Edvardas Čiuldė. Dėl Vytauto Radžvilo užsipuolimo pašaliečio žvilgsniu

V. Radžvilą jaunystės metais pažinojau kažkiek ir asmeniškai, tačiau bėgant laikui dėl įvairių aplinkybių pažinties sentimentai išblėso. ...

V. Radžvilą jaunystės metais pažinojau kažkiek ir asmeniškai, tačiau bėgant laikui dėl įvairių aplinkybių pažinties sentimentai išblėso.  Tą iškart noriu pažymėti, nes čia ruošiuosi laikytis įsisąmonintai neutralaus požiūrio ir, kaip atrodo, tai padaryti man nebus sunku. Tačiau tai nereiškia, kad vien dėl to privalau rasti tiesą kažkur per vidurį tarp dviejų konfliktuojančių pusių, besivaržančių  retorikos pratybose.  

Žiūrint į įsiplieskusio konflikto esmę, tik aklas gali nepastebėti, kad profesorių V. Radžvilą buvo užsimota pažeminti pačiu skaudžiausiu ir niekingiausiu būdu, t. y. užsiundant studentus, drauge neabejotinai buvo numatyta ir tai, kad anas dėl savo charakterio nesugebės tyliai nuryti nuoskaudos, o čia atsiras patogi proga išjuokti ir bukai pasišaipyti, išviešinus situaciją. Taigi prisipažinsiu, kad pašalietį užveda, įtraukia į ginčo sūkurį visų pirma tai, kad V. Radžvilo oponentai šioje situacijoje dedasi visiškai nekaltomis avelėmis, klapsinčiomis didelėmis blakstienomis. Tačiau žiūrint net visiškai formaliai verčia nustebti faktas, kad kažkada aukštos reputacijos Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) aplinka dabar šitaip sukiaulėjo. 

Nežinau kaip kiti tai gali pernešti be moralinių nuostolių, bet mane tiesiog siutina TSPMI administracijos apsimestinis nesugebėjimas suprasti, kad prieš V. Radžvilą, garsėjantį savitu požiūriu į Europos Sąjungą, skundą organizavo magistrantūros studentė, dirbanti Europos Komisijos (EK) atstovybėje Lietuvoje.  Kam dabar reikia apsimesti durneliais, nesuprantančiais, kad tokie skundai yra netoleruotini dėl interesų konflikto. Arba mus visus laiko kvailiais, kuriuos galima apvynioti aplink pirštą, reikalo esmę paskandinus tuščiose kalbose. Tačiau yra ir kita šio reikalo pusė, norime to ar nenorime, bet minimu atveju buvo  negailestingai pažeista  EK reputacija, per atstovybės darbuotoją įpainiojant institucijos vardą į idiotišką cenzūros skandalą. Kaip atrodo bent man, tai pirmas kartas, kai EK vardas  gali būti siejamas su kitaminčių persekiojimu. Tikėkimės, kad Europos parlamento atstovai Lietuvoje taip pat kažkaip sureaguos, bandydami atstatyti užgautą institucijos garbę.

TSPMI direktoriaus pavaduotoja, žiūrėdama avies akimis, tarsi niekas niekur, porina, kad V. Radžvilas neva pažeidė kažkokias etikos normas, nesugebėjęs nuslėpti studentės, atsidūrusios skandalo epicentre, vardo ir pareigų. Tačiau magistrantūros studentė, kelianti kvalifikaciją, kartu atsakingos institucijos darbuotoja nėra mažas vaikas, o suaugęs žmogus privalo suprasti tai, kokia sunki yra niekšybės našta. Apskritai  šioje situacijoje labiausiai vimdo tai, kad pigius interesus bandoma pridengti kalbomis apie studijų kokybę, studentų teises ir universiteto gyvenimo demokratizaciją, - taip yra išniekinami žodžiai. Vilniaus universitetas, teisėtai laikomas Lietuvos universitetų lyderiu, pastaraisiais metais pradeda vis labiau garsėti melaginga dvasia, kai čia aukščiausius akademinius postus pelno vidutinybės arba net menkystos, o studentai vis dažniau yra įpainiojami į darbuotojų intrigas prieš kolegas. Tai labai panašėja į atvejį, kai po išpudruotu peruku laksto utelės.

Neapsimetinėkime, nesunku nuspėti, kad studijų kokybė greitai suprastės iki karikatūrinio lygio, jeigu dėstytojų atestacijos rezultatus vis labiau lems studentų balsas. Tai tikrai ne demokratizacija, o nešvankus išsidirbinėjimas.

Labai nerimtai atrodo žodžiai, kad  V. Radžvilo kurso niekas neuždraudė, o neva buvo pakeistas tik kurso statusas iš privalomo į laisvai pasirenkamą. Na, pagalvokime visi, kad turėjo atsitikti kažkas baisaus, jeigu legendine erudicija garsėjančio profesoriaus kursas „Europos  idėja“ padaromas laisvai pasirenkamu Europos studijų magistrantūros programos studentams. Iš tiesų, malūnų gatvė tampa be malūnų,  mėnulio gatvė be mėnulio, o pasakos be brolių Grimų.

Kaip atrodo bent man,  neteisingai elgiasi tie stojantys V. Radžvilo pusėn žmonės, kurie akcentuoja faktą, kad buvo užsimota prieš vieną iš Sąjūdžio organizatorių. Iš tiesų, Sąjūdis čia, kaip kartais sakoma, ne prie ko. Daug svarbiau žinoti, kad minimas profesorius yra  studentų klasikine to žodžio reikšme, t. y. išminties tikrai siekiančių jaunuolių labai gerbiamas žmogus. Tai žinau ne tik iš nuogirdų, tai man liudija artimi žmonės, tai galiausiai ne taip seniai minėjo kažkas iš administracijos, pranešdamas, kad geriausiais dėstytojais institute studentai įvardina visados V. Radžvilą arba A. Jokubaitį.

Ar V. Radžvilas yra toks užkietėjęs euroskeptikas, kaip kartais sakoma? Gal ir taip, nepulsiu čia įrodinėti priešingai. Tačiau dar svarbiau yra pastebėti, kad kritinė dalyko inventorizacija nesunaikina dalyko esmės. Tarkime, I. Kanto grynojo ir praktinio proto kritikos nesumažina, bet priešingai, padaugina to proto. Neabejoju, kad ir V. Radžvilo kursas „Europos idėja“ padaugina Europos mūsų padangėje. Galop, baigiant pasakysiu dalyką, kuris tikriausiai nepatiks pačiam V. Radžvilui. Esu įsitikinęs, kad ir kritinė Europos Sąjungos idėjos inventorizacija, nuvalant pelėsius, pasitarnauja ne tik subalansuoto požiūrio atstatymui, bet ir susivienijimo gyvybingumo palaikymui. Kad ir kaip žiūrėtume, tokia kritika yra prasmingesnis dalykas nei lėkšta apologetika.


Susiję

Politika 3540803866042239836

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-07-17 14:05

  Gerai parašyta - nei pridėsi, nei atimsi.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2017-07-17 14:08

  Prisipažinsiu, nesitikėjau iš šio autoriaus tokio drąsaus ir protingo bei visiškai adekvataus komentaro. Pagarba

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2017-07-17 14:23

  Senas kaip Žemė bolševikinis mąstymas,,Jei ne su mumis reiškia prieš mus'', esmė nesikeičia keičiasi tik formos.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ar verta dėl to stebėtis, žinant, kad "pamatinė" dabartinio eurosajūzo ideologija yra tiesioginė bolševizmo "giminaitė"? :)
   P.S. Tik gal ne "senas kaip Žemė", o "senas kaip bolševizmas". :)

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2017-07-17 15:36

  V.Radžvilas, manau, nesupyktų, jei nuo ES pamatinės idėjos, krikščioniškomis vertybėmis besiremiančių valstybių sąjungos (apie kurias primena Marijos žvaigždžių vainikas mėlyname vėliavos fone), būtų nutrinti federalizacijos ir liberalmarksizmo idėjos. Straipsnis man patiko.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2017-07-17 16:00

  Net stebiesi , kaip galima trumpai ir aiškai išdstyti mintis, ačiū autoriui. Kad taip , nesislapstydami, nevyniodami į pakulas žodžius atsakytų tie ,kuriems buvo taikoma kritika jų adresu. Bet 1 iš šimto , kad bus atsakyta, ir kad prisipažins , kas juos - tuos morozovinius homsomolcus, paskatino apdergti profesorių...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2017-07-17 18:41

  Tie, kuriems iš tiesų šie žodžiai skirti, jau nebeatsakys - aukso veršio miražas, kuriam jie tarnauja, iš jų jau atėmė ir protą, ir garbę, ir sąžinę.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2017-07-17 19:11

  Tai jau tikrai labai objektyvus pašaliečio parašytas straipsnis

  AtsakytiPanaikinti
 8. Kuriam galui ta įstaiga iš viso yra reikalinga? Politologų ir taip jau perprodukcija.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2017-07-18 12:54

  Gėda tiems magistrantams, kurie vykdo VU vadukų užsakymus. Tur būt ne ta panelė surašė, panašu, kad Instituto vadovybė padėjo. Gėda, kad taip nusirito senoji Alma mater. Jūs nepažeminote gerbiamo, mylimo profesoriaus V. Radžvilos - jūs patys save pažeminote, tie kurie pasirašėte ir tie, kurie suorganizavote. Iš profesoriaus neatimsite nei intelekto, nei išsilavinimo, nei erudicijos, nei neeilinių gebėjimų. Lietuva be tokių žmonių būtų pilka, nuobodi, beformė ES nereikšminga valstybėlė. Tauta be tokių žmonių būtų beveidė, betautė, su išplauta tapatybe.
  Į Vilniaus universitetą sugrįžo sovietiniai laikai, vėl persekiojama už žodžio laisvę, už nuomonę.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Atsižvelgiant į tai, kur ta mergelė dirba bei į tai, kad tokios darbovietės reikalauja konkretaus ideologinio angažuotumo, neatmesčiau galimybės, kad ir pati "progresyvistė" buvo to "danoso" iniciatorė. Homsomolo aktyvistai taip vadinami ne be reikalo. :)

   Panaikinti
 10. Manau, kažką labai neramina ir tai, jog profesorius V.Radžvilas yra vienas iš Lietuvos forumo įkvėpėjų ir organizatorių......

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2017-07-19 15:37

  Geras, drąsus straipsnis, tik šita vieta man neaiški:

  "užsimota pažeminti pačiu skaudžiausiu ir niekingiausiu būdu, t. y. užsiundant studentus"

  Kodėl tai pats skaudžiausias būdas? Štai jeigu koks iškilus mokslininkas "sudirbtų", būtų prasčiau. O dabar tik kažkokia nomenklatūrinė vištelė kudakuoja...

  AtsakytiPanaikinti
 12. DĖL „VIENOS TIESOS“ ,CENZŪROS TENDENCIJŲ „ SOSTINĖS FORUME“ .
  Ko verta viena ar kita naujai susiformavusi politinė struktūra galima spręsti iš jos pozicijos sprendžiant svarbius Lietuvai uždavinius. Pavyzdžiui, pilietybės problema yra savotiškas lakmuso popierėlis –galima nustatyti kokio „kalibro“ yra viena ar kita Lietuvoje susiformavusi politinė struktūra. Neseniai (LMA) įvyko madingas „intelektualiųjų“ Lietuvos „gelbėtojų“ „Vilniaus forumo“ simpoziumas, kurio organizatoriams išsiunčiau savo pranešimo apie prigimtinę teisę turėti Tėvynės pilietybę tezes. Į mano prašymą dalyvauti minėtame simpoziume, gavau renginio(V.Radžvilas ir kt.) LMA organizatorių atsakymą, kad Vilniaus Forumas išimtinai palaiko vienos pilietybės idėją, kad mano siūloma alternatyva simpoziumo organizatoriams yra nepriimtina, nediskutuotina. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

  AtsakytiPanaikinti
 13. DĖL „VIENOS TIESOS“ ,CENZŪROS TENDENCIJŲ „ SOSTINĖS FORUME“ .
  Ko verta viena ar kita naujai susiformavusi politinė struktūra galima spręsti iš jos pozicijos sprendžiant svarbius Lietuvai uždavinius. Pavyzdžiui, pilietybės problema yra savotiškas lakmuso popierėlis –galima nustatyti kokio „kalibro“ yra viena ar kita Lietuvoje susiformavusi politinė struktūra. Neseniai (LMA) įvyko madingas „intelektualiųjų“ Lietuvos „gelbėtojų“ „Vilniaus forumo“ simpoziumas, kurio organizatoriams išsiunčiau savo pranešimo apie prigimtinę teisę turėti Tėvynės pilietybę tezes. Į mano prašymą dalyvauti minėtame simpoziume, gavau renginio(V.Radžvilas ir kt.) LMA organizatorių atsakymą, kad Vilniaus Forumas išimtinai palaiko vienos pilietybės idėją, kad mano siūloma alternatyva simpoziumo organizatoriams yra nepriimtina, nediskutuotina. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. "Ko verta viena ar kita naujai susiformavusi politinė struktūra galima spręsti iš jos pozicijos sprendžiant svarbius Lietuvai uždavinius." - taip, ir tas faktas, kad Vilniaus Forumas neįsileidžia kiaurų demagogų, liudija jo naudai. ;)
   P.S. Siūlyčiau dar bent kokius penkis kartus ta patį komentarą įdėti po bet kokios temos straipsniais. ;)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item