Vytautas Rubavičius. Ar NSGK išvados išvaduos „užvaldytą valstybę“?

propatria.lt nuotr. www.tiesos.lt Mūsų valstybėje jau senokai įprasta skandalingų burbulų pūtimo politika. Esama įvairių skandalų l...

propatria.lt nuotr.

Mūsų valstybėje jau senokai įprasta skandalingų burbulų pūtimo politika. Esama įvairių skandalų lygių, visų jų paprasta akimi neįžiūrėsi, tačiau aukščiausiu lygiu vykstančiuose dalyvauja visi pagrindiniai mūsų valstybės vadovų ir institucijų „kabinetai“. 

Skandalų skandalėlių būta daugybės, tačiau vienos pamokos mūsų politikai taip ir neišmoko – aukštojo lygmens skandalai įtraukia labai daug įtakingų žmonių bei institucijų ir įgauna savo logiką, kurios neįmanoma numanyti. Kitaip tariant, neįmanoma apskaičiuoti visų vieno ar kito institucijos veiksmo pasekmių. 

Paskelbtas politinės korupcijos byloje figūruojančio buvusio liberalų lyderio Eligijaus Masiulio susirašinėjimas su Prezidente Dalia Grybauskaite. Kai kas už tokį akibrokštą panūdo gerokai pamokyti buvusį lyderį ir jo „bendrininkus“ – nutekino žiniasklaidai Valstybės saugumo departamento surinktus duomenis apie korporacijos „MG Baltic“ ir jos vadovų šešėlinę veiklą. Iš tų duomenų ėmė ryškėti baisūs dalykai – žiniasklaidoje skelbiama išvada, kad gerą dešimtmetį Lietuva buvusi užvaldyta ar beveik užvaldyta vienos verslo grupės. Įdomu tai, kad net trys premjerai nė nemirktelėję viešai aiškina, esą nieko apie tokį užvaldymą negirdėję ir jokių duomenų apie tuos tamsiuosius veikėjus nebuvo matę.

Į skandalą įjungtas ir Vytauto Bako vadovaujamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuriam pavesta ištirti „valstybės užvaldymo bylą“ ir pateikti išvadas. Publika, sulaikiusi kvapą, laukia „informacinės bombos“. Ką visiems tiems užgniaužusiems kvapą galvoti apie Lietuvos valstybę? Gyveno sau žmonės, gyveno, rinko politikus ir valstybės vadovus nežinodami, kad esama kitų valdytojų. Pasirodo, nei jie, nei politikai nė nenutuokė, kad gyvena užvaldytoje valstybėje. Tačiau paklaustas apie tai, kodėl tiek daug metų pro pirštus buvo žvelgiama į užvaldymą, VSD vadovas sugeba tik pašmaikštauti, o mūsų seimūnams tokio atsakymo ir pakanka. Kokioje dar šalyje politikams taip nerūpėtų jų pačių garbė – juk politikais save laikė dirbdami visai nežinomiems „užvaldytojams“? Yra dar kelios medalio pusės. Paprastas klausimas – kodėl viską žinojusios tarnybos nesiėmė jokių „valstybės gelbėjimo“ veiksmų? Galima nujausti, kad į jį taip ir nebus atsakyta. Skandalą stebinčią publiką, paprastus piliečius „iš gatvės“ neramina mintis: o kaipgi vaduosime savo valstybę iš piktavalių gniaužtų? Kol kas jokių realių veiksmų nei matyti, nei girdėti. Nepasigirdo jokių pavojaus bei parengties komandų mūsų kariškiams. Koncerno vadovai kol kas plėtoja savo verslus ir svaidosi šypsenomis.

Didžiausiu šio skandalo figūrantu, atrodo, tampa žurnalistas Tomas Dapkus. Taip pasisuko skandalo logika. Galima numanyti, kad kaip tik juo jau bandoma skandalą gesinti. Tik ar pavyks, nes lenda į viešumą vis daugiau įtakingų figūrų. Nesiimu gvildenti žurnalisto veiklos ypatumų, juolab kad publika turi galimybę susipažinti su jo pokalbių išklotinėmis, tačiau jose kriminalinių dalykų aptikti nepavyko. O juk apklausiamas aukščiausiu lygiu – NSGK posėdžiuose. Tačiau tikrieji ar numanomi Lietuvos „užvaldytojai“ į tuos posėdžius kol kas nebuvo kviesti. Nejau Dapkus ir laikomas didžiuoju piktadariu? Žiniasklaidos žmones su Dapkumi susijusioje istorijoje neramina vienas visus liečiantis aspektas. Iš „nutekintų“ išklotinių aiškėja, kad žurnalistas buvo sekamas bene dešimtmetį, tačiau kol kas nepasakyta, ar jo stebėjimas buvo sankcionuotas, o jei taip, tai kokiu pagrindu? Juk jei buvo sekamas Dapkus, tai ne tik buvo, bet yra sekami ir kiti.

Drįsčiau daryti kelias labai paprastas išvadas. Pirmiausia – buvo persistengta su išklotinių viešinimu. Menkesnį skandalą stengtasi užgožti didesniu, negalvojant apie pasekmes, o tik rodant savo didelę valdžią. Tačiau didesniame skandale glūdi daugiau nenumanomų pasekmių. Viena jų – „valstybės užvaldymo“ istorija. Visiems aišku, kad mūsų politika ir verslas glaudžiai susiję. Anokia čia paslaptis, kad sustiprėjusios verslo grupės, konkuruodamos viena su kita („Dujotekaną“ pakeitė „MG Baltic“), stengiasi perimti ir įtakingiausius politikus. Tačiau imant eskaluoti „valstybės užvaldymo“ istoriją, kuri virsta tuščia politine isterija, negalvojama, o kaip mes su ta istorija atrodome NATO ir ES partnerių akyse. Juk užsienio šalių ambasados renka duomenis apie visus skandalingus mūsų vidinės politikos aspektus ir savaip reitinguoja pokomunistines valstybes kaip tik „patikimumo“ požiūriu. Negalvojama ir apie tai, kokias ilgalaikes nuosėdas ši istorija paliks visuomenės sąmonėje, kaip ji paveiks visuomenės požiūrį į savo valstybę.

Pagrindiniam tyrėjui Bakui teko nelengva užduotis – tyrimas liečia daugybę įtakingų politinių ir kitokių figūrų, taip pat svarbiausias valstybės institucijas. Visu suinteresuotus asmenis tenkinančių išvadų parašyti nepavyks. Galima numanyti, kad bus viešoji ir slaptoji dalys, tačiau ne tai svarbiausia. Valstybei, jos prestižui labiausiai pakenkė VSD surinktų duomenų nutekinimas, kuris sukėlė daug didesnį nei politinės korupcijos atvejo skandalą. Tad derėtų kuo greičiau išsiaiškinti, kas vis dėlto nutekino tą informaciją? Tiesiai apie tai vienoje televizijos laidoje paklaustas Bakas, išgyręs mūsų žvalgybininkų veiklą ir išsakęs apgailestavimą dėl informacijos nutekėjimo, netikėtai ėmė aiškinti, kad jie nesiaiškinsią nei kas nutekino, nei kaip, nes tai nėra dabartinio tyrimo tikslas. 

O juk Seimui ar tyrimo vadovui tereikėtų tik aiškiai paklausti VSD vadovo – kas? Nejau neįdomu? Neįsivaizduoju valstybės, kurios spectarnybos vadovas negalėtų atsakyti į tokį paprastą, tačiau visuomenę neraminantį klausimą. Juk VSD duomenis perdavė tik aukščiausiems valstybės vadovams. Patys nutekinimo operacijos nebūtų ėmęsi, nes juk esama ir pasekmes nujaučiančių žvalgybininkų. Tad – kas nutekino arba kas įsakė nutekinti? Nors į šį paprastą klausimą nebus viešai atsakyta, tačiau išvadų tekstas neišvengiamai teiks peno ir naujiems klausimams bei skandaliukams. Deja, nuo aukščiausio lygio skandalų Lietuvai taip ir nepavyksta apsivalyti.

Susiję

Vytautas Rubavičius 9030434219299645065

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-05-26 17:31

  '...o kaip mes su ta istorija atrodome NATO ir ES partnerių akyse. Juk užsienio šalių ambasados renka duomenis apie visus skandalingus mūsų vidinės politikos aspektus ir savaip reitinguoja pokomunistines valstybes kaip tik „patikimumo“ požiūriu'

  įdomi, bet kartu ir depresova mintis. dar parodykime jiems nuodugniai retrospektyvą kas vyko devyniasdešimtaisiais. brazausko, vagnoriaus, landsbergio, šleževičiaus viražus. gal jie tada patys nustos lietuvius įsileist ir visi galės linksmai patriotiškai dainuot susėdę slenkančio kalno paunksmėje.
  valstybės užvaldymas nx. skandalas. visas vidurinis tautos sluoksnis teegzistuoja susimokėdamas keliems dėdėms už mokesčius ir ėdalą nuo Adamkaus laikų. praregėjo matai, tauta.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-05-26 22:16

  Keista, kad p. Rubavičius rašo kaip naivus mokinukas/o gal čia juodas jumoras/, kad dabar tai jau NATO ir ES sužinos, kokie mūsų politikai parsidavėliai. Jų diplomatai apie lietuvių parsidavėliškumą seniausiai traktatus savo vadavietėms pateikė. Anokia čia paslaptis, kad politikai parsidavinėja. Prieš rinkimus žmonės kaip žmonės. Tik patenka į valdžią ir elgesys švelniai tariant neadekvatus: ryte viena nuomonė, vakare kita, po kelių dienų aiškina, jog jis ne tai turėjo galvoje, į nepatogius klausimus neatsako arba kalba ne į temą ir t.t. ir t.t. Akivaizu net eiliniam piliečiui, kad vykdo kažkieno valią. Tik nežinojom kieno. O dabar yra konkretus atsakymas. Ir ta NATO ir ES žino daugiau nei mums bus kada paviešinta...Neprakaituokit. O kitose valstybėse valdžios papirkinėjimo skandalų nėra? Jie tik greičiau susitvarko, tai ir bomba ne tokia galinga. O čia visi iki ausų įklimpę...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-27 08:29

   JAV atitinkamos instancijos žino apie ką Merkel telefonu šneka,apie Trumpo ryšius netiesioginius su Rusija,o Klintono skandalas ovaliame kabinete, o čia pat nutekinta info apie Sorošo planą prieš Brekxitą ir t.t.O apie mus, tai ką jie pagalvos...jie seniai apie mus žino ir seniai pagalvojo.Ko čia taip susigėdo tas Rubavičius? "Dabar tik burbukas bus", "dabar procesas nevaldomas", o jei būtų nepaviešinę ir burbulo nebūtų ir proceso nebūtų. AR neatrodo, kad viskas būtų užgniaužta, o saugumas ir toliau medžiagą rinktų, o premjerai ir toliau nieko "nežinotų", nes jie tiesiog marsiečiai

   Panaikinti
  2. kodel neapkaltinote dar valstieciu,kad jie pasikesino i taip stropiai sukurtas "tradicijas",kad net dedukas partija gali padovanuoti anukui,o kazkokie tem milijonai,tai jau Burandino asilu privilegija.Gal karta reiketu paprasyti ataskaitu,pagal ne poniatkes,o nors ir nevikusius ,bet istatymus?Ilgai teks laukti ,kol Dievas tuos setonus nubaus nebus kam besidziaugti.Pirmyn vergai nuzemintieji ir taip toliau.Kosmarina.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2018-05-27 00:14

  Atsargiai čia su išvadom vyrai. tautininkai gi čia psakys kas kaip...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-05-27 01:23

  O kas buvo nenutekinta? Jeigu nutekinama ir atsiranda viešumas tik tokių atveju galima bent jau bandyti spręsti. Ko čia taip nusigąsta? Juk savo problemas Rubavičius viešina kuo garsiausiai suprasdamas, kad jį gali išgelbėti tik viešumas. Tai taip gerai žinoma taisyklė. Ir Dapkus čia mat kažkokia auka. Ne tokia jau ir auka: su velniais obuoliauja, ir dar skųsis..., nes juk tur būt įsivaizdavo, kad viską darąs vardan Tėvynės klestėjimo...Tai čia dar 100 metų reikėjo tylėt...ar kaip? Kokį kitą skandalą uždengė? Tai atidenkit, bus du.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Situacija su Rubavičiumi visiškai nelygintina: jis info viešina norėdamas apsiginti - čia gi "nutekinama" dozuota ir dalinė info (gi ne tik liberalai su verslo klanais, įskaitant tuo pačius MG Baltic "makles" daro) visiškai kitais tikslais. Dar daugiau, šitas "nutekinimas" iškelia gana "įdomių" klausimų apie VSD veiklą ir jos tikslus. O dėl Dapkaus - kur tekste Rubavičius jį pateikia kaip auką? Jis tik a) pastebi, kad dėmesio sutelkimas į Dapkų nėra proporcingas jo svarbai šioje istorijoje ir todėl panašus į bandymą dėmesį nukreipti nuo kažko kito ir b) kelia žurnalistų sekimo problemą.

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2018-05-28 08:45

  Jūs dar l. sustiprinate įspūdį, kad kaltos ne verslo struktūros, o VSD ir info paviešinimas. Ar jums neatrodo, kad pabandyti sukti į ragą nusikalstamas verslo struktūras yra nepaprastai sunku, kai jų tinklas užmestas ant visų? Ar suvokiate mastą... Pasidomėkit, kas MGB konsultavo nuolatos /buvę prokurorai/ ir kas juos dabar gins...Gal būt reikėjo išlaukti momento. Ir matyt tas dalinis info paviešinimas turi gerą pusę - paviešinimas apsunkina užgiaužimą. 1. Jeigu nors viena verslo struktūra bus nubausta, tai jau labai gerai. O jūsų protestuojantys išvedžiojimai tampa stabdžiu ir tokiam žingsniui. 2. Susidorojus su viena struktūra galima pereiti prie kitos. Net visuomenė gali to pareikalauti. 3. Buvo aiškiai pasakyta, kad buvo sekama MGB,o Dapkus su jais bendradarbiaudamas automatiškai įsisuko. Tik nereikia aiškinti, kad žurnalistai dirba šventą darbą. Kai kurie iš jų yra jų - tribūnai ir liberalesni nei liberalai. Kai jų paklausai beveik visada kyla norą susikrauti lagaminą ir išskristi. Ar ne to siekiama? O jūs užėmę stabdžio poziciją atrodo bandote užgniaužti vos beišsisukančią galimybę pradėti... oi kokį sunkų procesą.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Galima pagalvoti, kad kalbame apie normalų normalios korupcijos bylos tyrimą. Bet juk taip nėra. Yra atvejis, kai VSD, kuris turėtų rūpintis valstybės saugumu, nė velnio nieko nedaro, bet užtat pasitarnauja kaip įrankis politinėse rietynėse dėl valdžios lovio. Ar tai normalu? Žiūrim iš eilės. Jeigu būtų bandoma "sukti į ragą" tas nusikalstamas verslo struktūras, tą buvo galima padaryti jau seniai - o dabar situacija gi niekuo ne kitokia, negu prieš metus ar kelis (išskyrus tą faktą, kad prireikė "nubausti" "prasižengusią" politinę partiją, panaudojant "nutekintą" ribotos apimties ir kryptingai atrinktą "kompromatą"). Taigi: 1. Ar viso to "kipišo" tikslas tikrai yra "nubausti nors vieną verslo struktūrą", ar vis dėlto "pastatyti į vietą" nepaklusnius politinius konkurentus? Ir KUO konkrečiai Rubavičius stabdo tas menamas pastangas nubausti nusikalstamą verslo struktūrą? 2. Šitą teiginį reikia perfrazuoti į "susidorojus su viena partija galima pereiti prie kitos". Ir tos kitos partijos dabar tai jau labai gerai SUPRANTA - o tokia ir buvo "siunčiama žinutė". 3. Niekas nesako, kad žurnalistai dirba šventą darbą (KUR tekste tai parašyta?) - pasikartosiu, bet Rubavičius rašo apie tai, kad stebina figūros reikšmingumo ir jai skiriamo dėmesio disproporcijos mastai. Na, ir tai, kad iš VISŲ partijų, kurios "makles" su MGB darė (įskaitant Anūko šutvę), "klibinami" praktiškai vien liberalai. Atsižvelgiant į tai, KĄ jie ne taip seniai "užrūstino", "minčių kyla įvairių", kaip sako.
   Galiausiai, kur matote Rubavičiaus pastangas "užgniaužti vos beišsisukančią galimybę pradėti... oi kokį sunkų procesą"? Ką aš matau, tai "oi, kokius nepatogius klausimus", nutaikytus būtent ten, kur reikia - į skirtumą tarp to, kas iš tikrųjų vyksta (bei to priežastis) ir to, kas publikai rodoma.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item