Roxana Stanciu. Nepaisant Stambulo konvencijos, lytis – ne socialinis konstruktas

www.laisvavisuomene.lt Kas būtų, jei žinotumėte, kad gimėte ne vyru ar moterimi , bet neutralios lyties (angl. gender neutral )? Kas...


Kas būtų, jei žinotumėte, kad gimėte ne vyru ar moterimi, bet neutralios lyties (angl. gender neutral)? Kas būtų, jei žinotumėte, kad galite laisvai pasirinkti lytį bet kuriuo metu paprasčiausiai pakeisdami vieną kita? Kas jei jums būtų pasakyta, kad biologija neturi jokios reikšmės tam, kas esate, o lytis yra tik socialinis konstruktas, kurį dirbtinai primeta švietimas ir visuomenė? Argi visa tai neskamba nemoksliškai? Žinoma! Tačiau būtent tai siekia skatinti Stambulo konvencija.

Kas yra Stambulo konvencija?

Stambulo konvencija yra tarptautinė sutartis, 2011 m. pasirašyta Stambule ir įsigaliojusi 2014 metais. Ją yra ratifikavusios 19 iš 28 ES valstybių narių. Pagrindinis šios konvencijos tikslas yra Europos Tarybos šalyse kovoti su smurtu prieš moteris ir vykdyti smurto namuose prevenciją.

Visi sutinka, kad smurtas prieš moteris Europoje išlieka rimtu klausimu ir niekas neginčija fakto, kad jis turi būti įveiktas. Smurtas prieš moteris pažeidžia pagrindines žmogaus teises ir privalo būti sustabdytas. Dėl to Stambulo konvencijai ir jos pagrindiniam tikslui harmonizuoti kovos su smurtu prieš moteris mechanizmus galima pritarti.

Problema ta, kad Stambulo konvencija kalba ne tik apie tai. Tiesą sakant, ji veikia kaip Trojos arklys: apsimeta siekianti tikslo, kuriam visi pritariame, tuo pačiu skatindama radikalią idėją, kad lytis yra tiktai socialinis konstruktas.

Kodėl lytis kaip socialinis konstruktas yra itin problemiška?

Stambulo konvencijos 3 straipsnis aiškiai nurodo, kad lyties supratimas yra nepriklausomas nuo biologinės realybės: „gender reiškia socialiai susiformavusius vaidmenis, elgseną, veiklas ir bruožus, kuriuos tam tikra visuomenė priskiria kaip tinkamus moterims ir vyrams“. Prigimtinių biologinių vyrų ir moterų skirtumų neigimas yra absoliučiai nepagrįstas mokslu ir turi gilių teisinių, socialinių, ekonominių ir politinių pasekmių.

Francisco Agnello atkreipia dėmesį, kad „lyties apibrėžimas konvencijos tikslui yra bereikšmis: moterų teisių požiūriu, toks apibrėžimas ir už jo slypinčios teorijos niekaip neprisideda prie moterų apsaugos, kuri numatyta konvencijos straipsniuose“. „Vienas iš socialinių teorijų apie lytį ketinimų yra bet kokio tapatumo, kuris nurodo į vyriškumą ar moteriškumą, dekonstravimas. Taip siekiama sukurti visuomenę, kurioje lytiniai skirtumai traktuojami kaip visiškai nesvarbūs (ir neegzistuojantys), ir visi yra laisvi susikurti savo lytinę tapatybę. Taip šios teorijos paneigia bet kokius skirtumus tarp vyrų ir moterų“, – priduria F. Agnello.

Taigi, socialinės lyties (gender) samprata yra priešinga biologinės lyties (sex) sampratai. Kodėl? Todėl, kad biologinė lytis yra duota, ji – objektyvi ir yra žmogaus prigimties dalis, tuo tarpu socialinės lyties samprata teigia, kad biologinė lytis neturi jokios socialinės prasmės ir yra kintanti (angl. fluid).

Ką tai reiškia praktikoje?

Kaip jau minėta, lyties kaip socialinio konstrukto apibrėžimas veda prie visuomenės, kur lytiniai skirtumai traktuojami kaip kintantys. Todėl save moterimi laikantis vyras gali dalyvauti moterų sporto varžybose. Taip pat jis gali naudotis tokiomis tik moterims skirtomis patalpomis kaip vonios kambariai, tualetai, socialinės globos prieglaudos.

Be to, jeigu lytis yra tik socialinis konstruktas, visos su šeima susijusios sąvokos visiškai pakeičia prasmę. Sąvokos motina, nėščia, dukra, močiutė bus ne tik moteriškumo, o sąvokos tėvas, sūnus, senelis – ne tik vyriškumo požymiai.

Organizacija ADF Intenational akcentuoja ir kitą svarbų problemišką aspektą – kėsinimąsi į tėvų teises.

Praktikoje tai reikštų, kad tėvai nebus laisvi ugdyti savo vaikų pagal savo moralines ir religines normas ir negalės prieštarauti lytiniam švietimui pamokose, kur vaikai bus mokomi, kad gali pasikeisti lytį. „Jie gali būti apkaltinti prievarta prieš savo dukras, jei atsisakys jas pripažinti esant  berniukais, jei jos šito nori. Tas pats gali nutikti tėvams, siekiantiems medicininės pagalbos savo vaikams, kenčiantiems nuo lyties disforijos“, – teigia ADF International.

Visa tai, kas aptarta, mūsų visuomenėse sukurtų chaosą. Visi galime sutarti, kad šis požiūris yra visiškai nemoksliškas, dirbtinai sukonstruotas ir savavališkas.

F. Agnello prieina išvados, kad „dėl tokio elgesio geros konvencijos, galinčios veiksmingai ginti moterų teises, laimėjimai prisidedant kai kurioms valstybėms buvo paaukoti siekiant apsaugoti konkrečius politinius interesus“. Tai – visiškai apgailėtina.


Susiję

Šeimos politika 5225832632914617152

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-06-22 10:32

  Tokių žmonių populiacijoje yra mažiau nei 0.5% o šis polulistinis straipsnis pateikia lyg dabar turėsim būt visi belyčiai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Vertimas: "bandžeu skaititi, nieko nesupratau - uštat ŽINAU, kad če populizmas!" :)

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-06-22 10:34

  *Populistinis

  AtsakytiPanaikinti
 3. Problema išties paradoksali. Juk leistis į ginčus su psichiniais ligoniais, tolygu ligonius pripažinti esant sveikais... Iš kitos pusės žvelgiant, tas reikštų, kad tokius absurdiškus pripažinimus gali daryti tik psichiškai nesveiki.
  Tai pasakykite dabar man, kuriems čia dabar reikalinga medicininė pagalba?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Toje konvencijoje, šalia genderizmo "stūmimo", yra dar vienas aspektas, į kurį nedažnai atkreipiamas dėmesys: tai marksistinės "klasių kovos" (buržujai - amžini proletariato engėjai ir skriaudikai) ideologemos, transformuotos į neomarksistinę "lyčių kovos" (vyrai - amžini moterų engėjai ir skriaudikai) ideologemą, diegimas. Tikslas išliko nepakitęs: "pasaulį seną išardysim!" - o ar rasi veiksmingesnį visuomenės ardymo metodą, negu vyrų ir moterų ("lyčių kova"), tėvų ir vaikų ("kova su stereotipais", genderizmas) supriešinimas?
  Na, o "kova su smurtu prieš moteris" - tiesiog patogi širma: "aha, tau nepatinnka neomarsistų užmačios - reiškia, tu už moterų mušimą!" - palyginkime su žymiąja scena iš filmo "Šuns širdis": "aha, neremi bolševikinės propagandos - vadinasi, nenori padėti badaujantiems Pavolgio vaikams!". Beje, ten tarp bolševikų irgi "neaiškaus genderio būtybė" buvo. ;)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2018-06-22 14:53

  Svarstant Stambulo konvencijos ratifikavimą, kaip siūlo Grybauskaitė ir Linkevičius, būtinas žmonių pritarimas, niekas niekam nesuteikė teisės veikti prieš žmonių valią.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Nežiniukas2018-06-22 17:27

  Jeigu pagal Stambulo konvenciją galima pasirinkti lytį, tai man aplamai klausimas - o kam ją iš viso rinktis ir kam mokyti kažkokių socialinių vaidmenų?

  Ar tikrasis tikslas nebus toks pats, kaip su alkoholio reklamos draudimu, kai lobistai sakė, kad reklama nėra įtakojanti, bet jos negalima uždrausti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-06-22 22:35

   Konsultavimas gender lyties "pasirinkimo" klausimu bei "socialinių vaidmenų" mokymai - finansiškai perspektyvi profesija, tuoj po IT. Nida Vasiliauskaitė, pažinojusi feminizmo užkulisius iš vidaus, būtent tą momentą ir akcentuoja paskutiniame straipsnyje.

   Panaikinti
  2. Be to, nereikėtų pamiršti ir chirurginių sterilizavimo operacijų bei visą gyvenimą trunkančios hormonų "terapijos" bei neišvengiamų "palaikomųjų konsultacijų" verslo. Dar daugiau - gi "tolerancijos skatinimo" (t.y. psichinio nepilnamečių traumavimo) bizniukas mokyklose ir darželiuose nepaliaujama kuria naujas "klientų" bangas. Iš esmės, tai pats save palaikantis verslas.

   Panaikinti
 7. Kažkaip labai jau paviršutiniškai čia visi kalba.
  Pikc minėtas biznieriškas aspektas be abejo galioja, bet tai tik smulkus "lydimasis efektas".
  Esmė _visai_ kitur.
  Stambulo konvencija - kurios laikytis Turkija jokiame sapne nesiruošia? Minčių nekyla?
  Ši sutartis tėra dar vienas bandymas įkalti dar kelias (!) vinis į Europinio paveldo civilizacijos karstą.
  Jei kam neaišku, trumpai - tikslas mažinti minėtos civilizacijos narių vaisingumą.
  Kam reikalingi migrantai minčių kilo?

  AtsakytiPanaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PAREMKITE, SKIRDAMI 12 EUR

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item