Kauno forumo pareiškimas dėl atliekas deginančių jėgainių

Visuomenėje neblėsta nerimas dėl pradėtų Vilniaus ir Kauno kogeneracinių elektrinių, kuriose bus deginamos buitinės ir pramoninės atlieko...

Visuomenėje neblėsta nerimas dėl pradėtų Vilniaus ir Kauno kogeneracinių elektrinių, kuriose bus deginamos buitinės ir pramoninės atliekos, statybų. Nuogąstaujama dėl miestų aplinkos taršos, galimos grėsmės gyvajai gamtai ir žalos žmogaus sveikatai.

Vilniaus ir Kauno apskričių gyventojai ne vienus metus rinko parašus po peticijomis, reikalaujančiomis sustabdyti šių objektų statybą. Dabartinis premjeras S. Skvernelis ne kartą viešai vertino šias atliekų degyklas kaip kenksmingus, korupcinius objektus. Pažadai nestatyti atliekas deginančių jėgainių gyvenamosiose zonose taip pat liko neįvykdyti.

Visuomenės nerimo neišsklaido jau veikiančioje Klaipėdos Fortum jėgainėje vos kelis kartus per metus atliekami momentiniai dioksinų tyrimai aplinkos ore, atspindintys jėgainės išskiriamą taršą matavimo momentu, kada aplinkos augalijos, gyvūnijos ir dirvos ilgalaikis užterštumas nėra tiriamas.

Konkretūs ekonominiai paskaičiavimai apie galimą elektrinių naudą, kaštus, finansinius srautus ir pelningumą iki šiol visuomenei nepateikti. Lieka neaiškus šių jėgainių aprūpinimas atliekomis ES diegiamos žiedinės ekonomikos perspektyvoje.

Kauno Forumas, remdamasis Orhuso konvencijos 3 straipsnio 5 dalimi, mano, kad būtina svarstyti statomų Vilniaus ir Kauno šiukšlių deginimo jėgainių galimą naudą, žalą ir perspektyvas ne vien uždaruose posėdžiuose, o surengti suinteresuotų pusių, ministerijų atstovų ir nepriklausomų specialistų konferenciją, pakviečiant dalyvauti bendruomenių atstovus ir mokslininkus, tyrinėjančius alternatyvius atliekų deginimo būdus.

Tai padėtų sumažinti įtampą visuomenėje, padidintų valdžios institucijų ir bendruomenių tarpusavio pasitikėjimą, leistų numatyti perspektyvas ir rasti efektyvesnių sprendimų, kurie skatintų ekonomines ir ekologines permainas.

Susiję

Kauno forumas 1173672831427779531

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-08-16 17:55

  Kadangi puikiai supranta,kad tokių jėgainių statyba šalia gausiai apgyvendintų rajonų - velnio išpėrų darbas - nekvies nei mokslininkų, nei visuomenės. Juk pakviestiejii su tuo nesutiks. Ir dar sakom - kokie žiaurūs fašistai: žmones dujomis nuodijo... Skiriasi tik tuo, kad jų procesas lėtesnis.

  AtsakytiPanaikinti
 2. supratingas ne2018-08-16 20:06

  Vienoje deginimo gamykla stovi, berods, pačiame miesto centre ir nėra nei jokio kvapo nei teršalų patekimo aplinkon. Jei teisingai suprantu, nuogastavimai labiau susiję ne su technologijos nesaugumu, bet su lietuvių verslininkų nesąžiningumu laikantis technologijos ir aptarnavimo, o gal net ir projektavimo standartų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kiek aš suprantu, pagrindinė problema čia yra keleriopa: a) informacijos visuomenei kiekis ir kokybė, b) abejonės dėl projekto skaidrumo ir atskirų suinteresuotų grupių įtakos bei c) "grietinėlės" požiūris "tilet, runkelei - valdže žino gereu!". Taigi, tokia visas puses atstovaujanti, o ne "elertė stiliaus" konferencija galėtų bent iš dalies tą problemą jei ne spręsti, tai bent sušvelninti, mano galva.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2018-08-17 08:52

   Lietuvos stambiųjų verslininkų metaliteto lygis ir jų moraliniai doroviniai interesai kaip taisyklė nesutampa su aplinkos ir gyventojų interesais. Prie Lazdynų yra vandenvalos įmonė...ar kokia kita, tiksliai negaliu pasakyti. Bet į mėnesį 2 ar 3 naktis iš eilės paleidžia tokią fekalijų smarvę, kad per uždarytus langus jauti. Kai jie tai darydavo dieną dar įmanoma buvo skųstis ir juos patikrinti, o dabar naktį... kokios įstaigos tikrins oro taršą. Tai guli ir keiki atsakinguosius, gal prakeiksim, bet ateis kiti...

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item