Siūloma Vyriausybei ir EK nariui V. Andriukaičiui priešintis EK pirmininko nuostatai dėl JAV sankcijų Rusijai

Ž. Pavilionis, Propatria.lt nuotrauka JAV Kongresas priėmė įstatymo projektą, kuriuo griežtinamos sankcijos Rusijai dėl jos kišimosi į ...

Ž. Pavilionis, Propatria.lt nuotrauka
JAV Kongresas priėmė įstatymo projektą, kuriuo griežtinamos sankcijos Rusijai dėl jos kišimosi į JAV prezidento rinkimų procesą, taip pat dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje. Konkrečiai JAV sankcijos nukreiptos į Rusijos energetikos, finansų, geležinkelių, transporto, metalurgijos ir kalnakasybos sektorius. Europos Sąjunga suskubo pareikšti susirūpinimą dėl naujų JAV sankcijų Rusijai, kad jos gali neigiamai paveikti Europos kompanijas, turinčias teisėtų verslo ryšių su Rusija. Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris parengė dokumentą liepos 26 d. (trečiadienį) vyksiančiam Komisijos posėdžiui, kuriame raginama pasiruoši atitinkamoms atsakomosioms priemonėms, jei Europos energetikos kompanijos ar kitos verslo šakos nukentėtų nuo JAV sankcijų.

Dokumente siūloma „pasirengti veikti artimiausiomis dienomis“, jei JAV sankcijų paketą Rusijai priims „neatsižvelgusios į ES susirūpinimą“. Taip pat reikalaujama, kad JAV „viešai arba raštu užtikrintų“, kad planuojamos sankcijos nepaveiks ES verslo Rusijoje interesų. Minėtame dokumente taip pat numatoma, kad siekiant išvengti JAV sankcijų neigiamo poveikio Europai, turėtų būti taikomi ES teisės aktai ir priimtos „atsakomosios priemonės, atitinkančios PPO (Pasaulio prekybos organizacijos) reikalavimus.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Žygimantas Pavilionis kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną dėl Europos Komisijos pirmininko J.C. Junckerio reakcijos į JAV sankcijas Rusijai. Analogiškas kreipimasis išsiųstas ir Lietuvos deleguotam Europos Komisijos nariui Vyteniui Povilui Andriukaičiui.

Pasak L. Kasčiūno, Europos Komisija teigia, kad naujosios JAV sankcijos yra nukreiptos į Europos energetikos kompanijų projektus, susijusius su Rusija, tarp jų – planuojamą Rusijos ir Vokietijos dujotiekį Baltijos jūros dugnu „Nord Stream 2“. Tačiau, pasak jo, tokia Europos Komisijos pozicija visiškai neatitinka Lietuvos interesų dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio projekto. Lietuva, kaip ir JAV, nepritaria šiam projektui, nes jis prieštarauja ES energetikos sąjungos tikslams ir kelia grėsmę Vidurio Europos regiono energetiniam saugumui, nes didina priklausomybę nuo vieno energijos išteklių tiekėjo – Rusijos. „Nord Stream 2“ dujotiekis neužtikrins nei energijos šaltinių, nei jų tiekėjų įvairovės. Priešingai, tai tik padidins priklausomybę nuo jau egzistuojančio dujų tiekimo kelio, kuris neatitinka ES reguliavimo energetikos srityje ir pamina tiekimo saugumo ir sąžiningos konkurencijos principus. Be to, šis projektas gali turėti stiprų neigiamą poveikį Ukrainai, per kurią eina dujų tranzitas į Europą, ir destabilizuoti geopolitinę padėtį regione bei ES kaimynystėje.

Ž. Pavilionio teigimu, atsižvelgiant į visa tai, akivaizdu, kad naujos JAV sankcijas Rusijai visiškai atitinka Lietuvos ir visos ES interesus ir todėl Vilnius turi atsiriboti nuo Europos Komisijos pirmininko J.C. Junckerio išsakytos pozicijos. Politikas klausia, ar Lietuva planuoja tai padaryti? Kartu, pasak jo, kyla klausimas, kokią teisę turi Europos Komisijos pirmininkas reikšti poziciją, kuri ne tik yra nesuderinta su ES valstybėmis narėmis, bet ir prieštarauja europiniam interesui, kuris yra įtvirtintas ES teisės aktuose? L. Kasčiūnas ir Ž. Pavilionis įsitikinę, kad būtų tikslinga ne tik pasipriešinti šiai EK pirmininko iniciatyvai, bet ir imtis aktyvių diplomatinių ir politinių priemonių buriant koaliciją prieš šį siūlymą.


Susiję

Užsienio politika 7139888908493679365

Rašyti komentarą

 1. Neįtikėtina2017-07-26 14:24

  Linkevičius prieštaraus JunCkeriui!? Hahaha !

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jis puls į kojas ir atsiprašys už tokį "neeuropietišką" kai kurių parlamentarų elgesį. :D
   Beje, įdomus momentas: nei žodžiu neužsiminta apie tai, kad juk pirmoji triukšmą pakėlė Merkelienės šutvė - eurosajūzo politbiuras tik vėliau prisijungė.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2017-07-26 22:20

  Greičiausiai A.Merkel yra tik Vokietijos verslo grupių, susijusių su Rusijos energetinių išteklių pardavimu Vokietijoje, statytinė. Kitaip tokių paradoksalių sprendimų paaiškinti neįmanoma.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Galbūt - bet sunku paaiškinti, kaip kai kurie "paradoksalūs sprendimai" (pvz. dėl nelegalų) gali būti net toms verslo grupėms naudingi.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2017-07-30 01:34

  taip kaip jau čia? Pučiam į dūdą už bolševikinę Rusija?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2017-07-30 12:12

  Manau, kreipimasis geras, bet Andriukaitis niekada Lietuvos interesų ES negynė ir negins. Jis žiūri tik asmeninės naudos ir stengiasi visaip įsiteikti tam pačiam Junkeriui. Tskant - adresatas netinkamas. Tas pat, kaip kreiptis į beždžionėlę zoo sode.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item