Belyčiai jau stovi ant Žaliojo tilto

madeinvilnius.lt nuotrauka respublika.lt Vilniaus savivaldybė, išrinkusi meninių instaliacijų konkurso nugalėtojus, žadėjo, jog ats...

madeinvilnius.lt nuotrauka
respublika.lt

Vilniaus savivaldybė, išrinkusi meninių instaliacijų konkurso nugalėtojus, žadėjo, jog atsinaujinęs sostinės Žaliasis tiltas stebins ir džiugins vilniečius bei miesto svečius. O seniausias miesto tiltas bus šiuolaikiškesnis ir gyvesnis. Ant vieno iš tilto postamentų iškilusi nauja instaliacija „Šeima“ išties stebino. Liberaliosios miesto valdžios skelbiamo laisvo miesto laisvo žmogaus šiuolaikine šeimos interpretacija. Ir laisve nuo bet kokių visuomenės normų bei tradicijų.

Menininko Donato Norušio instaliacija „Šeima“ pakeitė nuo šių metų balandžio čia stovėjusias keturias vėjarodes. Tiek vėjarodės, tiek naujoji instaliacija yra laikini kūriniai, kuriuos sukūrę menininkai yra laimėję savivaldybės skelbtą konkursą. D.Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio.

- Ar turite šeimą, kokia ji? - „Respublika“ paklausė instaliacijos autoriaus Donato Norušio.

- Esu nevedęs. Pirmiausia, kai pradėjau mąstyti apie pasirinktą šeimos temą, galvojau apie savo tėvus. Tą tradicinę šeimą. O paskui pradėjau svarstyti, pažvelgiau į šeimą plačiau. Šeima nebūtinai turi būti tradicinė, įtvirtinta įstatymu ar religijja. Man įdomi ta tema. Ypač šeimos dinamika mieste, žvelgiant, kaip miestas daro įtaką šeimai, kaip net skirtingi rajonai daro įtaką, ypač jauniems žmonėms. Stengiausi, aplink žmonių fotografiją, panaudotą toje instaliacijoje, sukurti betono, šiek tiek gal distopinį vaizdelį. Kas, mano požiūriu, šiandien atspindi urbanistinę aplinką.

- Ant postamento prie jūsų kūrinio kabo lentelė su kūrinio aprašymu, kad kiekvienas matys šeimą skirtingai. Kokia šeima būtų, jei žiūrėtume į kūrinį jūsų akimis?

- Šeima, kuri nėra apibrėžiama įstatymais, religija arba trečiųjų šalių asmenimis. Šeima prasideda nuo dviejų kartu esančių žmonių. Toks mano požiūris. Tačiau savo darbe aš palieku atvirą klausimą ir leidžiu žmonėms interpretuoti tai, ką jie patys mato. Dėl to tinkamai ir pasirinkau žmones, kuriuos fotografavome ir panaudojome instaliacijoje.

- Kai kas, žiūrėdamas į jūsų darbą, svarsto - ten merginos ar vaikinai?

- Toks tikslas ir buvo.

- Kad negalima būtų suprasti, kokia lytis?

- Čia ir yra tas atviras klausimas.

- Kai kas pasakytų, kad tai unisex mada, belytės visuomenės filosofija. Ką norėjote akcentuoti? Laisvę rinktis lytį?

- Taip, laisvė rinktis yra vienas iš akcentų. Tačiau nėra taip, kad būčiau susikoncentravęs į tą belytiškumą. Norėjau šiek tiek išprovokuoti žmones, kad jie matytų tai, kas organiškai išplaukia iš jų patirties. Nes nenorėjau pavaizduoti konkrečių, aiškiai apibrėžiamų žmonių, tiesiog norėjosi palikti laisvės improvizacijai.

- Šiuolaikinis menas mėgsta šokiruoti. Vienas iš jūsų tikslų ir buvo - šokiruoti? Priversti pagalvoti?

- Niekada nesinori, kad darbo prioritetas būtų šokiravimas. Šokiruoti lengva, tą galima labai greitai pasiekti. Bet supratau, kad tai yra šiek tiek kontroversiškas darbas.

- Labai kontroversiškas, ne šiek tiek...

- Va čia ir yra toks kabliukas. Kai sugalvojau šių žmonių vaizdą įdėti, man tai atrodė toks bendrai suvokiamas dalykas. Tai yra, mano idėja - laisvė rinktis. Tada man atrodė, kad sakau tai, kas visiems ir taip aišku, nes mano bendravimo rate yra laisvų pažiūrų žmonės. Bet paskui pradėjau kalbėtis, sako - ne ne ne, čia nėra taip paprasta. Supratau, kad labai lengva tame bendraminčių burbule gyventi. Tad tikrai neturėjau tikslo šokiruoti, bet galiu pasakyti, kad to negalėjau išvengti, pasirinkęs šitą temą ir norėdamas ištransliuoti tai, ką norėjau.

Žinoma, pati darbo kompozicija paimta iš buvusių Žaliojo tilto skulptūrų, ten pavaizduotų žmonių, kaip jie stovi. Ir tas toks jų išdidumas, aš jį perėmiau ir permečiau nuo tų skulptūrų į žmones savame darbe. Nežinau, ar kiek pakeisiu tos visuomenės dalies, kuri jau turi tvirtas nuostatas, nuomonę, kokia yra ir turi būti šeima, bet viliuosi, kad gal pavyktų įkvėpti žmones, kurie savyje laiko norą būti laisvam. Ir tas mano darbas būtent tokį pasitikėjimą - ramų pasitikėjimą savimi - perteikia.

- Dauguma matys netradicinės šeimos vaizdą. Ar nebijote sulaukti ir piktų vertinimų?

- Nebijau. Man atrodo, drąsa menininkui turėtų būti vienas iš pagrindinių dalykų kuriant. Ir nedaryti kompromisų, norint kažką pasakyti. Ypač tai, ką tu nori pasakyti.

- O jūsų kolegos ką sakė, kaip vertino darbą?

- Sakė, kad sulauksiu audros. Tokie buvo vertinimai.

- Jūsų instaliacijoje - daug techninių sprendimų. Įmontuota saulės baterija, ką ji duos? Naktį ši instaliacija švies?

- Saulės baterijos maitins apšvietimą, kuris įsijungs naktį. Kurdamas darbą, nusprendžiau daryti žmonių fotosesiją ir įdėti fotografiją, kuri matytųsi kiaurą parą - saulės kolektoriai pasirūpins apšvietimu.

- Kur jūsų darbas keliaus, kai kovo mėnesį bus keičiamas kitu?

- Pas save kažkur nusivešiu. Gyvenu tarp Druskininkų ir Vilniaus. Vasarą dirbu Druskininkuose, o žiemas leidžiu Vilniuje, nes studijuoju Dailės akademijoje skulptūrą. Tai ne pirmos mano studijos. Prieš tai studijavau vizualinę komunikaciją.

Tautos balsas

Kaip vertinate meninę instaliaciją „Šeima“?

Liuda, pensininkė

Ar tai čia šeima? Tikrai ne šeima - kažkokie jaunuoliai. Kitokią šeimą įsivaizduoju - mama, tėtis, vaikas. O dabar... nežinia kas. Ko dar mes prisigalvosime?

Regina, mokytoja

Absurdas. Kodėl tokia skulptūra pastatyta miesto centre ir už miestiečių pinigus? Didžioji dalis čia gyvenančių, neabejoju, yra tradicinių pažiūrų. Kodėl mus nuolat verčia lankstytis prieš mažumas? Gyventi pagal jų suvokimą aš atsisakau.

Silvija, smuikininkė

Gražiai žiūrisi šis kūrinys, čia kaip erdvinės seserys galėtų būti. Kaip suprantu šią „Šeimą“? Matau stovinčias seseris-dvynes. Gal todėl, kad pati esu iš dvynių, tai ir matau dvynes.

Vladas, vilnietis

Jau kelis kartus praėjau pro čia, tai gerai įsižiūrėjau į šį darbą - jokios šeimos nematau. Kaip vertinu menininko kūrinį? Matyt, man trūksta estetinio išsilavinimo.

Parengė Irena Babkauskienė.

respublika-logo

Susiję

Pažangos ideologija 4702205119368630547

Rašyti komentarą

 1. "Lesbijietės. Pirma diena zonoje".
  Aš taip pavadinčiau tą instaliaciją.
  Siūlykite savo asociacijas.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Šimašiaus karališkieji lgbt partneriai.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tokius vizualinius komunikatorius labai gerai veikia svastikos vaizdai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-14 01:29

   2 HM matyt jau ir lovoje miegi su sovietiniais kerzavais, sovietinemis galife kelnėmis, su dryžuota baltai mėlyna matroske ir ant rankos aprišta netinkamai nupiešta baltiška svastika.HM-pakeisk savo niką. Dabartinis labai panašus į Bobruisko gyventojo mąstysena.

   Panaikinti
  2. Koks sumanus komentuotojas. Aš juk ne su matrioškomis ir galife. Mano apatiniai su fašistine simbolika.

   Panaikinti
 4. Spėju geb. Henrikas Miuleris svastiką pateikė kaip grotestiško protesto simbolį. O man kilo mintis, kad svastikos būtų suteikę "kūriniui" nors kiek drąsos ir dramatiškumo.
  Įsivaizduokim, kad ant kiekvienos rankos, kuriomis objektai susikibę, yra nupieštas rausvas trikampis su mažyte svastika viduje ...

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2019-09-13 13:18

  Pasimetusio vertybėse pseudomenininko ,,Donato" liberalmarksistinis požiūris į šeimą.Kas mus laisvus tautiečius apsaugos nuo liberalistinio viruso užkrato?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2019-09-13 14:43

  tipiškas "projektinis menininkas". veblena nesuprasi ką. toks nei žuvis nei mėsa.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2019-09-13 19:43

  Anot Jacques Clemanceu - ,,Rinkite patį kvailiausią!'' - matant nuolatinį Vilniaus bjaurojimą, aišku, kad dabartinė Vilniaus valdžia taip ir daro.
  Įdomiau yra kas kita.
  Kas, kokie ir iš kur yra tie šešėliniai veikėjai, neabejotinai turntys ir ypatingų psichologijos žinių, kurie galutinai nusprendžia, kad ,,šitas berniukas ar šita mergaitė psichologiškai labai paeina mūsų reikalui''? - nei pats Šemšius, nei jo parankiniai tokios psichologinės įžvalgos neturi ir ne jie parenka tokius,,kūrėjus''.
  Kaip tik šiuos nematomus, bet turinčius galutinį sprendžiamajį žodį ir todėl labai įtakingus šešėlinius veikėjus būtinai reikia traukti į dienos šviesą, nes būtent jie daro didžiausią žalą Lietuvai.
  Dabar iškart turėtų sureaguoti koks nors Ale arba Nemo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-13 21:37

   O žinai, brangusis anonime ...19.43, nėra reikalo ale,, ar nemo reaguoti į Jūsų tikrai protingą komentarą. Juk tamsta nuo savęs ir išsakai jų nuomonę, pasąmonėje jausdamas ją tokią esant teisinga. Deja, baimė, kad "laisvas" žiniasklaidos priemones monopolizavę globalistai nepripažins to už tiesą, verčia patį veidmainiauti

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-09-13 21:47

   Anonimiškas 21.37 - ,,pasąmonėje jausdamas ją tokią esant teisinga'' - visai nedaug trūksta iki lygio, kaip sakoma.
   Nedaug, bet trūksta.
   ,,...baimė <...> verčia patį veidmainiauti.'' - išvardink veidmainiavimo faktus.

   Panaikinti
 8. Praeitą amžių žmonija save naikino karais, o šiame kokią priežastį suras tam kad išdusinti viens kitą dar neaišku.Aišku tik kad tai bus.,,Ir kraujas liesis upėmis"....Tai ne mano žodžiai.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-14 16:36

   Yra toks įdomus tinklalais - menufabrikas.lt
   Autorių vardai - G'Day Coffee Roasters, Šuo Leila, Irano Reivas, Poxui Posse, Billy Not Silly, Dešrainis 24 - įdomu paskaityti.

   Panaikinti
 10. Anonimiškas2019-09-14 01:35

  Pirmoji skulptūra turėtų būti a a. Stasio Urniežiaus atsisukusi į savivaldybę grumojačio, protestuojančio!

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2019-09-14 20:21

  Vamzdis prie Neries, po Žaliuoju tiltu pakabinti žiedai, smailė ant Baltojo tilto ir pan. "meno kūriniai" visai nėra meno kūriniai. Tai paprasčiausia asmenų saviraiška. Asmenų, kurie nesugeba sukurti meno, bet kažkaip nori "save išreikšti". Bet niveliuojant vertybes, tokie štai saviraiškos elementai paversti meno kūriniais, kuriuos privalu imti į kabutes. Tas pats ir su tomis stovylomis, visai nesvarbu jų lytis/nelytis.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-14 21:07

   Būtent taip. Kaip matote vieniems sutekiama teisė ir galimybės save išreikšti o kitiems - ne.
   Įdomu, kuo sistemai įtinka tie, kurie yra akivaizdžiai mažiau talentingi - tai matome iš architektūrinių ir vizualinių objektų konkursams pateikiamų projektų - tačiau vis dėlto yra tinkami sistemai?
   Kuomet yra paskelbiamas kokio nors naujo bojekto - pastato, tilto ar meninės instaliacijos - konkursas, mainstreaminėje žiniasklaidoje paprastai būna pateikiami ir keeli įvairių autorių kūrybiniai sprendimai. Akivaizdu, kad arba Vilniaus savivaldybei dirba arba nekompetentingi (greičiausiai savi - giminės ir pažįstami, gal įdarbinti už kyšius), arba specialiai parinkti visiškai neturintys meninio ir etstetinio skonio ,,ekspertai - kaip kitaip paaiškinti tokius absurdus kaip vamzdis arba šitos plokščios, nieko nesakančios fgūros? - pavyzdžių yra ir daugiau.
   Šitai Vilniuje pastebėjau jau seniai, dar studijų laikais, o tai buvo maždaug prieš 20 metų.
   Ir apskritai, jeigu VMI kartu su STT patikrintų sambūrio LOFTAS finansus, neabejotinai paaiškėtų daug įdomių ir galbūt netgi sensacingų dalykų.

   Panaikinti
 12. Galėjo paprasčiau padaryti. Išlydyti Stalino balvonų statulas ir nulieti naujas. Pvz. Šimašius ir Simonko. Arba Šimašius ir Zurofas (iš bėdos tiks ir Vanagaitė).

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-16 08:33

   Ervėje toks "statinys" jau susiformavęs ir gyvas. Ką gali žinoti, gal už vilniečių pinigus ši velniška kombinacija įgau ir balvonišką pavidalą, o koks mėninykas veblens apie gyvenimo "prasmes".

   Panaikinti
 13. Anonimiškas2019-09-15 17:10

  XX a. septintojo dešimtmečio laisvos meilės judėjimas Vakaruose skelbė, kad šeima tai fašizmo ląstelė. Apsukom ratą ir kur atsidūrėm?

  AtsakytiPanaikinti
 14. Anonimiškas2019-09-16 23:53

  Akivaizdi LGBT propaganda, bandymas grusti savo amorale mastysena.. gaila man Simasiaus, gaila to autoriaus. kokioj jie tamsoj turi gyventi, kad tokius produktus kurtu. vargsu vargsai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-17 13:18

   Tie "vargšai" dabar turi visas vadžias savo rankose ir taip trypia visiems nevargšams ant galvos... pabandyk dabar juos nusimesti.

   Panaikinti
  2. Jie ruošiasi KUR KAS RIMČIAU trypti: https://www.facebook.com/ramunas.ausrotas/posts/2440437196044893

   Panaikinti
  3. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 15. Gaila Šimašiaus? Tai gi jis yra lgbt karalius. Jie juk jį išrinko.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su Vytautu Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item