Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Kitą savaitę susitiksiantys Europos Sąjungos lyderiai aptars bloko ateinančių septynių metų biudžetą ir jo svarstymo metu turės mėginti s...

Kitą savaitę susitiksiantys Europos Sąjungos lyderiai aptars bloko ateinančių septynių metų biudžetą ir jo svarstymo metu turės mėginti spręsti sudėtingą 1 trilijono eurų vertės uždavinį.

Kalbose apie biudžetą dažnai susiremia verkšlenančios Centrinės Europos šalys, prašančios daugiau pinigų, ir taupūs šiauriečiai, primygtinai tvirtinantys, kad jų dosnumas turi ribas. Turtingesnės šalys vaizduoja save kaip šelpiančias sielas ir kritikuoja rytų europiečius pasiuntus į Europos Parlamentą euroskeptikus autokratus, kišančius į kišenes stambius Europos Sąjungos čekius, tačiau tuo pačiu agituojančius prieš Briuselį.

Tačiau pažvelgus plačiau, atsiveria kitoks vaizdas. Didžioji dauguma turto Europoje keliauja iš vargingesnių į turtingesnes šalis, ne atvirkščiai. Užtenka paminėti vien protų nutekėjimą - Europos periferija kenčia nuo jaunų darbuotojų, kurių mokslai buvo finansuoti šalies mokesčių mokėtojų pinigų, pasitraukimo.

2009-2015 metais Rumunija prarado pusę savo gydytojų. Kiekvienais metais apie 10 procentų likusių aktyvių gydytojų yra užverbuojami žmogiškųjų išteklių agentūrų, ieškančių praktikuojančių gydytojų žilstančioms Vakarų Europos šalims.

Tai ne tik Rumunijos problema. Pastarąjį dešimtmetį Lenkija neteko bent 7 procentų savo seselių ir gydytojų. Lenkijos medicinos studentų apklausos rodo, kad daugiau nei pusė jų baigę mokslus ketina išvykti. Bulgarijoje šis skaičius siekia 90%. Kroatija, kuri tapo Europos Sąjungos nare 2013 metais, jau neteko 5 procentų visų savo sveikatos apsaugos priežiūros specialistų.

Ši masinė migracija de facto yra turto keliavimas - ir labai didelis. Vieno gydytojo mokslai Rumunijos visuomenei kainuoja apie 100 000 eurų. Šios išlaidos neatsiranda dėl Europos Sąjungos biudžeto diskutuojančiųjų dokumentuose, tačiau turėtų. Kasmetinis vien gydytojų nutekėjimas sudaro daugiau nei ketvirtadalį viso finansavimo, kurį Europos Sąjunga skiria Rumunijos greitesniam likusio klubo narių pasivijimui.

Turtingosios šalys, svajodamos nukirpti finansavimą vargingesnėms Europos Sąjungos šalims, taip pat neįvertina kitų svarbių biudžeto sudarymo faktorių, tokių kaip pinigų perlaidos. Pelnai, kuriuos Vakarų Europos kompanijos susikrauna Centrinėje ir Rytų Europoje, gerokai pralenkia valstybinį finansavimą, kuris teikiamas rytinėms valstybėms.

2010-2016 metais Vengrijos, Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos iš Europos Sąjungos gautas finansavimas sudarė 2-4% jų bendrojo vidaus produkto (BVP). Tačiau pelnų ir grynųjų pajamų nutekėjimas į Vakarus tuo pačiu laikotarpiu svyravo nuo 4 iki 8 procentų nuo BVP.

Šiomis dienomis prancūzų rinkėjai gali erzintis dėl lenkų santechnikų, tačiau rytų europiečių rinkėjai pradeda nervintis dėl prancūzų generalinių direktorių. Grįžusi į Bukareštą apsiperku prancūzų valdomame prekybos centre, o mano telefono operatorius ir vandentiekio kompanija yra prancūziška. Moku už kurą prancūzų tarptautinei kompanijai, žinoma, per prancūzišką banką.

Europos Sąjungos narystė suteikė Centrinei ir Rytų Europai didelę naudą, tačiau Vakarų ekonomikos taip pat dėl šio plėtimosi proceso uždirbo gražaus pinigo. Vakarų politikams pats laikas tai pranešti savo rinkėjams - Europos Sąjunga nėra labdara. Tai yra quid pro quo (liet. duok ir imk).

Kai Rytų Europa prisijungė prie Europos Sąjungos, buvo priimtas nerašytas susitarimas. Rytų ekonomikos atvėrė barjerus prekybai, leisdamos Vakarų kompanijoms paimti dalį jų ekonomikų. Vakarai tuo tarpu patikino kreipsiantys Europos Sąjungos finansavimą rytų link, kad buvęs komunistinis blokas galėtų įrengti infrastruktūrą, kurios jam taip reikėjo.

Vakarai gavo pelno, rytai padarė pažangą. Susitarimas buvo abipusiai naudingas. Tačiau jei Vakarai pamins savo pažadus, jie rizikuos sugriauti šį europiečių socialinį kontraktą.

Clotilde Marie Brigitte Armand yra prancūzų kilmės Rumunijos politikė ir verslininkė, šiuo metu einanti Europos Parlamento nario pareigas.

Parengta pagal užsienio naujienų portalų informaciją



Susiję

Įžvalgos 4966656260776699934

Rašyti komentarą

 1. Tai cia tik ekonominise-finansinis aspektas.Galu gale zmones Rytu Europa lygina su kolonijiniu statusu ir sako,kad tiek daug toms salims duodama.Tai nera taip.Buvo priimta,kad ekonomiskai silpnose /ar silpnesniose/regionuose-salyse bus investuojama daugiau.Tuom bus sulyginta finansine ir ekonomine tu saliu-regionu atskirtis,ir tai bus ekonomine-finansine perspektyva.Bet gi Lenkija.Vengrija jiems tapo rakstis s.....je.O kur,kad ir ne tokiu “issisokeliu “is ju niekinamos Rytu Europos iniciatyvos.Taigi EP biurokratai pradejo mojuoti pagrindiniu savo ginklu—finansavimu.Tuom staiga buvo pamirsti visi kiti aspektai,apart politinio.O politinis EP virsuniu tikslas—neoliberalizmas ir totalus mastysenos ir elgesio sios ideologijos plotmeje.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2020-02-14 18:35

  Skaičiuojant viską detaliai , reiktų suskaičiuoti ne tik kiek išleido rytų europiečiai šių aukštos kvalifikacijos žmonių paruošimui, bet ir tai, kiek šie atvykę iš kolonijomis virtusių savo šalių į vakarų ES šalis, sukuria turto BVP, už kokią sumą sukuria paslaugų. deja, tokių skaičiavimų neskelbia statistika , nors tai turėtų būti suskaičiuota, nes pinigai mėgsta būti suskaičiuojami. Tai pasirodytų milijardai eurų, daug daugiau nei gaunama ES parama.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. šiaurės Lietuva2020-02-14 20:34

   Apie ES paramą ūkininkams. (kurios daug kas pavydi::::) Taigi ūkininkas rašo projektą, nori pirkti ,sakykim traktorių.Traktorius kainuoja vidutiniškai 100 000 eurų, paramos intensyvumas jeigu pasiseka gali būti ir 50 proc.Taigi 50 000 ūkininkas gauna iš ES ,kitą dalį sumoka iš savų lėšų. BET...traktorių gali pirkti TIK iš Es bet ne rusišką. Taigi gaunasi taip ,pavyzdžiui Vokietijos firma parduoda Lietuvos ūkininkui traktorių, gauna 100 000 eurų ir tie 50 000 paramos SUGRYŽTA į ES kaip savo verslo parama. ES parama ūkininkams ,ir ne tik,SUGRYŽTA TAI PAČIAI ES.

   Panaikinti
  2. O tai būtų geriau jei tos paramos nebūtų ir tas ūkininkas traktorių už 100 000 eurų pirktų pas Putiną, kas sumoje būtų brangiau ir dar remtų Kremliaus karo mašiną?

   Panaikinti
  3. x-ujau, vėl putlerį garbini? Tema apie tai, jog Lietuva sumoka daugiau, nei gauna, o tu vėl į pievas šaudai, kolorade. Koloradas tu tikras, nes atstovauji tą euromankurtų pusę, kurie žemina Lietuvą ir laiko ją išlaikytine, lygiai kaip ir vatnikai cccp laikais.

   Panaikinti
  4. Euroheiteris yra kuo nors geriau už euromankurtą? Ne geriau, nes pastarieji bent jau su savo litexitais nestumia Lietuvos atgal į Kremliaus glėbį.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2020-02-15 14:25

  Iš Vakarų šalių irgi emigruoja. Iš tų, kurios pasišovę globalizuotis ir islamizuotis. Aukštos klasės specialistai išvyksta už ES ribų - Šveicarija, Kanada, JAV.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Smarkiai abejoju, ar Kanada yra geras pasirinkimas bėgant nuo islamizavimosi, globalizavomosi ir apskritai autodestrukcinio marazmo. :)

   Panaikinti
 4. šiaurės Lietuva2020-02-16 00:27

  X-ujau tamstai matyt užkliuvo tai kad parašiau kad pirkti traktorių galima iš ES o ne rusišką . Taip parašiau todėl kad rusiška ir baltarusiška technika yra ta kuria gali ipirkti smulkūs ūkininkai , kurie tos ES paramos daugiausiai negali gauti. ES paramą susižeria stambūs ūkiai kurie po to važiuoja su tais gražiais traktoriais į miestus ir stato laukuose žalius kryžius.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Su kokiu nors asmeniu diskusija įmanoma, jei yra dvi privalomos sąlygos: a) tas asmuo rodo norą diskutuoti ir b) yra diskusijai įgalus. Jei asmuo elgiasi kaip liberal-neomarksistinis trolis, tokių sąlygų buvimo tikimybė yra nykstamai maža. ;)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item