Su MG Baltic siejamų dr. Manto Adomėno ir Gintaro Steponavičiaus žygis prieš lietuvių kalbą

Fanatiška kova prieš valstybinę lietuvių kalbą eilinį kartą suvienijo buvusius ir esamus konservatorių ir liberalų atstovus Seime. „MG Ba...

Fanatiška kova prieš valstybinę lietuvių kalbą eilinį kartą suvienijo buvusius ir esamus konservatorių ir liberalų atstovus Seime. „MG Baltic” politinės korupcijos byloje figūruojantys Seimo nariai dr. Mantas Adomėnas ir Gintaras Steponavičius kartu su frakcijų kolegomis Edmundu Pupiniu ir Arūnu Gelūnu Seime įregistravo pasiūlymus nutarimui Dėl valstybinės kalbos politikos 2018-2022 metų gairių. Siūlymais siekiama sumenkinti lietuvių kalbos statusą ir liberalizuoti užsienių kalbų vartojimą viešojoje erdvėje.

Dr. Manto Adomėno ir jo bendražygių nuomone, būtina atsisakyti gairėse išdėstomų prielaidų, kad didėja lietuvių kalbos ir kitų kalbų konkurencija viešojo gyvenimo srityse. Anot parlamentarų, be kiekybinių rodiklių kalbėti apie „išaugusią“ konkurenciją lietuvių kalbai yra netikslu ir impresionistiška; juo labiau nederama nurodyti tai kaip neigiamą veiksnį kalbos būklei. Nepaisant kritikos gairių autoriams, savo teiginiams pagrįsti parlamentarai kiekybinių rodiklių taip pat nepateikia.

Minėtos Seimo narių grupelės nuomone, būtina atsisakyti ir kryptingos mokslo politikos stiprinančios lietuvių kalbą, skatinančios jos tyrimus ir plėtrą. Siekį sudaryti palankesnę aplinką lietuvių kalbos tyrimams, pedagogų ir mokslininkų ugdymui, parlamentarai įvardija, kaip mokslo politikos nesupratimą ir nekorektiškumą.

Buvusio konservatoriaus dr. Manto Adomėno ir jo bendražygių teikiamose pataisose apstu ir populistinių liberalų programą atspindinčių pasiūlymų, tokių kaip, kad „lingvistinis švietimas privalo būti patrauklus”, nepateikiant paaiškinimo, kaip to pasiekti ir kaip įsivaizduojamas visai visuomenei priimtinas patrauklumas. Parlamentarai taip pat be papildomos argumentacijos konstatuoja, kad dabartinė kalbos politika yra „labiau linkusi drausti ir bausti, o ne skatinti gerąsias kalbos vartojimo praktikas”, nors Valstybinės kalbos inspekcija išsiskiria itin mažu skiriamų nuobaudų skaičiumi. Galiausiai, valstybinės kalbos vartojimo ir statuso sureguliavimą aukštosiose mokyklose, Seimo nariai vadina universitetų autonomijos pažeidimu, o paskatas rašyti mokslinius darbus lietuvių kalba tam, kad būtų užtikrinta didesnė mokslinių darbų sklaida visuomenėje ir lietuviškos mokslo kalbos raida, vadina „nekonstruktyvia bei nekūrybiška išeitimi“.

Valstybinės kalbos gairėse įrašytą Mokslo ir studijų įstatyme deklaruojamo lituanistikos prioriteto įgyvendinimą priimant reikiamus teisės aktus, dr. Adomėno ir G. Steponavičiaus grupelė vertina kaip bandymą „suvalstybinti” lituanistikos tyrimus. Ką konkrečiai parlamentarai turi omenyje, kaip ir daugelyje kitų vietų, lieka neaišku.

Grupė Seimo narių nepraleidžia ir siekio reglamentuoti valstybinės kalbos mokymą Lietuvoje veikiančiuose nevalstybinėse švietimo įstaigose. Tikslą visus Lietuvos moksleivius mokyti valstybinės kalbos, Seimo nariai vadina „perdėtu noru kontroliuoti“ ir „grėsme nevalstybinėms švietimo įstaigoms“.

Tarp grupės Seimo narių siūlomų pataisų yra ir daugiau smulkesnio pobūdžio pakeitimų, kuriais siekiama sumenkinti konstitucinį lietuvių kalbos statusą ir liberalizuoti užsienių kalbų vartojimą viešojoje erdvėje. Įregistruotame dokumente galima rasti ir atsisakymą reguliuoti užrašus viešojoje erdvėje ar ne lietuvių kalba užrašytus gatvių pavadinimus. Minėti Seimo nariai, o ypač šiuo metu teisiamųjų suole sėdintis buvęs švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius, ne pirmą kartą pasižymi prieš valstybinę kalbą nutaikytomis iniciatyvomis. 

Tame pačiame politinės korupcijos skandale figūruojantis buvęs konservatorius, „Naujojo Židinio-Aidų” neformalaus intelektualinio ratelio aktyvus narys ir interesų atstovas dr. Mantas Adomėnas, ne vieną kadenciją Seime gynęs minėtos organizacijos valstybinį finansavimą, ne pirmą kartą išsiskiria itin aktyvia kova prieš valstybinės lietuvių kalbos statuso įtvirtinimą ir padėties kitų kalbų atžvilgiu stiprinimą. Praėjusiais metais M. Adomėnas Seimo Švietimo ir mokslo komitete aršiausiai priešinosi Audrio Antanaičio paskyrimui Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku. Nepaisydamas jokių etikos reikalavimų, jis tada A. Antanaitį viešai skelbė esant marginalių, nacionalistinių, į XIX amžių Lietuvą grąžinti siekiančių idėjų atstovu, socialiniuose tinkluose viešino slapto balsavimo komitete rezultatus su pavardėmis, politiniais tikslais manipuliavo išrinktų  kalbos komisijos narių nuomone. Susiję

Kalbos politika 3184827714166209295

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-06-19 10:49

  "Liberalas" pamažu tampa keiksmažodžiu. O adomėnas iš pat pradžių ne į tą partiją pataikė, nors kai partijos "tata" tapo Gabrielius tarp Tėvynės sąjungos ir Steponavičiaus partijos galima dėti lygybės ženklą.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dar gabaliukas info su tomis pačiomis pavardėmis: https://kaunoforumas.wordpress.com/2018/06/19/vytautas-vysniauskas-mg-baltic-korupcijos-tinkle-ir-universitetas/

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2018-06-19 16:59

  Ar dar mažai jie Lietuvai pakenkė, ir tokie veikėjai iki šiol Seime pagal partijos sąrašus. Absurdas, kaip iš viso tokia valstybė, kuria valdo parsidavėliai gali egzistuoti?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-06-19 20:58

  Kuprotą tik grabas išlygins!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Paprastas Žmogus2018-06-19 23:22

  MGB prieš lietuvių kalbą. Kai pagalvoji, kuri kovojanti pusė turi daugiau išteklių, atrodo, kad bus nelengva.

  Ir beje, tai paaiškina, kodėl dauguma tų antilietuviškų įvykių niekaip neprasiskverbia į žiniasklaidą.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Jei MGB sprendžia, kur Basanavičiaus paminklą statyti, kas gali paneigti galimybę, kad MGB sprendė ir kuriuos universitetus likviduoti, o kuriuos palikti?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. O taip pat apie tai, kas bei ką turėtų tuose universitetuose dėstyti (žr. nuorodą į V. Vyšniausko pateiktą info mano 2018-06-19 16:24 komentare. ;)

   Panaikinti
 7. Anonimiškas2018-06-19 23:42

  Baisu, kaip tokie savos, gimtosios kalbos naikintojai ir niekintojai gali būti Seimo nariais? Jų klasta ir neapykanta viskam kas yra tautiška peržengia visas padorumo ribas. Turi būti mechanizmas kaip tokius atšaukti. Nepaiso nei Konstitucijos, nei valstybinės kalbos įstatymo, naikina tautos kalbą, kurią reikia saugoti kaip brangiausią vertybę. Dar abu tarnauja teisiamam koncernui! Nei gėdos, nei sąžinės neturi.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-06-20 03:14

   Geriausia būtų juos, po vieną, tamsiame skersgatvyje su plyta pasitikti. Tai greičiausias atšaukimo mechanizmas, kol jie dar ko nors nepridarė.

   Panaikinti
 8. Anonimiškas2018-06-23 17:49

  Peniukšlis Adomėnas tuos, kurie siekia išsaugoti tautiškumą, pavadino naciais. Kuo ne raudonas fašistas?

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2018-06-23 18:01

  Tame ir yra "atstovaujamosios demokratijos" blogis - pateko tokie liurbiai pagal sąrašus ir pabandyk dabar juos iškrapštyti. Per kadenciją tiek mėšlo pridirba.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su Vytautu Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item