Jūratė Laučiūtė. Plūgu per Konstituciją

propatria.lt nuotr. slaptai.lt Nespėjo LR Konstitucijos ir Lietuvos valstybingumo gerbėjai lengviau atsikvėpti po to, kai Seimui ne...

propatria.lt nuotr.

Nespėjo LR Konstitucijos ir Lietuvos valstybingumo gerbėjai lengviau atsikvėpti po to, kai Seimui nepavyko atmesti Prezidentės veto, uždraudusio žeminti kartelę dėl referendumo, valstiečių darbštuoliai vėl įsikinkė į arklą, kad iš kitos pusės išakėtų svarbiausią Lietuvos valstybingumo priebėgą…

Jei iki šiol jie mėgino akėti  vieną straipsnį, kuriame kalbama apie LR pilietybę, tai dabar užsimojo  aparti visą skirsnį. Ir net ne vieną skirsnį.

Dar vasarą Seimo pirmininkas pademonstravo neregėtą nuovoką, susitikime su Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais pripažinęs, kad Prezidentės veto dėl pataisų, kuriomis nužeminama referendumo kartelė pilietybės įstatymo keitimui, turi pagrindo, ir Seimas veto gali neatmesti. O žurnalistams V. Pranckietis suteikė vilties, kad vis tiek kokias nors pataisas Seimas sugalvos: „Turbūt nėra neteisingas tas veto – dėl to, kad išskirtas vienas straipsnis yra, tai galbūt dar bandysime kokių kitokių variantų daryti“.

Išties, galime pasidžiaugti, kad kartais mūsų išrinktieji ir girdi, ir mato, ir mokosi iš klaidų bei Prezidentūros pastabų.

Šį kartą jie išgirdo Prezidentės patarėjos Rasos Svetikaitės paaiškinimą, kad Referendumo įstatyme nustačius lengvesnę pakeitimo tvarką tik vienam Konstitucijos pirmojo skirsnio straipsniui, „būtų sukuriamas precedentas ateityje selektyviai keisti kurio nors kito fundamentalias, nekvestionuojamas vertybes įtvirtinančio Konstitucijos straipsnio nuostatas“.

Maža to, Konstitucijos artojai išgirdo, jog surengus referendumą vadovaujantis abejotinomis pakeisto įstatymo nuostatomis, vėliau gali būti anuliuoti jo rezultatai. O tai jau visai baisu. Todėl pasigėrėtinai vikriai yra teikiamas naujas pataisų variantas. Dabar siūloma taisyti net du skirsnius, pirmąjį ir keturioliktąjį.

Šiuo metu Konstitucijos pirmojo ir keturioliktojo skirsnio straipsnius referendumu pakeisti gali daugiau kaip pusė visų balso teisę turinčių piliečių. Seimūnų stumiamomis pataisomis siūloma nustatyti, kad sprendimas dėl aukštesnę apsaugą turinčių Konstitucijos pirmo bei keturiolikto skirsnių pataisų priimamas, jeigu referendume tam pritaria ne mažiau kaip du penktadaliai rinkimų teisę turinčių piliečių!

Keistas pasirinkimas…Kodėl tenkinamasi dviem penktadaliais? Galėjo taip nesikuklinti, ir „nuleisti“ kartelę, pavyzdžiui, iki vieno penktadalio… Beje, kandesni  interneto komentatoriai siūlė dar paprastesnį variantą, jog užtektų keturių balsų: premjero, Seimo pirmininko bei dviejų  Seimo komiteto pirmininkų (skaitytojai, aišku, numano, kokių…).

Tiesa, Konstitucijos artojai maloningai palieka galioti seną tvarką dėl nuostatos „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“ ir dėl nesijungimo į posovietines Rytų sąjungas: jos gali būti pakeistos tik trimis ketvirtadaliais balso teisę turinčių piliečių.

Neprisimenu, kas, bet „kažkas“ suskaičiavo, kad rinkimų teisę Lietuvoje turi maždaug 2,5 mln. piliečių, tad pusė būtų 1,25 mln. rinkėjų, du penktadaliai – milijonas rinkėjų.

Matematika, deja, šlubuoja: kaip skelbia Statistikos departamentas, 2017 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 510,4 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus ir jie sudarė 17,9 proc. visų šalies gyventojų. Vadinasi, rinkėjų turime dar mažiau, nei 2,5 milijono, nes, atrodo, visi sutariame, kad mūsų – jau toli gražu nebe trys milijonai, ir iš to likučio dar reikia atmesti balso teisės neturinčius vaikus. Tad likimas tos Lietuvos, kurią, kaip ir jos Konstituciją, kūrė daugiau kaip trys milijonai piliečių, šiandien kažkieno keistu įgeidžiu būtų atiduotas spręsti mažiau kaip vienam milijonui balsuotojų.

Tik pagalvokite: referendumo kartelė žeminama dėl skirsnio, kuriuo aptariama mūsų valstybė (I skirsnis: LIETUVOS VALSTYBĖ), ir dėl paties Konstitucijos keitimo skirsnio (XIV skirsnis: KONSTITUCIJOS KEITIMAS). Kitaip sakant, užsimota griauti pačius valstybės pamatus arba, kaip išsireiškė Prezidentės patarėja, „fundamentalias, nekvestionuojamas vertybes“ įtvirtinančias Konstitucijos nuostatas. Bet užtat neliečiami tokie skirsniai, kaip, pvz. IV skirsnis; TAUTOS ŪKIS IR DARBAS, V skirsnis: SEIMAS, IX skirsnis: TEISMAS ir kiti, kuriais iš esmės, tik detalizuojama tai, kas apibrėžta ir įtvirtinta I ir XIV skirsniuose.

Štai ir išlenda keisti prioritetai: kaip kalbama apie valstybę, Konstituciją – keiskite, jei norite, palengvinsime, kad nepervargtumėte besistengdami, bet jau mūsų, brangiųjų, Seimo ar Vyriausybės, ar visokių ūkių ūkelių – neee, nelieskite! Kartelė liks kaip ir buvusi – aukštai. Aukščiau, nei  du penktadaliai balsuotojų.

Beje, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke po susitikimo su Seimo pirmininku pasidalino viltimi, kad aukščiausi valstybės vadovai agituos aiškindami, ką reiškia pilietybės išsaugojimas ir kad Lietuvai reikalingi piliečiai. Tik nepatikslino, ką turėtų agituoti? Lietuvoje gyvenančiuosius, ar iš jos išvykusius?

Mūsų, Lietuvoje gyvenančių, agituoti nė nereikia. Mes gal net geriau už aukščiausius valstybės vadovus žinome, ką reiškia pilietybės išsaugojimas, žinome, kad Lietuvai reikalingi piliečiai, tikri, mokantys mokesčius (iš kurių bus finansuojamas referendumas, o tai apie 2 – 2,5 milijono eurų), dirbantys čia, statantys namus, tiltus ir visa, ant ko stovi valstybė. Ir kaip tik dėl to niekur nevažiuojame, mėginame kurti savo ir savo vaikų gyvenimą čia, Lietuvoje, nors daugelio mūsų gyvenimo sąlygos nepalyginamai blogesnės, negu valstybės vadovų…

Tad jeigu ir reikia ką agituoti, tai pirmiausia ponią Henkę su visa jos PLB, kad pagaliau su(si)prastų, jog Lietuvai išties labai labai reikalingi jos piliečiai! Žmonės, bet ne jų dokumentai.

O jei išvykėliai neva negali jausti ryšio su Tėvyne be popierėlio, panašiai, kaip vaikščioti dar nemokąs kūdikis bijo žengti, neįsikibęs nors į vieną motinos pirštą, – tai tegu kreipiasi į poną vyriausiąjį valstietį R. Karbauskį, kad jis atgaivintų savo atmintį ir įteisintų Lietuvio paso projektą, kurį jis įregistravo Seime 2017 rugpjūčio 8 d. Būtent jis, projekto autorius, anuomet užtikrino, kad Lietuvio pasas yra kaip tik tas dokumentas, kuris puikiai padeda išsaugoti kitos šalies pilietybę priėmusio lietuvio ryšį su Tėvyne, tik nesuteikia teisės, negyvenant tėvynėje, balsuoti, rinkti, lemti šalies ateitį.

Kodėl dabar R. Karbauskis nebeprisimena to projekto? Neribota valdžia atmintį atbukino?

Pavojingas simptomas, nes ilgiau pasėdėjęs Seime, jis gali nebeprisiminti, kur, kurioj šaly plyti tūkstančiai hektarų jam priklausančių arimų…  Juk arti juos, o ne Konstituciją – tikrasis garbingas, prigimtinis valstiečio užsiėmimas.

SLAPTAI

Susiję

Jūratė Laučiūtė 5846890179893211651

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-09-18 22:12

  Teisingi logiški pastebėjimai.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-09-19 07:44

  Logikos Lauciutes straipsnyje nedaug. Daug Lietuvos pilieciu gyvena uzsienyje ir jie privalo moketi mokescius ten kur dirba. Tai jie negali saves laikyti Lietuvos pilieciais? Ar Lauciute organizuos ir juos sunaikinti? Ar tie uzsienio pilieciai, kurie dirba Lietuvoje yra automatiski Lietuvos pilieciai, nes cia moka mokescius. O kaip Lietuvos pencininkai, invalidai, vaikai, pasalpu gavejai ---- kokios salies pilieciais jie save turetu laikyti, nes nemoka mokesciu. Nera logikos. Tik bjauri globalistines ideologijos ikvepta isvykusiu tautieciu neapykanta ir pastangos juos naikinti, kad Lietuvoje atsirastu daugiau vietos "karo pebegeliams" is Afrikos, Arabijos krastu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Mokesčių mokėjimas nėra kažkoks pagrindinis argumentas, iškėlei klausimus kurių niekas nekelia ir sakai nėra logikos.. Aš neturiu jokios neapykantos užsienyje gyvenantiems tautiečiams, bet kodėl pvz jie turėtų spręst kaip mum gyvent kai yra prisiekę kitai valstybei ir gyvena ten 20 metų?

   Panaikinti
  2. "Liguistas" būtų, ko gero, pats tinkamiausias "Anonimiškas 2018-09-19 07:44" komentaro apibūdinimas. Ir, reik pasakyt, tuo pasižymi absoliuti dauguma seilėmis iš putomis apdrabstytų nasrų besitaškančių "daugybinės pilietybės" apologetų. Tiesa, iki šiol tos faunos "argumentai" buvo "jus mūsū nekenčet!", "pavidit!", "valstibe skreudže beigi actume!", "niaginsim, jaigu jeu teip!" ir t.t. ir pan. - bet iki idiotiškų kaltinimų naikinimu ("Ar Lauciute organizuos ir juos sunaikinti?") dar nebuvo nusivažiuota. Čia jau "Anonimiškas", kaip sako, "kartelę perkėlė" kaip reikiant. :D
   ->"Albinas Mockus" - Patirtis rodo, kad argumentams ir logikai šita fauna yra itin atspari, tad, bijau, be reikalo stengiatės. :)

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2018-09-19 12:10

  Lietuvio pasas ar Lietuvio kortą sudėtų visus taškus ant ,,i''.Čia ir buvo pagrindinė autorės mintis

  AtsakytiPanaikinti
 4. Goglinam čia:2018-09-19 20:14

  R. Karbauskio atsakymas A. Juozaičiui

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-09-19 20:33

   perskaičiau Karbauskio atsakymą. Globalisto išvedžiojimai, banalybės, demagogija. Nemanau, kad jis toks naivus, kad tikėtų tuo, ką rašo.

   Panaikinti
  2. Taiklus apibūdinimas - man, tiesą sakant, net neužteko kantrybės to propagandinio brudo iki galo skaityti. Kartais pagalvoju - o kaip jaučiasi žmonės, rimtai patikėję tais "valstiečiais" ir už juos balsavę "iš idėjos" o ne tik kad "svarbu, prieš "konservus")? gi juos ne tip apsjaudė, bet ir apvėmė.
   Beje, įvertinau demagoginį ėjimą: "jeigu Konstitucinis Teismas išaiškins, jog atitinkamais sprendimais pažeidžiama Konstitucija - išvykę Lietuvos piliečiai žinos, kad Lietuvos pilietybės netenka ne dėl politinių partijų rietenų, o dėl to, kad taip sako mūsų Konstitucija" - vertimas: "jiaigu mums Konstitucijos pažeist nepavyks, tai če, žinokit, bus KT, valstibes ir pačios Konstitucijos kaltė, ba jie, bjeuribes, jums pilietibe atima - mias tai, žinokit, už jus einam!"

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item