Nauja JT sutartis siūlo apibrėžti lytį kaip socialinį konstruktą

propatria.lt nuotrauka  Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja naująja sutartimi gali panaikinti šiuo metu tarptautinėje teisėje galiojan...

propatria.lt nuotrauka 
Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja naująja sutartimi gali panaikinti šiuo metu tarptautinėje teisėje galiojantį lyties kaip „vyro ar moters“ apibrėžimą ir pritarti lyties kaip „socialiai sukonstruotos“ apibrėžimui. Naujasis apibrėžimas atvertų duris daugiau nei šimtui „lyčių“, kurias būtų privaloma pripažinti teisiškai.

Tarptautinės teisės komisija (toliau – Komisija) – nuolatinis pagalbinis JT organas – Generalinės Asamblėjos prašo atsisakyti šiuo metu tarptautinėje teisėje galiojančio lyties kaip „dviejų visuomenės lyčių, vyrų ir moterų“, apibrėžimo. Šis apibrėžimas numatytas Romos statute, skirtame Tarptautinio baudžiamojo teismo įsteigimui, ir nurodo, kad sąvoka „lytis“ jokios kitos reikšmės, išskyrus minėtąją, neturi.

Kairiosios politinės pakraipos Komisija apibrėžimą siūlo keisti naująja sutartimi dėl baudžiamojo persekiojimo už nusikaltimus žmoniškumui, kurią netrukus svarstys Generalinės Asamblėjos teisės ekspertai.

Savo rekomendacijoje Komisija cituoja „kelis tarptautinės žmogaus teisių teisės ir tarptautinės baudžiamosios teisės patobulinimus“. Kaip pagrindą Komisija pasitelkia teisiškai neįpareigojančias žmogaus teisių organizacijų ir kitų tarptautinės teisės subjektų, skatinančių lyties kaip socialinio konstrukto pripažinimą, nuomones. 

Pavyzdžiui, Komisija cituoja JT nepriklausomą ekspertą smurto ir diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos bei lytinės tapatybės prevencijai, kuris rašė, kad lytis yra „kiekvieno žmogaus giliai jaučiamas vidinis ir individualus lyties patyrimas, galintis atitikti arba neatitikti lytį, kuri buvo priskirta gimus.“

Taip pat cituojamas Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuroras, kurio teigimu, lytis yra ne biologinė realybė, bet „socialinis konstruktas“, susijęs su „lydinčiais vaidmenimis, elgesiu, veiklomis ir požymiais, priskiriamais moterims ir vyrams, mergaitėms ir berniukams.“

Romos statuto lyties apibrėžimo panaikinimas tarptautinėje teisėje įtvirtintų lytį kaip socialinį konstruktą. Jis ne paprasčiausiai paliktų lyties apibrėžimą apsibrėžti kiekvienos šalies nacionalinėje teisėje, kaip kai kurie mano. Apibrėžimo atsisakymas turėtų teisinę galią tarptautinėje teisėje labai plačiai apibrėžti lytį.

Tikėtina, kad Komisijos prašymas Generalinėje Asamblėjoje sukels nesutarimų. Pastaruosius dvejus metus Komisija Generalinei asamblėjai ne kartą teigė, kad naująja sutartimi nekeis jokių Romos statute esančių apibrėžimų. Ir ji išsižadėjo savo žodžio dėl intensyvaus LGBT grupių lobizmo.

Negana to, Komisija visiškai nekreipia dėmesio į tai, kad dauguma šalių nelaiko lyties socialiniu konstruktu. Iš tikrųjų Komisijos cituojami JT subjektai ir organizacijos žengia kur kas toliau nei daugelio šalių nacionaliniai įstatymai.

Už LGBT teises kovojančios grupės Amnesty International duomenimis, 2019 m. tik septynios šalys leidžia keisti lytį remiantis tik savęs identifikavimo pagrindu. Net maždaug keturiasdešimtyje kitų šalių, kuriose asmenims leidžiama teisėtai gauti nuo jų biologinės lyties besiskiriančią tapatybę, šalys riboja, kas ir kokiomis aplinkybėmis gali tai daryti. Daugelyje šalių tapatybės keitimas leidžiamas tik po psichiatrinių išvadų nustačius lyties disforijos diagnozę arba atlikus chirurginę operaciją, keičiančią asmens lyties organus. Be to, kai kurios šalys reikalauja, kad žmonės išsiskirtų su sutuoktiniais ir neleidžia lyties pasikeisti vaikų turintiems asmenims.

Planuojama, kad atsakingas Generalinės Asamblėjos komitetas peržiūrės Tarptautinės teisės komisijos ataskaitą, apimančią naująją sutartį, spalio 28–lapkričio 6 dienomis.


Susiję

Šeimos politika 2495779560509562421

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-10-17 01:01

  Su medicina visvien nepasiginčys.
  Vien dėl to, kad JT dar svarsto tokias rezoliucijas, tokiems svarstytojams būtų ne pro šalį pas gydytojus.
  Tik ar tai pagydoma?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-10-17 21:04

   Žinau, kad medicina irgi ideologizuota, tačiau fizikos- chemijos dėsningumai, kjrių pagrindu funkcionioja mūsų fizinis kūnas, nepaiso anei jokių ,,ideologizavimų" ir jokių liberastinių išvedžiojimų, kurie prieštarauja egzisten iniams dėsniams.
   Taip, vienos kartos atžvilgiu tai iš pradžių atrodo dar viena ,,naujovė", tačiau žmogaus fiziologija funkcionuoja savo ruožtu, nepaisydama jokiu kvailų prasimanymų.
   Jei neklystu, ProPatria rašė apie tą Serbija chirurgą, pas kurį plūsta pacientai, kad jų chirurginiu būdu ,,pakeista lytis" būtų grąžinta į pradinę, įgimtą ir todėl tikrąją jos formą.
   Įsivaizduoju, kaip šiam gydytojui nelengva kalbėtis su tokią klaidą gyvenime padariusiais pacientais. Šiu žmonių ir gaila, ir dėl jų suūalojimų kalti yra tokios klaidatikystės autoriai ir skleidėjai.
   Esu tikras, kad kaip dabar via dar plūsta genderizmo srautas, taip vėliau dėl daugybės sunkiai susižalojusių žmonių tarptautiniu mastu bus nustatyta griežta teisinė atsakomybė ir genderistai už savo nusikaltimus anksčiau ar vėliau susilauks pelnytų bausmių.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-10-19 08:35

   Beprotybė vidada progresuoja, tik jau darosi didelė bėda, progresuoja globaliai, ir kelias tikriausiai bus baigtinis.

   Panaikinti
 2. Recidyvistas, tarkime žagintojas, eilinio teismo metu staiga pasijaučia pats esantis nebe vyras, o moteris. Į kokį kalėjimą, vyrų ar moterų, jį pasodins sšie išmintingieji teisininkai?
  Stebimės dėl praeitame straipsnyje apie 7 mečio berniuko keitimo mergaite, mamos psihinės būklės. Bet kad čia tokia būklė tampa norma :(( Chaosas stiprėja :(

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Čia jau realybė - ir tokius "staiga moterimis pasijutusius" banditus pagal visas idiotiškas liberazmo taisykles sodino į moterų kalėjimus - kur jie toliau prievartavo. Ir tik po daugybės skundų nuspręsta, kad jiems reikia atskirų patalpų su ypatingomis sąlygomis - nes taigi vis tiek "didžiai godotinos mažumos". ;) Ir tai tik kai kuriuose kalėjimuose - negalėčiau tvirtinti dėl visų.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-10-17 21:09

   Audriau, beprotybė nesitęsia amžinai - pažvelkite į pasaulio istoriją ir pats tuo įsitikinsite.
   Suprantu, reikia geležinės kantrybės ir savitvardos, tačiau ką mes žinome? - o gal Dievas aiu čia dar vieną išbandymą tikintiesiems.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2019-10-17 09:46

  Pirmyn į iškrypėlių erą! Sveikas protas tegu traukiasi iš kelio. Iškrypusį pasaulį pastatysim, kas buvo sveiks, tas bus niekuo.
  Valstybės turėtų išstoti iš tų parazituojančių organizacijų.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-10-17 10:28

  pasaulyje velniai žino kas darosi: laužomos rašytos ir nerašytos tarptautinio sugyvenimo taisyklės, gal būt artėja dar sunkesnė ekonominė krizė nei praeitam dešimtmetį, visuomenių susipriešinimas tuoj pasieks virimo tašką, o šlovingoji JT užsiiminėja ežio ir gyvatės kryžminimu (išeina spygliuota viela jei kam įdomu).

  AtsakytiPanaikinti
 5. iš esmės šitie pakeitimai atvertų kelią lyties keitimui praktiškai be jokių apribojimų.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Net diskutuoti nevertėtų apie nediskutuotinus dalykus. Prieš gamtą niekas nepapūs. Tik apmaudu matyti į ką išsigimė JTO, leisdama prie savo "kūno" prisiklijuoti visokioms išsigimusioms komisijoms ir komitetams. O juk tie parazitiniai dariniai dar ir lėšas siurbia. Geriau paskelbtų, kad valgymas ir tuštinimasis yra atgyvena, kas tikrai nebūtų daug didesnė nesąmonė, negu lyties pasirinkimas pagal sąrašą.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2019-10-17 17:59

  Spėju, kad Lietuva ratifikuos pirmoji. Ar yra nors vienas aukštas pareigas užimantis politikas, turintis stuburą? Aukštą intelektą? Sąžinę? Skaidrią praeitį? Kas jis?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Lyn Lykewitch2019-10-17 21:05

   Aš čia.Aš toks ęsu.Ką reikia ratifikuoti? Po kuom pasirašyti?

   Panaikinti
 8. šiaurės Lietuva2019-10-17 21:26

  ;Daugiau negu šimtas naujų lyčių; Čia tai bent,o aš žinau tik dvi. Nu atsilikęs aš žiauriai.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2019-10-18 12:11

  Tai bus prezidento išbandymas. Bet jau dabar galima spėti, kuo baigsis šis išbandymas.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Nežiniukas2019-10-18 15:03

  O genetikų klausė, kiek jie mato lyčių?

  O ant laboratorinių pelių atliko bandymus dėl lyčių skaičiaus, kurių pagrindu gautas žinias ekstrapoliavo žmonėms?

  Jei to nebuvo, panašu, kad dideliame pavojuje atsiduria astronomija ir chemija, nes greitu laiku gali paaiškėti, kad tikrasis mokslas yra astrologija ir alchemija.

  Kažkada bedieviai sakė, kad bažnytininkai ignoravo mokslo žinias ir jas gęsino.

  Įdomu, kaip tie patys bedieviai ateities kartoms paaiškins, kodėl savo "apšvietos" skleidime nesivadovavo mokslo tiesomis?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Geras komentaras.
   Į paskutinį klausimą atsakyti paprasta: tiek marksizmas, tiek liberal-neomarksizmas yra iš esmės pseudoreligijos, todėl jokios logikos, argumentacijos, ar bent minimalaus rėmimosi tikrove joms nereikia. Joms reikia aklo, fanatiko tikėjimo - o tokių fanatikų buvo ir tebėra sočiai.

   Panaikinti
 11. O tai kaip bus su gyvūnija? Vištos, karvės, zuikiai ar asilai irgi privalės pasirinkti lytį? Kaip socialinį konstruktą?

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui (nauja tinklalaidė)

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item