Justas Stankevičius. Kas valdo Pasaulio sveikatos organizaciją?

Balandžio 15 dieną daug ką nustebino žinia, kad Donaldas Trumpas nutraukė šimtamilijoninį (vien pernai 400 mln. dolerių siekusį) JAV fina...

Balandžio 15 dieną daug ką nustebino žinia, kad Donaldas Trumpas nutraukė šimtamilijoninį (vien pernai 400 mln. dolerių siekusį) JAV finansavimą Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO). Tačiau įsigilinus į PSO veiklą, šis veiksmas tampa suprantamas. 

Šiandien pasaulis yra įsibaiminęs dėl sparčiai plintančio COVID-19 viruso. Šis virusas prasidėjo Kinijoje, kur valdanti komunistų partija turėjo savo metodus, kaip su juo tvarkytis. Kinijos komunistų partija mėgino nuslėpti viruso atsiradimo faktą. Slėpimas pasireiškė bandymais užčiaupti medikus ir žurnalistus. Kinijai delsiant paviešinti pandemijos faktą, virusas pradėjo laisvai plisti po įvairius aplinkinius regionus, tokiu būdu gimė pati didžiausia socialinės kontrolės kampanija (didžiausias karantinas) istorijoje. Kampanijos tikslas buvo išlaikyti 760 milijonų žmonių kuo atokiau vieną nuo kito. Nors tam pasitelktos labai grubios priemonės, pavėluotų veiksmų nebepakako siekiant sustabdyti ligos plitimą likusiame pasaulyje. 

Absoliuti dauguma pasaulio šalių kritikavo nepriimtinus Kinijos veiksmus, siekiant suvaldyti virusą. Tačiau tarp kritikų nebuvo organizacijos, kuri yra atsakinga už viso pasaulio sveikatos politiką. Priešingai, ji buvo visapusiška Kinijos rėmėja, palaikiusi Kinijos veiksmus ir globalistinę utopiją likusio pasaulio saugumo sąskaita. Ir tai yra Pasaulio sveikatos organizacija.

PSO ne tik nedrįso kritikuoti Kinijos, tačiau teigiamai atsiliepė apie Kinijos veiksmus. Dabartinis PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus (g. 1965) teigė, jog Kinija ,,ėmėsi ypatingų veiksmų”, kurie ,,mus daro saugesnius”. Jo žodžiais, Kinijos veiksmai yra ,,herojiški”. PSO kritikavo valstybes, kurios įvedė kelionių draudimus ir ramino tarptautinę bendruomenę, jog dėl viruso Kinijoje nėra jokio reikalo imtis globalizacijai prieštaraujančių sprendimų. PSO vadovas ragino ,,visas šalis priimti nuoseklius sprendimus, kurie yra pagrįsti įrodymais” ir pridūrė, jog ,,jei ne Kinijos strategija kovojant su virusu, susirgimų skaičius už Kinijos ribų būtų kur kas didesnis”. PSO aktyviai pasisakė už ,,stiprią judėjimo laisvės bei kitų žmogaus teisių apsaugą”. Laimei, virš 100 oro linijų kompanijų visame pasaulyje jau kovo 9 dieną atšaukė skrydžius į Kiniją, ignoruodamos PSO rekomendacijas. 

Prieš tapdamas PSO vadovu, Tedhos Ghebreyesus 2012-2016 metais buvo marksistinės pakraipos ,,Žmonių išlaisvinimo fronto” partijos deleguotas užsienio reikalų ministras, prieš tai 7 metus užėmė Sveikatos apsaugos ministro pareigas. Ši politinė jėga atėjo į Etiopijos politinį gyvenimą prievartos keliu, o Šaltojo karo metais palaikė šiltus santykius su SSRS. Šis režimas ir jo atstovai visiškai prasilenkia su tarptautinių organizacijų skelbiamais vertybiniais principais, tačiau – pasirodo – gali pasiūlyti vienai iš jų tinkamą vadovą. 

Tačiau PSO vadovas nėra vienintelis joje liaupsinantis Kinijos viruso suvaldymo politiką. Shashank J. Joshi savo ,,Twitter“ paskyroje pasidalino žinute, jog ,,Kinijos žmonės jaučiasi apsaugoti” ir, kad ,,mes visi turime žengti žingsnį atgal ir grožėtis tuo, kas įvyko”. 

Prieš judant prie kito PSO atstovo, būtina susipažinti su britų investuotoju, Peteriu Humphrey, kuris buvo įkalintas Kinijoje 2013 m. Prieš paleidžiant jį į laisvę, šis asmuo buvo apsvaigintas, pririštas prie kėdės, užrakintas narve ir po to priverstas perskaityti policijos parašytą pareiškimą. Filmuotą medžiagą tada pateikė įvykiuose dalyvavęs Jamesas Chau (g.1977), kuris šiandien yra PSO gerosios valios ambasadorius.

Ryšiai tarp PSO ir Kinijos yra kur kas stipresni, nei atrodo. PSO vadovė 2006-2017 m. Margaret Chan prieš tai dirbo sveikatos apsaugos vadove Hong Konge (1994-2003 m.). Nieko keisto, jog savo tekste, publikuotame oficialiame PSO puslapyje ji tvirtina, jog ,,pasaulio akyse Kinija yra matoma kaip vystymo modelis įvairiuose lygiuose” ir, kad ,,Kinijai labai pasisekė, kad turi prezidentą, kuris sveikatą pavertė visos vyriausybės politikos centru”. Turėdama tokį patikimą žmonių ratą, Kinija naudojasi savo įtaka PSO.

Taivanui, valstybei, kuri turi savo vyriausybę, kariuomenę ir valiutą, dėka Kinijos įtakos atimta galimybė ne tik tapti PSO nare, bet net ir šalimi stebėtoja. Taivano suverenitetas ir nepriklausomybės faktas yra ignoruojamas visuose PSO dokumentuose, tarkime, Taivaną įtraukus į Kinijos miestus ir jį pavadinus ,,Taipėjus ir apylinkės”. Neseniai internete sklido vaizdo įrašas, kuriame PSO atstovas, žurnalistės paklaustas apie Taivaną internetinės konferencijos metu, ėmėsi vaidinti neišgirdęs klausimo, o vėliau ir trūkinėjant ryšį. Po to kalbantysis pasitraukė iš pokalbio, taip ir neatsakęs į klausimą apie Taivaną. Komiška, bet tipiška situacija. Dėl tokios laikysenos net 23 milijonai Taivano gyventojų yra rizikoje (jei PSO veikla iš tiesų gelbsti gyvybes), nes negauna jokios informacijos iš PSO, mat formaliai PSO vertinimu Taivanas neegzistuoja. 

Kodėl Kinija turi tiek galios PSO? Vienas žodis: korupcija. 

Visu pirma pačios organizacijos viduje padaugėjo įtarimų dėl vidinės korupcijos, aptikus daugybę schemų, kurios skirtos didelės tarptautinės organizacijos pinigų paskirstymui. Be to, vidaus rizikos įvertinimo dokumentai taip pat rodo, kad 7000 darbuotojų turinčios organizacijos tarpe išaugo vidinių skundų dėl korupcijos skaičius, sukčiavimo ir netgi seksualinio priekabiavimo atvejų, palietusių ir vidinę keturių nuolatinių tyrėjų ir dviejų konsultantų komandą. PSO skyrius, vadovaujantis visuotiniam reagavimui į koronaviruso protrūkį, yra chroniškai nepakankamai finansuojamas, nepaisant to, jog pati organizacija tiesiog lobsta iš įplaukų tiek iš Kinijos, tiek ir iš Vakarų valstybių. 

PSO paskelbė koronaviruso protrūkį pasauliu mastu tik sausio 30 d., praėjus 10 dienų nuo pirmojo patvirtinimo, kad virusas gali plisti tarp žmonių, ir aštuonioms dienoms po to, kai gyrė Kinijos pastangas kovojant prieš šį virusą. Šis PSO ,,nutylėjimas” gali būti pagrįstas tuo, jog PSO reguliariai gauna didelę Kinijos materialinę paramą. Prieš PSO pripažįstant faktą, jog pandemija kristalizavosi, kovo 11 dieną Kinija paaukojo 20 milijonų JAV dolerių PSO kovai su koronavirusu. Vargu ar ką stebina, jog egzistuoja valstybių įtaka PSO sprendimams, atsižvelgiant į tai, kiek finansiškai jos yra prisidėjusios prie PSO veiklos. Akivaizdu, jog didelių šalių, tokių kaip Kinija, paramos suteikia joms nemažą įtaką. 

Kaip jau žinome, PSO vadovas yra iš Etiopijos. Galbūt tik sutapimas, kad Kinija įsipareigojo pastatyti ligų tyrimo centrus Etiopijoje už 80 milijonų dolerių. Toks pats atsitiktinis kaip faktas, jog 2012 m. Kinijos finansuota Afrikos Sąjungos būstinės buvo pastatytos būtent Etiopijoje. Kinija tai įvardijo kaip ,,dovaną” už 200 milijonų dolerių. 

Vienas iš didžiausių projektų, šiuo metu vykstantis Etiopijoje, yra 4 milijardų dolerių vertės Etiopijos-Džibučio geležinkelio statyba. Kinijos eksporto ir importo bankas parėmė šį projektą paskolomis, kurių bendra vertė yra 3.3 milijardo dolerių. Matant PSO vadovo elgesį, lieka atviras klausimas, ar tokia didelė parama jo valstybei tikrai neturi įtakos jo sprendimams ir retorikai Kinijos atžvilgiu. 

Jei abejojame (o abejojame) PSO neutralumu skleidžiant informaciją, verta atkreipti dėmesį, jog ši organizacija dirba su ,,Google” - šios dvi milžinės ,,kovoja prieš dezinformaciją”, siekdamos užtikrinti, kad žmonės, ieškodami informacijos apie virusą, pagal „Google“ algoritmus pirmiausiai gautų faktus iš Jungtinių Tautų sveikatos agentūros, kuri yra tiesiogiai susijusi su PSO.

Pagaliau neįmanoma ignoruoti PSO ideologizuotumo fakto. Sveikatos apsauga turėtų būti viena mažiausiai ideologijos paveiktų viešosios politikos sričių, tačiau šiandien yra priešingai. Naujosios kairės idėjoms iškėlus vadinamųjų reprodukcinių teisių svarbą, vienu iš PSO prioritetų pastaraisiais dešimtmečiais tapo būtent šių „teisių“ (abortų, kontracepcijos, sterilizacijos) užtikrinimas visoje planetoje, o ypač Trečiojo pasaulio šalyse. Šioje kovoje už reprodukcinį išlaisvinimą PSO neturi stabdžių, ką geriausiai liudija dar 2010 metais PSO konkrečiai Europai parengti „Lytinio švietimo standartai“. Juose nedviprasmiškai nurodoma, kad vaikai iki 4 metų turėtų išmokti apie masturbaciją ir „savęs lietimo sukeliamą malonumą“, taip pat žinoti savo „teisę tyrinėti lyties tapatybes“, o iki 6 metų susipažinti su vienalyčiais santykiais, šeimų formų įvairove ir ją „priimti“. Koronaviruso pandemijos akivaizdoje PSO taip pat intensyviai sprendžia, kaip užtikrinti, kad karantino sąlygomis būtų ir toliau garantuotas „reprodukcinių teisių“ prieinamumas.

Tenka pripažinti, jog PSO yra ne tik ideologizuota, bet ir stipriai suaugusi su valstybe, kuri yra grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui. Tą teigia ir mūsų specialiosios tarnybos. Žvelgiant plačiau, PSO pavyzdys rodo, jog tarptautinių organizacijų biurokratinis atitrūkimas nuo paprastų žmonių yra puiki dirva karjeristams, kurie gauna labai dideles galias ir neskaidrią politinę įtaką. Šios galios ir įtakos ne visada sutampa su organizacijų deklaruojama vizija ar tuo labiau žmonių interesais. Kai organizacija pameta iš akiračio savo tikslus ir principus, jai reikia į vėžes grąžinančio sukrėtimo. Nutraukta JAV parama gali juo tapti. Susiję

Politika 4988074128333303948

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2020-04-15 12:40

  joo,manau išvaikius JTO ir PSO,pasaulis to net nepajustų.Nes,realiai juk jokios naudos iš tokių organizacijų.JAV prezidentas teisingai pasielgė.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2020-04-15 14:48

   Manau, kad pasaulis tai pajustų. Mažiau nesamonių ir nesusipratimų būtų. Senai reikėjo uždaryti tą ragų ir kanopų kontorą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2020-04-15 20:46

   Aišku, kad tuos komunistus seniai rteikia išvaikyti, o tą kyšių artelę uždaryti - juk jie nieko neveiukia, tik vagia sveikatos organizacijoms skirtus pinigus.
   JT irgi ne ką geresnė.

   Panaikinti
  3. Kas stebi-tas mato,kad Jungtines tautos,seniai yra Amerikos UAB.Drasiai galima vaikyti vien del to.

   Panaikinti
  4. Kas stebi tas mato,kad JTO seniai yra Amerikos UAB.Galima vaikyti ir reiktu vaikyti.

   Panaikinti
  5. Dar vienas rusovatnikas pasiklydo.

   Panaikinti
 2. Hmm... Deje, bet korupcija tai europietiškos civilizacijos reiškinys! Visos milžiniškos ir praturtėjusios valstybės bando nupirkti įvairių tarptautinių organizacijų vadovus ir žemesnius klerkus dėl savo valstybių, o gal net tų valstybių vadovų, naudai! Ir nieko čia padaryti neįmanoma, nebent patiems stengtis taaip praturtįti, kad galėtume irgi nusipirkti tarptautinių organizacijų klerkus ir juos panaudoti Lietuvos labui!!!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2020-04-15 14:52

   Tipiškas vatano komentas. Jūs vatanai net nepastebit, kad esat su lanzbergistais toje pačioje barikadų pusėje. Tai rodo jūsų kvailumą. Ir priešiškumą tiesai.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2020-04-15 20:44

   -> LiuXIV 2020-04-15 13:29

   Korupcija - europietiškos civilizacijos reiškinys?! - gal turėjai omeny, kad KOVA SU korupcija yra europietiškos civilizacijos reiškinys?

   Panaikinti
  3. aiskiai pasakyta komunistiniu pakraipu etiopas. su ccccp dar draugelis buvo. o korupcija is mongolu totoriu pas rusus , is ten pas kitus slavus ,gylyn i Europa. nuprausk rusa , rasi totoriu

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2020-04-15 14:03

  Teisingas logiškas straipsnis, tikrai protingiems koronas atvers akis.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2020-04-15 16:57

  Gal autorius galėtų papildyti straipsnį informacija apie tai, kokia ta PSO struktūra ir kaip ji valdoma, kas priima sprendimus, kaip atstovaujamos Europos šalys, kokį balsą turi jų atstovai?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2020-04-15 17:03

  Ryškus straipsnis palaikom amerikonus o kas prieš juos tie blogiečiai. Gal galėjo parašyti PSO kiek parėmė Bilo Geitso fondas ir kitos Amerikos kompanijos, nors Bilas Geitsas ir per paskaitas vis kartojo per daug žmonių žemėje reikėtų pamažinti. Kiek amerikonų papirktų žmonių kodėl neaprašyta?. Kinija bloga nes ekonomiškai pasivijo amerikonus. Kaip čia nebuvo rusai puola?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. O, vatniukiuks pasiklydo. Nesupranta, kad Amerika yra nevienalytė. Pripratęs, kad jo mylimojoj u’Rodinoj be caro palaiminimo niekas nevyksta.

   Panaikinti
  2. A skruzdeleles dar nepuola tamstos?

   Panaikinti
  3. Rusofobija cia truluti prislepta bet eina salia informacijos.

   Panaikinti
  4. Homofobija, transfobija, ksenofobija, rusofobija. Infantilūs neomarksistai-liberalai ir “tikrojo” marksizmo garbintojai (kažkodėl ir paRašos mylėtojai, nors ten toks sifilitikas, pasivadinęs leninu kažkokiu, “netikrą” marksizmą krauju įvedinėjo), kaip ne veltui sakoma, yra dvasios bei proto broliai. Ir kilmės tos pat.

   Panaikinti
 6. Tiek PSO, tiek JTO ir kitokios panašios struktūros puikiai įvaldžiusios didelių pinigų srautų įsisavinimą po priedanga "padėkime pasaulio badaujantiems, pabėgeliams, ligoniams" ir t.t. Šlykštu, kad iš Lietuvos nepasiturinčių žmonių organizuotai valdžios nusunkiami pinigai mokesčių pavidalu ir sėkmingai nukanalizuojami į tokias pseudogelbėtojų organiziūkštes.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Jo, aš irgi niekada nepasitikėjau tom „pasaulinėm“ organizacijom, kuriom tik rūpi pasistatyti dangoraižį prašmatniam mieste, išsirinkti pirmininku dėl politkorektiškumo kokį nors afoazijietį su labai daug h pavardėje (kokį nors Tedhros Bouthros Abu Ghraibo Beth Nesughraibo) ir vaizduoti žiauriai reikšmingus. Kaip dabar sakoma, brangiai apmokamos kaliausės.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2020-04-15 22:52

   (kokį nors Tedhros Bouthros Abu Ghraibo Beth Nesughraibo)
   Smagu smagu :))

   Panaikinti
 8. PSO biudzetas susideda is 28% procentu saliu nariu o 72 procentai savanoriski inasai valstybiu ir tarptautiniu organizaciju.Pats biudzetas 3,3 milijardai doleriu.Geitso fondas skiria 650 milijonu doleriu o kiek JAV savanoriskai ir kaip salis nare?Geitsas Soroso draugas ir kitu globalistu .....?????Ar globalistai nori gero pasauliui ar tik apmazinti zmoniu skaiciu pasaulije .Jei PSO globalistu rankose todel ji ir buvo neveiksni kai prasidejo pandemija Kinijoje! Jei trampas suprato kad tai globalistu firma o ne jokia PSO todel ir nutrauke financavima kam mesti pinigus i bala!Tuo labiau jei dar kinijos sebras ten vadovas!

  AtsakytiPanaikinti
 9. Trumpas ieško atpirkimo ožkos. Pats prisišnekėjo ir prisidirbo epidemijos pradžioj ir toliau panašiai tęsia.

  Ar LGBT-genderistines nuostatas per PSO stumia Kinija? Maoistai? Ar greičiau pažangiosios vakarų šalys, tame tarpe JAV?

  Ar nuo ženkliai sumažinto PSO biudžeto labiau nukentės Ghebreyesus'as ar kokie vargšai Afrikoje, Lotynų Amerikoj ir pan. nes nebebus iš ko finansuoti jiems skirtos programos?

  Tarptautinės organizacijos skirtos, kad šalys apskritai bent kažkiek šnekėtųsi ir derintų veiksmus.

  Jei kažkas ten neveikia - reikia ne griauti, o taisyti.

  Ar tikrai Taivanas negauna jokios PSO informacijos? Juk dauguma informacijos yra vieša.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonimiškas2020-04-15 22:49

  Tos pasaulinės organizacijos yra paprasčiausiai parazituojančios. Ir JT, ir PSO, ir žmogaus teisių, ir lygių galimybių, ir ir ir... Neva, nevyriausybinės, bet diktuoja visoms vyriausybėms. Ten sulindę visi kairieji ekstremistai, turi riebius biudžetus, niekam neatsiskaito, o daro, ką nori. Ir nesakykit, kad už jų visų niekas nestovi. Jos tik instrumentas. Bet Orbanas įrodė, kad jas galima "padėti" į vietą.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2020-04-15 22:59

  Ką jau ten pasaulinės org. Va ES ir tai koks gyvatynas. Skaidrumo Briuselio koridoriuose nerasta. Išsirenka patys save, o neatsiskaito niekam. Aukščiausiuose postuose sėdi tokios negalvos, kad galva neneša, kaip tai įmanoma. Bet vieną daiktą gerai - sukelti krizes. O paskui agituoti, kad tik kartu jas ištversim.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Anonimiškas2020-04-16 09:06

  Taip teisingai komemtatoriai pastebi, visos tos JTO, PSO, susikutria, o vėĺiau tampa pinigų plovomo organizacija.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Anonimiškas2020-04-16 14:26

  Uzdarei Pso apsivertei ant kito sono ir miegi?Galbut reiketu rotacijos daugiau,maziau klerku,nebutu koorupcijos ir kitu negeroviu.O kad kinija nupirkusi is deduka netikiu,jeigu gerai pasidomesi Kinija jau seniausiai ikelusi i Afrika abi kojas ir ne tik i Kenija.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. O kaip tai, kad "Kinija jau seniausiai ikelusi i Afrika abi kojas ir ne tik i Kenija" paneigia galimybę, kad "kinija nupirkusi is deduka" (juolab atsižvelgiant į to veikėjo elgesį)? Gi "įkelti kojas į Afriką" yra vienas dalykas, o turėti marionetinę PASAULINĘ organizaciją (kurią nemažai kas vis dar laiko patikimu autoritetu) - visai kas kita. Ypač atsižvelgiant į tai, kad Kinija eksportuoja labai daug medicininės paskirties prekių.

   Panaikinti
 14. Dar vienas "potėpis į bendrą paveikslą": https://yournews.com/2020/04/15/1567268/who-blocked-doctors-from-urging-border-controls-to-stop-spread/

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū už nuorodą, perskaičiau. Į delfius tai tikrai nepaklius.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item