Mateusz Morawiecki. Neteisingai vertinamas Lenkijos Holokausto įstatymas

Skelbiame Lenkijos ministro pirmininko tekstą, publikuotą portale foreignpolicy.com ir aiškinantį šalies poziciją dėl naujai priimtų isto...

Skelbiame Lenkijos ministro pirmininko tekstą, publikuotą portale foreignpolicy.com ir aiškinantį šalies poziciją dėl naujai priimtų istorinės atminties įstatymo pataisų. Tikime, kad principiniai teiginiai, išsakyti lenkų tautos vardu, tinka ir Lietuvos bei lietuvių tautos santykiui su Holokaustu. 

Siekdama istorinio teisingumo mano Vyriausybė nori uždrausti skleisti kaltinimus Lenkijai dėl dalyvavimo karo nusikaltimuose. 

Antrasis pasaulinis karas reikšmingai pakeitė ne tik tautų, bet ir daugybės Europos šeimų likimą. Lenkijos istorinės patirties požiūriu, šis karas galutinai užbaigė daugiautaučių ir daugiaetninių valstybių erą, trukusią beveik VII amžius. Antrasis pasaulinis taip pat pakeitė iki karo egzistavusias Lenkijos sienas rytuose su miestais kaip Naugardukas, Rivnė ar Stanislavovas.

Naugarduke gimė Adomas Mickevičius, vienas didžiausių Lenkijos poetų, kuris asmeniškai įsitraukė sudarant žydišką legioną ir taip prisidėjo prie XIX a. nepriklausomybės kovų. Rivnė yra Izraelio rašytojo Amos Oz motinos gimtinė. Šio autoriaus novelė “Pasaka apie meilę ir tamsą” įkvėpė Natalie Portman sukurti įspūdingą filmą apie Izraelio atsikūrimą ir pirmųjų jo gyventojų patirtis per Lenkijos žydų šeimos istorijos prizmę. Stanislavovo miestas yra labai artimas mano širdžiai: mano mamos šeima kilo iš šio miesto, kuris šiuo metu pavadintas Ivano Frankivskas ir priklauso Ukrainai.

Pasaulis, kurį pažinojo mano mama, pasibaigė kai Nacistinė Vokietija ir Sovietinė Rusija įsiveržė į Lenkiją 1939 metais. Stanislavove mano šeima gelbėjo žydus; tas pats vyko ir Novožycose, kur gyveno mano tėvas. Išaugau girdėdamas šias istorijas. Jos išmokė mane, kad lenkų ir žydų ryšiai buvo stipresni nei sunkiai suvokiamas Nacistinės Vokietijos okupacijos brutalumas.

Tai, apie ką rašau, yra kontekstas, leidžiantis suprasti mano Vyriausybės pateiktą įstatymą, skirtą kovoti prieš Lenkijos istorijos falsifikavimą. Šio įstatymo tikslas yra paprastas: juo siekiama apsaugoti tiesą apie tikruosius Antrojo pasaulinio karo tragedijos kaltininkus. Įstatymas draudžia viešą Lenkijos kaltinimą prisidėjus prie Nacistinės Vokietijos nusikaltimų, nes noras permesti kaltę už nusikaltimus Lenkijai paprasčiausiai trina Nacistinės Vokietijos atsakomybę.  

Antrojo pasaulinio karo metu Lenkija patyrė netikėtą vokiečių ir sovietų suorganizuotą genocidą, per kurį žuvo 6 mln. Lenkijos piliečių, kurių pusė buvo žydų tautybės. Tuo tarpu Lenkija niekada neįsteigė valdžios, kuri kolaboravo su naciais, neįkūrė SS divizijų. Priešingai, kai prasidėjo Holokaustas, Lenkijos Vyriausybė tremtyje siekė, kad pasaulis išgirstų apie Lenkijos žydų tragediją, o Sąjungininkai imtųsi atitinkamų veiksmų. Pogrindinė Lenkijos valstybės valdžia sukūrė “Lenkijos Tarybą pagalbai žydams”, dar žinoma kaip “Zegota”, bei baudė mirties bausme tuos, kurie padėjo vokiečiams žudyti žydus. Tuo tarpu Armija Krajova, didžiausia pogrindinė kariuomenės struktūra Europoje, kuriai priklausė apie 400 tūkst. asmenų – įskaitant mano gimines – priešinosi okupacijai. Šių drąsių žmonių kapus galime aptikti Sibire, Irake, Šiaurės Afrikoje, Monte Casino, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje. 

Ir net kai Nacistinės Vokietija paskelbė mirties bausmę už pagalbą žydams, daugybė šeimų Lenkijoje nenutraukė būtent šios pagalbos. Vėliau Hansas Frankas, nacių okupuotos Lenkijos valdytojas, kartą prisipažino, kad jei reikėtų atspausdinti plakatus apie nužudytus lenkus, šalyje neužtektų medžių, norint pagaminti reikiamą kiekį popieriaus. 

Tačiau turime pripažinti ir tai, kad buvo pavieniai lenkų kolaboravimo su naciais atvejai. Šis istorinis faktas niekada nebuvo ginčijamas ir yra įtrauktas į mūsų švietimo programos turinį. Turime vertinti kiekvieną atvejį individualiai, ir prisiminti, kad individualūs poelgiai ar silpnumas neužtraukia atsakomybės visai tautai, kuri buvo užkariauta ir pavergta nacistinės Vokietijos.
;
Tik apie 300 tūkst. Lenkijos žydų išgyveno karą. Tai yra vos 10 proc. iš visų, kurie gyveno Lenkijoje iki karo. Kiekviena netektis yra tragedija ir nesuvokiamas valstybės ir tautos griovimas. Tie žydai, kurie susidūrė su Nacistine Vokietija, neišgyveno, tačiau tie, kurie išliko, beveik visi buvo sulaukę pagalbos iš vietos lenkų.

XVI amžiuje garsus Krokuvos rabinas Moses Isserles pavadino Lenkiją “Rojumi žydams” – po keturių amžių šiame rojuje Nacistinė Vokietija pastatė Aušvicą ir Treblinką. Frazės “Lenkiškos mirties stovyklos” vartojimas yra nepagarba ne tik Lenkijai, bet ir Adolfo Hitlerio valstybės aukoms. Mūsų pateikto įstatymo tikslas nėra atimti teisę iš išgyvenusių kalbėti apie savo patirtis ar apriboti istorinius tyrimus. Tačiau tiesa yra ta, kad Lenkija kovojo prieš Hitlerį ir Holokaustą. Žmonės neklausė Lenkijos valdžios nurodymų ir žudę žydus yra pasmerkti nusikaltėliai. 

Ne tik Izraelis, bet ir Lenkija yra įpareigota saugoti atmintį apie Holokaustą. Mes norime būti partneriais šiame darbe, ir joks nesusipratimas negali skatinti konflikto tarp mūsų tautų ir valstybių. Neturime pamiršti, kad Holokaustas buvo viena didžiausių mūsų istorijos tragedijų. Todėl Lenkija yra pasiryžusi prisidėti prie žydų kultūros, kuri yra neatsiejama mūsų paveldo ir istorijos dalis, kuria didžiuojamės, atnaujinimo ir rėmimo.

Jonas Paulius II tikėjo, kad antisemitizmas yra nuodėmė ir aktyviai tam priešinosi. Mūsų Vyriausybė yra ištikima šiam popiežiaus mokymui. Tuo pat metu popiežius, kuris išgyveno karą, aktyviai prieštaravo Nacistinės Vokietijos nusikaltimų priskyrimui Lenkijai ir siekė pabrėžti lenkų vaidmenį gelbėjant žydus.

Greitai neteksime paskutiniųjų gyvųjų Nacistinės Vokietijos nusikaltimų liudininkų. Mūsų moralinė pareiga yra perduoti šias pamokas ir perspėjimus mūsų vaikams.

versta iš foregnpolicy.comSusiję

Mateusz Morawiecki 3760738660236485861

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-03-27 17:07

  su Moravieckiu viskas ok, tik toks klausimas propatrijos portalo kalbos tvarkytojams: kodėl pav. Vengrijos prezidento vardą ir pavardę Vardininko linksnyje rašote su lietuviška galūne, (ir lietuviškomis raidėmis), o Pl premjero vardo ir pavardės nelinksniuojate, ir rašote nelietuviškomis raidėmis?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Paprastas Žmogus2018-03-27 19:36

   O kodėl Jūs Vengriją vadinate jos lietuvišku vardu „Vengrija“, o Lenkiją vadinate „Pl“?

   Kodėl pavadinimą „Pro Patria“ ir žodį „OK“ rašote mažosiomis raidėmis, o vardininko linksnio pavadinimą rašote didžiąja raide?

   Kodėl pradedate sakinį mažąja raide ir dedate kablelius ten, kur jų nereikia?

   O straipsnio vertėjui tik tokia pastaba: sakinys „Lenkija niekada neįsteigė valdžios, kuri kolaboravo su naciais“ turėjo būti „kuri būtų kolaboravusi“. Turint galvoje, kad Antrasis pasaulinis karas jau pasibaigęs, sakinio pradžia irgi galėjo būti „niekada nebuvo įsteigusi“.

   Panaikinti
  2. Plius kodėl holokaustą rašote didžiąja?;)

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-03-28 10:37

   sutinku, reikia rašyti taisyklingai, bet viena - komentaras,kurį gali parašyti ir analfabetas, o kitas reikalas kai redakcija skelbia tekstą. Beje, kodėl jus taip papiktino pastaba?

   Panaikinti
  4. Paprastas Žmogus2018-03-28 23:26

   Tas pats reikalas. Lietuvių kalba yra viena ir ta pati. Nėra dviejų skirtingų lietuvių kalbų straipsniams ir komentarams.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-03-27 22:17

  Neturime pamiršti, kad Holokaustas buvo viena didžiausių mūsų istorijos tragedijų. 
  Lietuvoje tokio supratimo nematau. Kažkiek yra, bet vyrauja neigimas, ypač vyresnių žmonių tarpe.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-03-27 23:00

   Siekiate išsiaiškinti Jums prieštaraujančius ?

   Panaikinti
  2. Na tai taip - reikia galvos barstymosi pelenais, plaukų rovimosi ir marškinių plėšymo. :D

   Panaikinti
  3. Taip, Shoah (kaip ją vadina žydai) yra tikrai didelė tragedija, bet ją vargubau galima įvardinti, kaip vieną didžiausių, žvelgiant į daugybės amžių pasaulio istoriją, netgi ir to paties dvidešimtojo šimtmečio, kol kas kruviniausio amžiaus žmonijos istorijoje, kontekste.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2018-03-28 12:41

   Marškinių plėšymasis ir barstymasis pelenais nėra būtini (nors ir rekomenduojami dėl bendros tvarkos). Svarbiausia yra kompensacijos nekilnojamuoju turtu (užkampiuose nesiūlyti, tinka Vilniaus centras ir senamiestis) ir pinigais.

   Panaikinti
  5. "Lietuvoje tokio supratimo nematau." citata.
   Na taip, supratimo ui kaip nėra. Štai už nusikaltimus prieš žydų tautą atsiprašė tik brazauskas, o juk kiekvienas Lietuvos prezidentas po inauguracijos pirmu vizitu galėtų vykti į Izraelį atsiprašyti. Vanagaitė parašė tiesą apie lietuviusžydšaudžius, o holokaustofobai ją pasmerkė . Dušanskis buržuazinių nacionalistų liko apdergtas, nors po mirties jam reiktų įteikti Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Ir apskritai Lietuvos piliečiai turėtų skritiškai peržvelgti savo istoriją ir ateinančiuose rinkimuose prezidente išrinkti Rūtą Vanagaitę.

   Panaikinti
  6. Ūj vey gevalt - nū bet yha yh gėhū naujėnū: nors Dušanskio ir neapdovanojo (matyt, nespėjo), užtat lietuvių žudikei Brancovskajai įsegė medalį "už nuopelnus Lietuvai". O marškinių plėšymasis ir barstymasis pelenais YRA būtini: kompensacijos kompensacijomis, bet juk ne tik apie šiandieną reikia galvoti. Gi pinigų, turto bei įtakos ir ateityje norėsis - o kas jų įsigijimui pasitarnaus labiau, negu vietiniams primestas amžinos kolektyvinės kaltės ir atsakomybės kompleksas? Ne be reikalo sako - there's no business like shoa business (Abba Eban, Izraelio diplomatas). ;)

   Panaikinti
  7. Pikc tu neturi padorumo. Tiesiog.

   Panaikinti
  8. Anonimiškas2018-03-29 18:01

   Čia pagalvojau. O kodėl dėl holokausto žydai neturi pretenzijų Baltarusijai? ten buvo nužudyta apie 700 000-800 000 žmonių? Įdomu kodėl neturi pretenzijų Rusijai? Kiek žydų nugalabino sssr konclageriuose, turbūt rusija pati nežino, o okupavus Lenkijos dalį, iš savo okupuotos teritorijos gi perdavinėjo žydus gestapui, tur būt ne į sanatorijas ...Ir po vokiečių įsiveržimo, jų okupuotose sssr dalyje buvo sunaikinta apie 150 000 žydų.
   Kaip holokaustas Rusijoje?
   "vsio chorošo prekrasnaya markiza" (-iš dainos)

   Panaikinti
  9. Gal ir turėtų - tik žino, kad, skirtingai negu Lietuva ir dauguma Europos valstybių, rusai ir baltarusiai juos "pasiųstų" su visomis jų pretenzijomis, todėl tiesiog eina veikti ten, kur biznis lengvesnis. :)

   Panaikinti
  10. Tas momentas, kai liberastas (Gluosnis) pradeda postringauti apie PADORUMĄ. :D:D:D

   Panaikinti
  11. Pikc matyt tu itin padorus, kai pradedi saipytis is zydu, sarzuodamas ju akcenta?

   Tai gal holokausto nebuvo apskritai? Cia visokie issigalvojo ir pretenzijas reiskia? Cia tik vokieciai blogi buvo ir tai dar neaisku, a ne?

   Idomu kodel visokia ultrakonservatyvi fauna europoje (kad ir Le Pen) nueina i tokias fantazijas? Matau musiskiams irgi netoli to.

   Panaikinti
  12. "Padorumas" pagal liberastus - bučiuoti halakausto biznieriams "košernas vietas" ir, prisėmus kolektyvinę kaltę, vograuti apie "litofcus-žydostrielus", ne? Ne, ačiū - man su "dvasios našlaičiais" nepakeliui. ;)

   Panaikinti
 3. paskolos! paskola! paskolos!Ar jūs ieškote geros reputacijos ir akredituotos privačios paskolos įmonė, kuri teikia paskolas gyvenimo galimybę.Mes siūlome visų rūšių paskolų labai greitai ir lengvai, asmeninės paskolos, automobilių paskolos, hipotekos paskolos, studentų paskolų, verslo paskolos, investicinės paskolos, skolos konsolidavimas ir daug daugiau.Jums buvo atmestas bankų ir kitų finansų įstaigų?Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? Nežiūrėkite bet daugiau, kaip mes čia, kad visas savo finansines problemas praeities dalykas.Mes skolina lėšas asmenims ir įmonėms, kurioms reikia finansinės pagalbos norma 2 %.Ne reikia socialinio draudimo numeris ir nėra kredito patikrinimą, reikalingą, 100 % garantuotas.Noriu naudoti šią laikmeną jums pranešti, kad mes teikiame patikimas ir remia pagalbos ir mes mielai jums pasiūlyti paskolą.Tada atsiųskite mums el. laišką adresu: (amandaafredoloan42@gmail.com) kreiptis dėl paskolos

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. tai yra geriausias komentaras po šituo tekstu:)

   Panaikinti
 4. Ar skubiai reikia skolinimosi? Aš teikiu visų rūšių finansinę pagalbą. Aš galiu padėti jums gauti tikrą paskolą, kad atitiktų jūsų finansinius poreikius. "Mes siūlome prieinamą asmeninę paskolą be jokių vargo". Taikykite dabar ir gaukite privataus arba verslo paskolą per 48 valandas.
  - Palūkanų norma: 3% per metus (be kredito patikrinimų !!!)
  - Atlyginimo tikrinimas nėra.
  - greitas patvirtinimas.
  - Užstatas nėra.
  - Konkurencinė palūkanų norma.
  Jei susidomėjote, prašome daugiau informacijos, prašome susisiekti su mumis dabar
  Ponia Laura Palmer
  ☎ +1 (518) 460 6250
  El. Paštas: angelfunding.net@gmail.com

  AtsakytiPanaikinti
 5. Gera diena ponia / ponia.
   
  Ar jums reikia verslo paskolos, būsto paskolos, atostogų paskolos, švietimo paskolos, skolų konsolidavimo paskolos ar kitos rūšies paskolos?
   
  "BRIDGE FINANCE" PASLAUGOS yra tiesiai prie jūsų durų žingsnis su pigia paskola su 2% palūkanų norma per metus. Mes jau daugelį metų veikėme šiame versle ir turime galimybę patenkinti mūsų klientų poreikius visame pasaulyje ir įdomią jo dalį, ar mes uždarame paskolos sandorį su klientu mažiau nei per savaitę.
   
  PASTABA: mes siūlome bet kokią paskolos sumą.
   
  Norėdami gauti daugiau informacijos apie mūsų paskolą, prašome susisiekti su mumis el. Paštu: (info@bridgefinanceservice.com)
   
  Ačiū ir Dievas palaiminkite, kaip tu taikai.
   
  P. Richard Roger.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

KVIEČIAME ĮSIGYTI

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

Naujienų prenumerata

item