Dovilas Petkus. Klaipėdos Atgimimo aikštė – vieta mėnuliams ar Klaipėdos didvyriams?

propatria.lt nuotr. Klaipėdos valdžia nenori prisiminti savo krašto didvyrių. Būtent taip galime reziumuoti Klaipėdos savivaldybėje skl...

propatria.lt nuotr.
Klaipėdos valdžia nenori prisiminti savo krašto didvyrių. Būtent taip galime reziumuoti Klaipėdos savivaldybėje sklandančias abejones, jog miesto Atgimimo aikštė turėtų tapti mėnulių buveine. Mintis, jog Atgimimo aikštė – tai reprezentacinė miesto vieta, kurioje pagerbiami šiam kraštui nusipelnę asmenys – mirusi. Nežinia tik, ar toks Klaipėdos savivaldybės valdančiųjų nusistatymas yra antivalstybingumo ar elementaraus intelektinio tingumo požymis. Politikams išgyvenant idėjų badą, būtina jiems priminti apie tuos, kurių auka išsaugojo Klaipėdą Lietuvai.

Martynas Jankus

„Keturiasdešimt kartų teistas už lietuvybę“. Turbūt tokio įrašo savo biografijoje norėtų kiekvienas mūsų šalies patriotas. Tokia asmenybė buvo lietuvininkas Martynas Jankus (1858-1946), kurio indėlio į Lietuvos ir Klaipėdos krašto istoriją mes ir šiandien nesugebame įvertinti. Geriau išmanantys Mažosios Lietuvos istoriją jį drįsta vadinti šio krašto patriarchu, tačiau Klaipėdoje „Mažosios Lietuvos Basanavičiui“ paminklo taip ir neatsiranda. Krašte, kuris per daugiau nei pusės savo tūkstantmečio istoriją nepriklausė suvienytai Lietuvai ir tik nenuilstančio Martyno Jankaus darbo dėka tapo XX a. susiformavusios modernios lietuvių valstybės dalimi. 

Martynas Jankus yra išskirtinė asmenybė ne tik kaip kultūrininkas, tačiau kaip ir politinis Klaipėdos krašto lyderis. Daugelio lietuvininkų laikytas pernelyg dideliu „svajotoju“ (tokių priekaištų Rusijos imperijoje sulaukdavo ir Jonas Basanavičius), jis puoselėjo to meto kontekste nerealias viltis, kad dviejų didžiulių imperijų (Rusijos ir Vokietijos) valdoma Didžioji ir Mažoji Lietuva kada nors susijungs. Tiesioginė šio noro išraiška tapo ir 1918 m. lapkričio 30 d. Tilžėje spaustuvininko Enzio Jagomasto namuose pasirašytas Tilžės aktas. Ši deklaracija, pasirašyta Prūsų Lietuvos Tautinės tarybos, kurioje remiantis tautų apsisprendimo teise buvo reikalaujama prijungti Mažąją Lietuvą prie Didžiosios, tapo viešu lietuvininkų politinio apsisprendimo aktu bei pagrindiniu dokumentu, legitimavusiu 1923 m. Sausio 15-osios Klaipėdos sukilimą ir šio krašto prijungimą prie Lietuvos valstybės.

Šiuo metu Klaipėdos miesto tarybai svarstant kam turėtų atitekti Klaipėdos Atgimimo aikštė, neturėtų kilti abejonių, jog būtent Martynas Jankus, nutiesęs lietuvybės tiltą tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos yra nusipelnęs išskirtinio klaipėdiečių ir visos Lietuvos įvertinimo. Visgi iki pat šios dienos Klaipėdoje nesistengiama puoselėti 1923 m. sukilimo idealų. Ženklams, jog Klaipėda visų pirma yra modernios 1918m. atkurtos Lietuvos valstybės dalis vietos nėra. 

Sausio 15- osios didvyriai

Kiti Klaipėdos didvyriai, kuriems mieste vis dar nėra tinkamo įamžinimo, yra Sausio 15-osios sukilėliai, kritę kovose už Klaipėdą Lietuvai. Turbūt jų atminimo skurdumas mieste neturėtų stebinti, kuomet Klaipėdos savivaldybės taryboje posėdžių metu sėdi asmenys, pasidabinę Rusijos imperializmo simboliu – Georgijaus juostele. Uostamiesčiui netrukdo Gegužės 9-osios šventės ir greta 16–osios  divizijos kapinių stovintys įspūdingo stoto paminklai Sovietų armijai. Dvylikai kovose kritusių lietuvių karių užtenka ir nedidelio paminklėlio tų pačių tarybinių „išvaduotojų“ šešėlyje. 

Jeigu miesto valdžios neįtikina keliasdešimt kartų už lietuvybę Klaipėdos krašte teisti asmenys, kokią dar didesnę auką, jei ne mirtį vardan lietuviškos Klaipėdos, jie įsivaizduoja? Ar kurtumą istorijai demonstruojantys miesto valdantieji ir aiškaus pasiūlymo suformuluoti nesugebanti opozicija bent suvokia, jog jeigu ne Martyno Jankaus užsispyrimas ir už jo skleistus idealus galvas padėję sukilėliai, Klaipėdoje nebūtų nei lietuvybės, nei Lietuvos valstybės, nei Atgimimo aikštės – kaip svarstoma taryboje – mėnuliams pasistatyti.

Susiję

Įžvalgos 4268051994212901611

Rašyti komentarą

 1. Pažiūrėjau tą Mėnulio aikštės projektą - atrodo super!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai čia paveikslėlyje gal ir gražiai atrodo. Kaip bus po lietaus, dulkių ir lapų sluoksnio, neaišku kaip atrodys.
   Šioje aikštėje turėtų stovėti paminklas Klaipėdai svarbiems įvykiams įamžinti. Autorius tiksliai parodo skirtumus tarp tarybinių karių ir Sausio 15'os paminklų.

   Panaikinti
  2. Tai va jam užtai ir atrodo "super", kad tas lunatizmas NIEKAIP Klaipėdai (o svarbiausia - Lietuvai) svarbių įvykių neįamžina. :)

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-05-07 11:21

  Na, to mėnulio veidrodžio šveitimui,priežiūrai, manau, bent milijoną per metus Klaipėdos savivaldybė paskirs. Įdomu , kuri komunalinė įmonė laimės šį garantuotai skaidrų priežiūros konkursą? O makete žmogeliai tikrai panašūs į mėnuliečius ir vėliavos- kaip iš ufonautų šalelės :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2018-05-07 11:21

  O kodėl Mėnulio - Marsas atrodytų labiau atitinkantis didingo laikmečio iššūkius. Marsiečiai Marso aikštėje - būtų COOL.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Visur, kur valdžioj liberalai ar kiti kairuoliai visaip stengiamasi naikinti bet kokias užuominas į Lietuvos valstybę. Įdomu kodėl ...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-07 16:10

   Nes jie dirba Siono išminčių Tarybai ir Masonų ložei

   Panaikinti
  2. Paciente, grįžkite į palatą ir išgerkite savo psichiatro skirtus vaistus, nes su savo pajaco kostiumu atrodote ne tik juokingai, bet ir kvailai.

   Panaikinti
  3. Pūsk iš čia, vatine utele.

   Panaikinti
  4. Akivaizdu, kad pacientas vaistų neišgėrė. ;)
   Beje, tokių akivaizdžiai ligotos psichikos individų pasisklaidymai vėl skatina grįžti prie anksčiau iškelto (gaila, neprisimenu, kurio komentatoriaus) piktybinių psichų komentarų blokavimo klausimo.

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2018-05-08 03:22

   Aaa, sitas Unknown ir vėl čia :) Ir dar bando kitus išplūsti - visų vatinių vizitinė kortelė :)) Unknown 22.34, ar tau aišku, kad mums aišku? Pikc, nekreipk dėmesio į jį, o šiaip mintis teisinga - piktavališkus, įžeidžiančius pasisakymus tinklalapio administratoriai turėtų šalinti.

   Panaikinti
  6. Jo, čia amžinas klausimas - ką daryti su agresyviais psichais. Nekreipiant dėmesio, jie dar labiau įsisiautėja, o kreipiant - trikdosi normali diskusija. Išties, tokių asenizacija būtų geriausia išeitis.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item