Pirmajai viešai Lietuvos kariuomenės priesaikai – 100 metų

Kaune gegužės 11 d., šeštadienį, bus minimos 100-osios pirmosios viešos Lietuvos kariuomenės priesaikos metinės.  Metinėms skirtuose ...

Kaune gegužės 11 d., šeštadienį, bus minimos 100-osios pirmosios viešos Lietuvos kariuomenės priesaikos metinės. 

Metinėms skirtuose renginiuose dalyvaus krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Lietuvos kariuomenės pajėgų vadovybė ir kariai.

Šeštadienį kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti iškilmingoje gėlių padėjimo ceremonijoje Istorinės Prezidentūros kiemelyje, taip pat stebėti Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių priesaikos ceremoniją ir Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos išskirtinį pasirodymą Rotušės aikštėje. Susirinkusieji taip pat išgirs Karinių oro pajėgų orkestro koncertinę programą, pasivaišinti kareiviška arbata.

1919 m. gegužės 11 d. vykusi vieša Lietuvos kariuomenės priesaika siejama su pirmuoju oficialiu Lietuvos kariuomenės pristatymu, nes renginyje anuomet dalyvavo tiek Lietuvos valdžios, tiek užsienio šalių atstovai.

Apie pirmąją viešą Lietuvos kariuomenės priesaiką:

Pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika įvyko Kaune, Rotušės aikštėje, 1919 m. gegužės 11 dieną.

Tais metais po šv. Mišių didžiulė procesija, vedama vyskupo Pranciškaus Karevičiaus ir kitų aukštų dvasininkų, iš Kauno arkikatedros bazilikos pajudėjo link Rotušės aikštėje išrikiuotų kariuomenės dalinių, sudarytų vien iš savanorių karių.

Iškilmingoje ceremonijoje priesaiką „nesigailėdamas savo sveikatos nei gyvasties ligi paskutinio kraujo lašo ginti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“ davė ne visa to meto kariuomenė. Dalis savanorių tuo metu jau kovėsi su priešu, kai kurie žuvo taip ir nespėję prisiekti. Po priesaikos Kaune, kariai buvo prisaikdinti ir kitose įgulose, ir pačiame fronte.

Po priesaikos iškilmių ir karių palaiminimo Kaune kariuomenės dalinius apėjo ir juos pasveikino Prezidentas Antanas Smetona, kariuomenės vadas gen. Silvestras Žukauskas, ministras pirmininkas Mykolas Sleževičius ir kiti garbingi asmenys.

Nors 1919 m. vasario 16 d. kai kuriose Lietuvos vietovėse jau buvo surengti kariuomenės paradai, tačiau gegužės 11-ąją vykusi pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika siejama su pirmuoju oficialiu Lietuvos kariuomenės pristatymu, nes renginyje dalyvavo ir užsienio šalių atstovai iš JAV, Anglijos, Prancūzijos ir Vokietijos.

Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga gegužės 11-ąją pasirinko ir kaip savo organizacijos dieną, kuri buvo minima nuo 1931 m. iki 1934 m.

Renginio Kaune programa:

11.25 val. Gėlių padėjimo ceremonija Istorinės Prezidentūros kiemelyje.

11.30 val. Karių rikiuotės žygiavimas Vilniaus g. iki Rotušės aikštės.

12.00 val. Šv. Mišios ir iškilminga karių rikiuotė Rotušės aikštėje.

12.40 val. iškilminga Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių savanorių priesaika Rotušės aikštėje.

13.00 val. Garbės sargybos kuopos pasirodymas Rotušės aikštėje.

13.20 val. Karinių oro pajėgų orkestro koncertinė programa Rotušės aikštėje.

Karinių oro pajėgų informacija ir archyvo nuotrauka

Susiję

Istorijos politika 8114096751749963760

Rašyti komentarą

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui (nauja tinklalaidė)

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item