Yannis Varoufakis: “Kapitalizmo era baigiasi”

Yanis Varoufakis, buvęs Graikijos finansų ministras pareiškė, jog kapitalizmo era eina į pabaigą dėl sistemos ydų, kurios daro ją neveiki...

Yanis Varoufakis, buvęs Graikijos finansų ministras pareiškė, jog kapitalizmo era eina į pabaigą dėl sistemos ydų, kurios daro ją neveikiančia. 

Ekonomikos profesorius Varoufakis, Londono universiteto koledže susirinkusiems studentams pasakojo, kad milžiniškas technologinių korporacijų augimas kartu su dirbtinio intelekto vystymusi, privers dabartinę ekonomikos sistemą paneigti save.

Varoufakis, kuris dar 2015m. kovojo su ES institucijomis dėl Graikijos skolų teigia, kad tokios kompanijos kaip Google ir Facebook, pirmą kartą istorijoje stebi, kaip jų kapitalą perka ir gamina vartotojai:

„Pirmiausiai, technologijos buvo remiamos kokia nors valstybės dotacija. Antra, kiekvieną kartą jums kažko ieškant Google, jūs prisidedate prie šios kompanijos kapitalo augimo. Natūraliai kyla klausimas, kas gauna kapitalo augimo grąžą? Ją gauna Google, ne jūs.

„Dabar galime matyti, kad nėra jokios abejonės, jog kapitalas yra socialiai auginamas, o grąža yra privatizuojama. Tokia tvarka kartu su dirbtiniu intelektu, reikš kapitalizmo pabaigą“. 

Jeigu niekas nesikeis, panašu, kad Marksas „pasieks savo revanšą“. Varoufakis taip pat pridėjo, kad pirmą kartą nuo kapitalizmo pradžios, naujosios technologijos „sunaikins daugiau darbo vietų, negu sukurs“. 

Ekonomistas tiki: „Kapitalizmas paneigs save patį, kadangi ši sistema produkuoja modernias technologijas, kurios iš esmės naikina privačias gamybos priemones. Po to, kai tai įvyks, aš neįsivaizduoju, kas mūsų laukia“.

Įvardindamas dabartinę, ekonominę situaciją kaip „netvarią“ ir bijodamas augančio „nuodingojo nacionalizmo“, graikas ragina vyriausybes ruoštis postkapitalistinei erai, sukuriant turtą perskirtančias politines priemones. 

Jis argumentuoja, kad efektyvi priemonė būtų skirti10% visų ateities akcijų emisijų “bendrojo gėrio fondui”, kurį administruotų patys žmonės. Pasinaudodami šiuo kapitalu, žmonės galėtų išsimokėti sau universalias, bazines pajamas.Susiję

Pasaulis 7356588716874236293

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-04-03 16:35

  Pastebėjimai logiški, kadangi viskas turi pabaigą, tai ir kapitalizmas taip pat turi pabaigą, tik kokią pasakyti niekas negali, kad ji bus baisi tai tikrai.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Autorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2018-04-03 19:58

  pastebejimai logiški, bet tik turint omeny,kad juos reiškia komunistas, vis dar kliedintis apie Marksą ir perskirstymą...O juk tai jau buvo!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nebūtinai - esamos sistemos trūkumus ir raudonasis gali teisingai diagnozuoti, tik jo siūlomi sprendimai greičiausiai bus grįsti jo išpažįstama ideologija.

   Panaikinti
 4. Atrodo, kad Pro Patria rimtai susidomėjo Y. Varoufakis propaguojama paradima.
  Tik pats Y. Varoufakis elgiasi daug pragmatiškiau - jis tiesiog inicijavo naują politinį judėjimą Europoje: DiEM25 (Democracy in Europe Movement 2025) - kuris yra tikrai kairysis ir už demokratišką (!) Europos federaciją.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2018-04-08 19:13

  Nesupratau..... ar tas specas nori pasakyti, kad dėl Google ir IT žmonėms nereiks duonos ir stogo virš galvos? O jei sumažės puodžių ir pan. darbo vietų, tai nieko baisaus, nes to tiesiog nereiks žmonėms. o kad Google ir ko susižers visas babkes, dėl durniukų pomėgio spaudyt mygtukus, tai jokia krizė, nes nuliukų skaičiaus banko sąskaitose nieks neriboja , o jei bankas duos jiems grynais pasiimt, tai gi galima prispausdint dar, skaičiau, kad jau seniai taip daroma.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2018-04-26 13:48

  Ar jis tikrai kvailas, ar tik kitus kvailina ir iš to gauna naudos? Žmogus naudojasi Google ir už tai Google gauna pinigus. Tai ar ne taip veikia visos paslaugos? Kur čia "pirmą kartą istorijoje stebi, kaip jų kapitalą perka ir gamina vartotojai"? Visą laik taip buvo, kad kuo paslauga populiaresnė, tuo daugiau kapitalo ji sukaupia paslaugos tiekėjui.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-08 21:17

   Pilnai pritatriu, kapitalas atitenka tiems, kas sukuria daugiausia pridetinės vertės. Gal tas graikas nori mokėti už kiekvieną paiešką internete, o gal jis pamiršo, kad nieko nemoka už savo el.pašto dėžutę? Kapitalizmas tik vystosi ir plečiasi į kitas šalis, jokia pabaiga neartėja. Žmonės turės darbą tol kol bus kiti žmonės.

   Panaikinti
 7. Maniau šito komuniagos maniako paistalų reklama dings po savaitės, bet vis dar skelbiama? Kiek kas kam už tai sumokėjo?

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui (nauja tinklalaidė)

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item