Paskutinis paaiškinimas: kada referendumai bus laikomi įvykusiais?

*Su sąlyga, kad 0,82 milijono rinkėjų sudaro daugiau nei pusę referendume balsavusių žmonių skaičiaus. Šaltinis: VRK y-news.lt Vien...

*Su sąlyga, kad 0,82 milijono rinkėjų sudaro daugiau nei
pusę referendume balsavusių žmonių skaičiaus. Šaltinis: VRK

Viena iš politologo darbo savybių – atsakinėti į giminių, bendradarbių ir šiaip pažįstamų klausimus apie tai, ar bus karas (pvz. po Rusijos invazijos į Krymą), kas laimės rinkimus (daugmaž kas keturis metus), ką po antrosios kadencijos veiks Dalia Grybauskaitė ir panašiai.  Šią savaitę klausimėlis buvo įdomesnis: gal penki bendradarbiai ir pažįstami teiravosi ką reikėtų daryti, norint sužlugdyti referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.  Dirbu aš, beje, Vilniuje.  Į šį klausimą savo Facebooko paskyroje yra išsamiai atsakęs kolega dr. Mažvydas Jastramskis. Vis dėlto akivaizdu, kad ne visi žmonės naudojasi socialiniais tinklais ir dėl to vertėtų į šį klausimą dar kartą atsakyti.  Tiksliau, į klausimą – kokiomis aplinkybėmis sekmadienį vyksiantys privalomi referendumai dėl dvigubos pilietybės išplėtimo ir Seimo narių skaičiaus sumažinimo bus laikomi įvykusiais.

Kartais žmonėms teisingai suprasti referendumo sėkmingo įvykimo kriterijus trukdo rinkėjų aktyvumo ir jų pritarimo teikiamai formuluotei procentinės išraiškos – kartais skaičiuojamos nuo visų registruotų rinkėjų, kartais nuo referendume balsavusių rinkėjų, o kartais ir nuo vienų ir nuo kitų.  Dėl to pravartu apie referendumo reikalavimus galvoti rinkėjų skaičiaus kontekste.

Lietuvoje šiuo metu gyvena kiek daugiau nei 2,4 milijono rinkėjų.  Kad bet kuris sekmadienį vyksiąs referendumas būtų laikomas įvykusiu, jame turi balsuoti bent pusė šių rinkėjų, t.y. kiek daugiau nei 1,2 milijono žmonių.  Vis dėlto, įvykęs referendumas, nebūtinai yra sėkmingas referendumas – ta prasme, kad referendume dalyvavę daugiau nei pusė visų rinkėjų gali atmesti jo teikiamą įstatymo formuluotę, arba ją paremti nepakankamai „užtikrintai“, kad būtų atitinkamai pakeista Konstitucija ar įstatymas.

*Su sąlyga, kad 0,82 milijono rinkėjų sudaro daugiau nei pusę referendume balsavusių žmonių skaičiaus. Šaltinis: VRK

Tam, kad įvykęs referendumas pakeistų Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“, kuriuo yra apibrėžiama Lietuvos pilietybė, nuostatas, būtina, kad už siūlomą formuluotę pasisakytų palyginti didelis skaičius referendume dalyvavusių žmonių. Konkrečiai – išankstinio bei sekmadieninio balsavimo metu už dvigubos pilietybės išplėtimą turėtų balsuoti šiek tiek daugiau nei 1,2 milijono žmonių, arba pusė visų registruotų rinkėjų.

Kitaip tariant, jei referendumas vos įvyktų (į jį ateitų tik kiek virš pusės visų rinkėjų), tai praktiškai visi atėję turėtų balsuoti už dvigubos pilietybės išplėtimą, kad būtų atitinkamai pakeista Konstitucija.  Tai reiškia, kad dvigubos pilietybės išplėtimui yra iškelta tikrai aukšta kartelė.  Kita vertus, didelis rinkėjų aktyvumas išankstiniame balsavime (virš 5 proc. vien iki penktadienio) leidžia „dvigubos pilietybės“ šalininkams nelaidoti vilties.

Norint sumažinti Seimo narių skaičių, tuo tarpu, užtenka, kad šį siūlymą referendume paremtų kiek daugiau nei 0.8 milijono rinkėjų, arba, kitaip sakant, trečdalis visų registruotų rinkėjų. Tiesa, yra dar viena sąlyga: tie „kiek daugiau nei 0.8 milijono rinkėjų“ turi sudaryti daugiau nei pusę iš referendume dalyvavusių žmonių.

Kadangi referendumas vyksta kartu su prezidento rinkimais, kuriuose paprastai dalyvauja daugiau nei pusė visų registruotų rinkėjų, gana daug atėjusiųjų balsuoti (kiek daugiau nei 0,4 milijono, t.y. 1,2 milijono minus 0,8 milijono) turėtų balsuoti prieš Seimo narių skaičiaus sumažinimą, kad referendumas įvyktų, bet sumažinimui būtų nepritarta.  Turint omenyje Seimo narių „praretinimo“ populiarumą plačiojoje visuomenėje, tokio didelio balsų skaičiaus „prieš“ tikėtis praktiškai neįmanoma.  Todėl sumažinimo oponentai elgiasi racionaliai, ragindami neimti referendumo dėl Seimo narių skaičiaus biuletenio.  Jų tikslą pasiekti žymiai lengviau sužlugdant šį referendumą: tam užtektų žymiai mažesnio skaičiaus rinkėjų. Įsivaizduokime, kad prie balsadėžių šią savaitę ateis 58 proc. visų rinkėjų arba 1,4 milijono žmonių.  Kad referendumas dėl Seimo narių mažinimo neįvyktų, atitinkamų biuletenių turėtų neimti kiek daugiau nei 0,2 milijono rinkėjų (1,4 milijono minus 1,2 milijono).

Tad, jei nepritariate Seimo narių skaičiaus mažinimui, jūsų strategija – neimti šio referendumo biuletenio.  Jei nepritariate „dvigubai pilietybei“ tiesiog balsuokite „prieš“.  O jei pritariate vienam ar kitam (ar abiems) siūlymams – tiesiog nepamirškite ateiti ir balsuoti „už“.  Sklandžių visiems rinkimų!

Parengė Vincentas Vobolevičius.

Y-News

Susiję

Demokratija ir valdymas 1420112573776900607

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-05-11 14:20

  Tai kaip balsuot seimo referendume, čia trūksta aiškumo. Visi pasisakė dėl dvigubos pilietybės, bet kaip dėl seimo narių skaičiaus?
  Gal Radžvilas kokį straipsnį yra parašęs?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ar tamstelė skaityti nemokate? Paskutinėje pastraipoje viskas parašyta, jei nepritariate daugybinei pilietybei, balsuokite prieš. Jeigu nepritariate Seimo narių mažinimui - neimkite biuletenio, t.y. nedalyvaukit

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-05-11 20:12

   Smiki, ar pats skaitei paskutinę pastraipą?
   Ten taip pat sakoma:
   O jei pritariate vienam ar kitam (ar abiems) siūlymams – tiesiog nepamirškite ateiti ir balsuoti „už“.

   Panaikinti
  3. Tai kur čia problema? Jei pritari, darai vienaip, o jei ne - kitaip. Paprasta.

   Panaikinti
 2. Autoriui vertėtų perskaityti paskutinę refeerendumo įstatimo redakciją. Vissas šis tekstas gaunasi kaip melas :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Išsidūriau, ir todėl teko ištrinti savo komentarą. Realiai yra taip: pilietybės klausimas yra LR Konstitucijos I Skirsnio ("Lietuvos valstybė") dalis. Naujosios redakcijos (2019.02.15) Referendumo įstatymo Pirmojo skirsnio 8-jo straipsnio 3-ame punkte sakoma: "3. Sprendimas dėl Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą."
   Tai kur čia straipsnio autorius sumelavo?

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2019-05-12 20:47

  Štai kaip grybauskaitė pažeidinėjo rinkimų įstatymą dėl agitacijos: ji neėmė biuletenio ir dalyvavo agitacijoje tokiu būdu , kad neįvyktų referendumas dėl seimo narių skaičiaus mažinimo. O visose rinkiminėse apylinkėse komisijų nariai nepamiršdavo pasiūlyti , kad galima neimti kažkuriuo iš trijų biuletenių.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-05-12 22:40

  Sveikinu visus vatinius "tautininkus" ir kitus mulkius, kurie pries ES ir NATO. Puikus rezultatai, ypac "prezidento" filosofo-olimpiecio. Nejauciat, kokie jus apgailetini?

  AtsakytiPanaikinti
 5. supratingas2019-05-12 22:59

  Ar tai, kad didžioji dalyvaujančios rinkimuose tautos dalis turi rimtų mąstymo sutrikimų arba tiesiog kenčia nuo silpnaprotystės (žinokite, jūs tame tarpe), yra pagrinbdas jaustis apgailėtinai? Nemanau, juolab, kad rinkimų baigtis buvo aiški gerokai anksčiau.
  Tačiau turiu tamstą dėl viso pikto įspėti, kad mąstymo neįgalumas neatleidžia nuo atsakomtbės, nes aš laikausi orveliškos nuostatos kuris teigė, kad tie kurie išrenka nusikaltėlius, avinus ir vagis yra ne aukos, o bendrininkai.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2019-05-12 23:35

  Megaukites vatiniai a le tautininkai ant Kremliaus lenciugo savo Juozaicio 6 vieta. Daugiau lakstykite su plyta, lokite ant LRT ir malkite antieuropini ir antinato suda. Ar jau sugalvojote kokie priesai jums "pakenke", silpnaprotyste, kas dar?

  AtsakytiPanaikinti
 7. Pralošė net Tomaševskiui :)))

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2019-05-13 00:06

  Kaip jaučiatės lūzeriai? Jus gi palaiko "visa Lietuva" :))) Visi tik ir trokšta kremlinius tautininkus rinkti. Hahaha griūk negyvas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kremlinius? Proof or it didn’t happen.
   Anti-NATO? Proof or it didn’t happen.
   Anti-ES? Proof or it didn’t happen.

   Tai ko stebėtis, kai tokio mentaliteto avių banda renkasi prezidentus? Įdomu, kiek balsavusių už arkliadantę domėjosi nors jos rinkimine programa, deklaruojamomis vertybėmis? Mažuma, ir tą puikiai įrodo šitas nususęs anonimiškas pyspuogis, kuris nieko nežinodamas, tik tai, ką užmatė akies krašteliu kokioj dezkloakoj ar planktono snukiaknygės burbule, atkriuksėjo čia dergtis, todėl atrodo kaip beviltiškas klounas.

   Panaikinti
  2. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 9. Anonimiškas2019-05-13 09:13

  Tаутининкай, veidrodis kaltas kad snukis kreivas?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nuobodus esi, išmislyk ką nors naujo.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Už balos

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

item