Alvydas Jokubaitis: „man skauda raumenis, kai matau kalbančius Lietuvos politikus“

propatria.lt nuotr. www.lrt.lt Kai kalba Lietuvos politikai, baisu, kad jie nepasakytų to, ką iš tiesų galvoja. Atrodo, kad jie mel...

propatria.lt nuotr.

Kai kalba Lietuvos politikai, baisu, kad jie nepasakytų to, ką iš tiesų galvoja. Atrodo, kad jie meluoja, LRT KLASIKAI sako istorikas ir filosofas Alvydas Jokubaitis. Kaip teigia jis, panašu, kad laisvo mąstymo laikas Lietuvoje baigėsi: „[...] bijau dėl savęs ir to, ką pasakysiu. Panašu, kad mums, filosofams, reikia užsidaryti atskiruose kambariuose ir kalbėti taip, kad mūsų negirdėtų visuomenė.“

– Jums buvo įteikta Stasio Šalkauskio vardo premija, tačiau savo kalboje neparodėte daug optimizmo. Kodėl?

– Kadangi premija buvo S. Šalkauskio, kalba ir sukosi apie jį. Lietuvoje taip jau nutinka, kad anksčiau gyvenę kūrėjai tarsi patraukiami į šalį. Kuriame naują visuomenę, o tų, kurie buvo anksčiau, mums nebereikia. Visi įpratę prie to, kad S. Šalkauskis buvo kultūros filosofas, tačiau sakyčiau, kad jis buvo ir vienas gyviausių politikos filosofų.

Šiandieninis Lietuvos politinis gyvenimas neįkvepia optimizmo. Kai renki parlamentą, renki savęs atvaizdavimo priemonę. Tai, ką daro parlamentarai – visuomenės atvaizdavimas, kaip paveikslas. Ir dabartinis mūsų atvaizdas yra baisus, sunku ištverti ilgai į jį žiūrint.

Taip yra ir literatūroje. Kai bandai joje rasti Lietuvą, tu jos nerandi. Kai bandai rasti Lietuvą dailės parodose, taip pat jos nerandi. Mes nesugebame savęs pamatyti. Turėjau svečią iš Anglijos, su juo buvome mūsų Nacionalinėje dailės galerijoje. Kai vaikščiojome 12-oje salėje, manęs paklausė – o kur Lietuva? Ten toks menas, kad nieko nebesimato.

Pirmose salėse gali matyti šalį, atpažįstamus dalykus, o vėliau – nematai skirtumo, ar tai Kinija, Tanzanija, ar Lietuva. Mes per ilgai užsižaidėme nuo 1918 m., atsirado keistas santykis su kultūra. Mums visuomet reikėjo įrodyti, kad kažką sugebame – parašyti romaną, sukurti simfoninį kūrinį. Mes neva tai sugebame ir giriame vieni kitus, bet negyvename tuo, kas sukurta. Nėra daug kūrinių, kurie mums būtų tarsi duona kasdieninė. O mažiausias mūsų kūrinys per šimtą metų buvo politika.

– Tačiau minime valstybės šimtmetį...

– Tai skaudžiausia. Kyla klausimas, kiek nuoširdžiai minime šimtmetį, kai, praėjus vos dviem mėnesiams, turime tokius skandalus, kokių reikėtų labai paieškoti kitoje Europos valstybėje. Kažkas nesuderinta. Gal ši šventė tėra gražūs žodžiai, kai darome viena, sakome kita, o galvojame dar kitaip.

Tai didelė problema. Mūsų žodžiai pradeda nieko nebereikšti. Nežinau baisesnio dalyko, kai žodžiai nieko nebereiškia. Iš kur kyla valdžia, jei žodžiai nieko nereiškia? Turime daug priemonių, tokių kaip interneto portalai, kur daug žodžių, bet akivaizdus jų nuvertėjimas.

Lietuviai per šiuos 28 metus yra mažiausiai mąstantys visoje Europoje. Kai kartoji tai, ką esi išgirdęs iš kitų, nemąstai. Mąstymas yra tai, kai jauti, ką kitas žmogus kalba, matydamas naują reiškinį. Man skauda raumenis, kai matau kalbančius Lietuvos politikus. Bijau, kad jie nepasakytų to, ką galvoja. Man regis, kad jie meluoja. Už tų veidų yra kiti veidai.

– Šiandien žmonės nėra skatinami kritiškai mąstyti. Ką tai reiškia?

– Galiu pasakyti, ką matau. Kai į universitetą ateina pirmo kurso studentai, jie žino, kad yra laisvi, kritiškai mąstantys žmonės. Tačiau viskas baigiasi ties viena riba – jie nėra skaitę tam tikrų dalykų, neturi supratimo apie tai ir tiesiog negali. Tai, ką jie įsivaizduoja esant kritiniu mąstymu, nėra toks mąstymas.

Aš esu iš filosofų cecho. Filosofija – vienas svarbiausių Vakarų kūrinių nuo pat graikų laikų. Tai savaime laisvas mąstymas. Tačiau pastaruosius dvejus metus Lietuvoje aš tikrai bijau dėl savęs, dėl to, ką pasakysiu. Panašu, kad mums, filosofams, reikia užsidaryti atskiruose kambariuose ir kalbėti taip, kad mūsų negirdėtų visuomenė.

Pastaruoju metu Lietuvoje atsiranda daug fanatikų, politiškai korektiškų asmenų, iš anksto žinančių visus atsakymus. Jie tik ir laukia progos, kad parodytų savo kelių tezių išmanymą, kad tave apkaltintų. Anksčiau su tuo nebuvau susidūręs. Panašu, kad tikros laisvės laikotarpis baigėsi ir dabar viešojoje sferoje kai kurie tiesiog nenori laisvai mąstyti. [...] Tačiau filosofijos malonumas tai, kad kai ji prisiliečia prie pasaulio, kurį turi, jis pradeda griūti, nebėra toks tvirtas.

Protas yra daug lankstesnis nei atrodo mūsų politikams, bet neleidžiama, kad į visuomenę ateitų nauja mintis. Visi pasidalijo į sektas. Svarbiausia, kad niekas nenori giliai mąstyti ir turi savo tikėjimo tiesas. Visi gina savo tiesas vienas nuo kito. Daug kalbama „Facebooke“, bet man atrodo, kad „Facebookas“ yra melas.

– Gal tai normalu, nes „Facebookas“ buvo sugalvotas tiesiog kaip priemonė studentams bendrauti?

– Greičiausiai. Buvau nustebęs, kad Šventajame Rašte užfiksuota mintis, kad visi žmonės veidmainiai. Dabar galima sakyti, kad visi žmonės „feisbukiniai“. Pats neturiu paskyros šiame tinkle, nes man regis, kad ir taip esu veidmainis. Jei dar reikėtų veidmainiauti „Facebooke“, būtų slogu. Dar nesuprantu, kodėl jauni žmonės patys save fotografuoja. Tai labai įdomus reiškinys, kai žmonės nori pameluoti kitiems patys pasidarydami savo autoportretus.

– Gal ir tai mūsų prigimtyje?

– Taip, bet prigimtyje ir kita to pusė – kai susirenkame kartu, pamatome ar pajaučiame, kas yra už kaukių, tas kitas žmogus. Matėme, kaip sugriuvo Lietuvos partijos, nes jos atrodė vienaip, o paaiškėjo, kad už viso to – kitokie žmonės. Tai rimta pamoka Lietuvai. Dabar mes neteisingai suvokiame, kas yra žmogus.

Parengė Virginija Sližauskaitė.

Susiję

Įžvalgos 3549417543033421026

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-05-19 18:40

  Dieduko bedavonės apie jaunimą. Tas jaunimas nieko nesupranta, nes nevertina to ką diedukai vertino.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai objektyvus ir visaapimantis įvertinimas. Na, maždaug, kaip išangėje tupinčios askaridės požiūris į visatos atsiradimo klausimą. ;)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2018-05-20 00:18

   kai - GAUNA, supranta ne tik - pienburniai...

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2018-05-19 19:16

  Jei Jūs dėstote ir matote, koks jaunimas ateina į pirmą kursą, tai taip sakant, ir kortos Jūsų rankose. Jeigu mokykla neatliko savo pareigos, tai jūs - dėstytojai tai galite, netgi privalote ištaisyti.Tuo labiau, kad pastebite problemą. Ne jaunimas kaltas. Kokią informaciją gavo, tokią ir turi. Mūsų kartos kaltė didelė...Jeigu nors du ar trys iš dešimfies studentų supras esmę - viskas gerai. O Jūs kažkodėl kviečiate filosofuoti užsidarius...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Pritariu Tamstos požiūriui - tik Jūs per daug tiesiogiai supratote A. Jokūbaičio žodžius: jis NESAKO, kad filosofai turi užsidaryti - jis sako, kad jie yra VERČIAMI tą daryti. Tai LABAI skirtingi dalykai. Dar daugiau - jis paaiškina, KODĖL taip yra: "Pastaruoju metu Lietuvoje atsiranda daug fanatikų, politiškai korektiškų asmenų, iš anksto žinančių visus atsakymus. Jie tik ir laukia progos, kad parodytų savo kelių tezių išmanymą, kad tave apkaltintų. Anksčiau su tuo nebuvau susidūręs. Panašu, kad tikros laisvės laikotarpis baigėsi ir dabar viešojoje sferoje kai kurie tiesiog nenori laisvai mąstyti." (žr. V. Radžvilo ar V. Rubavičiaus atvejus).

   Panaikinti
  2. Henrikas Miuleris2018-05-20 00:39

   Politkorektiškumas tapo visuomenės nuodu. Taip pat klaida tapo viską kas parašoma soc medijoj imti už gryną pinigą. Snukiaknygė - pervertinta tuštybių mugė. Minimas laikotarpis yra laikinas - mes sugryšime prie tikrų vardų.
   14d. 8 mėn. 18m.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2018-05-19 20:11

  Po Jokubaicio iskrovos bet koks komentaras netenka prasmes iskaitant sita.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-05-19 21:14

  Dažnai išgirdus kalbant politikus, skauda galvą. Kai galva tuščia, tada skauda raumenis.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kai frukteliai pradeda vertinti Jokubaičio lygio filosofų "galvos turinį" - tai jau diagnozė.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2018-05-21 06:32

   Gaidy, tu gaidy. Tau tankais subiněn važiuja, o tu vis tulži liejo vien ant šunų.

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2018-05-19 21:33

  Galva atpažįsta melą - tokia jos paskirtis. Tokiu atveju man maudžia dantis, kažkam raumenis. Daugumai nieko neskauda, gal kad galvoje nebėra tiesos-melo skirties. Tai, kas nėra tiesa, yra melas. Tiesos nesakymas, nutylėjimas irgi yra melas. Beje, daug netiesos yra artimiausioje Jokubaičio darbo aplinkoje. Ar jis labiau profesorius, ar labiau filosofas?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-19 21:57

   Jis filosofas ir vienas protingiausiu kada nors lietuviskai snekejusiu zmoniu

   Panaikinti
  2. Ir kai TOKIE žmonės sako "Tačiau pastaruosius dvejus metus Lietuvoje aš tikrai bijau dėl savęs, dėl to, ką pasakysiu." - tai nieko gero nerodo.

   Panaikinti
 6. Vietoj to, kad scammed bandant gauti paskolą, gauti nulaužė bankomatų kortelė, kuri paleidžiama jums $12 500 dolerių kasdien

  Gaukite hacked ATM kortelę, kuri gali jums iki $ $100 000 dolerių mažiau nei vieną savaitę atitinkamai. Šios kortelės yra užprogramuotas su surasti lustas programinės įrangos, nei daro kortelę saugiai ir surasti naudoti, jis veikia visame pasaulyje bet kurioje pasaulio šalyje. Galimos kortelės kategorijos yra trijų skirtingų programinės įrangos $12 500 dolerių per dieną $23 300 dolerių per dieną
  ir $38 100 dolerių per dieną
  Jums nereikia pabrėžti, kaip gauti paskolą, žudyti pasitikėjimo klausimais ir gauti vieną iš šių kortelių, jis gauna jums atvėsti pinigų geriau nei bet kurios kitos priemonės. Jokių didelių sąskaitų prieš jį gauti. Kontaktai daugiau informacijos ir informacijos Ačiū!!!
  Susisiekti per
  El. paštas: welighntonhacker@gmail.com
  Tekstas: + 1 (813) 295-2667 WhatsApp: + 1 (347) 868-5587

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-05-20 02:43

   Vo ble kur dirbtinio intelekto progresas

   Panaikinti
 7. Citata: "Tai didelė problema. Mūsų žodžiai pradeda nieko nebereikšti. Nežinau baisesnio dalyko, kai žodžiai nieko nebereiškia. Iš kur kyla valdžia, jei žodžiai nieko nereiškia?"

  - Valdžia pas mus dabar kyla iš svetimų, kitaip jau būti nė nebegali. O gaunasi taip, kad vieną kart patikėjome, neva, svetimų pagalba įmanoma laisvę gauti. Tai pati didžiausia mūsų klaida, nes svetimi tegali rūpintis savais, netgi, kitų sąskaita, bet jokiu būdu ne mumis, nes mes jiems - svetimi. Svetimi pirmiausia pasirūpino mums įpiršti kelias nuostatas, kurias priėmę mes net nebandytume patys spręsti, kaip mums gyventi. Jie mums pakišo mintį, neva, kad laisvę turėti, pakanka jais pasikliauti. Neva, valdžią rinksime demokratiškai, bet kas yra demokratija, už mus spręs jie. Todėl, kai norime savus rinkti, jie klykia, kad šie ne demokratai... Ir tik kai sutinkame jiems tarnauti pasišovusius, tik tada jie giria mūsų "demokratiją". Pakišo mums ir Žodžio laisvės idėją, bet nutylėjo, kad tų mūsų žodžių kažkas turi klausytis. Juk kitaip, kalbėti beprasmiška. Todėl tą ir turime - svetimiems visai neįdomūs mūsų žodžiai, jei jie ne jų naudai. Kadangi nusileidome, kad svetimiems tarnauti sutinkantys būtų valdžioje, tai ir nebėra ko norėti, kad jie mūsų "laisvai" besiliejančių žodžių klausytų. Parsidavėliai vykdo, ką jiems liepia juos prastūmę į valdžios postus, ne kitaip.
  Velniop būtina kuo greičiau siųsti visus kaip rytų, taip ir vakarų konsultantus bei "geradėjus". Mažas skirtumas, kam vergauti. Laisvė negalima laukiant iš svetimų pachliopkos bliūdo. Svetimi niekada neklausė ir niekada neklausys vergų žodžių. Ir būti kitaip negali. Laisvės dovanotos nebūna. Laisvė tai savarankiškas gyvenimas. Jis sunkus, bet tik toks teikia džiaugsmą ir leidžia jaustis Žmogumi. Net gi, jei svetimi sankcijas visokias taiko...

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item