Vilniuje atidengtas A. Vivulskio bažnyčios maketas

welovelithuania.com Turbūt nedaugelis vilniečių žino, kad prieš daugiau kaip 100 metų Naujamiestyje, tarp dabartinių A. Vivulskio, Šv...


Turbūt nedaugelis vilniečių žino, kad prieš daugiau kaip 100 metų Naujamiestyje, tarp dabartinių A. Vivulskio, Šviesos ir Vytenio gatvių, buvo pradėta statyti įspūdinga Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia. Šiandien Naujamiestyje, ties Vytenio g. 6, atidengtas pagal architekto Antano Vivulskio autorinius brėžinius iš bronzos išlietas erdvinis bažnyčios modelis.

Pagal moderniausias laikmečio tendencijas sukurtas šventovės projektas anuomet turėjo būti pirmasis gelžbetoninių konstrukcijų statinys Lietuvoje. Ši bažnyčia galėjo tapti vienu įspūdingiausių objektų sostinėje. Dėl sudėtingų istorinių aplinkybių tarpukariu ir sunkios architekto ligos, sumanymas iki galo nebuvo realizuotas, o pradėtos statyti šventovės konstrukcijų karkasas sovietmečiu buvo transformuotas į kultūros rūmų pastatą.

Simboliška, kad atminimo ženklas kūrėjo sumanymui Vilniuje sukurtas minint 100-ąsias architekto ir skulptoriaus A. Vivulskio mirties metines. Šią idėją „Kuriu Vilnių“ programos konkurse atrinko ir parėmė Vilniaus miesto savivaldybė.

„Kai Vilniaus miestas pradėjo galvoti apie „Kuriu Vilnių“ programą, paramą naujoms menininkų iniciatyvoms, viešųjų erdvių atgaivinimą meniniais akcentais, toks ir buvo tikslas. Mintis, idėja, kuri sklandė ore, virto realiu darbu. Šiandien džiugu pripažinti, kad „Kuriu Vilnių“ tikslas materializavosi ir tapo daugiau nei kuriu Vilnių – suprantu, atrandu, permąstau Vilnių“, – sakė atminimo ženklo atidengime dalyvavęs Vilniaus mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Projekto autoriai Gintaras Čaikauskas ir skulptorius Tadas Gutauskas susirinkusiems vilniečiams pristatė savo idėją ir papasakojo kaip sekėsi sukurti nedidelį atspindį, prisiminimą tos didingos bažnyčios, kuri čia turėjo iškilti.

„Garbė sukurti monumentą, kuris įamžins įspūdingai kūrusio menininko palikimą, jo darbų prasmę Vilniaus mieste. Tai mintis, idėja skirta visų mūsų žmonių, menininkų sugalvotų ir išsvajotų, bet nerealizuotų idėjų atminimui. Visiems gerai žinoma, kad kiekvieno architekto, menininko didžiausia svajonė yra idėjų ir sumanymų realizacija. Šis atminimo ženklas yra didžiausia pagarba nemariam didingam kūrėjo sumanymui“, – kalbėjo profesorius, architektas Gintaras Čaikauskas.

Atidengus atminimo ženklą skvere, jį pašventino vyskupas Darius Trijonis.

Šalia A. Vivulskio ir Vytenio gatvių sankryžos esančiame pastate Vytenio g. 6 dabar įsikūręs teatras „Vilniaus klasika“. Pastate galima išvysti išlikusius nebaigtos bažnyčios fragmentus, atidengtas išlikusias grakščias bažnyčios arkas, primenančias unikalią šios vietos istoriją.

Prieš įrengiant atminimo ženklą, miesto savivaldybė sutvarkė ir Vytenio bei A. Vivulskio gatvių prieigas, skverą: buvo paklota daugiau kaip 2 000 naujų plytelių, pakeisti borteliai, atnaujintos pėsčiųjų perėjos su neregių ir silpnaregių vedimo sistema, įrengtos nuovažos. Žaliuosiuose plotuose atsėta nauja veja, prijungtas bažnyčios modelio apšvietimas. Šiems atnaujinimams skirta apie 25 tūkst. Eur. Paties erdvinio bažnyčios modelio idėjos įgyvendinimui iš „Kuriu Vilnių“ programos lėšų buvo skirta 20 tūkst. Eur.

Dešimtys išskirtinių netikėtose sostinės erdvėse pernai ir šiemet atsiradusių meno projektų ir instaliacijų – tai antrus metus skaičiuojančios savivaldybės inicijuotos programos „Kuriu Vilnių“ rezultatai. Programa „Kuriu Vilnių“ pritraukė nemažai menininkų ir atgaivina primirštas vietas.

Daugiau informacijos apie programą „Kuriu Vilnių“: https://vilnius.lt/lt/kuriu-vilniu/

Susiję

Istorijos politika 49783633889563423

Rašyti komentarą

 1. Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-11-07 19:03

   Paprastai praėjo: tai deklaruoja Vilniaus lenkiškumą. Jei architektas būtų lietuvis, tai šimaškinas būtų laiku parbėgęs iš gėjų klubo ir paskelbęs konkursą, kurį būtų laimėjęs koks nors bunkeris, „įprasminantis“ kokį nors „santykį“.

   Panaikinti
  2. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  3. P.S. Įdomu palyginti lietuvišką ir lenkišką vikipedijas:
   "Antanas Vivulskis [...] – lietuvių architektas ir skulptorius [...]" versus "Antoni Wiwulski herbu Prus III [...] – polski architekt i rzeźbiarz [...]"
   "1919 m. sausį Vilniuje dalyvavo kovoje prieš Raudonąją armiją." (va, koks šaunuolis! :)) versus "Wiwulski brał udział w obronie Wilna przed wojskami sowieckimi 5 stycznia 1919 roku[1] w składzie POLSKIEJ Samoobrony Wileńskiej" ;)

   Panaikinti
 2. TaiAntano Vivulskio suprojektuotos bažnyčios nebus?2019-11-07 19:43

  ...Projekto autoriai Gintaras Čaikauskas ir skulptorius Tadas Gutauskas susirinkusiems vilniečiams pristatė savo idėją. ???

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-11-08 00:26

  Vivulskis suprojektavo du bažnyčios variantus. Iš nebaigtos bažnyčios nuotraukų Drėmos albume man atrodo, kad statė tą su didžiule Kristaus figūra ant kupolo.Landovskio Kristus Rio de Žaneire atrodo nuo jo nusižiūrėtas. Gražu, kad norėjo pagerbti Vivulskį, bet tikroji pagarba bus suniokotos bažnyčios atstatymas.Ši bažnyčia ir savo vieta ir dydžiu turėjo papuošti visą miestą, o dabar vietoj to turim dėžę.Jei taip suniokotų Šiluvos koplyčią, ir ten pasitenkintume maketu? Tris kryžius juk atstatėm, maketu nepasitenkinom. Ir Vivulskis, kad ir aplenkėjęs, vistik buvo Žemaičių bajoras.
  Al.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-11-09 16:49

  Dėmesio, įdomu:
  įmonė ,,Grinda'', nukabinusi gen. Vėtros lentą, reklamuosis iškiliausių asmenybių fotoalbume ,,Lietuva ir mes''.
  Tame albume bus Bumbliauskas, Tapinas ir panašiai.
  Šį albumą rengia įmonė ,,Tikra produkcija'', jos direktorius - Gytis Daugėla.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-11-09 22:18

   Įdomu, kas su tuo fotoalbumu bus daroma - kada ir į kieno rankas jis pateks.
   Tačiau pats leftistų žingsnis rodo šiokią tokią jų paniką.
   Kažin ar jie patys tai sugalvojo - čia irgi nebu apsieita be itin patyrusių VR (viešųjų ryšių) specialistų ir panašių visuomeninių reiškinių analitikų.
   Geras pastebėjimas - ,,visi vienoje vietoje''.
   Būtų ne pro šalį įsigyti kelis egzempliorius.

   Panaikinti
  3. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2019-11-11 02:15

   Anot patarlės ,,Kas parašyta - kirviu neiškirsi". Šiaip net ir tokių spaudinių turėti ne pro šalį - ką gali žinoti, kas kada gali praversti. O turėti liberastų katalogą, išleistą jų pačių - čia išvis reta proga, bus mažiau darbo ieškant, kai reiks.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui (nauja tinklalaidė)

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item