Vytautas Radžvilas. Naujieji smegenų plovimo metodai

propatria.lt nuotr. Profesoriaus Vytauto Radžvilo komentaras po mitingo prieš LRT įsivyravusią cenzūrą. Komentaro vaizdo įrašas - apači...

propatria.lt nuotr.
Profesoriaus Vytauto Radžvilo komentaras po mitingo prieš LRT įsivyravusią cenzūrą. Komentaro vaizdo įrašas - apačioje.

Toks Aldous Huxley parašė knygą „Puikus naujas pasaulis“. Ne Orvelą, o šitą knygą turėtų skaityti visi lietuviai. Beveik dvidešimčia metų anksčiau negu Orvelas jis aprašė ateities visuomenę, kurioje dominuoja vadinamasis švelnusis valdymas, kur niekas nekišamas į kalėjimus, atvirai niekas nėra tildomas, bet yra ištobulinti labai subtilūs smegenų plovimo metodai, kurių žmogus paprasčiausiai nejaučia. Tam reikia ypatingo įžvalgumo.

Palyginkime su sovietmečiu, kuomet būdavo naikinami tokie iškilūs disidentai kaip a. a. monsinjoras A. Svarinskas, ar A. Terleckas, ar S. Tamkevičius. Būdavo jie plūsdami sovietinėje žiniasklaidoje, vykdavo teismai ir kiekvienas, bent kiek turintis nuovokos ir sąžinės žmogus, suprasdavo, kad vyksta kažkas nešvaraus ir blogo. Tuo tarpu vadinamoje Nepriklausomoje Lietuvoje tokius žmones, kaip A. Svarinskas, sunaikino visai kitu būdu – juos pavertė pašaipų taikiniais vadinamose humoro laidose. Žmonės tai regėdami kikeno, nesuvokdami, kad yra tyčiojamasi iš pačių tvirčiausių, tiesiog plieninių mūsų tautos žmonių, kurie atlaikė ir kovojo net ir tada, kai visi tūnojome kaip pelės po šluota.

Štai šis metodas vyksta ir dabar, tiesiog juokinga ir nemėgstu kalbėti apie save, bet profesorius V. Landsbergis kuomet skundėsi, kad buvo subtiliai cenzūruotas, tai buvo padaryta taip: jis pasisakė Noreikos klausimu, buvo palikta pora sakinių, iš kurių joks žiūrovas negalėjo suprasti, ką jis nori pasakyti. Lygiai taip pat buvau paprašytas pakomentuoti A. Juozaičio išsikėlimą į prezidentus. Grynai kaip įpratęs, dalykiškai, sausai pasakiau, kuo jo kandidatūra stipri ir kokie jo trūkumai. Vėl liko du sakiniai, tuo tarpu kitas politologas kalbėjo net dvi minutes, tik tam, kad įtikintų iš anksto, kad šitas žmogus nesurinks minimalaus balsų skaičiaus.

Tai yra klasikinis smegenų plovimas, bet šiuolaikiniame pasaulyje tokie plovimai yra kur kas sunkiau priimami, nes yra sukuriama iliuzija, kad visi gali tarti savo žodį, o iš tikrųjų yra kitaip. Sovietinis režimas žlugo todėl, kad jie visiškai neįsileisdavo jokios alternatyvios nuomonės. Šitas režimas sukuria nuomonių pliuralizmo demokratinės diskusijos regimybę labai paprastu būdu – yra sudaryta oficialiai niekur neužfiksuota diskusijų darbotvarkė: leistinų temų ir klausimų sąrašas, todėl leidžiama iki numirimo diskutuoti šalutiniais klausimais. Galite ginčytis į valias, kokios rūšies šunų maistas tinka tam tikros veislės šunims, bet nemėginkite kalbėti iš esmės, kas darosi su Lietuva, tauta, valstybe, nemėginkite aptarinėti svarbiausių ir gyvybiškai svarbių ekonominių, socialinių, kultūrinių problemų. Ten jau galioja visiškai kitos taisyklės. Paprasčiausiai arba oponuojančios nuomonės nėra, arba sukuriama tokia situacija, kai vienas žmogus atstovauja tai neva priešingai nuomonei ir jį darniai triuškina ištisa komanda, kuri iš anksto ne tik nenusiteikusi rimtai diskutuoti, bet iš esmės yra pasirengusi jį naikinti.

Yra labai puiki sąmonės valdymo strategija – iš viso beprasmiškas vapėjimas. Lygiai taip pat, jeigu kalbame apie LRT, atkreipkite dėmesį, kad per paskutiniuosius dešimt metų išnyko netgi vadinamosios intelektinės diskusijų laidos, juk vis dėlto būdavo net tas pats Diskusijų klubas, kurį, paradoksalu, visai neprastai vedė tas pats autorius Siaurusevičius iki tapdamas direktorium ir paragavęs sistemų privilegijų skonio. Būdavo iki tol Veidrodis, žodžiu, daugybė būdavo arba bent jau gana daug normalių laidų. O dabar arba yra lėkštos ideologizuotos laidos, arba grynai pramogos, kurios sąmoningai formuoja apskritai neprotaujančius žmones.Susiję

Vytautas Radžvilas 1005295691504292284

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-10-25 09:42

  Šiek tiek į šalį nuo pagrindinės temos. Radžvilas užsimena apie interviu LRT dėl Juozaičio kandidatavimo. Tad kokia jo ir VF pozicija minimu klausimu?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-10-25 10:11

   Radžvilas nededa daug vilčių į Juozaitį, nes jis namuose rusiškai su žmona kalba, o dedasi didžiausiu patriotu.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2018-10-25 10:26

   Nei tu žinai ką mano p. V. Radžvilas apie A. Juozaitį, nei čia meluok susiriesdamas. Kaip ir nežinai ar Juozaitis namuose kalba rusiškai, gal vokiškai, o gal latviškai? Svarbu tik kišti visur savo trigrašį

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-10-25 11:39

   Na Juozaitis pats prisipažino, kad rusų kalba yra jo namų kalba. Keisa, kad nusileido žmonai. Tikriausiai Juozaitis gyvena matriarchatinėje šeimoje.

   Panaikinti
  4. Aš tai galvoju, kad rusų kalbą išvis reikia uždrausti visur. Sunaikinti, sutrypti su žemėmis. Išrauti ir nieko nepasodinti. Arba pasodinti - tuos, kurie ja kalba. Ir tuos, kurie ja kalbėjo.

   Panaikinti
  5. Super patriotai2018-10-26 11:24

   Prezidento rinkimuose palaiko namie rusiškai kalbantį buvusį AMB klapčiuką, kuriam trispalvė buvo skuduras. Toli eis tokie patriotai.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-10-25 10:23

  Radžvilai, įkūrkit savo televiziją internete. Užtenka sukurti diskusijų laidą ir kviesti įdomius žmones. Jeigu laida internete susilauks daug palaikymo ir peržiūrų - parduokite projektą LRT televizijai.
  Šiais laikais reitingai labai daug ką reiškia, įrodykit, kad jūsų laida yra populiari ir gausite platesnę TV auditoriją.

  Bet pažiūrėjus kiek ir kokių žmonių susirinko į mitingą, arba įvertinus Juozaičio reitingus, susidaro įspūdis, kad jūsų nuomonė daugumai nereikalinga. Įrodykit, kad tai netiesa.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Juozaičio reitingai, būkit sąžiningas, apie jo programos ir asmens rėmimą ar nerėmimą nieko neparodo. Jis yra visiškai užblokuotas. Jo nėra net pretendentų į Prezidentus sąrašuose. O toks elgesys parodo, kad jis laikomas rimtu konkurentu. Ir Juozaitis, tai paviešindamas galėtų panaudoti kaip puikią "reklamą" sau.

   Panaikinti
  2. Dėl TV internete. Gera idėja. Kodėl jūs lyg šiol to nepadarėte...Propatria geri, bet akivaizdžiai per siauri vartai šiai dienai. Sulauktumėte ir pašnekovų ir platesnio klausytojų rato.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-10-25 19:42

   Anonimui 2018-10-25 10:23:
   Žmonės dirba, todėl negali bet kada į mitingus ateiti. Tai čia viena. Antra - žmonės bijo, kad už savo nuomonę susilauks spaudimo. Radžvilas susilaukė. Vargu ar kas norėtų pakartoti šią patirtį. Todėl į tokius mitingus susirenka mažiau žmonių. Suprantu, kad tylus palaikymas yra bailus, gal netgi gėdingas. Kovoti su sistema reikia drąsos. Todėl žmonių buvo nedaug.

   Kaip gauti drąsos? Drąsos galima gauti supratus, kodėl laidų keitimas iš intelektualių į vapėjimą ir kliedesių lietų yra pavojingas ir ką žmonės dėl to praranda.

   Labai didelė dalis žmonių nesuvokia padėties rimtumo, jiems tos kvailos laidos gal netgi neatrodo kvailos, o yra kaip malonus vakaro flirtas su televizijos laidų herojais. Tai kol šitaip mąstoma, tai argi reikia čia kokios tai drąsos?.. Zombių armija, arba mandagiau - didelė budrumo stoka. Užliuliojančių iliuzijų gausa.

   Su vienu giminaičiu žiūrėjom teliką, rodė laidą. Sakau aš jam, kad ta laida yra nenaudinga mums, kaip žiūrovams. Susilaukiau aršaus (neintelektualaus) tos laidos gyinimo iš savo giminaičio. Neabejoju, kad taip yra daug kur. Taip kad reikalas rimtas.

   Panaikinti
 3. Taip, viskas taip ir yra. Deja, vien atviravimais, ką matom, situacijos pakeisti neįmanoma. Atvirkščiai, kai viešinamės, kokią priešų nusikalstamą veiklą atpažįstame, tai tuo priešui tik suteikiame galimybę laviruoti ir likti nepažeidžiamam. Tuo juk mes tampame priešų bendrininkais, t.y., koloborantais per nesuvokimą, kas iš to gaunasi visumoje.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Tikrai. Kodėl jūs lyg šiol to nedarote? Propatria geri, bet akivaizdžiai per siauri vartai šiai dienai.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2018-10-25 15:31

  Dėl internetinės televizijos. Šiuo metu Lietuvoje baigia įsigalėti nauja religija - naujasis liberalizmas (gal tiksliau niukomunizmas?), todėl daugumai žmonių taip vadinamos intelektinės diskusijų laidos tapo nebeįdomios. Jiems reikia "duonos ir žaidimų". Daugelis žmonių kitus lygina su savim - visi politikai vagys ir siekia tik "lovio". Taigi populiarios tokios laidos tos kur yra kuo daugiau rietenų ir abipusių įžeidinėjimų, arba koks nors "teisuolis" "maudo" kokį prasižengusį politiką. Pavyzdžiui "teisuolio" Tapino internetinė televizija. O štai Rolando Paulausko televizija žymesnio populiarumo nepasiekė - per mažai rietenų ir patyčių. Be to televizijai, kad ir internetinei, vis tiek reikia lėšų ir laiko - ar yra ir vieno, ir kito? Abejoju. Nebent komentatorių požiūris pasikeistų, jie rašytų ne "sukurkite", o "sukurkime", gal tada kas ir išeitų...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-10-25 19:39

   Tikriausiai laikas yra pats brangiausias, o visa kita yra labai lengvai įkandama. Beje, mitinge buvo keleta savanorių, kurie filmavo sau. Tik reiktų paprašyti jų ir jie mielai prisidėtų prie šio projekto. Pradžioje užtektų laidos kuri truktų vos max 20min. Joje būtų aptarti aktualūs klausimai ir kalbinami visi žmonės, kurie nebuvo pakviesti į LRT.
   Šiais technologijų laikais nereikia laukti kol kas nors duos mikrofoną ir įjungs kamerą, visą tai galima pasidaryti pačiam ir ištransliuoti savo nuomonę.

   Panaikinti
 6. Anonimiškas2018-10-25 22:10

  komjaunuoliškieji liberalai visu grožiu ir mentalitetu pasidemonstravo. Jiems, Stalino vaikaičiams, kitos nuomonės neturi teisės egzistuoti. O kad kartais kas neišgirstų kitos nuomonės, jie rūpinosi viską laiką per megafonus keliamu triukšmu užgožti kitų nuomonę, argumentus. O kad „praeities šešėliai” pagaliau susiprastų „eiti šalin”, įrėmė garbaus amžiaus žmogui į veidą megafoną ir rėkė tiesiai jam į veidą. Ar daug trūko, kad senukas ir insultą gautų? Iki tragedijos buvo 1 žingsnis. Demokratinėje valstybėje chamas iki gyvenimo galo neišsimokėtų jam priteistos baudos už jo liberalų chamizmą.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2018-10-25 22:44

  Teisingas logiškas straipsnis, deja taip yra, matyt atėjo toks laikas,smegenis tikrai plauna, ir kažkodėl smegenys plaunasi pačiam žmogui, laikas eina todėl kažkas turi įvykti, ir tada situacija keisis.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2018-10-25 23:21

  Ir aš žiūrėčiau internetinę TIESOS TV.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Nuo realybes nusoke2018-10-26 01:15

  Galima rasti 100 atpirkimo ožių, kodėl mitinge tik tiek žmonių, kodėl jų amžiaus vidurkis 70+ ir t.t. Dar galima sakyti, kad pasisakyti neduoda ar kad ruporo gero nėra, reikia internetinės TV. O galima tiesiog blaiviai įvertint visokių propatrijų ir forumų patrauklumą, taip pat kremlino Paulausko ar po rusės padu tupinčio Juozaičio šansus.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Necypsėtų čia tokie valkatos po visais straipsniais dešimt kartų, jei Pro Patria ir kiti nebūtų skaudžiai įgėlę. Visoje Europoje bunda tautinės jėgos, Lietuvoje ne išimtis. Dėl to ir žviegia bei triedžia liberastiniai paršeliai, neturėdami kur dėtis.

   Panaikinti
  2. Europoje gal kur ir bunda. Paimam 2016m. rinkimus ir paziurim kokios gi tautines jegos Lietuvoje buda. Turbut tautininkai ėję kartu su Buskevicium? Kaip dviem partijom 0,54% tikrai skaitosi "nubudo", matomai vien partijos nariu ir keliu giminaiciu balsai. Tai gal Patvorio tautinis kelias nubudo? Pas tuos 0,27%. Zodziu ilsekites ramybeje, "tautines jegos", amen.

   Panaikinti
  3. Spėjo Sėlis liberastinius paršus paminėti. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item