ir liaudies komisarų tarybos, kaip ir tarp ministro ir komisaro yra principinis skirtumas. Liaudies komisarų taryba pačia savo kilme ir prigimtimi yra grynai ideologinė vyriausybė, kuri tvarko šalies reikalus vadovaudamasi ne dalykine, bet pirmiausia ideologine logika. 

Vyriausybės ministras yra politinis vykdomosios valdžios atstovas/pareigūnas, kuris politinį vadovavimą tam tikrai reikalų sričiai turi grįsti ir dalykiniu jos išmanymu ar bent jau iš principo privalo pirmiausia vadovautis dalykiniais motyvais ir siekti kuo efektyviau spręsti piliečiams ir valstybei svarbius praktinius klausimus. Tuo tarpu komisaras yra politinis vadovas, kuriam ideologijos diktuojami utopiniai tikslai užgožia realius žmonių poreikius ir kurio sąmonėje gyvenimo tikrovė su visais jos dalykiniais aspektais turi būti palenkta ir besąlygiškai tarnauti ,,grynojo idėjiškumo” siekiniui. 

Todėl pagrįstai akcentuojant menką profesinę E. Dobrovolskos kompetenciją verta atkreipti dėmesį į jos visur, taip pat kalbantis su G. Nausėda, pabrėžtinai demonstruojamą ryžtą. Jis kyla iš to, kad kandidatė turi ne ministrės, bet komisarės savimonę – ji mintinai žino ją iškėlusios į ministrės postą partijos neokomunistinę ideologinę programą ir yra tvirtai pasiryžusi ją nenukrypstamai įgyvendinti. Kiti reikalai, kuriuos turėtų spręsti Teisingumo ministerija, jai tėra mažareikšmės smulkmenos, arba šalutinis fonas, kurio paskirtis -- palaikyti ministeriavimo iliuziją. 

Taip yra todėl, kad Laisvės partija yra pirmoji nuo sovietinės LKP laikų ideologiškai išsigryninusi partija, kurios pagrindinis tikslas yra ne dalyvaujant valdžioje spręsti Lietuvai visuomenei svarbius klausimus. Tikrasis tikslas yra iš pagrindų pertvarkyti ir perauklėti visuomenę, kad senuosius lietuvius pakeistų Naujasis Lietuvis – vykdant šią programą kryptingai ugdomas krikščionišką, tautinę, valstybinę, net įgimtos priklausomybės lyčiai jausmą praradęs kitos rūšies mankurtas, arba, pasitelkiant šių dienų žodyną, -- postmodernus zombis. Tad viešojoje erdvėje sklindantys priekaištai dėl kandidatės į ministrus kompetencijos stokos atrodo yra nepagrįsti ir net šiek tiek naivoki. Juk vargu ar įmanoma ir prasminga reikalauti, kad komisarė atitiktų nuobodžiam ministrui keliamus dalykinės ir profesinės kompetencijos reikalavimus. 

Tam tikra specifine prasme ji yra tobula ministrė -- pirmoji tikra komisarė, visiškai įveikusi savo ribotumo sąmonę ideologinė fanatikė. Tai -- ne kvailumas įprastine to žodžio prasme. Kitaip negu banalūs kvaili ir tingūs ministrai, tokie darbuojasi iš peties. Jeigu Prezidentas atmestų jos kandidatūrą, tai būtų drąsus ir pagirtinas veiksmas, nes norėdamas pasipriešinti Lietuvoje vis drąsiau keliančiam galvą neokomunistiniam gaivalui ir jo primetamam ideologiniam diktatui jis jau turėtų turėtų pranokti save.

Dėsninga, kad komisarų institutas gyvavo ideologinio tikėjimo pasaulinės revoliucijos pergale laikais. Neatsitiktinai LKT išnyko 1946 m., kai SSRS komunistų entuziazmas įvykdyti pasaulinę proletarinę revoliuciją priblėso ir pamažu pradėjo gesti jiems susidūrus su Šaltojo karo ir ilgalaikio dviejų sistemų ,,taikaus sambūvio” ilgalaike perspektyva. Todėl buvo grįžta prie įprastinių vyriausybės ir ministrų – šių žodžių sugrįžimas tai buvo priverstinė ir sovietams nemaloni nuolaida buržuaziniam pasauliui ir jo politikos bei diplomatijos žodynui bei normoms.

Susiję

Vytautas Radžvilas 3572575466496527602

Rašyti komentarą

 1. Nereikia pamiršti ir Dobrovolskos tautiškai revanšistinių pažiūrų. Prezidentas, ir Lietuva, paskyręs ją ministre įgis tokį galvos skausmą, kad narkevičiaus atvejis atrodys tik slogus sapnas. Su Dobrovolskos atėjimu, tikėtinai gausim lenkišką pavardžių rašymą, lenkiškus vietovardžius ir oficialią (pradžiai) lenkų savivaldą, ty. nuosavą Donbasą. Atšaukti visus šiuos įstatymus jau neleis Lenkija. Taigi "komisarinis" jos profilis būtų dar pusė velnio, bet revanšistinis jau gresia milžiniškomis problemomis mūsų valstybei ateityje...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tiesiai į dešimtuką.Pagarba

   Panaikinti
  2. O kam jums ta Lietuva, juk jūs neturite fantazijos.
   ----
   30 metų ir puse darbingos tautos emigravo. Kita pusė su bukom smegenėlėm...
   ----
   Apie 1991 m. Margarit Tečer apie lietuvius sakė: "kaip jie tvarkysis, juk jie niekada neturėjo savo valstybės".

   Panaikinti
  3. Kam mums ta Lietuva? Niekas mums jos ir neduos. Lietuva yra JIEMS, nusipelnusiems gyventi geriau gerovės valstybėje ir lindintiems už aukštų tvorų: aukštiems politikams, kontrabandininkams, teisėjams-kyšininkams, banditams su kostiumais, "viarslinykams"... O mums, tiems kas nesusiprato emigruoti - tarnų kupra, minimumas ir kiaulių kanopos Norfoje.

   Panaikinti
 2. Pilnai pritariu komentatoriaus išsakytoms mintims.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Jei kas prašo, duokim dvigubai! Ewelina nori dvigubos w? Geram žmogui ir keturgubos negaila! Prašom, Eʬelina!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ne tik ši persona vestų mus į neokomunistinę ideologiją, jos diktatą. Jūs manote, kad prezidentas linkęs tai suprasti?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2020-12-01 19:07

  Nepamirškime ir Ewelinos part. kolegos Šimašiaus žygdarbių tiek išduodant gudų disidentą Į Lukašenkos kalėjimą, tiek naikinant Vilniuje viską, kas nepatinka Kremliui.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2020-12-01 21:29

  Kur odinis ploščius

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2020-12-01 21:29

  O kaip dėl Laisvės partijos vadės Aušrinės kandidatūros? Radžvilui tinka?

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2020-12-01 22:23

  paranoja Radžvilui...

  AtsakytiPanaikinti
 9. Ne paranoja gerb. Radžvilui, o gili įžvalga. Tik va, kažin kodėl man atrodo, kad Dobrovolską į ministrus "nori" prakišti kažkoks "sportinis" nusikalstamas "auksinis", ar "švininis", ar "varinis", ar "bronzinis" dziudo veikėjų klubas. Ir visai tai nesvarbu ar jis iš rytų ar vakarų

  AtsakytiPanaikinti
 10. O kodel jusu manymu komisare armonika verziasi i ekonomika.Kassvarbiau iďeologija ar milijonai saviems

  M

  AtsakytiPanaikinti
 11. Ta pani, kuri jokia ministrė, o tik kandidatė, greičiausiai tų žodžių "neokomunistinė ideologija" net reikšmės nežino. Anūkas gali dabar lengviau atsipūsti, NS 5 metus lojusi ant jo koks blogas, per mažai davatkiškas ir konservatyvus, metė seną žaislą ir ėmėsi naujo. Dabar los ant Armonaitės ir co. ir galvos kad kam nors labai svarbus tas lojimas.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Anonimiškas2020-12-02 10:19

  > x

  Nepamirškime, kad Dobrovolską pasiūlė Šimonytė. Taip kad ED yra ir konservų kandidatė.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nėra. Tai LP skirta ministerija, ir Šimonytė pasiūlė tai, ką jai pasiūlė LP.

   Panaikinti
 13. Anonimiškas2020-12-02 10:40

  Abu sutinkame, kad TS premjerė Šimonytė pasiūlė ir taip prisiėmė atsakomybę.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Premjeras visada prisiima atsakomybę už ministrus, ir už savus, ir už koalicijos partnerių. Kažkiek ir prezidentas ir prisiima, juk pats filtruoja. Kartą jau pasimokė su Jareku. Dabar tikėtina kad šitos kandidatės net nepatvirtins ministre.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item