Šalies vadovas atidengė Prezidento A. Smetonos paminklą

Roberto Dačkaus (lrp.lt) nuotr. Prezidentūros pranešimas spaudai. Į vizitą po Lietuvą išvykęs Prezidentas Gitanas Nausėda Užugi...

Roberto Dačkaus (lrp.lt) nuotr.
Prezidentūros pranešimas spaudai.

Į vizitą po Lietuvą išvykęs Prezidentas Gitanas Nausėda Užugirio dvare dalyvavo iškilmingoje pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos paminklo atidengimo ceremonijoje.

Šalies vadovas savo kalboje teigė, kad nori pagerbti ne vien A. Smetoną, bet ir apskritai valstybės pamatus, prie kurių kūrimo ir įamžinimo istorijoje šis prisidėjo. Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad net ir sovietmečiu A. Smetona buvo prisimenamas kaip tam tikras valstybingumo simbolis.

„Kaip valstybės simbolį mes privalome jį ir gerbti – kartu su jo puikiaisiais bruožais, o kartu ir su tam tikromis klaidomis, kurių buvo padaryta, ir kurios gal kiek pasuko Lietuvos valstybės vairą į šoną nuo demokratinės sistemos. Aš esu tikras, kad šis žmogus tai darė tik iš didelės meilės Lietuvai, norėdamas, kad jos nepriklausomybei, jos laisvei, jos gerovei nekiltų pavojų iš išorės“, – sakė Prezidentas, paraginęs šventės dalyvius dažniau sustoti ir pamąstyti, ką jie gali duoti savo šaliai.

Valstybės vadovas kritiškai atsiliepė apie pastaruoju metu išryškėjusią tendenciją iš aukšto kritikuoti praeities valstybės kūrėjus. „Šiandien Lietuva gyvena laikotarpyje, kurį aš vadinu istoriniu panagių atlupinėjimu, kai mes vėl ir vėl kvestionuojame savo istoriją, mes ir vėl esame tokioje padėtyje, kai norime atsiprašyti už tai, kad mes esame kartu su kitomis tautomis, kad mes išlikome per istorijos šimtmečius. Aš nežinau, ar reikia atsiprašinėti. Reikia mylėti kitas tautas ir gyventi su jomis santarvėje“, – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda.

Prezidentas taip pat paragino kitus politikus dažniau susilaikyti nuo pagundos tapti teisėjais žmonių, kurie gyveno prieš daugelį metų. „Galbūt ir jų didelis nuopelnas yra tai, kad šiandien jūs galite stovėti ir juos iš aukšto kritikuoti, nors jie gyveno visai kitokiomis istorinėmis aplinkybėmis ir priiminėjo visai kitokius moralinius ir istorinius sprendimus“, – sakė šalies vadovas.

A. Smetonos gimtinėje Ukmergės rajone vykstančioje šventėje „Smetoninės 2019“ šiemet minimas 145-asis pirmojo valstybės Prezidento gimtadienis ir šimtmetis, kai A. Smetona buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės Prezidentu.

Šią savaitę Signatarų namams buvo padovanota Amerikos lietuvių kultūros archyve saugota auksinė Prezidento plunksna, kurią jam vardo dienos proga 1933 metais padovanojo Ukmergės inteligentai. Simboliška, kad ji bus eksponuojama A. Smetonos memorialiniame kambaryje šalia Nepriklausomybės Akto.

Susiję

Istorijos politika 5699104906504331321

Rašyti komentarą

 1. Skaitytojas2019-08-11 13:13

  Šiaip tai gerai; Grybė nebūtų to dariusi, nes ir sovietinė, ir euroliberastinė propaganda labai atkakliai kalė, koks baisus diktatorius buvo Prezidentas Smetona. O juk tokių žmonių kaip Grybė įsitikinimu, jie negali klysti ar meluoti. Adamkus, bijau, irgi nebūtų to daręs. Taigi, apskritai tai yra gerai.

  Bet tas pranešimas spaudai skamba taip, lyg teisintųsi, o teisintis čia tikrai nereikia. Galima pasiteisinti nebent dėl to, kad tas paminklas pastatytas ne Vilniuje. Be to, labai neskoninga apie tas panages (nors pati mintis buvo gera, bet pritrūko retorinio gabumo ją gražiai išreikšti). Ką turi simbolizuoti tai, kad Nausėda be šlipso, irgi bala žino. Čia juk ne šventos babcės supažindinimo su tėveliu vakarėlis.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Atsargiau su tais paminklais2019-08-11 19:52

  O jei paaiškės ,kad Smetoną ką nors antisemitiškai pagalvojo ar susapnavo?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Kartais tu iš tiesų šauniai parašai, Kažinkavičiau.

   Panaikinti
  3. Pritariu :) Kur čia pliusą spausti? :)

   Panaikinti
  4. O ką aš čia tokio ypatingo parašiau? :)

   Panaikinti
  5. Nežiniukas2019-08-16 18:57

   P. Pikc,

   Smetona aiškiai "preštaringai vertinamas". Juk paimkim va, kad ir istoriją su "keturiais kulinarais", kuriuos vargšus prie Smetonos sušaudė.

   O turint omenyje vieną iš "kulinarų" Greifenbergerį, tai aišku, kad Smetona - antisemitas.

   Taigi, paminklą Smetonai būtina nugriauti ir grąžinti iš Grūto "kulinarų" paminklą.

   Panaikinti
  6. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  7. Taikliai! :D
   Beje, dvigubas antisemitas - tas "Rapolas Čarnas" buvo Rafail Čiornyj. ;)

   Panaikinti
  8. Čia grynas satanizmas. Krikščionys garbina arkangelus Mykolą, Gabrielių ir Rapolą (Mikaelį, Gabrielį ir Rafaelį). Pasivadinti aukštesniojo rango juoduoju angelu - reiškia susitapatinti su tokio pat rango demonu (ar velniu, nelabai gaudausi demonologijoje). Ką garbinome!

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2019-08-12 13:09

  Nei Grybauskaitė, nei Šimonytė to nebūtų dariusi užtai liberastai nerimsta..., Prezidentas ne tuo keliu pasuko...ne modernus paminklas. Bet Šimonytė ir pralaimėjo, kad pačioj rinkimų pabaigoj užakcentavo savo liberastišką politiką. Visi išsigandę puolė balsuoti už Nausėdą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Mano mintijimu, nereikia jokių paminklų nei gyviems, nei mirusiems. A tai paskui visi šunes ant jų kojas kilnoja, davatkos mazgoja, praeina dešimtmetis - ir vėl tas pats kartojasi...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Hmm... Aha, paminklų istorinėms asmenybėms nereikia, nes dar kam nors nepatiks. Valstybės simboliai irgi kam nors nepatikti gali. Atsisakom. Mūsų istorijos vertinimas iš MŪSŲ pozicijų TIKRAI kai kam nepatiks. Atsisakom. Mūsų vertybių nemėgstančių irgi tikrai bus. Atsisakom. Bet pala - tamstos nuomonės nemėgstančių juk irgi gali būt, ne? Atsisakykite. Neturėsite nuomonės - nebus besipiktinančių. Su tapatybe, beje, - irgi tas pats. Juk nenorite, kad kas nors pasipiktintų, nes nepatiks? ;)

   Panaikinti
  2. Taikliai. Iš tikrųjų prieš rašant kai kam reikia gerai pagalvoti.

   Panaikinti
  3. Naje naje, Kažinkavičiau... ;)
   Bet žiūrėk, tavo šiknon muilas lenda - rasiejos šnipė lota Unknown :D
   Vajee! Ir atsitik tu man taip ;)

   Panaikinti
  4. Nustebinai, Glorija. Iš kur tiek pykčio? "rasiejos šnipė lota Unknown" - banalu. Kartais visai sąmojingai tau išeidavo parašyti, net pasidžiaugdavau, kaip ir Kažinkavičiaus ar kieno nors kito komentarais. Linkiu savitvardos.

   Panaikinti
  5. Žinai, Glorija, sunkiausias dalykas yra užmauti apynasrį aistroms. Dėl piktų komentarų man irgi anksčiau taip būdavo (gal ir dabar tebėra) - įtūžusi prirašydavau baisių žodžių žmogui. Tie negatyvūs jausmai užtemdo Dievo pajautimą, trukdo suprasti kitą, ką jau bekalbėti apie meilę. Didysis AŠ reikalauja savo teisių, nes stovi mūsų centre. Ne Dievas, bet mūsų savimeilė ir egoizmas. Vieną kitą kartą susivaldžius, jis ima nulenkti ragus. O tada pamažu pradeda atsiverti laisvė. Tik tas, kuris suvaldo save, yra laisvas.

   Panaikinti
  6. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  7. Manai, kad tavo komentarais galima pasidžiaugti tik per pilnatį? Na jau, nesižemink taip. Kai rašai nesąmones, tai ir be pilnaties aišku, kad nesąmonė.

   Panaikinti
  8. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  9. O tu niekada nebūni "susijaudrinęs"? Taip kartais pavarai, kad galima pagalvoti - Kažinkavičiui tikrai ne visi namie. Bet paskum vėl atsigauni. Ar čia juokinga?

   Panaikinti
  10. Ai, tik dabar supratau, ką norėjo pasakyti Kažinkavičius. Man kaip žirafai kol daeina. Einu iš čia.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui (nauja tinklalaidė)

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item