ESTT sprendimo dėl vienalyčių santuokų reziumė

www.laisvavisuomene.lt Po Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimo byloje Coman ir kiti visos ES valstybės narės, spręsdamos dėl...


Po Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimo byloje Coman ir kiti visos ES valstybės narės, spręsdamos dėl asmenų teisės gyventi jų teritorijoje, privalės pripažinti užsienyje sudarytas vienos lyties porų santuokas. Tai galios ir toms ES šalims, kurios konstitucijose ar kituose nacionaliniuose įstatymuose saugo santuoką kaip vieno vyro ir vienos moters sąjungą.

Teigiami Teismo sprendimo aspektai:

- Jis patvirtino nacionalinę šalių kompetenciją savo įstatymuose apibrėžti santuokos sąvoką. Tai reiškia, kad valstybės narės tebėra laisvos rengti referendumus dėl santuokos apibrėžimo ir išlaikyti savo nacionalinę konstitucinę santuokos tarp vieno vyro ir vienos moters apibrėžtį (37 paragrafas).

- Jis apribojo tos pačios lyties porų pripažinimą laisvo judėjimo srityje iki teisės apsigyventi ES šalyse (36 paragrafas).

Neigiami Teismo sprendimo aspektai:

- Teismas laisvo judėjimo srityje apibrėžė sutuoktinių sąvoką į ją įtraukdamas tos pačios lyties poras.

- Nors Teismas nurodė, kad vienos lyties poros laisvo judėjimo srityje turės būti pripažįstamos išimtinai tik dėl tikslo apsigyventi (36 paragrafas), jis susiejo apsigyvenimą su teise į normalų šeimos gyvenimą (32 paragrafas). Būtent šeimos gyvenimo interpretavimas bus slidi vieta teisiniuose reikalavimuose keliant klausimą dėl daugiau teisių nei tik teisė apsigyventi.

- Teismas atmetė viešąjį interesą kaip argumentą nepripažinti vienos lyties porų pareiškimų dėl laisvo judėjimo (42 paragrafas ir toliau).

Laisvės gynimo aljanso (angl. Alliance Defending Freedom) teisininkės Adinos Portaru teigimu, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimas byloje Coman ir kiti yra itin problemiškas: „Daug Europos šalių pripažįsta ir saugo santuoką kaip vieno vyro ir vienos moters sąjungą. Jos turi tam teisę. Pagrindinės šeimos teisės sąvokos – sutuoktiniai, šeimos narys ir santuoka – priklauso ES valstybių narių kompetencijai. Tai aiškiai pagrįsta pagrindiniuose ES teisės dokumentuose šiuo klausimu, įskaitant ir pastarąjį Teismo sprendimą. Siūlydamas į sutuoktinių apibrėžimą įtraukti tos pačios lyties partnerius Teismas mažina nacionalinę kompetenciją šiuo klausimu“, – komentuoja A. Portaru.

Teisininkė teigia, kad laisvas asmenų judėjimas negali būti naudojamas užkulisiniu būdu pakeisti tokias gerai suprantamas sąvokas kaip santuoka ir šeima. „Versti valstybę narę taisyti savo nacionalinę teisę tam, kad būtų įtvirtintas tos pačios lyties asmenų santykių pripažinimas, reiškia sąmoningą nacionalinio demokratinio proceso ignoravimą. Pavyzdžiui, Rumunijoje trys milijonai žmonių pasirašė iniciatyvą Konstitucijoje santuoką apibrėžti kaip sudaromą vieno vyro ir vienos moters. Pakeisdamas sąvoką sutuoktiniai Teismas parodo nepagarbą nacionaliniam suverenitetui ir įvairovei ES bei rizikuoja sukurti teisinį chaosą“, – aiškina A. Portaru.

Dar tą pačią dieną, kai buvo paskelbtas Teismo sprendimas Coman byloje, kai kurios lobistinės LGBT organizacijos džiūgavo ne tik dėl sprendimo praktinių pasekmių, bet ir dėl to, kad dabar neva bus lengviau daryti įtaką dėl vienalyčių porų teisinio pripažinimo šalių viduje. Lietuvoje taip pat pasirodė nuomonių, kad nors tiesiogiai nėra reikalaujama keisti nacionalinio teisinio reguliavimo šiuo klausimu, „netiesiogiai tai tikrai yra motyvas ir paskata valstybei vis dėlto atsisakyti tam tikrų psichologinių barjerų ir vadovautis humaniškumo principu“. Toks apeliavimas šiuo atveju tėra demagogija, kadangi prigimtinės vyro ir moters šeimos prilyginimas homoseksualių santykių pagrindu kuriamam dariniui yra ne „psichologinių barjerų ar humaniškumo“, o žmogaus prigimties ir kuriamų santykių pridėtinės vertės visuomenei ir valstybei suvokimo klausimas.

Parengta pagal adflegal.org.

Susiję

Šeimos politika 2766955387205810993

Rašyti komentarą

 1. Ir už narystę tokioje sąjungoje agitavo vyskupas Sigitas Tamkevičius!
  Kaip gerai, kad nepaisiau jo gasdinimų, boikotavau referendumą ir agitavau PRIEŠ, nors jis sakė: bus nuodėmė kiekvienam, kuris neateis balsuoti!
  Kaip lengvai žmogus už Dievą nusprendžia, kas turėtų būti nuodėmė! Koks tikėjimo menkumas!
  Kaip turėčiau dabar jaustis, jei referendume būčiau balsavęs "už"?! Nieko nėr geriau už ramią sąžinę.
  Siūlau spjauti į ESTT sprendimą ir jo nepaisyti. Kiek čia mums beliko toje ES - neužilgo narystę nutrauksim.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. “Kiek čia mums beliko toje ES - neužilgo narystę nutrauksim.” - kas tie “mums” ir kas tokie nutrauks?

   Panaikinti
  2. T0mas J. -> Sėliui2018-06-07 20:11

   Mes, lietuviai !!

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-06-08 06:29

   Tu ne "mes lietuviai". Daugų daugiausia tu - "mes buduliai". Gali tarti išdidžiai.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2018-06-08 11:25

   Aš irgi už narystės ES nutraukimą. Reiškia, T0mas ne vienas, o mes jau du už tą patį; taigi, teisingai: "Mes, lietuvIAI"! :D Aš dar pridėčiau, kad mes nubausim tuos, kurie yra už ES ir tam pasitarnavo, išdavikai sumauti.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-06-07 21:08

  Atsakykite kas nors: kokie dievai ir kokiu aliejumi patepė šitą teismą, kad jie turi teisę pažeisti milijonų europiečių teises, kad patenkintų ligotus įnorius žymei mažesnei mažumai???????

  AtsakytiPanaikinti
 3. patys save patepė ir patys save įgaliojo. Kaip ir EŽTT. Jau seniai jie jokių įgaliojimų neprašo - patys sau susiteikia

  AtsakytiPanaikinti
 4. be abejo reikia šitą sprendimą apskūst, o antrą jei net dar kartą patvirtintų- jo nepaisyti- jei dar kažko reikalaus- išstoti iš EŽTT ir nepripažinti jo sprendimų viršenybės ir tą įrašyt į Konstituciją.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-06-08 06:34

   Tai kad sutartis dėl stojimo yra tavo Konstitucijos dalis, buduli. Su visais įsipareigojimais dėl laisvo asmenų judėjimo, kuri ir apgynė ETT, kartu gindamas ir tavo paties Konstituciją, geriau ar ne taip gerai suderindamas jos nuostatas dėl santuokos ir laisvo judėjimo. Čia besireiskiantys net neskiria ETT nuo EZTT, o tai irgi apie juos nemažai sako.

   Panaikinti
  2. Kas TIKRAI "nemažai sako", tai liberastinių teletabių sklaidymaisi. O juk pilnatis lyg ir jau praėjo... Reiškia, sutrikimas tikrai sunkus. ;)

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-06-08 08:21

   Kaip buduliui ir priklauso, labai argumentuota gerbiamo pikc rasliava

   Panaikinti
  4. Teletabiams nevertėtų postringauti apie tai ("argumentavimas"), apie ką jie žalio supratimo neturi (jau nekalbant apie taikymą) - kvailai atrodo. Antra vertus, teletabiams kvailumas - natūrali būsena, tad gal ir nieko tokio. ;)

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2018-06-08 08:36

   Kai budulis mėgina taisyti padėtį, rezultatas vistiek būna buduliškas. O koks dar galėtų? Temą skaitei? Pasakyti norisi, netgi jeigu nieko nesupranti? Pirmas budulio požymis. Idealus atitikimas.

   Panaikinti
  6. Vis dėlto, nupušusių teletabių pasisklaidymai turi ir teigiamą pusę - prajuokina iš pat ryto. Ne, rimtai, kai fruktelis pradeda postringauti apie "budulius", kai TIKRAS budulis jam būtų nepasiekiamose intelekto aukštybėse... :)

   Panaikinti
  7. >Anonimiškas
   budulis tavo prišiktose degrado triusikuose išsigimęs lgbt vafli.
   mano Konstitucijoj jokios dalies apie laisvą iškrypelių judėjimą nėra ir nebus. o tu savo konstituciją su sodomitų laisvu judėjimu tu susikišk ten kur lgbt kaišioja.

   Panaikinti
  8. "budulis tavo prišiktose degrado triusikuose išsigimęs lgbt vafli" - oi, atsargiai su tokiais komentarais: yra rizikos, kad tolerastikas tai suinterpretuos kaip romantišką bandymą "kabinti". :D

   Panaikinti
 5. Aš štai ką pagalvojau: tarkim, koks nors "varkšas pabegelis" Machmudas (56 m.) kokiame nors sajūzo liber-debilistane užregistruoja "santuoką" (nes savo babajistane jis buvo oficialiai vedęs) su savo "žmonomis" Aiša (9 m.), Fatima (10 m.) ir Zulfija (11 m.). Pagal analogiją, tokią "santuoką" turėtų pripažinti VISOS sajūzinės respublikos, nes precedentas yra. Prieš suskumbant aiškinti, kad čia nesąmonė, taip negali būti - paklauskite savęs, ar esate tikri, kad jau matėte VISĄ liberastų debilizmo "spektrą"? ;)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Henrikas Miuleris2018-06-08 14:16

   Kalbant apie spektrą. Kai aklam liberalui išvedi panašią analogiją - jie ima šypsotis, nuleidžia akutes ir sako 'ne, taip nebus'. O kodėl tu tuo tikras ? Juk prieš 70 metų dar D. Britanijoj gėjus kastravo, o negrus Amerikoj išprašydavo iš kavinės su gaisrininko žarna. Taigi, kas nenormalu šiandien, bus normalu rytoj pagal įsakus, nuleistus tau iš aukščiau. Pedofilams pramušus savo teises, Pikčiaus pateiktas pavyzdys labai laisvai įmanomas. Ir tai yra taip baisu, net nejuokinga, kad yra tiek daug save 'prisigavusių' žmonių, fanatiškai aklai sekančių šita pilietine religija, net nesusimąstančių, kodėl jie tai daro ir koks jų tikslas. Daryti kažką vardan to kad daryti? Kaip pats , Pikčiau, sakai tie visi rėkiantys 'už lango dvimpyrmas amžius, nors paklausti, ką tai reiškia, nesugebėtų paaiškinti, ką turi omeny'.
   Atkreipkite dėmesį, kaip nepastebimai greitai pasikeitė etninė daugybės vakarų valstybių sudėtis, kaip nenorma tapo norma, tradicinis ir netradicinis mąstymas susikeitė vietomis, šiandienos žmogus užliūliuotas kalti pinigus ir mokėti paskolas, ir skųstis ir kalbėti tau leidžiama tik apie orą ir kainas. Jeigu įmanoma kažko pasimokyti iš istorijos tai tiek, kad ilgai gniaužta 'uždrausta' mintis anksčiau ar vėliau prasiveržia labai radikaliais būdais.

   Panaikinti
  2. "ilgai gniaužta 'uždrausta' mintis anksčiau ar vėliau prasiveržia labai radikaliais būdais" - kaip sako, "extremis malis - extrema remedia". ;)

   Panaikinti
 6. Anonimiškas2018-06-08 16:13

  Joo,o mūsų išverstaskūriai puolė paknopstom aiškinti,kad būtinai būtinai vykdys viską viską,ką tik lieps ESTT.Na,ne pirmas kartas,kai Lietuvos klabukai pirma popo į peklą lenda.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item