Vytautas Sinica. Vilniaus forumo rezoliucijų prasmė ir politinis kontekstas

Rezoliucijos „Dėl tautos ir valstybės išsaugojimo“ ir „Dėl Lietuvos kultūros ir švietimo būklės“ yra Vilniaus forumo bandymas padaryti ...

Rezoliucijos „Dėl tautos ir valstybės išsaugojimo“ ir „Dėl Lietuvos kultūros ir švietimo būklės“ yra Vilniaus forumo bandymas padaryti keturis kuklius pirmuosius žingsnius tautos ir valstybės išsaugojimo kryptimi. Pirma, rezoliucijos konstatuoja lietuvių tautos nykimą, ligšiolinį valstybės atsisakymą tai pripažinti ir būtinybę tautos ir valstybės išlikimą iškelti svarbiausiu politiniu tikslu. Antra, rezoliucijos pripažįsta, jog šiandieninė Lietuva, priešingai nei tarpukario Respublika, sukūrė tautinį ir valstybinį tapatumą ardančią bei visapusiškos asmenybės neugdančią švietimo ir kultūros politiką. Trečia, rezoliucijos teigia, jog situacijai pakeisti, būtina grąžinti žiniomis grįstą mokytojo autoritetą, mokinio pareigų viršenybę prieš teises, atsisakyti ideologizuotos „į vaiką orientuoto ugdymo“ doktrinos, „krepšelinio“ mokyklų finansavimo bei kaimo mokyklų optimizavimo ir valstybiniu mastu įgyvendinti modernizuotą tautinės mokyklos koncepciją, rengiančią ne globalios rinkos dalyvius, o šalies piliečius. 

Tikėtina, kad tautos ir valstybės kategorijomis mąstantiems piliečiams visa tai gali skambėti net savaime suprantamai. Pagrįstai galima klausti: „kas tokio nauja čia pasakyta?“. Tačiau svarbu suprasti, kad Lietuvoje politinius sprendimus priima, taip pat ugdymo tikslus tvirtina ir visuomenės nuostatas per žiniasklaidą formuoja būtent tautos ir valstybės kategorijomis nemąstantys žmonės. Rezoliucijos, nesileisdamos į detales, meta viešą principinį iššūkį įsivyraujančiam išvalstybintam požiūriui į tautą ir jos narių ugdymą. 

Trumpai pažvelkime į kiekvieną minėtą rezoliucijų žingsnį. Pirmiausiai, gali atrodyti, kad lietuvių tautos nykimo niekas neneigia. Seniai populiaru kalbėti apie emigracijos problema, nesėkmingai ieškoma jos sprendimų. Tai sukuria įspūdį, jog problema pripažįstama, tik yra per sunki išspręsti. Tačiau politikai, analitikai ir verslo atstovai demografinę krizę suvokia ir pateikia ne kaip lietuvių tautos išnykimo, o kaip darbo jėgos trūkumo problemą. Lietuva suvokiama ne politiškai, kaip lietuvių tautos valstybė, o ekonomiškai, kaip didelė rinka, kuri turi užtikrinti jos dalyvių aprūpinimą. Atitinkamai ir demografinė krizė suvokiama kaip darbo jėgos trūkumo problema. Praktikoje tai reiškia, kad imigracija svarstoma kaip normalus problemos sprendimas, o gimstamumo skatinimas nelaikomas vienintele išeitimi. Kiekvienas taip mąstantis, Lietuvą suvokia atsietai nuo ją sukūrusios lietuvių tautos, jos nykimą priima kaip neišvengiamą ir nemato būtinybės apgręžti šį procesą. Pirmoji rezoliucija konstatuoja šią pavojingą situaciją ir svarbiausiu politiniu tikslu iškelia lietuvių tautos demografinį prikėlimą. Neapsigaukime, Lietuvoje toks siekis politiniu lygiu nėra iškeltas, o tautos išnykimo grėsmė – politiškai nepripažinta. 

Fizinis tautos ir valstybės išlikimas neatsiejamas nuo dvasinio, lietuviškosios tapatybės išlikimo. Priešingai nei tarpukario Lietuvoje, šiandien nesuvokiama arba ignoruojama, kad tik švietimas ir kultūra yra priemonės užtikrinti dvasiniam tautos iškilimui. Todėl antrasis rezoliucijų žingsnis yra žalingos, tapatumą ir patriotizmą naikinančios švietimo sistemos ir į tautos kultūros stiprinimą neorientuotos kultūros politikos sąžiningas įvertinimas. Tai vėlgi ne iš karto atpažįstama naujovė. Rūpestis švietimo būkle visur matomas, tačiau dažniausiai koncentruojasi į mokytojų algų klausimą ir tariamą būtinybę pritaikyti švietimą prie globalios rinkos poreikių. Jokie atlyginimai negali grąžinti orumo ir pagarbos mokytojui, kuris šiandien valstybės yra oficialiai laikomas viso labo mokinio pagalbininku, o ne autoritetu, kuriam mokinys privalo paklusti. Taip pat ir jokios pastangos nepadės švietimo sistemai atspėti ateities rinkos poreikių ir pagal juos paruošti darbuotojus. Ugdymo sistema turi rengti kuo platesnio dalykinio išsilavinimo ir kuo tvirtesnių moralinių nuostatų Lietuvos valstybės patriotus, siejančius savo ateitį su Lietuva ir jos gerovės kūrimu. Tam būtina atsisakyti „krepšeliais“ grįstos švietimo sistemos, kurioje mokytojas yra paslaugų teikėjas, o mokinys – klientas. 

Visa tai, žinoma, yra bendro pobūdžio principinės nuostatos. Rezoliucijos autoriai kol kas nepretendavo pateikti detalaus priemonių plano, kaip reikėtų įgyvendinti iškeltus tikslus – tautos fizinį ir dvasinį išsaugojimą. Tačiau, pasikartosiu, šiandien Lietuva yra užstrigusi porą dešimtmečių besitęsiančiame savosios būklės neigime. Išlipti iš šio neigimo, pripažinti egzistencines problemas, ir visiškai pakeisti švietimo ir kultūros politikos kryptį, jau savaime yra milžiniško masto reikalavimas ir pasiryžimas. 

Galbūt kam nors gali būti neaiškus rezoliucijų ryšys su šiai konferencijai kertiniu Justino Marcinkevičiaus ir lietuvybės išsaugojimo sovietmečiu vertinimo klausimu. Šis ryšys yra paprastas ir nedviprasmiškas. Justino Marcinkevičiaus puolimas viešojoje erdvėje yra išraiška bendros nuostatos, jog sovietiškumas ir jo sąlygomis puoselėta lietuvybė abu yra atsilikę ir šiandien mūsų tapatumui nebetinkantys pagrindai. Esame provokuojami atmesti visa, kas sukurta sovietmečiu, ir pripažinę prarastą ryšį su tarpukario Lietuva, ieškoti naujo pažangesnio tapatumo Vakarų „atviroje visuomenėje“. Dar daugiau, šiandien tautos nykimo akivaizdoje, keliame lygiai tą patį kaip ir sovietmečiu – lietuvybės išsaugojimo klausimą. Tik pasimokydami iš praeities ir jos vertinimo klaidų, galime jų nekartodami ir neišsižadėdami lietuvybės formuluoti tautos ir valstybės išlikimo viziją bei reikalavimus ją įgyvendinti. 

Įsiklausykime į žodį „reikalavimas“. Abi rezoliucijos baigiasi ketvirtuoju žingsniu – raginimu reikalauti iš esamos valdžios pripažinti rezoliucijose išdėstytas tiesas ir įsipareigoti siūlomai reformų krypčiai. Tai atspindi visų mūsų, susirinkusiųjų čia ir pasklidusių po Lietuvą, faktinę padėtį. Kaip tautos likimui neabejingos šviesuomenės nariai, turime pilietinę pareigą siūlyti sprendimus ir valstybės gelbėjimo kryptis. Tuo pačiu metu kaip piliečiai, turime galią ir pareigą reikalauti iš bet kurios valdžios mūsų bendrą valstybę stiprinančių sprendimų priėmimo. Vilniaus forumas yra ne kartą deklaravęs, jog neturi rinkiminių iliuzijų ir faktinės institucinės politinės valdžios. Tik nuo piliečių, o visų pirma inteligentijos aktyvios arba pasyvios laikysenos priklausys šių ar kitų pokyčių projektų likimas. Įsipareigodami paviešinti šiuos dokumentus ir supažindinti su jais politines partijas, mes ir visi, kas jiems pritaria, galime ir turime sukurti pilietinį spaudimą, leisdami suprasti, jog būtent tokios pozicijos yra laukiamos ir gali susilaukti palaikymo rinkiminėje kovoje. Taip pat, sukurti spaudimą kartą nutarus įtraukti šias nuostatas į savo programas, jų besąlygiškai laikytis gauto mandato atveju. Vilniaus forumas siūlo platformą tokiam valstybinio mąstymo piliečių telkimuisi ir valdžios – nesvarbu, kurios – spaudimui. Tik priversta ir piliečių bijanti valdžia gali iš tiesų dirbti dėl tautos ir valstybės išsaugojimo.  


Susiję

Vytautas Sinica 2160752797927044848

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2016-05-09 20:29

  Su nuosirdziu susidomejimu apsilankiau konferencijoje. Ir ka radau? Apgailetinus paistalus is Mokslu akademijos tribunos tauskancius mulkius. Isskyrus du pranesimus, visa kita buvo dulkina supelijusi grafomanu tustybe - ta sakau su visa mano pagarba tradicijai. Niekaip negaliu suprasti, kaip toks sviesaus proto Sinica valkiojasi su taip nupindejusiais kvailiais. Kad ne per grieztai kalbu, gali iliustruoti renginio ivykis - per diskusija spontaniskai i tribuna isokes kuoktelejes savo "inteligentu", turbut, laikantis muzikelis eme aiskinti, kad Putinaites pavarde susijusi ne tik su medzio putinas pavadinimu, bet ir kilusi is moteriskos gaidzio zodzio formos ir susijusi su vulva (pute). Butu nieko, idiotu visur yra, bet sale patenkinta pakikeno ir paplojo, o renginio vedejas is prezidiumo ne be malonumo pridejo, kad putinas net ne medis, bet tik krumas. Toks susirinkimas vertas stoties aikstes turgelio, o puciasi ir pretenduoja i elito pareiskimus. Apgailetina.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pagarba Vilniaus forumo organizatoriams ir dalyviams.

  O tamsta Anonimiškas 2016-05-09 20:29, esate iš principo neteisus. Nejaugi tamsta ten tikėjotės sutikti absoliučios laisvės gaidžius - susireikšminusius išpuikusius svetimų samdinius, kurie šuniškai paklusniai ardo tautos ir valstybės pagrindus?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-05-10 06:53

   Tikejausi sutikti minimuma padorumo ir garbes supratimo turincius zmones. O sutikau menkystu minia. Sprendziant is visokiu aliu komentaru, ta minia turi saves verta palaikyma. Labiau suardyti "pagrindus" negu ta daro aliu buriai, neimanoma. Nors kalti visi - nuo landsbergiu ir brazausku iki "raudono" Romos popieziaus ir godzios Maximos, i save veidrodyje niekada nepaziurima. Ir dar, pasirodo, sovietai nekalti, nes lietuvybe puoselejo kaip niekas iki ju ir po ju. Stai tokiu mentaliniu luosiu minios pretenduoja i kazkokia savo "tiesa", kuria, karingai sugniauze kumstelius, bruka kitiems.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2016-05-10 08:27

   Hello eurobudulis. Tai vis valkiojies ten kur renkasi "menkystos". Ir konferencijoje buvai, ir propatria sėdi. Ir po viso to tu pats?

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2016-05-10 08:56

   patologija visada idomi. Krastutiniai atvejai parodo tendencijas ir ribas. Tai matant, galima pagalvoti ir apie gydymo budus.

   Panaikinti
  4. Homjaunuolis - tiesiog "udarnik homunističeskogo truda"! Dzin, kad smegenų nelabai - užtat niekas netrukdo įsitikinimui savo absoliučiu teisumu. O jei realybė prieštarauja ideologijai - tuo blogiau realybei. Ir svarbiausia - kuo daugiau euroentuziazmo! Kas nesutinka - budulei! fošystaj! menkystos! padonki - eto adnaznačna! Ura, tavarišči, dajoš homunizm! :D
   Išties, įdomi patologija - tik bijau, kad medicina čia jau bejėgė, nes pacientas akivaizdžiai neįgalus suvokti savo problemos, o be šito gydymas neįmanomas. ;)

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2016-05-10 13:01

   cia as apie tavo patologija, piktasis niekamnebaisusis. Beje, skirtingai negu as, tu tikrai komjaunuolis. Be jokiu maivymusi. Dar savo nuotrauku su zenkleliu turi - net neabejoju. Buvai arsus komjaunuolis. Tai tik dar karta patvirtina, kad arsiausi yra atsiverteliai - ir kuo arsesni buvsioje pozicijoje, tuo arsesni po persivertimo. Nes niekas viduje nepasikeicia - tik stabas, kuriam vis taip pat zemai lenkiesi.

   Panaikinti
  6. Kaip ir sakiau - "jei realybė prieštarauja ideologijai - tuo blogiau realybei". Tipiška diagnozė. Kas įdomu, tai kad koloradikai su homjaunuoliais yra iš esmės identiški - jie tiesiog atstovauja dvi tos pačios patologijos formas. :)

   Panaikinti
  7. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  8. Matote, drg. koloradike, tamsta čia atropojote apsimesdama didžiai dvasinga veikėja, bet kadangi aš buvau matęs tamstelės postringavimus kituose portaluose, tad tiesiog lengvai bakstelėjau rasiejos adatėle - ir pražydote kaip votis juodai-oranžiniais pūliais, ir baigėsi visas "dvasingumas". O dabar, skleisdama aplink koloradinę smarvę, didžiai stebitės, kaip čia dabar "viskas tiek užkietėjo". :D

   Panaikinti
  9. P.S. Argi ne linksma stebėti, kaip koloradikai karštai pritaria liberastikams, nors oficialiai abu skelbiasi esą vieni kitiems priešingų - net priešiškų pažiūrų. Sakau, kad čia dvi tos pačios patologijos išraiškos. :)

   Panaikinti
  10. Gerai, Pikc, aš nedaužysiu galva sienos. Tu vis kritikuoji vieną ir kitą pusę, bet ką gero siūlai? Kažkaip lig šiol, išskyrus kritiką, daugiau nieko negirdėjau.

   Panaikinti
  11. Viskas labai paprasta. Kadangi aktualu abiems "proto broliams", tai iškart abiems ir patarsiu: kai kyla niežulys "nudžiuginti pasaulį savo įžvalgomis" apie a) Kijevo chuntą, amerikosū imperelistus, rasieją-spasytelnicą, lietuvius-zombius, ieškančius priešū, "istorinio palikimo (t.y. sovietinių balvonų) naikintojus ir t.t. arba b) šviesų homunistinį multi-kulti rytojų, acilikėlius-budulius lietuvius, kurie atkakliai nenori tapti tarybiniais pilieč... pardon - europieečiais, imigracijos naudą, nutautėjimo žavesį, "mažumū teises" ir t.t. - tiesiog keliaujate į, atitinkamai, a) visokias "Lietuvos dienas", "šauksmus-klyksmus", "pablūdome ir velkimės" ir t.t. arba b) pas libkonus, ex-LKP, liberastus ar pederastų lygą ir ten bujokite. Neterškite čia eterio - ir nereiks nervintis, kad jūsų čia "nesupranta ir nemyli". Jedem das Seine, kaip sako. ;)

   Panaikinti
  12. Anonimiškas2016-05-10 20:24

   Pikc, būk vyras, susikaupk ir prisiversk sukalbėti tris kartus "Tėve mūsų". Ne automatiškai, o įsigilindamas į tos universalios maldos prasmę. Antraip, matosi, - liūdnai baigsi.

   Panaikinti
  13. Kur jau ten "liūdnai baigsi", kai specifiniai žmogeliai taip "nuo dūšios" juokina. :)
   O dėl maldų - pirmiausia, tie žmogeliai iš esmės nėra "mano kaltininkai", tad ir atleisti jiems neturiu ko, o antra, mano galva, poterių kartojimas - tokia pati mantra, kaip ir koks nors "harė krišna".

   Panaikinti
  14. Anonimiškas2016-05-11 09:05

   pati menkiausia mauda iš tavo besikartojančių paistalų - tiems vapėjimams iki hare krišna ar poterių kalbėjimo kaip pėsčiomis iki Mėnulio.

   Panaikinti
  15. Ar tu, Pikc, ir kalbėdamas taip šniaukroji, t.y. neištari žodžių? Pas logopedą vaikystėje lankeisi? Nepadėjo, faktas. Parašai sąvoką taip, kaip tari, ir nebesugebi jos suvokti. Aptemsta mąstymas, nebematai sąsajų tarp tikrovės reiškinių, nebeskiri, kas tikra, o kas tik fantomai tavo galvelėj. Aš rimtai. Man rodos, pirmiausia reiktų pradėti nuo aiškaus žodžių tarimo. Ar nepagalvoji, kad ir pats kitus juokini? Juoksis tas, kas juoksis paskutinis, kaip sakoma.

   Panaikinti
  16. Anonimiškas2016-05-11 09:35

   Ot tai įsišėlo putino apaštalai jota ir anonimiška rasa.
   Koloradas čia nepraeis !!!

   Panaikinti
  17. Koloradikams simptomų paūmėjimas. :D

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2016-05-10 13:27

  joo ,pasikapoti kartais gal ir smagu, bet nepamirškite ko čia susirinkome-juk reikia pripažinti, kad eilinį sykį p. Sinica prašė PUIKŲ STRAIPSNĮ.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gryna teisybė. Smagu matyti intelektualius ir sveikai mąstančius žmones. Sakyčiau, jei jau V. Sinica neina politikon, jam vertėtų pagalvoti apie dėstytojo darbą - suprantu, kad esamomis sąlygomis tai neapsimoka, bet išpaikintam ir liberastinės ideologijos blaškmam jaunimėliui labai praverstų sveiko proto infuzija. :)

   Panaikinti
 4. Anonimiškas 2016-05-10 06:53 :
  "Tikejausi sutikti minimuma padorumo ir garbes supratimo turincius zmones. O sutikau menkystu minia. ... Stai tokiu mentaliniu luosiu minios pretenduoja i kazkokia savo "tiesa", kuria, karingai sugniauze kumstelius, bruka kitiems."

  - Visa bėda ir kyla iš to, kad ne kurie išrinktaisiais įsivaizduojantys, kitus laiko menkystom, kuriais galima naudotis lyg gyvuliais. Kaip galima iš pažemintų ir paniekintų reikalauti pagarbos? Gal protingesniais save jaučiantys tegu parodo pavyzdį? Patikėkite, mažutėliai neliks skolingi, jie atsidėkotų dešimteriopai. Dabar gi, jie kiekvienas būdamas ribotų galimybių, turi susivieniję bendrom jėgom nusimesti apsiskelbėlių vertesniais sukčių jungą. Tik laiko klausimas, tas neišvengiamai įvyks, kad ir kaip to nenorėtų išpuikėliai sukčiai.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2016-05-11 18:55

  Baltosios rasės Tautų atgimimas ir susivokimas prasideda visame pasaulyje. Tikėkimės, kad mes šiuo atžvilgiu Lietuvoje neatsiliksime. Dabartinė globalistinė-liberalinė-tolerastinė Vakarų ideologija yra kenksminga ir anksčiau ar vėliau bus uždrausta Vakaruose, tuo tarpu Lietuvoje mes privalėsime visam laikui pašalinti iš valdžios parsidavėlius, tarnavusius ES sistemai bei ruskiams tarybiniais laikais, nes už kenkimą Tautai verta nubausti.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Džiaukitės, kad čia nėra tokio kaip lp iš Tiesos, užzombinęs turbūt pusę komentatorių. Pikc, palyginti su juo, mielas kūdikis, kurį nors prie širdies glausk:).

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2016-06-06 12:20

  Tikra tiesa pasakyta.
  Pavydi ir kritikuoja ištikimieji konservų partiečiai-klapčiukai-anūkai.
  Kaip ir tarybiniais laikais, taip ir dabar sąmoningi piliečiai priversti rinkti parašus ir gelbėti pačius svarbiausias Lietuvai ir tautai vertybes: dėl KALBOS, del ŽEMĖS, dėl ŠEIMOS ir pan.
  Netikėjau, kad laisvoj Lietuvoj taip greitai suliberalėję lietuviai - europiečiai parduos ir išsižadės pačių svarbiausių tautos vertybių. Rinkiminėse programose visos partijos rašo gražiai, tik jų nevykdo.
  Teisingai sako Vilniaus forumas , tik mes patys turime suprasti, kad meluoja visos didžiosios partijos, kad visos gauna didelius pinigus iš mūsų mokesčių mokėtojų ir dar ima nešvarius pinigus iš verslo...Prarado sąžinę visai.
  Teisingos mintys, ačiū Vytautui ir kitiems nepartiniams politologams. Palaikome.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item